دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 19 بهمن 1394 ساعت 09:58   |   کد مطلب: 18869
همزمان با دهه مبارک فجر، نشست نقد کتاب "عروس آخر" از طرف اداره کتابخانه های عمومی شهرستان همدان با همکاری کتابخانه عمومی اعتمادیه برگزار شد.

به گزارش نافع، کتاب عروس آخر نوشته بهمن هدایتی است که مرکز اسناد انقلاب اسلامی آن را منتشر کرده است.

نویسنده در این کتاب، ضمن شرح زندگی فرح دیبا، آخرین همسر محمدرضا پهلوی به نحوه ورود او به دربار و اهداف سیاسی پشت پرده در این ازدواج اشاره می کند.

همچنین در این کتاب تأثیرات فرح در تصمیم گیری های مهم کشور و نفوذش در دربار با قلمی ساده و روان بیان شده است.

نویسنده با بهره گیری از دیگر کتابها و اسناد موجود درباره زندگی فرح مانند کتاب های «خاطرات تاج الملوک» نوشته ملکه پهلوی، « بیست و پنج سال در کنار پادشاه» نوشته اردشیر زاهدی، « محافظ شاه» نوشته علی شهبازی، «یادداشت های محرمانه علم» ، « دخترم فرح» ، « پشت پرده تخت طاووس» و « من و خاندان پهلوی» با ذکر روایت های متعدد و گاه متضاد درباره زندگی شخصی، سیاسی و اجتماعی فرح، این روایت ها را با هم مقایسه کرده و موارد غیر محتمل و غیر معتبر را رد کرده و بر مطالب مستدل و مورد استناد تاکید دارد.

از دیگر ویژگی های مهم این کتاب، نثر ساده و روان و جملات کوتاه آن است که حتی خوانندگان نا آشنا به تاریخ و کم سن را به خوبی با خود همراه می کند و هیچ گونه دشواری در فهم و دنبال کردن مطالب ایجاد نمی کند.

احمد نظری منظر که از اعضای قدیمی کتابخانه های استان و از منتقدان خوش ذوق در زمینه کتاب های تاریخی در کانون های ادبی استان است قبل از نقد کتاب ،  درباره همسران سابق محمدرضا پهلوی و جایگاه زنان درباری پیش از فرح صحبت کرد و اذعان کرد ازدواج اول محمدرضا شاه همسو با برنامه های دولت استعمارگر انگلیس و پیشنهادی از سوی انگلیسی ها بوده است و  انگلیسی ها تمایل داشتند ولیعهد ایران ملکه ای  از کشورهای مستعمره آنها انتخاب کند تا اوضاع ایران بیشتر تحت کنترلشان باشد. که با این ازدواج نا موفق نقشه آنان با شکست مواجه شد.

منتقد این نشست با توجه به مطالعات گسترده خود در زمینه تاریخ ایران در سال های پیش از انقلاب اسلامی برخی روایت های ذکر شده در کتاب عروس آخر را با قطعیت ، غیر واقعی و بی اساس دانست و گفت برخی  نقل قول ها در کتاب با هیچ یک از سندهای تاریخی هم خوانی ندارد.

 از جمله روایتی که به نقل از اشرف پهلوی در این کتاب آماده و در این روایت شخصی به نام اسفندیار دیبا که دندان پزشک دربار و دایی فرح است  موجب آشنایی و ازدواج فرح و شاه می شود. این روایت با توجه به شرایط خانوادگی فرح قبل از ورود به دربار و اینکه  فرح و مادرش و هیچ یک از کسانی که در مورد آشنایی شاه و فرح خاطراتی بیان کرده اند، در خاطرات و نوشته های خود به وجود این شخص اشاره نکردند، غیر قابل استناد است.

از دیگر بخش هایی که در کتاب غیر مستند است داستان و روایتی است که علت آشنایی فرح و محمدرضا پهلوی را  اردشیر زاهدی  و شهناز ، داماد و دختر شاه میداند. در این بخش از کتاب نقل شده است که زاهدی فرح را به ویلای خود در حصارک دعوت می کند و به او میگوید اگر بخواهد می تواند به دیدار شهناز برود. منتقد به طور کلی این داستان را روایتی ساختگی میداند زیرا به گفته زاهدی شاه دلباختۀ دختران زیبا رو و مو طلایی است و ممکن نیست با دیدن عکس دختری معمولی ، لاغر و سیاه، مثل فرح در آلبوم شهناز از او بخواهد که ترتیب آشنایی با آن دختر را بدهد. و تیره و سرد بودن و روابط شاه با دختر بزرگش شهناز  بیشتر بر بی پایه بودن این روایت صحه می گذارد.

از نظر این منتقد آنچه در کتاب درباره تدبیر سیاسی دستگاه  حاکم و انتخاب فرح  به عنوان سیاستی جدید از سوی برنامه ریزان حکومت آمده است ، امری قابل تأمل و پذیرفتنی است. زیرا فرح با ورود خود به دستگاه حکومتی ، سیاست های قدیمی پهلوی در مورد زنان و مبارزه با حجاب را که در دوره رضا شاه با خشونت و زور آغاز شده بود، به شکل پیچیده تری پیش برد و با ترویج  فرهنگی و هنری غرب ، آنها را دنبال کرد.

حتی حرکت های مردمی و به ظاهر فرهنگی و اجتماعی  فرح عوام فریبانه و برای تثبیت جایگاه و قدرت سلطنت است . زیرا فرح یکی از زنانی بود با آگاهی از تاریخ و زنان تأثیرگذار در آن که به جای شوهران و پسران خود در پشت پرده دستی در حکومت داشتند ، آگاهانه مسیر امور را تعیین میکرد.

 به گفته منتقد این جلسه آنچه در این کتاب از آزادی و بی قیدی و سنت شکنی های فرح آمده بسیار تعدیل شده و محدود است و با رعایت اصول و قوانین جامعه اسلامی ما بسیاری از مسائل با صراحت بازگو نشده است.

همچنین در این جلسه که با حضور جمعی از اعضای کانون های ادبی کتابخانه ها و فعالان کتاب خوان برگزار شد از منتقد و دبیر جلسه با اهدای لوح یادبود و هدیه تقدیر شد.

پایان پیام/م.ت

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما