وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : جمعه 23 اسفند 1398 ساعت 19:27   |   کد مطلب: 39152
مالکان برج سعیدیه همدان برای همراهی با کسبه در کسادی ناشی از کرونا در بازار شب عید، از اجاره اسفندماه تمام واحدهای صنفی گذشتند.

به گزارش نافع، برخی از مردم  به دنبال خوبی می‌گردند، گمان می‌کنند خوبی گم شده است اما در میان همه این هیاهو، شیوع ویروسی که جان آدمی را نشانه رفته است؛ در گوشه‌ای از شهر خوبی خود را نشان داد تا همه بدانند خوبی همین جا زیر گوش ماست.

شیوع ویروس کرونا، با همه بدی‌هایش، خوبی‌ها را رو کرده است به طوری که تاکنون برخی از مراکز خرید، صاحبخانه‌ها و صاحب مغازه‌ها حداقل از یک ماه اجاره گذشتند، مالکان برج سعیدیه هم به عنوان دومین مرکز خرید در همدان با یک اقدام قابل تحسین از خیر اجاره اسفندماه ۸۰ واحد تجاری گذشتند.

روزهای خوب در گرو همدلی‌هاست

«امید زهره‌وند» یکی از کسبه مجتمع سعیدیه درباره این مهرورزی می‌گوید: بخشش یک ماه اجاره برای مجتمعی به بزرگی سعیدیه، علاوه بر بعد مادی مسأله که بسیار ارزشمند بود، از نظر روحی و روانی کسبه را حمایت کرد و باعث شد بار بزرگی از روی دوش آنها برداشته شود.

 امیدواریم همین حمایت از سوی مشتریان در ماه‌های آینده با رفع بیماری، برای رونق بازار شکل بگیرد چراکه فروش ما در ماه جاری به شدت کاهش یافت اما مباحث مادی در اولویت نیست چراکه جان انسان‌ها در خطر است.

بخشش یک ماه اجاره علاوه بر اینکه برای کسبه بسیار خوشحال‌کننده بود، با واکنش مثبت مشتریان که جسته و گریخته به ما سر می‌زنند، مواجه شد و برای ما هم  بسیار حائز اهمیت است که می‌بینیم مردم دغدغه‌مند ما هستند.

 گذشت در حق یکدیگر یک مسؤولیت اجتماعی است و مردم خوب ما به صورت خودجوش در کار خیر شرکت می‌کنند، امیدوارم  این زنجیره خوبی ادامه یابد و علاوه بر مراکز خرید در حق  واحدهای شخصی هم این گذشت صورت گیرد.

امیداورم  این زنجیره خوبی ادامه یابد و علاوه بر مراکز خرید در حق  واحدهای شخصی هم این گذشت صورت گیرد

ضرر و زیان مالی همواره جبران می‌شود، امیدوارم در این مراحل سخت با جان آدم‌ها بازی نشود و در آینده نزدیک دست در دست هم روزهای خوبی را رقم بزنیم.

انسانیت و مردانگی گم نشده است

«آرش معصومی» یکی دیگر از کسبه این برج سخنان خود را با این بیت سعدی که «تو نیکویی کن و در دجله انداز/که ایزد در بیابانت دهد باز» شروع کرد و گفت: در غوغای زمانه انسانیت و مردانگی گم نشده، بخشیدن اجاره اسفندماه برای همه مستأجران برج سعیدیه یک خبر امیدوارکننده نسبت به وضعیت موجود برای کسبه بود و امیدوارم مالکان نتیجه این کار خیر را ببینند که حتما می‌بینند.

این اقدام شایسته را نباید کار کوچکی پنداشت، چراکه بخشش اجاره یک ماه این مجتمع ارزشمند و قابل تقدیر است، گذشت از اجاره اسفندماه در این شرایط کسادی بازار کمک  حال بسیار بزرگی برای مستأجران است.

بروز و شیوع این بیماری و خلوتی بازار باعث شد دست ما تنگ باشد روزی ما از این مغازه و رفت و آمد مشتری  به دست می‌آید و درآمد دیگری نداریم، بنابراین این بخشش اجاره تسکینی بر آلام ماست.

همه مردم باید به یکدیگر خوبی کنند و همین کنار هم بودن‌هاست که باعث دلگرمی انسان‌ها می‌شود.

شادی آفریدند...

اما چه کسانی باعث شدند که این کاسبان در این شرایط بحرانی شاد باشند و یکی پس از دیگری متقاضی سخن گفتن با ما تا حداقل تشکر کلامی و قدردانی خود را با صدایی رسا با بلندگویی از جنس رسانه به گوش همه برسانند تا علاوه بر به جای آوردن سنت پسندیده «من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق »، کار نیک را فریاد کنند و بیش از پیش آن را ترویج دهند.

غافلگیر شدیم

«محسن ایازی» یکی دیگر از کسبه برج سعیدیه  با لبی خندان و چهره‌‌ای شاداب که از یک اتفاق غیرمنتظره خبر می‌دهد می‌گوید: شیوع کرونا باعث شد بازار  امسال کساد باشد و اجناسی که برای فروش شب عید تهیه کرده بودیم، به فروش نرفته است.

 اسفندماه برخلاف تصوری که با توجه به تجربیات سال‌های گذشته کسب کرده بودیم، درآمدی نداشته که اجاره خود را بپردازیم بنابراین وقتی خبر رسید مالکان از اجاره خود گذشتند، بسیار خوشحال شدیم چراکه اتفاقی غیرمنتظره بود که نشان از لطف آنها داشت.

