آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 5 دى 1394 ساعت 15:19   |   کد مطلب: 17833
کتاب «مبانی زلزله» از طرف عضو هیات علمی و مدرس مدعو دانشگاه آزاد اسلامی همدان تالیف شد.

به گزارش نافع، کتاب " مبانی زلزله" به همت هاشم طباطبایی مدرس مدعو واحد همدان و اصغر تیموریان مطلق  معاون آموزشی و عضو هیات علمی واحد همدان به زیور طبع آراسته شده است.

هدف این کتاب ارائه مقدمات و کلیاتی از مبانی زلزله و پیش بینی آن است. این کتاب با جنبه هاي زمین شناسی، لرزه شناسی، مهندسی و ژئوفیزیک مرتبط است و در خدمت دانشجویان مهندسی سازه و زلزله، مهندسین حرفه اي و محققین قرار می گیرد.

    کتاب "مبانی زلزله" شامل 7 فصل است که در فصل های اول و دوم جهت آشنایی با علت بروز زلزله مباحثی در مورد ساختار درونی زمین و نظریات زمین ساختی مطرح گردیده است. فصل سوم مکانیزم زلزله را توضیح می دهد و در فصل چهارم مناطق لرزه خیز ایران معرفی می شوند. در فصل پنجم و ششم با مباحث لرزه نگاری و چگونگی ثبت زلزله آشنا می شویم. فصل هفتم درمورد روشهای مطالعه  زلزله در تنشگاهها و در نهایت روش های پیش بینی و پیشگویی زلزله است.

در پیشگفتار این کتاب به قلم دو مولف آمده است: زلزله لرزش ناگهانی پوسته جامد زمین است و دلیل اصلی آن افزایش بیش از حد فشار داخلی سنگ ها و لایه های درونی زمین می باشد. این فشارها باعث شکستگی در سنگ های آن منطقه شده و  تنشگاه ها را به وجود می آورند. بنابراین زلزله عامل اصلی تخلیه تنش زمین به صورت آنی در یک محدوده است که باعث ایجاد خسارات جانی و مالی فراوانی در زون شکسته یا همان تنشگاه  می شود.

    با اینکه زلزله یک جریان مخرب طبیعی است، اما منشاء تشکیل مهمترین ذخایر طبیعی، اعم از منابع هیدروکربنی و غیر هیدروکربنی است. ما می توانیم با استفاده از اطلاعاتی که از امواج Pو S زلزله به دست می آوریم به طور مستقیم به مطالعه حضور هیدروکربن در تله های نفتی پرداخته و با تلفیق این اطلاعات با داده های گرانی سنجی و مغناطیسی، عمق پوسته زمین را تخمین بزنیم. کشور عزیزمان ایران نیزبه علت شرایط فرورانش بلوک های مهم عربستان و توران در یکی از مناطق لرزه خیز جهان و در نتیجه در منطقه ای غنی از این مخازن قرار گرفته است.

    ارائه درس مبانی زلزله در دانشگاه ها این فرصت را  برای دانشجویان فراهم نموده تا با معرفی زلزله و اثرات تخریبی آن، شرایط اولیه را جهت تحقیق پیرامون این مسئله ایجاد کند.

    در کتاب مبانی زلزله تلاش گردیده است مفاهیم اولیه ایجاد تنشگاه ها، شدت، بزرگی، کانون و شرایط پیش بینی زلزله مطرح شود که امیدواریم مورد استفاده دانشجویان و علاقه مندان قرار گرفته باشد. 

پایان پیام/م

     

    دیدگاه شما

    آخرین عناوین سایت

    پربیننده ها