آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 24 مرداد 1395 ساعت 10:18   |   کد مطلب: 21667
مدیرکل استاندارد استان همدان:
۱۳ کد شناسایی واحد تولیدی طلا در همدان صادر شد
مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان همدان از صدور ۱۳ کد شناسایی واحد تولیدی طلا با هدف ساماندهی این واحدها در همدان خبر داد.

به گزارش نافع، محمد مددی افزود: هم ‌اکنون۴۴ واحد تولیدی طلا در همدان دارای کد شناسایی بوده و کد۱۰ واحد نیز به دلیل تعطیلی به حالت تعلیق درآمده است.

وی با اشاره به اینکه فلزات گرانبها براساس قانون، مشمول استانداردهای اجباری در حوزه تولید، تمرکز، توزیع و فروش می‌شوند، گفت: استاندارد به‌منظور ایجاد قابلیت شناسایی تولیدکنندگان طلا و جواهر به فعالان این عرصه، کد شناسایی اختصاص می‌دهد.

مددی در خصوص این کدهای شناسایی بیان کرد: برای تولیدات طلا در هر استان یک کد مخصوص تعریف‌شده است که در استان همدان کد «H»  برای تولیدات طلای استان همدان تعریف‌شده و باید توسط تولیدکنندگان مصنوعات بر روی قطعات طلا درج شود.

وی با تأکید بر  این نکته که تمام تولیدکنندگان طلا موظف هستند کد شناسایی بر روی مصنوعاتی که می‌سازند حک کنند، افزود: واحدهای توزیعی طلا به‌هیچ ‌عنوان به خرید و عرضه محصولات بدون کد شناسایی اقدام نکنند.

مددی با اشاره به این نکته که عیارهای رسمی تعریف‌شده برای طلا به ترتیب ۷۵۰، ۸۳۳ و ۹۱۶ است، تصریح کرد: تولید و عرضه مصنوعات طلا خارج از این عیار و بدون کد شناسایی تولیدکننده ممنوع بوده و با فروشنده و تولیدکننده طلا مغایر با عیار رسمی و فاقد کد شناسایی برخورد خواهد شد.

مدیرکل استاندارد استان همدان گفت: بر اساس آمار خروجی از ۲۸۷ نمونه آزمون طلا در سال ۹۴ تعداد ۵۳ نمونه دارای عیار بحرانی بوده اند.

مددی، همچنین از انجام ۲۸۷ مورد نمونه برداری از واحدهای صنفی عرضه کننده طلا در همدان خبر داد و گفت: نتایج آزمون های نمونه های خریداری شده طلا به استان های محل تولیدکننده برای پیگیری و برخورد قانونی ارجاع شده و تمامی نمونه های دارای نتایج بحرانی در این اداره کل توقیف شده است.

وی با اشاره به مصوبه سال ۸۳ مبنی بر نظارت بر عملکرد واحدهای عرضه کننده مصنوعات طلا، افزود: در استان همدان نیز با همکاری اتحادیه طلا و جواهر و دیگر دستگاههای ذی صلاح تحت نظارت و هماهنگی کمیته استانی این مصوبه در حال انجام است و در سال۹۳  و سال ۹۴ تمامی مراکز عرضه طلا در استان همدان مورد بازرسی قرار گرفت.

مددی بیان کرد: بازرسی ها شامل بازرسی اولیه و ثانویه برای صدور کدشناسایی تولید کننده، بازرسی ادواری از واحدهای تولیدی دارای کد است که تعداد بازرسی از واحد های صنفی برای کشف موارد فاقد کد و مصنوعات خارجی ۲۸۷ مورد بوده است.

وی اظهار کرد: واحدهای بازرسی شده برای رعایت قوانین استاندارد تذکر گرفتند و با توجه به نتایج اخذ شده از آزمونها واحدهای دارای مغایرت اخطار گرفتند و ضمن اخذ تعهد، نمونه های بحرانی با تشکیل کمیته علائم و ابطال کدشناسایی، به واحد حقوقی اداره کل ارجاع شد.

پایان پیام/م

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما