آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 4 بهمن 1394 ساعت 14:03   |   کد مطلب: 18447
سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری:
دستگیری عضو دفتر تحکیم در حمله به سفارت عربستان
سخنگوی دستگاه قضا جریان دستگیری عناصر اصلی حمله به سفارت عربستان را تشریح کرد.

به گزارش نافع، به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، محسنی اژه‌ای گفت: قوه قضاییه آمادگی دارد تا برای رفع مشکلات معیشت مردم، توسعه تولید بیشتر و کمتر شدن نرخ بیکاری با دولت همکاری کند.
**دولت برای کاهش رکود تلاش کند
وی تصریح کرد:‌ امیدواریم با تلاش همه قوا، دولت و با وعده هایی که داده شده و با مجاهدت بیشتر از گذشته کشورمان از رکود اقتصادی خارج شود و در جهت رفع مشکلات معیشتی مردم و رفع بیکاری قدم های بهتری برداشته شود.
**تشریح آخرین جزئیات پرونده حمله به سفارت عربستان
سخنگوی دستگاه قضا در ادامه نشست خبری با اشاره به دستگیری عوامل حمله به سفارت عربستان، افزود:‌ یکی از اعضاء دفتر تحکیم در جریان حمله به سفارت عربستان دست داشته است.
وی گفت:‌ قرائن و شواهد نشان می دهد که دشمن در ماجرای تعرض به سفارت عربستان نقش داشته و از برخی عناصر ساده اندیش سوء استفاده کرده است.
محسنی اژه‌ای در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه نتایج بازجویی از فردی که از خارج کشور در خصوص تعرض به سفارت عربستان به ایران منتقل شد چیست؟ افزود:  حمله به سفارت عربستان کار بدی بود و همه مسئولان نظام آن را محکوم کردند و نظام بلافاصله و با جدیت این موضوع را دنبال کرد.
وی گفت‌: دستگاه قضائی، نیروی انتظامی و دستگاه‌های امنیتی از همان ابتدا بررسی کردند که این حادثه چرا و چگونه رخ داده است و آیا جریان سازماندهی شده بوده و یا افرادی با انگیزه خاص این مطلب را دنبال کرده‌اند؟
محسنی اژه ای گفت: از ابتدای این حادثه حدود 100 نفر بازداشت شده اند که تعدادی بیگناه بودند و آزاد شدند.
سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به اینکه همه جوانب این قضیه در حال بررسی است، گفت: حمله به سفارتی در یک کشوری بی سابقه نیست و به سفارت خانه‌های ایران در کشورهای مختلف مکرر حمله شده است و هیچ کجا با این شدت و وسعت مسئله را پیگیری نکرده‌اند وتعداد کثیری بازداشت نشده‌اند.
محسنی اژه‌ای گفت: با کمال تاسف مسئولان عربستان سعودی در این زمینه بداخلاقی کردند و هنوز هم به این رفتارهایشان ادامه می‌دهند و لازم است دولت و مسئولان ذیربط اقداماتی در خور انجام دهند.
وی افزود: برخی افراد در داخل نیز خواسته یا ناخواسته بداخلاقی و سوءاستفاده کردند که این مسائل نیز در جای خود پیگیری می‌شود.
سخنگوی قوه قضائیه گفت: افراد دستگیر شده دو دسته‌‌اند،‌ یک دسته انگیزه ضدانقلابی و مجرمانه نداشته‌اند و وارد سفارت هم نشده‌اند و کار تخریبی وتحریقی هم نداشتند.
محسنی اژه‌ای گفت: این عده به علت رفتارهای عربستان از جمله حمایت از تروریسم و داعش، فاجعه منا و برخی بداخلاقی‌های عربستان از جمله موضوع فرودگاه جده از رفتار عربستان گلایه‌های فراوان داشتند و به همین علت برای اعتراض مقابل سفارتخانه آمدند و شاید بیش از  200 نفر از مجموعه کسانی که از عصر تا پایان شب مقابل سفارت بودند انگیزه مجرمانه و تخریبی و تحریقی نداشند.
وی گفت: عده‌ای دیگر مظنون هستند که اینها با انگیزه آتش زدن و کار غیرقانونی ورود پیدا کردند و احتمال دارد دشمن هم در آنها نفوذ کرده باشد که این موضوعات در حال بررسی است.
سخنگوی قوه قضائیه گفت: در خصوص فردی که از خارج کشور به داخل منتقل و بازداشت شد هم باید بگویم که وی دانشجویی اخراجی از استان های شمالی و از عناصر فعال دفتر تحکیم آن زمان بود که از دانشگاه اخراج شده بود و بعد به صورت غیرحضوری بخشی از دروس طلبگی را هم خوانده بود و او جزء آن دسته از کسانی است که در این موضوع دخیل بوده است  و برخی افراد به تبع او وارد صحنه شدند .
محسنی اژه‌ای گفت: اینکه وی با چه انگیزه ای و با ارتباط با چه جایی وارداین قضیه شده، در حال بررسی است و اکنون مسئولان قضایی و اطلاعاتی مشغول تحقیقات از بازداشتی‌ها هستند.
وی گفت:‌ همه سوابق قبلی بازداشت شدگان هم بررسی شده است و امیدواریم با تلاش دادستان تهران و نیروی انتظامی و سیستم اطلاعاتی ابعاد این قضیه روشن شود.
سخنگوی قوه قضائیه گفت : همچنان عده‌ای در بازداشت هستند اما هنوز کیفرخواستی صادر نشده است.
**پاسخ استعلام‌های کاندیداهای مجلس در فرصت قانونی
سخنگوی قوه قضائیه گفت: تمام کسانی که از سوی دستگاه های نظارتی و هیات اجرایی برای انتخابات استعلام شده اند،  در فرصت قانونی و بعضاً سریعتر پاسخ استعلام داده شده است.
محسنی اژه‌ای در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه سخنگوی شورای نگهبان گفته که در بررسی صلاحیت کاندیداهای مجلس، پرونده 170 نفر از کسانی که از معاون اول دولت سابق پول دریافت کرده‌اند، از دستگاه قضا درخواست کرده‌ایم، گفت: قوه قضائیه امسال نیز مثل سال های قبل تمهیداتی حتی بیشتر برای پیگیری پرونده های کاندیداهای مجلس شورای اسلامی در نظر گرفته است.
سخنگوی قوه قضائیه افزود: همه کسانی که از سوی دستگاه‌های نظارتی و هیات‌های اجرایی درخواست استعلام شده‌اند در فرصت قانونی و بعضاً سریعتر از موعد مقرر پاسخ داده شده است.

انتهای پیام/ح

دیدگاه شما