وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 3 دى 1398 ساعت 14:39   |   کد مطلب: 38563
مشاور رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه منفی‌بافی و ایجاد یأس و ناامیدی بزرگترین آفت برای خانواده و جامعه است گفت: باید گرد و غبار یأس را از جامعه دور کنیم.

به گزارش نافع، حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان پیش از ظهر امروز در پنجمین همایش «خانواده و مدرسه» با محوریت تربیت اسلامی،‌ تربیت امیدآفرین که به همت موسسه شهیدمدنی برگزار شد، اظهار کرد: انسان با هر کس همنشین شود کم‌کم علاوه بر ایده، افکار و صحبت‌های آن طرف مقابل صفات او را هم تحت شعاع قرار می‌دهد.

وی با اشاره به قسم ابلیس برای گمراهی انسان گفت: مهم‌ترین ابزار او ایجاد یأس و نا‌امیدی است، اگر دقت کنیم همه ما دارای کمی یأس هستیم فقط میزان آن در افراد مختلف فرق می‌کند.

مشاور رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه باید با یأس و ناامیدی مبارزه شود تا بتوان آن را ریشه‌کن کرد ادامه داد: البته این مبارزه باید ادامه‌دار باشد.

وی گفت: روانشناسان و سخنوران معروف دنیا در جلسات و برنامه‌های خود اولین مطلبی که به حضار می‌گویند این است که یأس را از خودتان دور کنید و امیدوار باشید.

پناهیان با اشاره به اثر موسیقی بر روح و روان مردم اظهار کرد: متأسفانه موسیقی‌های امروز ناامیدی را در سطح جامعه پمپاژ می‌کند، ضمن اینکه موسیقی سراسر امید و امیدآفرینی نیز کم داریم.

وی خطاب به مربیان و اولیا با اشاره به اینکه خطر یأس را جدی بگیرید و برای از بین بردن آن روی خود کار کنید تصریح کرد: موضوع امید آن قدر مهم است که در روایتی آمده اگر شما درباره کسی بگویید خدا او را نمی‌بخشد، خداوند فوراً تمام گناهان آن فرد را بخشیده و گناهان او را در نامه عمل شما می‌نویسد.

مشاور رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها در ادامه به معنی «بسم‌الله الرحمن الرحیم» که سال‌هاست در متون ادبی و فارسی ما به اشتباه معنی شده است پرداخت اظهار کرد: معنی این جمله می‌شود «به نام خداوند مهربان مهربان» اگر به فرزند خود این معنی را گفتی و او پرسید چرا دو بار مهربان آمده باید بگویید خدا گفته مرا این گونه صدا بزنید و این یعنی دمیدن موج مهربانی و امید در روح فرزند خود.

وی گفت: خدا را با مهربانی صدا بزنید و از امروز تصمیم بگیرید ترجمه درست را به فرزندان خود آموزش دهید.

پناهیان با بیان اینکه انتقال یأس به فرزندان خیلی سریع‌تر و عمیق‌تر از آنچه فکرش را بکنیم صورت می‌گیرد اضافه کرد: تصور کنید در خانواده‌ای والدین مدام در خصوص وضع کشور غر بزنند و گلایه کنند مطمئن باشید این غر زدن مانند یک لکه سیاه در ذهن و قلب فرزند حک شده و دنیا را سیاه می‌بیند.

وی با بیان اینکه به عنوان مثال برخی مدام کالای ایرانی را زیر سوال می‌برند گفت: با این طرز تفکر فرزندان ممکن است تصور کنند همه کالاهای ایران بی‌کیفیت هستند و حتی از ایرانی بودن خود هم ناراضی شوند و آن را یک خلأ بپندارند.

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه صحبت‌های خود با تأکید بر اینکه مادران در ایجاد امید و ناامیدی در روحیه فرزندان خود نقش کلیدی دارند افزود: درددل والدین خصوصاً مادر با فرزندان ممنوع است زیرا دنیای زیبای او را تیره و تار می‌کند، بسیاری از طلاق‌های امروز ریشه در منفی حرف زدن مادر با فرزند خود در کودکی دارد.

مادران مواظب حرف‌های منفی خود باشند

وی گفت: مادران باید مواظب حرف‌های خود باشند و هرگز حرف منفی مبالغه‌آمیز نزنند، باور داشته باشید اگر به این موضوعات توجه شود ما فرزندانی شبیه امام خمینی تربیت خواهیم کرد.

پناهیان تأکید کرد: زنان باید مواظب دو موضوع باشند، اول پوشش خود که مناسب باشد و دومین موضوع که مهم‌تر نیز هست، منفی حرف نزدن است.

وی گفت: مادر تنها منبع عاطفه نیست بلکه او منبع قوی از قدرت روحی است که از امید مادر نشأت می‌گیرد؛ فرزندان از این امید و قدرت روحی مادر به راحتی تا سن ۲۱ سالگی مانند شیره جان مادر می‌نوشند و الهام می‌گیرند.

مهم‌ترین شاخصه تربیتی، داشتن قدرت روحی بالاست

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه داشتن این روحیه قدرت و انرژی برای تربیت فرزندان خصوصا پسران بسیار لازم و مهم است اضافه کرد: مهم‌ترین شاخص تربیت، قدرت روحی بوده که شکوفایی استعدادها را در پی دارد؛ منفی‌بافی و منفی حرف زدن نابود‌کننده این قدرت روحی است.

وی با بیان اینکه تکیه‌گاه امید باید قدرتمند باشد و اعتقاد به خدا قوی‌ترین تکیه‌گاه است خاطرنشان کرد: در روایتی آمده که شخصی نزد پیامبر آمد و گفت: «ما را به چه کسی دعوت میکنی؟ ایشان فرمودند: به کسی که هر وقت امیدت از همه جا قطع شد، فقط و فقط او برای تو باقی می‌ماند و شخص ایمان آورد.»

پناهیان در بخش دیگری از سخنان خود به فرهنگ جامعه و موج‌های منفی که از سوی دشمن به سمت مردم پمپاژ می‌شود، پرداخت و اظهار کرد: خانواده‌هایی که دائم از ماهواره استفاده می‌کنند سلامت روانی و روحی خانواده را تحت شعاع قرار می‌دهند زیرا شبکه‌های آن به طور ۲۴ ساعت در حال انتقال پیام‌های ناامیدکننده است.

وی با بیان اینکه در حوادث اخیر تمام رسانه‌های مخالف وضع ایران را ثانیه به ثانیه رصد کرده و گزارش می‌دادند و کار نظام را تمام شده می‌خواندند گفت: این در حالی است که بیش از یک سال است مردم فرانسه شنبه‌ها به خیابان آمده و شعارهای اعتراضی برای رفتن مکرون سر می‌دهند ولی هیچ رسانه‌ای به آن نمی‌پردازد.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: کدام کشور را می‌شناسید که بیش از ۲۰۰ کانال و شبکه علیه آن مشغول فعالیت باشند؟! آنها با پیام‌های منفی خود فرهنگ ما را نشانه گرفته‌اند و می‌خواهند مردم را ناامید کنند.

دوره مظلومیت ایران رو به اتمام است

وی با بیان اینکه دوره مظلومیت ما رو به اتمام است افزود: اگر یک درصد این فشارهایی که بر روی مردم ماست بر روی دیگر کشورها بود دوام نمی‌آوردند، ما هر روز با توکل بر خدا رو به پیشرفت هستیم.

پناهیان با بیان اینکه فرزندان شما فرمانداران جهان خواهند بود و ما حرف برای گفتن در عالم خواهیم داشت گفت: پس باید فرزندانتان را برای کارهای بزرگ و فرداهای نزدیک تربیت کنید و لازمه آن امیدآفرینی است.

وی گریزی به انتخابات پیش رو و لزوم انتخاب افراد اصلح زد و خاطرنشان کرد: سرعت رشد ما بی‌نظیر بوده و ما با همه گرفتاری‌ها همچنان محکم و استوار ایستاده‌ایم.

این استاد حوزه و دانشگاه با انتقاد از عملکرد دولت افزود: این دولت ناامیدترین دولت جمهوری اسلامی است، آنها هر روز دشمن را امیدوارتر کردند و مردم را ناامید.

وی با تأکید بر اینکه این تبرها نمی‌تواند کمر ما را بشکند ما محکم‌تر از قبل هستیم گفت: با همه این فشارها راه خود را طی می‌کنیم، ضمن اینکه آمریکا و نفوذی‌های داخلی آن دیگر ابزاری ندارند زیرا ناامید شده‌اند.

آینده ما بی‌نظیر بوده و کشور به سمت تعالی پیش می‌رود

پناهیان با بیان اینکه مردم ما عاقل و ‌آگاه بوده و در زمان انتخابات نماینده و تیم کاری و خدمتگزار را انتخاب خواهند کرد، گفت: آینده ما بی‌نظیر است و کشور به سمت تعالی می‌رود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم نعماتی را که خداوند به ما داده را تکرار کنیم و تکیه بر «خداوند مهربان مهربان» داشته باشیم، باید گرد و غبار یأس را از جامعه دور کنیم و فرزندانی قدرتمند تربیت کنیم تا به قله‌های بالا و بالاتر برسیم.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پربیننده ها