وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : پنجشنبه 17 بهمن 1398 ساعت 12:22   |   کد مطلب: 38907
درحالی که مسئولان بارها عنوان کرده‌اند همدان به مثابه یک کارگاه بزرگ عمرانی در حال توسعه و پیشرفت است، اما در این کارگاه بزرگ، ۲ دستگاه لودر یا بلدوزر برای بازگشایی جاده پیست تارک‌دره پیدا نمی‌شود.

به گزارش نافع، مسئولان استان بارها در نشست‌های خبری، جلسات مختلف و مصاحبه‌ها از توجه ویژه به گردشگری به عنوان محور توسعه استان یاد می‌کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همدان نیز بارها عنوان کرده است: مزیت خاص استان همدان حوزه گردشگری است و باید در استان مبتنی بر این محور برنامه‌ریزی کنیم.

اما این سخنان با برخی اتفاقات در امر توسعه گردشگری در تضاد است؛ برای این ادعا نیز می‌توان چندین و چند گواه آورد که یکی از بارزترین آنها بی‌توجهی مسئولان استان و متولیان گردشگری همدان به مهم‌ترین ظرفیت و جاذبه گردشگری زمستانی همدان، یعنی پیست تاریک‌دره است.

بی‌توجهی مسئولان استان به مهم‌ترین ظرفیت گردشگری زمستانی همدان

متولیان گردشگری و کارشناسان این حوزه همواره از فصلی بودن گردشگری همدان گلایه دارند و معتقدند برای جذب گردشگر در فصول سرد همدان باید چاره‌ای اندیشید.

یکی از راهکارهای جواب پس داده جذب گردشگر در شهرهای کوهستانی و برفی استفاده از ظرفیت و جاذبه ورزش‌های زمستانی از جمله اسکی است.

پیست اسکی تاریک دره همدان از اوایل دهه 60 شروع به کار کرد و در طول این سی و اندی سال صدها میلیارد تومان صرف توسعه آن شده است.

پیست تاریک دره بی‌نظیر در کشور

 این پیست از معدود پیست‌های بین‌المللی کشور است و کارشناسان این پیست را همتراز پیست‌های شمشک و دیزین ارزیابی می‌کنند.
پیست حرفه‌ای تاریک‌دره با یک هزار و 600 متر طول قابلیت برگزاری مسابقات اسکی روی چمن و برف را در تمام فصول سال دارد و به تازگی پیست آماتور نیز در این مجموعه احداث شده است.

تله ‌سی‌یژ، مدرسه اسکی، هتل ( در حال اتمام) از دیگر امتیازات پیست تاریک دره هندان محسوب می‌شود ، اما مهم‌ترین ویژگی این پیست که آن را از سایر پیست‌های کشور متمایز کرده، فاصله 10 کیلومتری آن با شهر است. جالب اینجاست برخی از ساکنین تهران برای رسیدن به پیست همدان زمان کمتری را نسبت به پیست‌های شمشک و دیزین صرف خواهند کرد.

مشکلات رفع شد، پیست بازگشایی نشد

پیست تاریک دره در دو سال گذشته با برخی مشکلات مواجه بود که از آن جمله می‌توان به ایرادات اداره استاندارد به دستگاه تله‌سیژ و خرابی برخی دستگاه‌های موجود در پیست از جمله برفکوب اشاره کرد، اما به همت اداره کل ورزش و جوانان و هیئت اسکی استان این مشکلات در یک سال گذشته رفع و رجوع شد.

اما در حالی که از یک سو بازگشایی پیست تاریک‌دره می‌تواند گردشگران زیادی را از پایتخت و استان‌های همجوار به همدان بکشاند و از سوی دیگر 16 پیست دیگر موجود در کشور همه بازگشایی شده و از گردشگران زمستانی و علاقمندان به اسمی میزبانی می‌کنند، به دلیل عدم برف‌روبی جاده، پیست تاریک‌دره قابل تردد نیست و این جاذبه و ظرفیت مهم گردشگری زمستانی همدان و صدها میلیارد تومان تجهیزات و زیرساخت‌های آن بلا استفاده مانده است.

مسئولان پاسخ دهند

حال جای سوال است‌‌؛ بازکردن این مسیر چقدر هزینه دارد؟ چرا وقتی مسئولان استانی و متولیان گردشگری استان از فصلی بودن گردشگری همدان گلایه دارند نسبت به چنین ظرفیت و جاذبه‌ای بی‌تفاوتند؟ متولیان گردشگری همدان چرا  پا پیش نمی‌گذارند تا با برگزاری جلساتی با اداره کل راه و شهرسازی و اداره کل ورزش و جوانان این مشکل را یکبار برای همیشه حل کنند؟ چرا متولیان گردشگری به جای اجرای طرح‌های عجیب و غریب و هزینه‌ زا و میزبانی ازهمایش‌های پرخرجی که هیچ عایدی برای گردشگری همدان ندارد یکبار تمرکز خود را برای استفاده از این ظرفیت بی‌نظیر نمی‌گذارند؟

مسئولان ارشد استان بارها در مصاحبه‌های خود تاکید کرده است همدان به مثابه یک کارگاه بزرگ عمرانی در حال توسعه می‌ماند، حال در این کارگاه عمرانی 2 دستگاه لودر و بلدوزر پیدا نمی‌شود که با آنها جاده پیست را بازگشایی کرد؟ و این که فاصله شعار تا عمل مسئولان استان در توسعه گردشگری بیشتر از طول 5 کیلومتری جاده پیست تاریک‌دره همدان است؟
منبع:تسنیم

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت