وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 7 مرداد 1399 ساعت 07:45   |   کد مطلب: 39919
«ورکانه» روستایی با جداره‌های سنگی و از نقاط گردشگری همدان است که چند سالی است ساخت و سازهای خارج از بافت بلای جان آن شده است.

به گزارش نافع، «ورکانه» یکی از روستاهای هدف گردشگری همدان است که بافت سنگی آن این منطقه را به یکی از جذاب‌ترین نقاط بکر گردشگری و بوم‌گردی تبدیل کرده است.

سنگ گرانیت خاصی که در جداره‌های بناها و خانه‌های این روستا دیده می‌شود چنان چشم‌نواز و یکدست است که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند به طوری که تاکنون گردشگران بسیاری از کشورهای مختلف مهمان این روستا شده‌اند.

کوچه پس کوچه‌های ورکانه با جداره‌های سنگی، نمای زیبایی به آن بخشیده و باعث شده تا اهالی این روستا نیز به گردشگری بودن آن واقف شده و برای جذب توریست تلاش‌ کنند.

البته بماند که طی چند سال اخیر ساخت و سازهای این روستا خارج از بافت روستا در حال انجام است و نماهای آجری خانه‌ها انسجام بصری و بافتی آن را بر هم زده؛ اتفاقی که دهیار و شورا و خیلی دیگر از اهالی روستا نگران این موضوع هستند و گویا کاری هم از دستشان برنمی‌آید!

از همان روزهای اول که ورکانه به عنوان روستای هدف گردشگری مطرح شد و بافت سنگی آن به ثبت ملی رسید، هدف، حفظ بافت و زیبایی روستا بود تا بتوان بوم‌گردی و طبیعت بکر را در این روستا به نمایش گذاشت و اهالی روستا نیز خود را موظف به حفظ بافت روستا دانستند اما هزینه و زحمات جداره‌های سنگی باعث شد برخی توجهی به این موضوع نکنند و همین موضوع مقدمه‌ای شده بر تغییر بافت روستا!

در این خصوص رئیس شورای روستای ورکانه با اشاره به اینکه این روزها ساخت و سازها در روستای تاریخی ورکانه خارج از ضوابط بافت روستاست می‌گوید: بارها دهیار و شورا به اهالی اخطار داده‌اند اما گوش کسی بدهکار نیست.

وی علت عدم استفاده از سنگ‌های محلی را پرهزینه بودن و راحت‌طلبی اهالی عنوان کرد و گفت: با وجود اینکه استفاده از این سنگ‌ها به دوام خانه کمک می‌کند اما باز هم از آن استفاده نمی‌کنند.

کسی در روستا به حرف دهیار و شورا توجهی نمی‌کند

رئیس شورای روستای ورکانه با تاکید بر اینکه تلاش ما بر این است که خانه‌ها طبق بافت قدیم و با این سنگ‌ها کار کنند افزود: اگر هم امکان استفاده از این سنگ‌ها در تمام بنا امکان ندارد، حداقل دیوارهای مقابل خانه از این سنگ‌ها استفاده شود تا بافت روستا به هم نریزد.

وی با بیان اینکه باید ارگان‌های دولتی ورود کنند تا بافت روستا به هم نخورد گفت: با توجه به اینکه جو روستا به گونه‌ای است که همه قوم و خویش هستند، بنابراین کسی به دهیار و شورا توجه نمی‌کند و باید نهاد بالادستی وارد شود.

 

 

کزازی با اشاره به اینکه مجوز ساخت و ساز از سوی بنیاد مسکن است اما کسی به مجوز نیز توجه نمی‌کند افزود: در روزهای گذشته اکیپی از میراث فرهنگی نیز در روستا حاضر شده و تاکید بر استفاده از بافت قدیم در ساخت و سازها داشتند اما همچنان گوش کسی بدهکار نیست.

وی با تاکید بر اینکه به خاطر بافت قدیم باید ساخت و سازها همخوانی داشته باشد یادآور شد: اگر روال ساخت و ساز به این شکل پیش رود، چهار سال دیگر ورکانه‌ای وجود نخواهد داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان نیز در این خصوص گفت: کمتر از یک ماه پیش فرمانده یگان میراث فرهنگی جلسه‌ای با دهیار آنجا داشت که در آن جلسه به اهالی تاکید کردند ساخت وسازها باید با استعلام از میراث فرهنگی و همراه با رعایت ضوابط بافت باشد.

لزوم تشکیل پایگاه حفظ بافت روستایی در ورکانه

علی مالمیر بیان کرد: یک سال پیش نیز جلسه‌ای را با مدیرکل بنیاد مسکن، معاونت عمرانی استاندار و فرمانداری داشتیم که بر  ضرورت نظارت بیشتر و الزام دهیاری و بنیاد مسکن در صدور مجوز برای حفظ بافت آنجا تاکید شد.

وی با بیان اینکه باز هم به یگان میراث فرهنگی تاکید کردم از روستای ورکانه بازدید داشته باشند افزود: حفظ بافت هزینه خاص خود را دارد و اهالی باید برای حفظ بافت هزینه را بر عهده بگیرند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان اضافه کرد: به لحاظ حقوقی در تلاش هستیم که بتوانیم از ظرفیت‌های قانونی استفاده کرده و پایگاه حفظ بافت روستایی را ایجاد کنیم.

 

 

وی یکی دیگر از مباحث مطرح شده در استانداری را ارائه تسهیلات ساخت و ساز به اهالی روستا منوط به رعایت ضوابط بافت روستا دانست و گفت: در این طرح پرداخت قسط آخر ملزم به رعایت ضوابط میراثی و حفظ بافت آنجاست.

مالمیر در خصوص اینکه هزینه استفاده از سنگ‌های بومی در ساخت و ساز بالاست گفت: اگر ظرفیت اعتبارات اجازه دهد میراث فرهنگی نیز در حوزه جداره‌ها کمک خواهد کرد.

حال باید دید با حساسیتی که اهالی روستا به علاوه رئیس شورا و دهیار روستا دارند و تدابیری که مسوولان میراث فرهنگی برای حفظ بافت این روستا دارند، وضعیت ساخت و ساز در روستا به کجا می‌رسد.

امیدواریم هرچه زودتر مردم به فکر افتاده و نگذارند بافتی که از گذشته در این روستا رعایت می‌شد از دست برود.

انتهای پیام/

دیدگاه شما