آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 30 آذر 1395 ساعت 08:26   |   کد مطلب: 24071
وزیر امور اقتصادی و امور دارائی:
دنبال کاهش نرخ تورم نیستیم
وزیر امور اقتصادی و امور دارایی گفت: در حال حاضر به دنبال کاهش نرخ تورم نیستیم چرا که کاهش نزولی نرخ تورم هزینه های بسیاری دارد.

به گزارش نافع به نقل از رودآور؛ «علی طیب نیا» در همایش بزرگداشت سالروز شهادت شهید آیت الله مفتح، منادی وحدت حوزه و دانشگاه در سالن فردوسی تویسرکان گفت: شهدای نخستین روزهای انقلاب اسلامی همچون شهید مفتح، شهید بهشتی و شهید باهنر وجه تمایز بسیار مهم و اساسی دارند و آن هم نقش آفرینی بسیار بزرگ این شهدا در دو سنگر دانشگاه و حوزه علمیه بود.

وی  اظهار کرد: این شهدا با توجه به شخصیت چند وجهی که در آغاز انقلاب اسلامی داشتند برای نسل ما که دانشجو بودیم و برای نسل حاضر الگویی هستند و بازخوانی اندیشه و تفکرات این بزرگان در حل مشکلات پیش روی جامعه امروز، به ما کمک می کند و در میان آن بزرگان شهید مفتح در هر دو نهاد حوزه و دانشگاه فعالیت چشمگیری داشتند.

وزیر امور اقتصادی و امور دارائی افزود: نامگذاری روز شهادت آن عالم بزرگ به نام روز وحدت حوزه و دانشگاه یک باور عمیق را پشت سر خود دارد و آنکه اینکه این شهید هم مدارک دانشگاهی و هم حوزی را در عالیترین سطح پشت سر گذاشتند.

طیب نیا عنوان کرد: دشمنان این سرمایه را از ما گرفتند و ترور این گونه شخصیت ها اولین حملات آنان به انقلاب اسلامی بود و بعد جنگ تحمیلی را به راه انداختند و زمانی که دیدند در این عرصه ها شکست خوردند با تحریم ها و جنگ اقتصادی به میدان مبارزه آمدند، تا اینکه در این عرصه با مقاومت مردم که حامی ولایت بودن روبرو شدند و در نهایت به ناچار در مذاکرات اعتراف کردند که  ایران حق داشتن انرژی هسته ای را دارد.

وی با بیان اینکه امروز جامعه ما به امثال شهید مفتح نیاز دارد، یعنی شخصیت هایی که هم با فرهنگ دانشگاهی آشنا باشند و هم علوم دینی را درک کرده باشند، گفت: امروز حل مشکلات جامعه ما نیازمند وحدت و همدلی آحاد مردم است.

وزیر امور اقتصادی و امور دارائی افزود: با توسعه فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی این وحدت و حوزه و دانشگاه و ارائه راهکارها از سوی آنان است که می تواند پاسخ علمی و دینی برای نسل جوان پرسشگر و مطالبه گر باشد.

طیب نیا عنوان کرد: امروز مشکلات اقتصادی بسیاری به ویژه در نظام بانکی کشور و نیز فاصله طبقاتی وجود دارد و انتقادهایی بر آن وارد است، و راه حل این مشکلات تنها با وحدت و همدلی شکل می گیرد که بر گرفته از دغدغه های دو کانون حوزه و دانشگاه باشد.

وی با تأکید بر اینکه طبق آموزه های دینی پیشرفت اقتصادی جامعه اسلامی، مردم آن جامعه را از فقر نجات می دهد، گفت: اگر مردم در شرایط فقر زندگی کنند و با نحو شایسته زندگی نکنند نتیجه طبیعی آن کفر است، بنابراین لازم است که ما به زندگی مردم بپردازم.

وزیر امور اقتصادی و امور دارائی گفت: در حوزه اقتصاد سال هاست که جامعه ما با کژی ها و ناهجاری های عمیق گرفتار شده است و نیاز به ارائه راهکارها از سوی صاحب نظران حوزه و دانشگاه دارد و تحقق آرمان های اسلام و انقلاب در گروه اندیشه ورزی این دو کانون است و کرسی های آزاد اندیشی هم می تواند مطالبات مردم را بیان کنند.

طیب نیا گفت: دولت یازدهم از تجارب نخبگان استفاده کرده است و پروژه ایران هراسی را هم با شکست مواجه کرد ودر حالی که مذاکرات برای حل مسائل هسته ای به بن بست رسیده ای بود، توسط این دولت و هدایت رهنمودهای رهبری از بن بست خارج شد و این پیروزی در پرتو صبر و تحمل مردم حاصل شد.

وی به کاهش نرخ تورم و افزایش رشد اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: با وجودی که سال گذشته عربستان و حامیان آن در منطقه ما را با مشکلات کاهش قیمت نفت مواجه کردند و سبب ضرر رساندن به درآمدهای نفتی ما شدند، پس از یک دوره وقفه در افزایش رشد اقتصاد کشور در سال 95 از هدف گذاری تعیین شده جلوتر هستیم و اکنون نرخ رشد اقتصادی کشور نزدیک به هفت درصد است و نرخ تورم را در حدود سه درصد نگه داشته ایم.

وزیر امور اقتصادی و امور دارائی افزود: در حال حاضر به دنبال کاهش نرخ تورم نیستیم چرا که کاهش نزولی نرخ تورم هزینه های بسیاری دارد، بنابراین نرخ تورم را در همین حد نگه داشته ایم و توجه ما تنها معطوف به افزایش نرخ رشد اقتصادی کشور است.

انتهای پیام/م

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت

پربیننده ها