 از مالکان و موجران تقاضا دارم در صورت ادامه این بحران و کسادی بازار برای اجاره فروردین ماه هم در صورت امکان تجدید نظر کنند.  

بهترین خبر این روزها

«شاهین جلالی» آخرین کسبه‌ای بود که موفق شدیم در وقتی تنگ با او همکلام شویم، این بازاری بیان می‌کند: خبر بخشش اجاره‌ها خوشحال‌کننده‌ترین خبری بود که در روزهای اخیر شنیدم.

امیدوارم این خوبی و مهربانی در مراکز خرید دیگر ایجاد شود و همه کسبه در شب سال نو بدون دغدغه سال را به پایان برسانند.

امسال نسبت به سال‌های گذشته با کاهش ۸۰ تا ۹۰ درصدی فروش مواجه شدیم و در این شرایط سخت درآمدی کسب نکردیم، پرداخت نکردن یک ماه اجاره در شب عید، اتفاق بزرگ و قابل تقدیری است و نشان می‌دهد که هنوز خوبی و انسانیت در میان مردم جریان دارد.

انشاءالله به زودی این بیماری ریشه‌کن می‌شود اما اگر این شرایط بر بازار ادامه یابد با رکود در فروردین و اردیبهشت مواجه خواهیم شد در آن زمان وعده چک‌ها نیز رسیده و کسبه در مضیقه مالی قرار می‌گیرند.

فرشتگان مهرورزی خداوند چه کسانی هستند؟

اما این بار خداوند چه کسانی را همچون فرشته برای یاری بندگانش در این شرایط مامور کرده است؟

«حمیدرضا نجفی» یکی از مالکان برج سعیدیه که در ابتدا به سختی حاضر به گفت‌و‌گو شد، با سماجت خبرنگاری و سوار کردن دلایل بسیار به دنبال هم، مجاب شد، او می‌گوید: با توجه به شرایط سخت کشور ما خود را جدای از کسبه و مردم نمی‌دانیم.

مردم شریف ایران همواره ثابت کردند در شرایط سخت پشتیبان یکدیگر هستند بنابراین نگرفتن اجاره حداقل کاری بود که از توان ما برمی‌آمد تا بتوانیم دغدغه ذهنی بازاریان را کاهش دهیم.

بدون تردید با همدلی و گذشت از این شرایط سخت به مانند همیشه گذر خواهیم کرد، ما شرایط موجود بازار را درک و نسبت به آنچه در توان داشتیم اقدام کردیم.

این کار برای نشاندن لبخند بر لبان کسبه مجتمع کوچکترین اقدامی بود که می‌شد انجام دهیم.

در واقع برای نشاندن لبخند بر لبان کسبه این مجتمع این کوچکترین اقدامی بود که می‌توانستیم انجام دهیم

مجتمع سعیدیه ۸۰ واحد تجاری دارد که مالکان تصمیم گرفتند اجاره اسفندماه را دریافت نکنند حتی در صورت تداوم این شرایط بحرانی در ماه‌های آینده و ضرر و زیان کسبه باز هم اقدامات حمایتی که از دستمان برآید، انجام خواهیم داد و هوای آن‌ها را خواهیم داشت.

 همه ما با هم هستیم اگر کسبه بازار پررونقی داشته باشند، ما خوشحالیم و در صورتی که بازار آنها کساد باشد، ما نیز نگران خواهیم شد باید هوای یکدیگر را داشته باشیم و این احساس رضایت و خشنودی کسبه است که به ما هم آرامش خاطر می‌دهد.

او با دعای خیر سخنان خود را پایان می‌بخشد و می‌گوید: به امید خدا این روزهای سخت را پشت سر خواهیم گذاشت و به روزهای خوب و پررونق بازمی‌گردیم.

پس از صحبت با برخی از کسبه و یکی از مالکان برج سعیدیه با حجت‌الله ناصری، رئیس اتحادیه فروشندگان پوشاک همدان که در حال رایزنی با مالکان واحدهای صنفی در گوشه و کنار شهر برای بخشش اجاره اسفندماه است به گفت‌و‌گو نشستیم، او اظهار می‌کند: این اقدام قابل تقدیر است که مالکان تصمیم گرفتند اجاره تمام واحدهای تجاری برج سعیدیه را ببخشند، چون اجناس به فروش نرفته و کاسبان با چالش پرداخت بدهی‌ها مواجه هستند این اقدام باعث تسکین آنها خواهد شد.

لازم به ذکر است این کار خیر و انسان‌دوستانه رقم قابل‌ملاحظه‌ای است، این دست از اقدامات باعث دوام و ایجاد امید به آینده در کسبه و خانواده‌های آنها می‌شود.

از مسوولان امر تقاضا دارم دستورالعمل‌های لازم به بانک‌ها صادر شود تا تسهیلات لازم تا پایان سال به کسبه پرداخت شود چرا که بانک‌ها در این شرایط باید با کسبه همراهی کنند، با توجه به گردش حساب بازاریان شرایط اخذ تسهیلات وجود دارد اما بانک‌ها همکاری لازم در این زمینه را ندارند.

در آینده نزدیک باز هم خبرهای خوب مهر و مروت را از گوشه و کنار شهرمان مخابره خواهیم کرد چراکه این روزها مردان خوب خدا در مهربانی به رقابت نشسته‌اند.

منبع:فارس

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت