وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 5 شهريور 1399 ساعت 10:30   |   کد مطلب: 40050
ظرفیت‌های گردشگری غرب کشور از یک سو و غفلت از آن از سوی دیگر سه استان همدان؛ کرمانشاه و سنندج را بر آن داشت تا برای رونمایی بیش از پیش از این داشته‌ها دست به کار شوند و شبکه گردشگری زاگرس‌نشینان را به راه بیاندازند.

به گزارش نافع، مغفول ماندن ظرفیت‌های گردشگری غرب کشور باعث شد مدیران سه استان همسایه در این منطقه یعنی همدان؛ کرمانشاه و سنندج برای تبدیل استان‌هایشان به قطب گردشگری ایران ، با هم دست برادری ‌دهند.

این اتفاق در حوزه گردشگری برای نخستین بار است که در ایران رقم  خورده تا سه استان با همکاری یکدیگر برای رساندن گردشگران به مقاصد سفر یک مسیر مشترک گردشگری را تعریف کنند.

وجود ۵ میلیون نفر جمعیت در این سه استان که در مجموع ۷۳ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و همچنین ۵۷۱ کیلومتر مرز مشترک کردستان و کرمانشاه با کشور عراق از ظرفیت‌های بزرگ این مسیر است که می‌توان از آن بهترین بهره را برای تبدیل غرب ایران به یک منطقه هدف گردشگری برد؛ این مسیر فلات مرکزی ایران را به بین‌النهرین وصل می‌کند، ضمن اینکه وجود هشت هزار اثر ثبت شده ملی در این سه استان، بیانگر غنای تاریخی در این مسیر است.

• تاریخ محور اتصال سه استان 

گرچه آب و هوا و طبیعت بکر در این سه استان حرف اول را می‌زند اما مبنای ایجاد مسیر گردشگری غرب کشور تاریخی است چرا که رد پای مشترک هنر و سیاستمداری دوره‌های تاریخی  در گذشته این ارتباط را معنا بخشیده است.

حالا با توسعه زیرساخت‌های ارتباطی بین استان‌ها، آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها در مسیر تهران، همدان و کرمانشاه، هاب بودن فرودگاه کرمانشاه برای پروازهای خارجی، راه‌آهن غرب کشور که تا اسلام‌آباد غرب، خسروی و تا کشور عراق هم خواهد رفت و امکانات اقامتی و هتل‌ها برای این استان‌ها ظرفیت‌ بزرگی محسوب می‌شود.

نگاهی گذرا به چگونگی فعالیت فعالان گردشگری کافی است که به این مهم دست یابید که  سالهاست تورهای گردشگری بین چند استان ستاره‌دار در کشور تعریف و اجرا شده‌اند. گردشگران خارجی و داخلی وقتی عزم سفر در ایران را دارند همواره چند گزینه تکراری برایشان مطرح است  آن هم استان‌های  شیراز اصفهان کاشان یزد و مسیر بین اینهاست... این در صورتی است که برنامه‌ریزان سفر بر این باورند  غرب ایران با همه ظرفیت‌های شاخص از قافله توجهات اجرای تورهای گردشگری به دور مانده است.

• نشست‌های مشترک بین تصمیم گیران سه استان

حالا چند صباحی است به همت سه استان در راستای تحکیم ارتباطات و ارتقای همکاری در زمینه گردشگری شهری نشست های مشترکی بین تصمیم‌گیران حوزه گردشگری سه شهر برگزار شد تا کریدور گردشگری غرب کشور پویا و شناسانده شود.

آنچه پس از جلسات متعدد در غرب کشور  رقم خورد توافقنامه همکاری مشترک گردشگری سه شهر همدان، کرمانشاه و سنندج بود که به امضای شهرداران این شهرها رسید تا ضمن شکل‌گیری مثلت زاگرس‌نشینان، ظرفیت‌های گردشگری سه استان به اشتراک گذاشته شود و طلسم ناشناخته ماندن گردشگری غرب کشور شکسته شود.

ترکیب محوریت برنامه‌ریزان این استان غربی در کشور به عنوان زاگرس‌نشینان معنا بخشید و در ادامه همکاری‌های سه استان حضور دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو برای ثبت مسیر گردشگری به‌ عنوان سه شهر خلاق موسیقی، خوراک و صنایع‌دستی به‌منظور توسعه گردشگری شهری، محقق شد.

این طرح با امضای توافق‌نامه بین شهرداران به صورت رسمی آغاز شد و مقرر شد در برنامه عملیاتی ۶ ماهه، مقدمات کار در دو بخش کرونازیستی و پساکرونا به‎منظور پایه‌گذاری این مسیر، پیگیری شود، آنچه در باور کارشناسان به اظهار نظرات منتج شد این مهم بود که حالا بین این سه استان مسیری برای دستیابی به توسعه گردشگری تعریف خواهد شد.

• ثبت مسیر گردشگری و یک تفاهمنامه  

ثبت مسیر گردشگری بین سه استان با عنوان تاریخ و تمدن ایران یک برگ برنده برای همدانی‌ها شد که با این عنوان نام و نشانی عجین دارند، انتخاب این مسیر برای اتصال شهرهای سه استان غربی از این پس خواهد توانست تورهایی با مثلث زاگرس‌نشینان را در آژانس‌های گردشگری و حتی دوستداران سفر معنا بخشد.

