وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 18 آبان 1399 ساعت 13:09   |   کد مطلب: 40323
این روزها کاهش وجود روغن خوراکی در بازار موجب افزایش قیمت این کالای مصرفی برای دومین بار در سال جاری شده است که می طلبد مسئولین امر چاره ای برای بهبود شرایط موجود بی اندیشند.

به گزارش نافع، به نقل از برنا، در این روزهای پر التهاب کرونایی که در آن قرار داریم نگرانی مردم از ابتلا به کرونا از یک سو و وکمبود و گرانی برخی از اقلام اساسی از سوی دیگر  موجب شده تا شاهد آشفتگی مردم در استان همدان باشیم.

روغن جز  کالای های اساسی  سفره خانواده های ایرانی محسوب می شود و نبود و یا کمبود آن می تواند نشانه ای برای افزایش قیمت آن از سوی تولید کنندگان و یا دلالان این بازار باشد.

در چند ماه اخیر شاهد گرانی بسیاری از اقلام خوراکی از جمله گوشت، مرغ، میوه ها، لبنیات و شکر بودیم و  اگر این گرانی ها ادامه داشته باشد نه تنها سفره ی خانواده های ایرانی کوچک تر می شود بلکه دیگر برای بسیاری از خانواده سفره ای باقی نخواهند ماند.

در حالی که قیمت روغن در اواسط تیرماه به طور رسمی 12 تا 16 درصد افزایش یافته بود، مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که اکنون در بازار روغن خوراکی با وجود عرضه، 40 درصد بیشتر از قیمت مصوب به شهروندان فروخته می‌شود.
 

هر دم از این باغ بری می رسد...

اگر این افزایش قیمت رخ دهد، گرانی روغن جامد در سال جاری برای دومین بار رخ خواهد داد، زیرا  براساس مصوبه جدید ستاد تنظیم بازار در 14 تیر سال جاری مقرر شده است تمام روغن‌های مایع 12 درصد، روغن‌های جامد و نیمه‌ جامد 14 درصد افزایش یابد بنابراین در صورت تغییر قیمت مجدد این دومین افزایش قیمت در چهار ماه اخیر است.

بر اساس اعلام مرکز آمار نیز این گروه از محصولات در مهرماه تورم ماهیانه 16.2 درصدی داشته‌اند که بیشترین رقم در بین کالاهای خوراکی و دومین رقم در بین کل گروه‌های کالایی است که کمبود موجودی روغن خام کارخانجات از جمله دلایل این موضوع است.

بر همین اساس  وزرات صمت در خبری اعلام کرد که مشکل کمبود روغن حل خواهد شد ،با این حال گزارش ها حاکی از آن است هنوز  بازار با کمبود روغن مواجهه است  .

افزایش  قیمت، دلیل اصلی کمبود روغن در همدان

یکی از خرده فروش های بازار همدان درخصوص علت کمبود روغن در پاسخ به خبرنگار برنا، گفت: دلیل اصلی گرانی روغن نبود مواد اولیه تولید نیست، بلکه تجربه ثابت کرده است کمبود کالا در بازار گرانی آن کالا را به دنبال دارد.

وی افزود: در بازار روغن جامد وجود ندارد وبرای خرید روغن های مایع مجبوریم قیمتی بالاتر از قیمت درج شده روی محصول را پرداخت کنیم.

این خرده فروش همدانی هجوم و خرید بیشتر مردم برای خرید کالاها را دلیل دیگر گرانی دانست و گفت: متاسفانه در ایران وقتی جنسی گران می شود مردم بیشتر از آن  جنس خریداری می کنند.

دیگر خرده فروش همدانی گفت: در این چند ماهی که از سال 99 می گذرد بسیاری از کالا هم چون شکر ،انواع کنسروها ،کره،لبنیات و مواد شوینده ابتدا در بازار نایاب شدند سپس با چندین برابر افزایش نرخ آن کالا به بازار  عرضه شدند.

وی افزود: به نظر می آید قیمت روغن مانند سایر کالاها افزایش یابد و نبود مواد اولیه بهانه ای است که قیمت را افزایش دهند.

این خرده فروش عنوان کرد: هر روز شاهد افزایش قیمت بسیاری از کالاهایی اساسی هستیم واگر اوضاع به همین منوال پیش برود نه تنها قشرضعیف جامعه بلکه قشر متوسط وخوب جامعه هم با مشکل مواجهه خواهند شد

ضرورت نظارت جدی مسئولین بر بازار

وی درباره اینکه به دلیل کمبود روغن خام و مواد اولیه در کشور اکثر کارخانه‌ها با ظرفیت پایین کار می‌کنند، بیان کرد: این روزها که تمامی کشور درگیر کرونا است، تعطیلی واحدها کسب و کارها در چندین هفته به‌دلیل پیشگیری از شیوع بیماری مشکلات زیادی را برای معیشت بسیاری از خانواده‌ها ایجاد کرد و سفره برخی آنها را خالی‌تر از گذشته کرده باید مسئولان بیش از سال‌های گذشته بر بازار و قیمت کالاهای اساسی نظارت جدی‌تری داشته باشند تا افراد ضعیف در چنین شرایطی کمتر زیر بار گرانی‌ها آسیب ببینند.

یکی از فروشندگان روغن نباتی جامد در همدان عنوان کرد: تقاضا برای خرید روغن نباتی جامد از سوی مردم بسیار است، اما به دلیل افزایش قیمت، از آوردن و توزیع آن صرف نظر کردیم. برخی بر این باورند که انبارهای روغن توسط عده‌ای افراد سودجو پرشده و تا بعد از گران شدن محصول، آن را عرضه نمی‌کنند.

به گفتۀ این فروشنده، بخشی از افزایش قیمت روغن ناشی از نوسات ارز است که این بخش را نیز تحت‌الشعاع قرار داده است.

عرضه روغن جامد به قیمت دو برابر

شهروند همدانی، گفت: برای خرید روغن جامد یک هفته است کل مغازه های همدان را زیر پا گذاشتم اما گویا روغن جامد نایاب شده است.

وی افزود: بسیاری از فروشگاه ها روغن جامد ندارند و فقط یک مغازه در همدان روغن داشت که با قیمت دو برابر آن را عرضه می کرد.

دیگر شهروند همدانی در این خصوص، گفت:چرا مسئولین فکری به حال مردم نمی کنند و فقط وعده  به مردم می دهند.

وی افزود: روغن جامد در بازار وجود ندارد اما از ظرفی روغن مایع در بازار با قیمت بیشتر افزایش پیدا کرده است.

وی خاطرنشان کرد:سبد کالایی مردم بسیار کاهش پیداکرده است ودیگر قادر به خرید اقلام ضروری خود نیستند.

کمبود روغن مشکل کشوری است و به  ارتباطی به استان ندارد

رییس اتاق اصناف همدان با بیان اینکه این مشکل کشوری می باشد و مربوط به استان نیست عنوان کرد:علت کمبود روغن در بازار طی روز های آینده حل خواهد شد واین موضوع ارتباطی به استان ندارد.

حسین محرابی، گفت:براساس اخبار شنیده شده  مشکل تخصیص ارز برای ترخیص روغن خام برطرف شده و نیاز کارخانه‌های داخلی به زودی برطرف خواهد شد.

وی افزود:پس از تولید و توزیع به  استان همدان مشکل کمبود روغن در استان همدان حل خواهد شد

رئیس اتحادیه  خوابار فروشان همدان با بیان اینکه روغن در تمام فروشگاه زنجیری وجود دارد تصریح کرد:در حال حاضر در تمام فروشگاه زنجیری روغن وجود دارد و کمبود وجود ندارد.

مجید توقیری در پاسخ به سوال خبرنگار برنا مبنی بر اینکه هیچ یک از سوپرمارکت ها  روغن وجود ندارد مطرح کرد:طی هفت و هشت روز آینده  تمام سوپر مارکت های همدان روغن توزیع خواهیم کرد.

مشکل نبود روغن و کالاهای اساسی از یک طرف و زیر بار نرفتن مسئولین درمورد اینکه مشکلاتی در بازار وجود دارد مردم را کلافه کرده است.

به نظر می آید  کتمان برخی از مسائل و مشکلات توسط مسئولین ،راه حلی برای گران کردن کالای مورد نظر باشد.

وقتی کالایی گران می شود چندین برابر گران می شود ،اما وقتی آن کالا قرار است ارزان شود فقط یک درصد کاهش می یابد که جای تفکر و تاسف دارد.

منبع:برنا
انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت