آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : پنجشنبه 6 خرداد 1395 ساعت 07:59   |   کد مطلب: 20797
خطر کلاهبرداری در فضای مجازی
درخواست دوستي از جانب افراد غريبه را نپذيريد!
کلاهبرداران با روش هاي متنوعي قربانيانشان را مورد هدف گذاري قرار داده و کاربران را به سمت واگذاري کد کاربري و رمز عبور حساب کاربري شبکه اجتماعي شان سوق مي دهند.

به گزارش نافع، وب سايت هاي شبکه هاي اجتماعي و نرم افزارهاي پيام رسان اجازه ايجاد پروفايل شخصي، اشتراک گذاري مکالمات، عکس ها، ويدئوها و اطلاعات شخصي و برقراري ارتباط با دوستان و ديگر کاربران آنلاين را به شما مي دهد.

وي ادامه داد: متأسفانه کلاهبرداران از خدمات ارائه شده توسط شبکه هاي اجتماعي استفاده کرده و با ايجاد پروفايل هاي جعلي اقدام به کلاهبرداري با روش هاي نصب نرم افزار جاسوسي، سرقت هويت و هک کردن پروفايل کاربران مي کنند.

کلاهبرداران با روش هاي متنوعي قربانيانشان را مورد هدف گذاري قرار مي دهند، بعنوان مثال، کلاهبرداران کاربران را به سمت واگذاري کد کاربري و رمز عبور حساب کاربري شبکه اجتماعي شان سوق مي دهند. آنها با ارسال ايميل ها يا پيامک هاي جعلي که واقعي به نظر مي رسند، درخواست تائيد کد کاربري و رمز عبور را مي دهند.

آنان با در اختيار داشتن رمز عبور شما، کنترل حساب شما را به دست مي گيرند و خودشان را به جاي شما جا مي زنند سپس از اين حساب براي ارسال پيام هاي ساختگي به دوستان و اعضاي خانواده شما استفاده مي کنند؛ به اين صورت که ادعا مي کنند شما در وضعيت سختي قرار داريد و خيلي فوري به پول نياز داريد. آن ها اين عمل را زماني که شما در مسافرت هستيد انجام مي دهند.

کلاهبرداران از برنامه زماني مسافرت شما اطلاع دارند چرا که شما آن را در پروفايل شبکه اجتماعي تان اطلاع رساني کرده ايد.

به خاطر داشته باشيد اطلاعاتي که شما وارد پروفايل شخصي و يا پروفايل دوستانتان مي کنيد توسط افراد ديگر به ويژه کلاهبرداران قابل مشاهده است.اما برخي از شبکه هاي اجتماعي تنظيمات حريم شخصي دارند که به شما اجازه مي دهند محدوديت در بازديد افراد از پروفايلتان ايجاد کنيد.

بنابراین اطلاعات شخصي تان را به صورت يک راز نگه داريد و فقط به افراد مورد اعتمادتان اجازه دسترسي و مشاهده اين اطلاعات را بدهيد. هشيار باشيد که چه اطلاعاتي را به اشتراک مي گذاريد و با چه کساني به اشتراک مي گذاريد.

    اطلاعاتي که ممکن است شما و اعضاي خانواده تان را در معرض آسيب قرار دهد از طريق ايميل ارسال نکنيد. اطلاعاتي همانند: تاريخ تولد، آدرس، اطلاعات در مورد فعاليت هاي روزانه و برنامه مدرسه فرزندانتان.

    براي پروفايل شبکه هاي اجتماعي آنلاينتان حريم خصوصي قرار دهيد، هرگز جزئيات حساب کاربري تان را اعلام نکنيد و به طور مرتب نرم افزار امنيتي کامپيوترتان را به روز رساني کنيد.

    حساب کاربري شبکه اجتماعي تان را با رمزهاي عبور قوي محافظت کنيد و به طور مرتب آنها را تغيير دهيد. رمز عبور متفاوت براي هر کدام از سايت هاي شبکه هاي اجتماعي تان بگذاريد تا اگر يکي از رمزهاي عبورتان به سرقت رفت، مابقي حساب هاي کاربري تان در معرض خطر قرار نگيرد.

    درخواست دوستي و يا درخواست فالو از جانب افراد غريبه را نپذيريد، افراد هميشه آن چيزي که مي گويند نيستند، بهترين راه براي دور نگه داشتن کلاهبرداران از زندگي تان اين است که هرگز اجازه ورود به آن را ندهيد.

    هرگز بر روي لينک هاي مشکوک در شبکه هاي اجتماعي کليک نکنيد؛ حتي اگر از طرف دوستانتان بود.

پایان پیام/م

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت

پربیننده ها