بدون تردید ایجاد کریدور گردشگری غرب کشور رویداد مهمی خواهد بود که  تأثیر به‌سزایی در ارتقای صنعت گردشگری شهری برای همدان به‌عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران‌زمین و همچنین شهرهای سنندج و کرمانشاه خواهد داشت.

تفاهم‌نامه ای که بین سه استان برای این اهداف منعقد شد اهدافی همچون تبادل فضاهای تبلیغاتی، برگزاری دیدارهای مشترک و احیای منطقه گردشگری غرب کشور،  برگزاری کارگاه‌های آموزشی یونسکو در منطقه غرب کشور، لزوم برندسازی، تمرکز بر برنامه‌های مرتبط با نوروز و جاده ابریشم، ایجاد جاذبه‌های ویژه و استفاده از ظرفیت‌های مشترک سه شهر غرب کشور، تعریف زنجیره تجاری‌سازی و شناسایی بازارهای هدف فعالان گردشگری را دنبال می‌کند، در این  تفاهم‌نامه هفت ماده، ۱۶ بند و سه تبصره برای معرفی، توسعه و رونق گردشگری در غرب کشور به امضا رسید.

• اپلیکیشن زاگرس گردش 

امضای این تفاهم‌نامه موجب رونمایی یک اپلیکیشن یا  برنامه کاربردی با عنوان «زاگرس گردش» را هم شد؛ در این برنامه همه شهرهای منطقه زاگرس، مراکز اقامتی و هتل‌ها، نحوه تهیه بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس با روز و ساعت حرکت، معرفی مراکز تفریحی و گردشگری، معرفی بوستان ها، تفرجگاه‌ها و شهربازی، معرفی رستوران‌های سنتی و کافی‌شاپ‌ها را با آدرس تلفن و مسیریابی هوشمند در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

طراحی این اپلیکیشن گام اول به منظور علمیاتی شدن پروژه مسیر گردشگری تاریخ و تمدن ایران است، این پروژه با همکاری سه استان کرمانشاه، همدان و کردستان طراحی شده و قرار است به عنوان یک راهنمای گردشگری در معرفی جاذبه‌های این سه استان فعالیت داشته باشد.

طراحی این اپلیکیشن به گونه‌ای است که تمام مسیرهای گردشگری در حوزه سه استان کرمانشاه، همدان و کردستان در آن قابل ردیابی است و تمام جاذبه‌های گردشگری این سه استان در آن معرفی شده است.

این اپلیکیشن قابلیت این را دارد که زمانی که کارت ملی خود را مقابل گوشی موبایل قرار می‌دهید، بر اساس بارکد کد ملی تمام جاذبه‌های گردشگری که نزدیک به محل سکونت شماست را برای شما نمایش دهد.این اپلیکیشن قابلیت نصب بر روی انواع گوشی‌های همراه را نیز دارد.

• معرفی آئین نوروز امانتی در دست غرب کشور

در این میان اتفاق دیگری هم رقم خورد از آنجا که اهمیت نوروز و تاکید بر حفظ این آیین باستانی از اهداف یونسکو بوده و هست از سوی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ، غرب ایران محور آیین «نوروز» قرار گرفت تا با مشارکت سه استان این رویداد جهانی معرف آداب و رسوم ایران به جهانیان باشد.

مهمترین نکته در این پروژه، بحث رویکرد فکری و اندیشه مدیران شهری این سه شهر است که با گفت‌وگو و تعامل با یکدیگر به این نتیجه رسیدند که برای رونق و احیای گردشگری باید به ریشه‌ها و داشته‌های خود برگردند و هویت تاریخی خود را که بزرگترین سرمایه برای آنهاست، ملاک عمل خود قرار دهند.

پس از نشست‌های متعدد پرداختن به موضوع شهرهای خلاق در یونسکو و پیدا شدن قابلیت استان‌ها هم جدی‌تر شد و اینگونه شد که کرمانشاه در خوراک و غذا، همدان در صنایع دستی و سنندج هم شهر خلاق موسیقی مستعد برای شهرهای خلاق شدند.

و نتیجه این خواهد بود که اگر این سه شهر خلاق در امتداد هم قرار داشته باشند بسته گردشگری برای شنیدن موسیقی اصیل و خوب، خوردن خوراک‌های متنوع و جذاب و استفاده از صنایع دستی تکمیل می‌شود و تاثیر زیادی برای گردشگران خواهد داشت

به هر ترتیب یک کلام می‌توان گفت این طرح قادر است گردشگران بسیاری را به غرب کشور بکشاند که در اقتصاد و مدیریت شهری خیلی مهم است البته اگر اعمال نظر کارشناسان در این مهم مورد توجه قرار گیرد.

امیدواریم در سایه همدلی بتوانیم اتفاق بزرگی را در غرب کشور رقم بزنیم و برخلاف آنچه تا امروز شاهد آن هستیم و در نشست‌های زاگرس‌نشینان ارتباط تاثیرگذاری با رسانه‌ها برای معرفی برنامه‌های این محور گرفته نشده است این غفلت مورد تجدید نظر قرار گیرد تا تحقق اهداف برای برنامه‌ریزان در جلسات زاگرس‌نشینان سهل‌تر شود.

منبع:فارس

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت