دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان
آخرین قیمت سکه و طلا

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 15 آبان 1395 ساعت 23:09   |   کد مطلب: 23117
استاد دانشگاه با اشاره به ضرورت فرهنگ سازی استفاده صحیح از فضای مجازی، گفت: فضای مجازی به عنوان ابزار ارتباطی جدید، تیغ دو لبه ای است که در صورت عدم شناخت فرصت ها و چالش های آن، دچار آسیب خواهیم شد.

به گزارش نافع، فاطمه پیراحمدی در گفتگو با خبرنگار ما  درباره فرصت ها و تهدیدات فضای مجازی اظهارداشت: فضای مجازی به عنوان ابزار ارتباطی جدید، تیغ دو لبه ای است که در صورت عدم شناخت فرصت ها و چالش های آن، دچار آسیب خواهیم شد.

 

استاد دانشگاه با بیان اینکه نحوه برخورد با فضای مجازی در بدو ورود به هر فرهنگی بسیار اهمیت دارد و سرنوشت ساز است، خاطرنشان کرد: فرهنگ سازی برای استفاده صحیح از فضای مجازی می تواند در میزان کاهش آسیب ها و تهدیدات این تکنولوژی نوین موثر باشد.

وی افزود: زمانیکه افراد جامعه به ویژه نسل جوان نسبت به نحوه استفاده صحیح از فضای مجازی، آسیب ها، تهدیدات و فرصت های آن شناخت و آگاهی داشته باشند، فضای مجازی می تواند بستری فراهم کند تا در زمینه های آموزشی و تبادل ایده ها و اطلاعات تجربیات جدیدی کسب کنند.

 

 استاد دانشگاه تصریح کرد: استفاده از داده ها و اطلاعات مختلف برای انجام فعالیت های علمی و پژوهشی، استفاده از روش های آموزشی غیر حضوری، برقراری ارتباط و تعامل سازنده برای افزایش سطح آگاهی و ترویج فرهنگ و سبک زندگی از جمله کارکردهای مثبت فضای مجازی است.

 

وی با بیان اینکه عدم نظارت والدین بر نحوه حضور نوجوانان و جوانان در فضای مجازی می تواند بستری برای بروز ناهنجاری های اخلاقی و رفتاری باشد، تاکید کرد: والدین باید مهارت استفاده از رایانه و فضای مجازی را داشته باشند تا بتوانند بر عملکرد فرزندانشان در فضای مجازی نظارت داشته باشند.

 

استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه با فرهنگ سازی و برنامه ریزی می توانیم فضای مجازی را به ابزاری برای آموزش، افزایش سطح آگاهی و ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی تبدیل کنیم، خاطرنشان کرد: خانواده ها نقش مهمی در کنترل میزان و نحوه حضور نوجوانان و جوانان در فضای مجازی ایفا می کنند.

 

پیراحمدی با اشاره به آسیب ها و تهدیدات فضای مجازی اذعان داشت: آزادی بی حد و حصر در فضای مجازی، خلا قانون گذاري و عدم امکان حضور و نظارت پليس بر تمام ابعاد آن موجب مي شود كه عده اي از کاربران براساس هنجارهاي لحظه اي عمل كنند.

 

وی با بیان اینکه بی چهرگی و بی نامی افراد در اینترنت علاوه بر مشکل کردن پيگرد قانوني مجرمان در فضاي مجازی، زمينه گسترش آن را نيز فراهم مي کند، اظهارداشت: با توجه به اینکه جوانان بیشترین کاربران فضای مجازی را تشکیل می دهند بنابراین بیشتر در برابر جرایم اینترنتی آسیب پذیر خواهند بود.

 

استاد دانشگاه با بیان اینکه افراد بايد براي ورود به دنياي مجازي اطلاعات كافي در اختيار داشته باشند تا دچار مشكلات مالي و اجتماعي نشوند، خاطرنشان کرد: ارتباطات سالم در فضاي مجازي و لزوم هوشياري جوانان و خانواده ها نسبت به تهديدات فضاي سايبري در درجه نخست اولويت قرار دارد.

 

وی پیشگیری از آسيب هاي اجتماعي و توجه والدين به رفتار فرزندان را ضروری برشمرد و گفت: براي جلوگيري از هم پاشيدگي خانواده ها، والدين بايد تا حدودي به فناوري هاي روز دنيا مسلط باشند و آگاه باشند كه تغيير در رفتار فرزندان به معناي ايجاد تغيير در طرز فكر آنهاست.

 

استاد دانشگاه تاکید کرد: والدین باید به این نکته توجه داشته باشند زمیانیکه بنيان فكري و شخصيت فرزندانشان به صورت ناصحيح شكل بگیرد، راه نفوذ شيادان به حريم خصوصي افراد و محيط امن خانواده باز مي شود.

 

پیراحمدی تصریح کرد: زمانیکه خانواده ها نسبت به شيوه هاي جديد ارتباط فرزندان خود آگاهي و شناخت كافي و لازم را داشته باشند، از انجام بسياري از جرايم و ارتباطات پنهاني آنها به ویژه در فضای مجازی جلوگيري خواهد شد.

منبع:شبستان

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت