دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 7 دی 1395 ساعت 08:52   |   کد مطلب: 24200
رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان این که حملات وحشتناکی به حوزه علوم پزشکی انجام می‌شود، گفت: سیاسیون جنگ خودشان را می‌کنند ما را قاطی آن‌ها نکنید.

به گزارش نافع به نقل از فارس، سید حبیب‌الله موسوی‌بهار در همایش سالانه دانشجویان و دستیاران خانواده‌های ایثارگر و شاهد دانشکده علوم پزشکی همدان با بیان اینکه حوزه علوم پزشکی در طی سالیان پس از انقلاب اسلامی خوش درخشیده است، اظهار کرد: این حوزه در تربیت نیروی انسانی به وظیفه خود عمل کرده و کشور ما را از وابستگی به پزشک خارجی خارج کرده به طوری که امروز حتی کشور ما پذیرای بیماران از کشورهای اطراف است.

وی با اشاره به اینکه امروز تربیت شده‌های دانشکده‌های علوم پزشکی در هر نقطه از دنیا که هستند، خوش می‌درخشند و باعث افتخار هستند، افزود: در حوزه اساتید نیز بزرگانی در اقصی نقاط کشور در حال خدمات‌رسانی و تدریس هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان در ادامه با تأکید بر اینکه ما امروز در حوزه خدمات‌رسانی در حوزه بهداشت و درمان رتبه هفدهم را داریم، بیان کرد: در تولید علم پزشکی نیز در منطقه طبق برخی سنجش‌ها رتبه اول و در سنجش ISI در رتبه دوم قرار داریم.

وی با بیان اینکه کشور ما در بحث خدمات پزشکی طی دو سه دهه مستقل شد و نیاز به ورود پزشک خارجی نداریم، در ادامه با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید در چند سال گذشته و با اجرای طرح تحول نظام سلامت افتخار خدمت در حوزه علوم پزشکی نصیب ما شد، گفت: با کمک‌ها، تدابیر و توجهات مالی که به این حوزه شد به طرز شایسته‌ای سطح خدمات را بالا بردیم و توان عملیات پزشکی‌ خود را نیز حتی در نقاط دورتر کشور گسترش داده‌ایم.

وی ادامه داد: باید مواظب باشیم کسانی که در این کشور کار می‌کنند دلزده و دلسرد نشوند، واقعاً طرح تحول سلامت یکی از عظیم‌ترین طرح‌های خدماتی اجتماعی رفاهی بوده که بسیاری از کشورهای دنیا عزم خود را جزم کردند که چنین طرحی را انجام دهند، اما نتوانستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان طرح تحول نظام سلامت را حرکتی با مدیریت جهادی فوق‌العاده برای 80 میلیون نفر جمعیت دانست و افزود: اینکه طرحی با این عظمت و وسعت اجرا شود و شیرینی‌اش به کام مردم دردمند برسد، اما عده‌ای فقط به قصد تخریب یک دولت یا یک مجموعه همه چیز را زیر پا بگذارند، واقعاً جای گلایه دارد.

وی ادامه داد: حرکت، طرح و مدیریت جهادی‌تر از این سراغ ندارم، آن هم با این عظمت و در زمانی که کشور در بدترین دوره زمانی اقتصادی به سر می‌برد این طرح را انجام دهد و منابع مالی این طرح را تأمین کند.

موسوی‌بهار با بیان این که حملات وحشتناکی به حوزه علوم پزشکی انجام می‌شود، یادآور شد: سیاسیون باید جنگ خودشان را بکنند چرا ما را قاطی آن می‌کنند، حوزه علوم پزشکی که شبانه‌روز در حال تلاش است دیگر باید چه کاری انجام دهد؟

وی خاطرنشان کرد: جای تأسف اینجاست که نشریه‌ای از دانشجویان خود ما مقاله‌ای می‌نویسد به نام «فاجعه‌ای به نام طرح تحول سلامت»، این از دانشجوی علوم پزشکی جای تعجب دارد، حتی یک بار از من و معاونان هم سؤال نکرده‌اند تا این طرح را برایشان توضیح دهیم ما که همیشه در دسترس شما دانشجویان هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان ادامه داد: یکی دیگر مصاحبه می‌کند علیه وزیر بهداشت و وزارتخانه و طرح تحول سلامت، من می‌گویم من این جا هستم یک بار نیامده‌اید سؤال کنید تا این طرح را برای شما تشریح کنم چه خدمتی در همین استان شده است.

وی افزود: در جمهوری اسلامی ایران که قرار است برای جهان الگو باشیم، طبق آمار سازمان جهانی بهداشت در سال 91 و 92 در حوزه مخارج کمرشکن درمان، کنار کشورهایی مثل آنگولا که من اصلاً نمی‌دانم این کشورها کجا هستند قرار داشتیم، کشورهایی که امید به زندگی‌شان 45 سال است.

وی ادامه داد: با وجود اینکه ما خدمات پزشکی فوق‌العاده‌ای ارائه می‌دادیم ولی خانه مردم را خراب می‌کردیم به قدری که خرج و مخارج بر مردم تحمیل می‌شد.

موسوی‌بهار با بیان اینکه در استان همدان یک عدد دستگاه ام‌آر‌آی دولتی وجود نداشت اما امروز دو دستگاه خدمات‌رسانی می‌کند، افزود: تمام آمبولانس‌ها فرسوده بودند اما امروز 46 دستگاه آمبولانس جدید به ما داده شده است.

وی با بیان اینکه بعد از برجام گشایش فوق‌العاده برای این کشور به وجود آمد و حوزه اقتصادی و امنیتی کشور با برجام نجات یافت، اضافه کرد: بعد از این دوران ما بهترین آمبولانس‌ها را خریدیم و وارد کشور کردیم، 150 میلیارد تومان تجهیزات وارد این استان شد، بعد آن دوستمان در مقاله می‌نویسد «پزشکان خوردند و بردند!»

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان خاطرنشان کرد: پزشکان ما از دی ماه سال گذشته یک ریال پول نگرفته‌اند، پرستاران نیز از فصل بهار پولی دریافت نکرده‌اند اما یک کلمه نگفتند ما کار نمی‌کنیم؛ البته گلایه کردند و نامه نوشته‌اند، من را هم تهدید کردند اما نگفتند کار نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: این همه طرح تحول که شب و روز در بیمارستان‌های ما انجام می‌شود را چرا تخریب می‌کنید، کاری ندارم دولت را می‌خواهید به خاطر چیزهای دیگری تخریب کنید اما برای طرح تحول سلامت که ما اجرا کردیم یک ریال پول نگرفته‌ایم.

موسوی‌بهار با تأکید بر اینکه مدیریت خوبی در واردات و خرید و فروش تجهیزات پزشکی شد یادآور شد: این وضعیت در سال 93 باعث شد برخی قیمت‌ها مانند استند قلبی یک سوم شد و بسیاری پزشک و پرستار به مجموعه اضافه شود.

وی با بیان اینکه در استان همدان 176 هزار نفر حاشیه‌نشین داریم که تا به امروز هیچ خدمتی دریافت نکرده بودند و آن‌ها را غیر رسمی می‌دانستند، با این که بیشترین آلودگی بهداشتی در حاشیه شهرهاست، بیان کرد: برای اولین بار ما وارد این مناطق شدیم و خدمات بهداشتی و پزشکی ارائه و کارت سلامت صادر کرده‌ایم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: امروز ساکنان شهری شش درصد از هزینه درمان و روستائیان تنها سه درصد را پرداخت می‌کنند، تا این گونه کرامت انسان‌ها حفظ شود.

وی در پایان با بیان اینکه آنچه انجام شد قانونی و وظیفه بود، خاطرنشان کرد: یکی دیگر از فواید این طرح ایجاد فضای کار بیشتر برای دانشجویان علوم پزشکی بود و در آینده نیز این فضا گسترش خواهد یافت.

انتهای پیام/م

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما