دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 6 دی 1395 ساعت 08:14   |   کد مطلب: 24182
معاون اداره کل ثبت احوال استان همدان:
ثبت واقعه طلاق در همدان ۲.۲ درصد کاهش یافت
معاون امور اسناد هویتی اداره کل ثبت احوال همدان از کاهش ۳.۱ درصدی ثبت واقعه ازدواج خبر داد و گفت: امسال نرخ طلاق در استان همدان ۲.۲ درصد کاهش داشته اشت.

به گزارش نافع به نقل از تسنیم، منوچهر فرزام در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه ماهیت کار سازمان ثبت‌ احوال، حقوقی است، اظهار داشت: با ایجاد مراکز شبه قضایی به منظور کاهش بار کاری دستگاه قضایی بیش از 70 عمل حقوقی توسط این سازمان انجام می‌شود به طوری که بیش از 90 درصد پرونده‌های مورد رسیدگی در سازمان ثبت احوال، حقوقی است.

وی با اشاره به بحث تغییر نام و نام خانوادگی افزود: تغییر نام‌های "ممنوعه" بنا به درخواست شخصی افراد در مراکز شبه قضایی مستقر در اداره کل ثبت‌ احوال با کمترین هزینه انجام می‌شود و انتخاب این نوع نام‌ها برای کودکان تازه متولد شده نیز ممنوع است.

معاون اسناد هویتی اداره کل ثبت احوال استان همدان با بیان اینکه از سال 90 مجوز تغییر نام‌های غیر ممنوعه نیز صادر شده است، بیان کرد: 9 ماهه امسال 113 مورد تغییر نام ممنوعه و 500 مورد تغییر نام غیرممنوعه در استان همدان به ثبت رسیده است.

وی تصریح کرد: در هشت مورد نیز نام خانوادگی افراد قابل تغییر است که در این راستا امسال یک هزار و 210 مورد درخواست تغییر نام خانوادگی عملی شده است.

تعویض 51 هزار جلد شناسنامه

فرزام با اشاره به ضرورت تعویض شناسنامه توسط افراد واجد شرایط عنوان کرد: افرادی که به سن 15 سالگی رسیدند باید برای الصاق عکس و بهره‌مندی از صفحه تحولات نسبت به تعویض شناسنامه اقدام کنند همچنین تعویض شناسنامه برای تغییر مشخصات هویتی، شناسنامه مستعمل و حذف تحولات ازدواج و طلاق انجام می‌شود.

وی افزود: امسال 51 هزار جلد شناسنامه در استان همدان تعویض شده است و براساس برنامه پیش‌بینی شده اداره کل ثبت احوال استان همدان مکلف به تعویض 84 هزار شناسنامه در امسال است.

معاون اسناد هویتی استان همدان گفت: در صورتی که جعل بر روی شناسنامه اولیه انجام شود و یا این مدرک هویتی گم شود بر روی شناسنامه تعویضی عبارت "المثنی" درج می‌شود و در سایر موارد تعویض شناسنامه اصلی است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای صدور کارت هوشمند ملی عنوان کرد: اعتبار کارت‌های ملی فعلی به اتمام رسیده است اما براساس تصویب هیئت وزیران این کارت‌ها تا پایان سال 96 اعتبار دارند بر این اساس شهروندان می‌توانند با مراجعه به دفاتر پست و پیشخوان دولت نسبت به صدور کارت هوشمند ملی اقدام کنند.

فرزام افزود: هزینه کارت هوشمند ملی 20 هزار تومان است اما حق دستمزد خدمت در دفتر پیشخوان دولت و پست 7500 تومان است و باید پیش ثبت‌نام نیز در سایت www.ncr.ir  انجام شود.

وی بیان کرد: در هشت ماهه امسال 223 هزار تقاضای کارت هوشمند ملی در استان همدان به ثبت رسیده است و با توجه به اینکه با افزایش 8 برابر درخواست‌ها مواجه هستیم زمان تحویل کارت هوشمند ملی طولانی است.

معاون امور اسناد هویتی ثبت احوال استان همدان خاطرنشان کرد: در مجموع 372 هزار نفر از مردم استان همدان که دارای سن بالای 15 سال هستند برای دریافت کارت هوشمند ملی ثبت نام کردند و تاکنون 140 هزار کارت تحویل متقاضیان شده است و هشت هزار کارت نیز آماده تحویل است.

وی با بیان اینکه 70 درصد جمعیت استان همدان قابلیت دریافت کارت هوشمند ملی دارند، گفت: در ظرف سه سال آینده باید کارت‌های هوشمند ملی تعویض و تحویل متقاضیان شود.

کاهش 5.2 درصدی ثبت ولادت

فرزام با اشاره به وضعیت ثبت وقایع حیاتی در استان همدان اظهار داشت: در 9 ماهه امسال 25 هزار و 445 مورد واقعه ولادت به ثبت رسیده است که از این تعداد 65 درصد ولادت شهری و 35 درصد ولادت روستایی بوده است.

وی افزود: امسال در هر شبانه روز 92 واقعه و هر ساعت، چهار واقعه ولادت ثبت شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 5.2 درصد کاهش ثبت ولادت در استان همدان گزارش شده است.

معاون امور اسناد هویتی ثبت احوال استان همدان با اشاره به اینکه 99.8 درصد ولادت‌ها در مهلت قانونی به ثبت رسیده است، تصریح کرد: به ازای هر 100 دختر، 107 پسر متولد شده است و نرخ خام ولادت در استان همدان 18.2 درصد است که از میانگین کشوری پایین‌تر است.

وی با اشاره به ثبت 8 هزار و 24 مورد واقعه فوت در امسال بیان کرد: هر شبانه روز 29 واقعه فوت در استان به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 5.2 درصد افزایش ثبت فوت گزارش شده است.

فرزام از کاهش 3.1 درصدی ثبت واقعه ازدواج در استان همدان خبر داد و گفت: 9 ماهه امسال 13 هزار و 142 مورد ازدواج در استان به ثبت رسیده است به طوری که هر شبانه روز 48 ازدواج به وقوع پیوسته است.

وی افزود: امسال 2 هزار و 955 مورد طلاق ثبت شده که نسبت به مشابه سال گذشته 2.2 درصد با کاهش طلاق مواجه بوده‌ایم.

انتهای پیام/م

دیدگاه شما