وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 21 بهمن 1393 ساعت 13:42   |   کد مطلب: 12814
حماسه‌ مردم همدان در 21 بهمن 65 سرنوشت انقلاب را تغییر داد/ شهید مدنی سینه خود را در برابر تانک‌ها سپر کرد
مردم همدان در جریان مبارزات ضد رژیم پهلوی تا پیروزی انقلاب اسلامی، نقش بسزایی ایفا کرده و با بهره‌مندی از رهبری آیت‌ا... شهید مدنی حماسه‌های ماندگاری را رقم زدند.

به گزارش نافع، مردم همدان در خلال سال‌های 1342 تا 1351 ش به رهبری آیت‌ا... مدنی  و همگام با سایر مناطق کشور به مبارزه با رژیم پهلوی پرداخته و در برخی از موارد در کشور پیشگام بودند.

در این بین می‌توان به سرنگونی مجسمه شاه در نهاوند اشاره کرد. 15 آبان 57 بود که مردم نهاوند برای نخستین بار در کشور، مجسمه شاه را سرنگون کردند.

همچنین در 15 مهر 57 برای نخستین‌بار، پرچم طاغوت در پایگاه سوم شاهرخی کبودراهنگ که حالا "شهید نوژه" می‌نامندش به آتش کشیده شد.

برخی همافران پایگاه سوم شکاری که با شهید مدنی ارتباط داشتند نیز در اربعین سال 57 برضد طاغوت اعتصاب کرده و از طرف فرمانده پایگاه زندانی شدند. بحث اعدام آن‌ها بود که خبر به شهید مدنی رسید و بلافاصله با فرماند پایگاه تماس گرفته و به فرمانده گفتند که باید همافران را آزاد کنند در غیر این صورت همراه با مردم خاک پایگاه را به توبره خواهیم کشید.  فرمانده نیز با مشاهده قاطعیت این شهید بزرگوار، دستور آزادی همافران را صادر کرد.

اما بی‌تردید مهمترین حماسه‌‌ای که مردم انقلابی همدان آفریدند؛ خوابیدن در برابر تانک‌ها و جلوگیری از رسیدن قوای کمکی به تهران در آستانه 22 بهمن 57 بود؛ حماسه‌ای که سرنوشت قیام انقلابی مردم ایران را تغییر داد.

 

مقاومت مردم مریانج، بهار و همدان در برابر تانک‌ها

حجت‌الاسلام سید محمدحسن فاضلیان، یک مبارز انقلابی در این‌باره می‌گوید: حکومت ستم‌شاهی از ساعت 16 بعد از ظهر 21 بهمن 57 حکومت نظامی را در تهران اعلام کرده و مردم تهران در شرایط سختی به سر می بردند. بختیار به ستون زرهی کرمانشاه دستور داده بود تا همراه با مهمات، تانک‌ها و نیرو برای سرکوب انقلابیون به تهران بروند.

وی می‌افزاید: وقتی این خبر به اطلاع آیت‌ا... مدنی رسید؛ فرمودند باید از حرکت این ستون جلوگیری شود و دستور دادند مردم راه ورود نظامیان به سمت تهران را ببندند.

حجت‌الاسلام فاضلیان بیان می‌کند: شهید مدنی با حضور در خط مقدم جمعیت، سینه خود را سپر کرده و به نظامیان گفت: "باید گلوله های خود را در سینه من شلیک کنید تا بگذارم از این جا عبور کنید و باید از روی جنازه ما رد شوید تا به تهران برسید". ستون زرهی از حرکت باز ایستاد و مردم، ارتشیان و نظامیان را خلع سلاح کردند.

وی ادامه می‌دهد: این تیپ زرهی با آذوقه‌ای برابر با آذوقه یک ماه سربازان به سمت تهران می رفتند که همه ضبط شده و در حیاط منزل ما انبار شد.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در همدان تصریح می‌کند: اگر مدیریت شهید مدنی نبود یا نیروهای ارتش از این مسیر عبور کرده و به تهران می رسیدند و یا اینکه صدها کشته و زخمی در این واقعه در همدان بر جای می ماند، اما تدبیر این مرد خردمند موجب شد در شب 22 بهمن ماه، ندای "ا... اکبر" در تراه طنین‌انداز شود.

حجت‌الاسلام فاضلیان می‌گوید: البته برنامه‌ریزی شده بود تا تعدادی نارنجک و مواد منفجره در پل‌های مسیر تانک‌ها جاسازی شود تا از ورود تانک‌ها جلوگیری شود که این طرح به انجام نرسید.

وی بیان می‌کند: حوالی ساعت 9 صبح بود که مردم انقلابی دسته‌دسته از مریانج، بهار و همدان، خود را به جاده کرمانشاه رساندند؛ در چهارراه میدان بار نیز کوه بزرگی از ماشین‌های اسقاطی، تخته، درب، چوب و آهن آلات به وسیله مردم به عنوان مانعی برای جلوگیری از حرکت تانک‌ها ایجاد شده بود.

حجت‌الاسلام فاضلیان اضافه می‌کند: مردم به محض ورود تانک‌ها هجوم آورده و با مقاومت سربازان روبرو شده و یک نفر نیز در این واقعه به شهات رسید، اما با ورود شهید مدنی نظامیان تسلیم شدند.

وی می‌گوید: مردم انقلابی اسدآباد نیز با دیدن ستون زرهی ارتش که به سمت همدان در حال حرکت بود، در مسیر گردنه اقدام به پرتاب سنگ و سایر اشیاء به سمت این ستون کرده بودند، اما با تیراندازی نظامیان روبرو شده و مجبور به ترک مسیر شدند.

بدین ترتیب حرکتی که می‌توانست به بزرگترین کودتای نظامی برضد انقلاب اسلامی تبدیل شود با هوشیاری روحانیت، وفاداری مردم و وحدت کلمه متوقف شده و انقلاب اسلامی به برکت رهبری پیامبرگونه حضرت امام خمینی(ره) و برکت خون شهدا به پیروزی رسید.

گزارش از سمیه مظاهری

 

 

تصاویر تکمیلی: 
حماسه‌ مردم همدان در 21 بهمن 65 سرنوشت انقلاب را تغییر داد/ شهید مدنی سینه خود را در برابر تانک‌ها سپر کرد

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت