وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 23 مهر 1398 ساعت 07:12   |   کد مطلب: 37995
پیرغلام همدانی و مداح اهل بیت(ع) حاج سید مسعود باقری فعالیت خود در زمینه نوحه‌خوانی را از 40 سال پیش آغاز کرده و در این مدت همواره با نوای عاشقانه شور عاشورایی در میان مردم به پا می‌دارد.

به گزارش نافع، عشق به اهل بیت(ع) سن و سال نمی‌شناسد و عاشقان این خاندان همیشه خدمتگزار این درگاه و دوستدارانش هستند.

سید مسعود باقری مداح اهل بیت(ع) و پیرغلام همدان متولد سال 1325 در اسدآباد یکی از این عاشقان است او از 40 سال پیش فعالیت خود را در زمینه مداحی آغاز کرده و آن طور که می‌گوید در این مدت کرامات زیادی از اهل بیت(ع) مشاهده کرده است.

در ادامه مصاحبه خبرگزاری فارس از این پیرغلام همدانی را می‌خوانید:

فارس: بفرمایید از چه سالی در حوزه مداحی فعالیت دارید؟

باقری: از حدود 40 سال پیش توفیق خدمت به اهل بیت(ع) را پیدا کرده‌ام، 28 ساله پیش مجمع ذاکرین را تشکیل دادم و هر هفته شب‌های سه‌شنبه برنامه داریم و مداحانی که از حفظ می‌خوانند در مجمع ذاکرین حاضر می‌شوند.

هر دو هفته یک بار اصول و فنون مداحی، کاروان فرات حسینی و کاروان فرات در حسینیه انتهای خیابان اکباتان برگزار می‌کنیم.

آمادگی مداحی برای موکب‌های اربعین را دارم

فارس: با توجه به اینکه نزدیکی ایام اربعین قرار داریم آیا شما برنامه خاصی برای این ایام دارید؟

باقری: کار ما روضه‌خوانی و مداحی برای اهل بیت(ع) است و گاهی هم در موکب‌هایی خدمت می‌کنم اما بیشتر روضه‌خوانی انجام می‌دهیم به طور مثال چند شب پیش برای یک موکب روضه‌خوانی کردم و این کار را هم ادامه خواهم داد.

هر زمان برای روضه‌خوانی و مداحی در موکب‌ها با من تماس بگیرند، آماده هستم و گاهی در تجمعات مذهبی که مداح ندارند حاضر می‌شوم و مداحی می‌کنم.

فارس: شما قطعا خاطرات زیبای در طول سال‌ها مداحی دارید، بهترین خاطره شما چه بوده است؟

باقری: یکی از خاطرات شیرین من مربوط به چند سال پیش است که آقایی به نام برکی از کرمانشاه مرحوم حاج ابراهیم از مداحان را سراغ من فرستاد تا در مجلس اهل بیت(ع) مداحی کنم اما من نرفتم؛ مرحوم حاج ابراهیم چند بار دیگر هم آمد اما من گفتم نمی‌توانم به کرمانشاه بیایم.

من اصالتا اسدآبادی‌ام و یک روز خانواده را اسدآباد بردم و خودم به کرمانشاه رفتم و مغازه آقای برکی را پیدا کردم اما تعطیل بود، از همسایه‌های مغازه تلفن آقای برکی و آدرس خانه را خواستم اما کسی اطلاعی نداشت، بعد از این موضوع به غذاخوری رفتم ناهار خوردم و از صاحب غذاخوری اجازه گرفتم تا به 118 تلفن بزنم، با 118 تماس گرفتم و به اپراتور گفتم که من در کرمانشاه غریب هستم و شماره یک نفر به نام آقای برکی را می‌خواهم، اپراتور 118 در پاسخ به درخواست من گفت داماد آقای برکی دوست من است و شماره داماد ایشان را به من داد؛ تماس گرفتم و شماره آقای برکی را گرفتم، زنگ زدم و گفتم « امروز می‌خواهم به هیات شما بیایم».

آقای برکی مرا نمی‌شناخت، وقتی به مجلس اهل بیت(ع) رفتم در گوشه‌ای نشستم و بعد از دقایقی به فردی که خادم بود و چایی تعارف می‌کرد گفتم «به آقای برکی بگو یکی از اقوام من می‌خواهد 10 دقیقه مداحی کند»، در ابتدا مخالفت کرد اما در نهایت کاری که درخواست کرده بودم را انجام داد.

از من خواستند که یک صفحه زیارت عاشورا قرائت کنم، من با وجود اینکه دعای زیارت عاشورا را می‌دانستم اما گفتم بلد نیستم، آقای برکی گفت یک رباعی بخوان که گفتم یک رباعی نمی‌شود، میکروفن را گرفتم و به جمعیت گفتم آقایان من سه روضه داشتم همه آنها را رها کرده و امروز آمدم که شما را زیارت کنم، اگر اجازه دهید من 8 دقیقه مداحی می‌کنم و می‌روم که همه افراد به زبان کردی گفتند« براکَم بخوان عیبی ندارد.»

شروع به مداحی کردم و آقای برکی فقط اشک پاک می‌کرد و به صورت من خیره شده بود، بعد از گذشت 23 دقیقه میکرفون را پس دادم، آقای برکی بعد از پایان مداحی از من پرسید تو چه کسی هستی؟ گفتم سیدمسعودم که او گفت «اِی دالَکم بمیرد» شما بودید... بعد من و آقای برکی فقط گریه کردیم، این یکی از خاطراتی بود که هیچ وقت فراموش نمی‌کنم.

فارس: شما 40 سال مداح اهل بیت(ع) هستید در این مدت کدام کرامت از اهل بیت(ع) که شامل حالتان شده، خاص بوده است؟

باقری: در بحبوحه پیروزی انقلاب و سال 57 که مغازه‌ها را برای راهپیمایی و اعتراض به سیستم شاهنشاهی تعطیل می‌کردیم مرا با یکسری از اعلامیه‌ها و وسایل انقلابی گرفتند، در آن زمان آقایی به نام سرهنگ ستوده، ریاست کلانتری انتهای خیابان اکباتان را بر عهده داشت.

داستان از این قرار بود که بازار تعطیل بود و من در ابتدای بازار گلشن ایستاده بودم که ناگهان استوارپلنگی از دور به من اشاره کرد، دستگیرم کرد و به داخل جیپی با چادر برزنتی انداخت و به کلانتری منتقل کرد.

نرسیده به انتهای خیابان اکباتان، کوچه‌ای به سمت دباغ‌خانه می‌رود، یک کلانتری سر این کوچه وجود داشت، من همراه خود وسایلی داشتم که اگر دور می‌انداختم دیگر گیرم نمی‌آمد و اگر دور نمی‌انداختم که جرم سنگینی داشت، در نهایت تصمیم گرفتم وسایل را نگه دارم.

کلانتری انتهای خیابان اکباتان زیرزمینی داشت که از آن به عنوان بازداشتگاه هم استفاده می‌شد و استوارپلنگی من را به بازداشتگاه انداخت و خود او رفت.

نذر به حضرت زینب(س) جانم را نجات داد

حدودا یک ربع بعد آمد تا مرا بازرسی بدنی کند، در دلم گفتم «یا حضرت زینب(س) فعلا که پول ندارم اما در صورت آزادی ـ یادم نیست گفتم 61 یا 66 ریال ـ این مبلغ را نذر شما می‌کنم».

افسر تا خواست دست به جیب من ببرد و وسایل را پیدا کند، حاج ماشاءالله سپاه‌دوست که مرد خوبی بود و اول خیابان اکباتان وسایل نیروی هوایی و شهربانی را می‌فروخت از راه رسید و با افسر دعوا کرد که چرا این فرد را گرفتید، مظلوم‌تر پیدا نکردید؟ به او گفتند من باعث بستن دکان‌ها هستم که در جواب گفت «این فرد نوحه‌خوان هیات من است و چنین کاری نکرده است» همان این 66 ریال نذر حضرت زینب(س) مرا از مرگ حتمی نجات داد.

تا جایی که نفس دارم مداحی می‌کنم

فارس: شما چند مداح تربیت کردید؟ تا کی به این کار ادامه خواهید داد؟

باقری: تا جایی که نفس دارم و تا زمانی که می‌توانم راه بروم به کار مداحی و خادمی برای اهل بیت(ع) ادامه می‌دهم.

مداح‌های خوبی مانند اکبر بختیاری، سعید بختیاری، حسن بختیاری، جهان‌آرا، عباس چاردولی، آسید محمد در همدان داریم، در همدان حدود 16 مداح خوب داریم که همه از حفظ و به صورت اصولی مداحی می‌کنند و 90 درصد مسائلی که اهل بیت(ع) فرمودند را ارائه می‌دهند.

فارس: و توصیه‌ شما به مردم و مداحان؟

باقری: برخی دنبال کمرنگ کردن گریه بر اهل بیت(ع) هستند اما در واقع گریه «جلد»‌کتاب ارزشمند اهل بیت(ع)‌ است و «جلد» خیلی ارزش دارد و از تمام اسرار کتاب حفاظت می‌کند.

در زمینه مداحی و نوحه‌خوانی تنها گریه تحویل مردم دادن صلاح نیست چراکه ممکن است فردی فکر کند که تنها با گریه کردن برای اهل بیت(ع) به بهشت می‌رود، درحالی که باید کتاب باز شود و اسرار آن گفته شود.

مقام معظم رهبری فرمودند که سابق بر این یک غزل می‌خواندند که معادل دو روضه بود و بعد متن می‌خواندند و بعد از آن مصیب می‌خواندند و در پایان سینه‌زنی می‌کردند.

در واقع این یک برنامه سنتی است و بیشتر مداح‌های ما به صورت سنتی نوحه ‌وانی می‌کنند و اگر شور توام با شعور نباشد، باید قیامت پاسخگو باشیم.

فارس: از وقتی که در اختیار گذاشتید سپاسگزارام، اگر مطلبی مد نظر شماست که باید گفته شود بفرمایید.

باقری: باید در عمل در مسیر حسین(ع) و حسینی شدن گام برداشت، کار مداحان زمینه‌سازی برای این اتفاق بزرگ است، کاری که از دل برمی‌آید، امیدوارم همه ما بتوانیم در راه حسین(ع) حرکت کنیم و حیات و ممات ما در این مسیر باشد.

های پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما