وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 2 فروردين 1400 ساعت 17:55   |   کد مطلب: 40787
همزیستی با کرونا این روزها و همزمان با عید نوروز برای مردم عادی شده و جولان این ویروس در دل کهن شهر همدان همچنان پابرجا و خطرآفرین است.

به گزارش نافع، با گذشت یکسال از شیوع پاندومی کرونا در اقصی نقاط کشور، تصور اغلب مردم در این است که شدت ابتلا به این ویروس کاسته شده و به نسبت قبل کم اثر و ضعیف است.

نوروز امسال متفاوت از سال گذشته شاهد بی‌توجهی شهروندان به رعایت فاصله اجتماعی و ازدحام جمعیت در دل بازار و خریدهای نوروزی در مجتمع‌های تجاری سطح شهر هستیم.

اگرچه این روزها ماسک در چهره بیشتر شهروندان به عنوان یک ضرورت در مقابله با کرونا نقش بسته اما اغلب نه تنها فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نکرده، بلکه برخورد عادی با شیوع ویروس کرونا دارند.

اگرچه این روزها ماسک در چهره بیشتر شهروندان به عنوان یک ضرورت در مقابله با کرونا نقش بسته اما اغلب نه تنها فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نکرده، بلکه برخورد عادی با شیوع دوباره ویروس کرونا دارند.

تصور شهروندان در این است که با پوشش ماسک، رعایت بهداشت در مقابله با کرونا کافی است و به نوعی در برابر این ویروس مصون خواهند ماند.

با این حال دانشگاه علوم پزشکی استان همدان نسبت به موج دیگری از شیوع کرونا در صورت بی توجهی به رعایت پروتکل های بهداشتی این استان هشدار داد.

به گفته مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی علوم پزشکی استان همدان؛ توجه به پروتکل‌های بهداشتی به ویژه فاصله گذاری اجتماعی در این استان به علت ازدحام مردم در بازار و پاساژها و اماکن عمومی نزولی است.

لیدا رفعتی در این باره اظهار داشت: ۲۴ درصد از مردم هنگام حضور در مراکز خدماتی، اماکن عمومی، مراکز تهیه و توزیع موادغذایی فاصله گذاری را رعایت نمی‌کنند و بیشترین بی‌توجهی مربوط به مراجعه کنندگان به آرامستان‌ها و دفاتر پیشخوان است.

بازار همدان به عنوان قلب تپنده شیوع ویروس کرونا همچنان مهار نشدنی است و همزمان با فرارسید نوروز شاهد افزایش چشمگیر ترددهای ضروری و گاهی غیر ضروری مردم در سطح شهر هستیم.

از راسته بازارهای میوه و تره بار گرفته تا مجتمع‌های تجاری عرضه پوشاک و سایر اقلام مصرفی مردم با اوج شیوع کرونا همراه است.

ازدحام جمعیت در پیاده راه بوعلی و مجتمع‌های تجاری به ویژه در ساعات منتهی به غروب به حدی است که انتقال کرونا از سوی افراد ناقل به راحتی قابل دسترس بوده و هیچ اقدامی در این زمینه صورت نمی‌گیرد.

خریدهای شهروندان بدون کوچکترین توجه به بهداشت فردی و عمومی انجام می‌شود و در این اوضاع فاصله اجتماعی نیز هرگز رعایت نمی‌شود.

مجتمع‌های تجاری و خرید پوشاک و سایر مایحتاج روزانه زندگی مردم همدان نیز با کمترین رعایت بهداشت عمومی همراه است و شواهد عینی نشان می‌دهد دیگر خبری از گندزدایی و ضدعفونی کردن این مراکز نیست.

حال امید می‌رود مسئولان قبل از اینکه شهر همدان به قرمزی کرونا برسد، نسبت به اصلاح وضعیت موجود و اعمال محدودیت‌های خرید نیز اقدام کنند در غیر اینصورت فاجعه‌ای جبران ناپذیر گریبانگیر پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین خواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاه شما