دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 2 آذر 1394 ساعت 09:47   |   کد مطلب: 17388
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان:
مدیریت بحران به زیرساخت‌های لازم نیاز دارد
رئیس کمیسیون خدمات شهری، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر همدان گفت: مدیریت بحران باید مورد مطالبه مردم قرار گیرد تا زمینه و زیرساخت‌های اجرای طرح‌های متنوع آن در همدان فراهم شود.

به گزارش نافع، کامران گردان در کمیسیون خدمات شهری، حمل و نقل و ترافیک شورا اظهار کرد: مدیریت بحران مقوله‌ای مهم و خطیر است و نیاز به تأمین زیرساخت‌های لازم و تشکیلاتی تخصصی دارد که باید در برابر اتفاقاتی که در شهر رخ می‌دهد برنامه مدون داشته باشد.

وی بابیان اینکه مدیریت بحران باید دغدغه مسئولان باشد، افزود: حوزه حاکمیتی باید تحت عنوان مدیریت واحد شهری فعالیت‌های بین بخشی انجام دهد که هم در حوزه قانون و هم وظیفه ذاتی سازمان‌ها و نهادهاست.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به شهر همدان به‌عنوان یکی از مناطقی که از پتانسیل بالایی ازنظر حادثه‌خیزی برخوردار است، اضافه کرد: به همین منظور باید به اقدامات قبل از بحران، بیشتر از اقدامات بعد از بحران توجه و در این حوزه برنامه‌ریزی شود ونباید تنها بعد از وقوع بحران به چاره‌اندیشی پرداخت زیرا بی‌توجهی به مدیریت قبل از بحران منجر به افزایش خسارات مالی و جانی می‌شود.

گردان با اشاره به هشتم آذرماه و برگزاری مانور زلزله در مدارس، افزود: باید جلسه مشترکی با حضور کارگروه مدیریت بحران استان و شهرستان و اعضای شورای شهر همدان پیش‌ازاین تاریخ برگزار و به مشکلات همدان پیرامون این حوزه رسیدگی شود.

رئیس کمیسیون خدمات شهری، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه چون در حال حاضر مدیریت واحد شهری نداریم، شهردار نمی‌تواند از سایر دستگاه‌ها مطالبه‌ای داشته باشد، گفت: از همین رو باید جلسات مشترکی با مدیریت بحران استان برگزار کرد، تدارکات لازم را اندیشید و هشدارهای لازم را داد.

گردان در ادامه به اقدامات مؤثر از سوی سازمان پارک‌ها و فضای سبز اشاره و عنوان کرد: در خصوص توسعه گونه‌های پایدار و سازگاربامحیط‌زیست و درنهایت توسعه فضای سبز اقداماتی از سوی این سازمان انجام‌گرفته که باید ادامه پیدا کند.

وی، همچنین با اشاره به موضوع استانداردسازی وسایل بازی پارک‌ها، گفت: باید سالانه و به‌طور مرتب این استانداردسازی انجام گیرد تا برای کودکانی که از این وسایل استفاده می‌کنند مشکلی ایجاد نشود.

رییس شورای اسلامی شهر همدان نیز با بیان برای کاشت درختان از مشاوران مجرب استفاده شود تا با اقلیم و شرایط آب و هوایی همدان سازگار باشند، گفت: می‌توان در همدان از درختانی استفاده کرد که ریشه‌های افشان داشته باشند.

علی اکبر نظری با تاکید بر کاشت درختان و گونه های بومی در شهر اظهار کرد: باید از کاشت درخت صنوبر و بید به دلیل آب‌بر بودن آن خودداری کرده و از گونه‌های همیشه سبز در درختکاری همدان استفاده کرد.

رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان هم با اشاره به موضوع کاشت درخت و بیان این مطلب که هیچ‌گونه الزامی برای کاشت درخت برای افرادی که ساختمان می‌سازند، نیست، گفت: می‌توان با قرار دادن طرح‌های تشویقی مردم را به سمت درختکاری هدایت کرد.

محمد تبریزی تاکید کرد: در امر فضای سبز نیز باید از فناوری روز بهره گرفت و  شهر همدان نباید در فصول سرد افسرده باشد، بلکه باید با کاشت گونه‌های همیشه‌سبز و مناسب شرایط در شهر همدان طراوت و سرسبزی را حتی در فصل سرما در شهر ایجاد کرد.

 دیگر عضو شورای اسلامی شهر همدان هم با تاکید بر اینکه پارک‌ها در توسعه فضای سبز از اهمیت بیشتری برخوردارند، اظهار کرد: سرانه فضای سبز اجتماعی که بیشتر به پارک‌ها باز می‌گردد در شهر باید افزایش یابد.

محمدرضا الیاسی با بیان اینکه در پارک‌ها بیشتر فضای سنگی استفاده می‌شود و فضای سبز کمتر دیده می‌شود، تصریح کرد: پارک 48 هکتاری باید تعیین تکلیف شود و ایجاد آن به صورت مستمر ادامه یابد.

دبیر ستاد مدیریت بحران شهرداری همدان نیز در این جلسه با بیان اینکه فرماندهی سانحه در هنگام بروز بحران با فرماندار است، اظهار کرد: در شهرداری نیز ستادی با کارگروه‌هایی تشکیل شده تا به مدیریت بحران بپردازد.

بیتا روحی افزود:  تلاش کردیم با بخش خصوصی تفاهم نامه‌هایی منعقد شود که در هنگام بروز حادثه وسایل لازم مورد نیاز شهرداری به منظور مقابله با بحران، در اختیار مسئولان قرار گیرد.

وی با تأکید بر اینکه در همدان مشکل جدی در حوزه  زلزله وجود ندارد، اضافه کرد: بیشتر نگرانی ما در حوزه سیلاب‌هاست زیرا رودخانه‌های موجود ظرفیت تحمل سیلاب‌های حجیم را ندارند.

روحی با تأکید بر اینکه وسایل لازم برای مدیریت سیلاب را در اختیار نداریم، یاد اور شد: بنا داریم با برگزاری یک دوره آموزشی برای مدیران با حضور کارشناسان، تشریح اهمیت مدیریت سیلاب‌ها قبل از وقوع بحران را منعکس کنیم.

وی با تأکید بر اینکه برای هشتم آذرماه یک طرح پایش شهری در نظر گرفته شده و مانوری با شعار «مدرسه ایمن، جامعه تاب‌آور»، برگزار خواهد شد، گفت: مناطقی که در زمان بروز حادثه و بحران باید تخلیه شوند، مشخص شدند.

مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری همدان نیز ضمن ارائه گزارشی از عملکرد این سازمان  سرانه فضای سبز همدان با احتساب باغات را 08/29  متر مربع بیان کرد و گفت: در حال حاضر 123 پارک و بوستان در سطح شهر داریم که بر اساس آن سرانه پارکهای شهر 94/3 متر مربع است.

وی از اعلام رضایت مسافرین از تنظیف و شستشوی کمپ ها و محل های اقامت مسافرین خبر داد و اظهار کرد: امسال برای نخستین بار از طرف مدیریت بهداشت به منظور تنظیف و نگهداری سرویس های بهداشتی سطح شهر از سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری همدان تقدیر به عمل آمد.

پایان پیام/م.د

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت