وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 8 دى 1398 ساعت 08:48   |   کد مطلب: 38608
از هر کسی بپرسی روستایی چه ویژگی دارد ناخودآگاه یاد خانه‌های کاه‌گِلی، سختکوشی و تلاش شبانه‌روزی مردم در کشاورزی و دامپروری می‌افتیم و در واقع همه، روستایی را با کشاورزی و دامپروری می‌شناسند.

به گزارش نافع، از آنجا که خانه‌های روستایی با خِشت و گِل ساخته شده، هر ساله با وقوع حوادث طبیعی شاهد تخریب و از دست دادن جان تعداد زیادی از روستائیان و حتی دام‌هایشان هستیم؛ به‌طور مثال در سالجاری با وقوع سیل با وجود اینکه مسئولان اعلام کردند استان همدان به خوبی سیل را مدیریت کرد و خسارت چندانی نداشت، این روستائیان استان بودند که با چالش مواجه شدند.

در برخی از روستاهای استان هنوز هم هستند روستائیانی که در خانه‌های خِشت و گِلی زندگی می‌کنند که در فروردین امسال در پی بارش های بهاره خانه‌هایشان تخریب و دام‌هایشان تلف شدند.

حال پس از گذشت ماه‌ها از تخریب خانه و دامداری‌های روستائیان هنوز هم درگیر ساخت و ساز و پیدا کردن سرپناهی برای نگهداری از دام هایشان هستند. روستائیان به این در و آن در می‌زنند تا شاید بتوانند علاوه بر مقاوم سازی مساکن خود به روال عادی زندگی خود برگردند و دام هایشان را در کنار خانه خود پرورش دهند اما متأسفانه آنچه از مسئولان می شنوند این است که بنیاد مسکن فقط برای ساخت مسکن تسهیلات پرداخت کرده و اصطبل نگهداری دام‌های روستائیان در نقشه دیده نشده است.

با مقاوم‌سازی مساکن زندگی شهری به روستائیان تحمیل می‌شود

دهیار روستای الفاوت ملایر گفت: در گذشته خانه‌های روستائیان به‌گونه‌ای بود که طبقه پایین محل نگهداری دام هایشان بود اما در حال حاضر با مقاوم سازی منازل زندگی شهری به روستائیان داده شده و دامداری‌های روستائیان از بین رفته است.

زهرا حاجیلو در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه جهادکشاورزی به روستائیانی که اصطبلشان تخریب شده نیز تسهیلات می‌دهد، اظهار کرد: جهادکشاورزی وام ساخت اصطبل به روستائیان می‌دهد اما اجازه این ساخت و ساز را در حیاط منازل نمی‌دهند.

وی با اشاره به اینکه جهادکشاورزی به ساخت دامداری در خارج از روستا وام می‌دهد، یادآور شد: ۷۰ پرونده در روستای الفاوت وام دامداری‌های تخریب شده دریافت کردند و فقط اجازه ساخت و ساز محل نگهداری دام در حیاط دارند اما وام‌های دیگری که در مواقع عادی توسط جهادکشاورزی داده می‌شود، برای ساخت دامداری در خارج از منازل روستائیان است.

دهیار روستای الفاوت ملایر ادامه داد: خوشحالیم که مقاوم سازی مساکن روستایی انجام شده اما آیا توانسته‌ایم در کنار این مقاوم سازی ها شغلی برای روستائیان ایجاد کنیم؟

وی با اشاره به ندادن مجوز ساخت اصطبل دام در محل سکونت روستائیان، تصریح کرد: روستایی از قدیم در کنار دام هایش بوده و هیچ مشکل بهداشتی نداشته است اما با مقاوم سازی مساکن زندگی شهری به روستائیان تحمیل می‌شود چرا که دام‌های روستائیان که به عنوان شغل مهم یک روستایی است، از آنها گرفته می‌شود.

دهیار روستای الفاوت ملایر بیان کرد: برای ساخت واحدهای دامپروری در خارج از محل سکونت روستائیان نیز دستگاه‌های خدمات رسان همکاری نمی‌کنند به‌طوریکه ما نتوانسته‌ایم از امور آب شهرستان برای دامداری مجوز بگیریم.

وی تأکید کرد: امسال سالی استثنایی بود و به علت خسارت سیل روستائیان توانستند تسهیلات بهسازی اصطبل‌های خود را دریافت کنند اما اینکه روستایی در جایی خارج از روستا و محل سکونت خود اصطبل بسازد باعث می‌شود در درازمدت روستایی با مشکل اقتصادی و اشتغال مواجه شود.

مشکلی برای بهسازی و نوسازی دامداری‌‎های روستایی وجود ندارد

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان همدان نیز در این باره گفت: واحدهای دامپروری روستایی برای ما ارزشمند بوده و باید توسعه یابد.

محمد نظرپور با بیان اینکه ۸۰ درصد از دامداری‌های استان همدان سنتی و روستایی است، اظهار کرد: سازمان جهادکشاورزی به روستائیانی که اصطبل آنها خِشت و گِلی است اجازه تخریب می‌دهد و به جای آن اصطبلی مقاوم بسازد.

وی با تأکید بر اینکه مشکلی برای بهسازی و نوسازی دامداری‌‎های روستایی وجود ندارد، افزود: از نظر جهادکشاورزی مشکلی برای احداث دامداری روستایی وجود ندارد.

نظرپور با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از تولیدات استان در دامداری‌های روستایی انجام می‌شود، تأکید کرد: ۸۰ درصد از تولیدات استان در واحدهای روستایی انجام می‌گیرد و این از نظر ما ارزشمند است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان همدان با بیان اینکه دامداری‌های روستایی نشان بارز اقتصاد مقاومتی هستند، تصریح کرد: دامداری‌های روستایی نیازی به انشعاب جداگانه ندارد و روستایی از انشعابات منزل خود و با استفاده از نیروی خانوار به پرورش دام می‌پردازد بنابراین لازم است تولید حفظ شود تا جوان روستایی جذب کار شده و روستا را رها نکند.

وی خاطرنشان کرد: تأکید داریم وضعیت موجود باید ارتقاء یابد و اصطبل خشت و گلی به اصطبل های مقاوم و بهداشتی تبدیل شود اما اگر دستگاهی همکاری نکند موضوع را پیگیری می‌کنیم.

نظرپور درباره اینکه اجازه ساخت دامداری و اصطبل در کنار مقاوم سازی مساکن روستایی داده نمی‌شود، یادآور شد: در گذشته بنیاد مسکن در بحث مقاوم سازی روستاها دامداری را نمی‌دید اما در دو سال گذشته تفاهم نامه‎‌ای بین وزارت جهادکشاورزی و بنیاد مسکن منعقد شده تا در صورت درخواست متقاضیان اصطبل دام‌های روستایی نیز در نقشه دیده شود.

تسهیلات بنیاد مسکن فقط برای فضاهای مسکونی روستائیان است

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن استان همدان نیز در این باره گفت: تسهیلات بنیاد مسکن فقط برای فضاهای مسکونی روستائیان است و روستائیان برای فضاهای دامی باید آورده داشته باشند.

خوش‌کردار با بیان اینکه دوسال گذشته تفاهم نامه‌ای بین بنیاد مسکن و جهادکشاورزی مبنی بر اینکه در نقشه‌های مساکن روستایی فضاهای دامی دیده شود، منعقد شده است، افزود: براساس این تفاهم نامه وظیفه احداث فضاهای مسکونی با بنیاد مسکن و تسهیلات فضاهای معیشتی و دامی با جهادکشاورزی است اما عملاً تسهیلاتی برای مقاوم سازی واحدهای دامی در اختیار روستائیان قرار نگرفته است.

وی با اشاره به اینکه این تفاهم نامه اجرایی نشده است، تصریح کرد: امسال به علت حوادثی که رخ داد تسهیلات بازسازی و مقاوم سازی واحدهای دامی روستائیان داده شد اما در حالت عادی این تسهیلات پرداخت نشده است.

خوش‌کردار افزود: بنیاد مسکن طراحی واحد دامی را برای روستائیان انجام می‌دهد و اگر روستایی متقاضی فضای  معیشتی و دامی در طبقات باشد بنیاد مسکن در طراحی مسکن آنها طبقه زیرین را به عنوان فضای معیشتی درنظر می‌گیرد اما تسهیلات بنیاد فقط برای فضای مسکونی است.

وی یادآور شد: وظیفه اعطای تسهیلات نوسازی واحدهای دامی روستائیان با جهادکشاورزی است بنابراین روستائیانی که متقاضی احداث واحد دامی در طبقه زیرین منزل مسکونی خود هستند یا باید آورده داشته باشند یا اینکه از تسهیلات جهادکشاورزی استفاده کنند اما بنیاد مسکن نمی‌تواند از تسهیلات نوسازی مسکن روستایی بابت فضاهای معیشتی روستائیان هزینه کند.

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت