وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 13 شهريور 1398 ساعت 21:03   |   کد مطلب: 37577
امام جمعه همدان با بیان اینکه در روایات آمده است که پیامبر اکرم(ص) فرموده‌اند باید به دنبال حکمت برویم، تأکید کرد: مجالس و مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) باید سبب‌ حکیم شدن ما شود.

به گزارش نافع، آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی شامگاه سه‌شنبه در مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) در مسجد مهدیه همدان با اشاره به اینکه حکمت یکی از نعمت‌های بزرگ الهی است، اظهار داشت: امام صادق(ع) فرموده‌اند حکمت عظیم‌ترین نعمتی است که خداوند متعال به بشریت عنایت می‌کند. 

وی با بیان اینکه خداوند می‌فرماید که به انبیأ حکمت و کتاب یاد دادیم و اگر حکمتی به انبیأ داده شد برای آموزش به‌ بشریت است، افزود: خداوند حکمت را به انبیأ عطا کرد تا انسان‌ها را حکیم تربیت کنند. 

نماینده ولی‌فقیه در استان همدان با تأکید بر اینکه از فلسفه‌های بعثت انبیأ تربیت انسان‌های حکیم است، گفت: اگر پای درس انبیأ ننشینیم به حکمت دست نمی‌یابیم چرا که معتبرترین منبع برای رسیدن به حکمت لسان انبیأ و اولیای الهی است. 

آیت‌الله شعبانی بیان کرد: گاهی فکر می‌کنیم که خداوند حکمت را فقط به انبیأ عطا کرده در حالی که می‌شود انسانی نبی نباشد اما به حکمت دست یابد و حضرت لقمان به عنوان حکیم معرفی شد تا بهانه‌ای برای بشر نباشد.

وی با اشاره به اینکه حکمت معانی متفاوتی دارد، عنوان کرد: اما معنای خاص حکمت دستیابی به علوم حقیقی است که سبب سعادت بشر و تشخیص حق از باطل می‌شود. 

امام جمعه همدان با بیان اینکه در روایات آمده است که پیامبر اکرم(ص) فرموده‌اند باید به دنبال حکمت برویم، تأکید کرد: مجالس و مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) باید سبب‌ حکیم شدن ما شود. 

آیت‌الله شعبانی ابراز کرد: در روایتی آمده است که پیامبر اکرم(ص) فرموده‌اند جایگاه حکمت قلب انسان‌ها است، حکمت در قلب می‌نشیند و در زبان جاری می‌شود و اگر کسی چیزی از حکمت در قلبش نباشد آن خانه خراب و ویران است چرا که در نظر پیامبر(ص) آبادانی قلب به حکمت است. 

وی با تأکید بر اینکه گاهی خداوند به انسان تشبیهات مختلفی نظیر شجره طیبه، شجره خبیسه یا غیره نسبت می‌دهد، تصریح کرد: زارع یکی از اسامی خداوند در قرآن است که چندان مورد توجه قرار نگرفته و خداوند در سوره واقعه خود را کشاورز معرفی می‌کند. 

نماینده ولی‌فقیه در استان همدان با اشاره به اینکه خداوند خود را کشاورز معرفی کرده و ما را همانند دانه‌ای در زمین می‌کارد و سپس اسباب رشد ما را فراهم می‌کند، اظهار داشت: ما باید از این خاک سر بیرون آورده و به سمت نور حرکت کنیم. 

آیت‌الله شعبانی با بیان اینکه دانه‌ای که سر از خاک بیرون نیاورد و در خاک بماند می‌پوسد، افزود: انسان اگر به خاک تکیه کند و به زمین بچسبد، رشد نمی‌کند و به طرف نور حرکت نمی‌کند. 

وی با تأکید بر اینکه حکمت در قلب، اما نشانه‌های آن در زبان است و انسان حکیم با قائده، عاقلانه و منطقی سخن می‌گوید، گفت: حکمت تنها مختص لقمان، سلمان و ابوذر نیست و باب سلمان و لقمان شدن به روی همه بندگان باز است. 

امام جمعه همدان با اشاره به اینکه راه افتادن به سمت خداوند فقط مختص سلمان و لقمان نیست و در همین روزگار هم می‌شود سلمان شد، تأکید کرد: در این روزگار که شیطان با قوای پیاده نظام و سوار نظامش بشریت را مورد حمله قرار داده و بنا دارد انسان را زمین‌گیر کند حتی در این روزگار نیز نمی‌شود بهانه‌ای برای راه نیفتادن و توقف آورد. 

آیت‌الله شعبانی با بیان اینکه حکیم شدن انسان یکی از فلسفه‌های بعثت انبیأ است و حکیم شدن در زبان تاثیر می‌گذارد، تصریح کرد: از لقمان سوال شد که چگونه دیروز برده بودی و امروز عالم و حکیم هستی لقمان پاسخ داد که رسیدن به این مقام تنها مختص من نیست و شما هم می‌توانید به‌این مقام دست پیدا کنید. 

وی با تأکید بر اینکه کسی که در دنیا زهد داشته و گرفتار دنیا نباشد به مقام حکمت می‌رسد، افزود: نداشتن زهد به معنای نداشتن دنیا نیست بلکه به معنای گرفتار دنیا بودن است و دشمنان امام حسین(ع) گرفتار دنیا بودند. 

نماینده ولی‌فقیه در استان همدان با اشاره به اینکه بسیاری از دشمنان امام حسین(ع) دنیا نداشتند و فقیر و بدبخت و گرفتار دنیا بودند، تأکید کرد: بودند کسانی که به خاطر یک کیلو خرما به جنگ با اباعبدالله(ع) و برای کشتن ایشان آمدند و در روایات ذکر شده کسی که صدای "هل من ناصر ینصرنی" امام حسین(ع) را شنید و جواب نداد جهنمی است. 

آیت‌الله شعبانی با بیان اینکه در روایات ذکر شده که سلمان لقمان مسلمان‌ها است چرا که برای دستیابی به پیامبر مدتی بردگی را تحمل کرد، گفت: اگر سلمان به آن مقام رسید از آن جهت بود که زهد داشت و گرفتار دنیا نبوده و نسبت به دنیا بی‌توجه بود. 

وی با تأکید بر اینکه اگر کسی گرفتار دنیا، ثروت و مادیات شود در مقابل خدا می‌ایستد، درحالی که تنهایی امام زمان(عج) می‌بیند اما ایشان را یاری نمی‌کند، ابراز کرد: اگر انسان زهد داشته باشد چشمانش باز شده حقایق و عیب‌های دنیا را می‌بیند و درد و درمان عالم را می‌فهمد. 

امام جمعه همدان بیان کرد: لقمان پدر و مادری مشخص، ثروت و ظاهری نداشت اما خداوند نعمت حکمت را به قلب یک سیاه پوست برده ریخت. 

آیت‌الله شعبانی عنوان کرد: امام صادق(ع) فرمودند که یکی از خصوصیات لقمان این بود که اگر خداوند نعمتی به ایشان عطا می‌کرد برای آن نعمت شوق و ذوق نمی‌کرد و اگر گرفتاری نیز برایش پیش می‌آمد برای آن گرفتاری ناراحت نشده و ناشکری نمی‌کرد. 

وی اظهار داشت: از امیرالمؤمنین(ع) سوال شد که زهد چیست ایشان فرمودند زهد در قرآن دو جمله است و آن دو جمله این است که برای آنچه که به دست شما می‌رسد خوش نباشید و برای آنچه که از شما گرفته می‌شود ناراحت نشوید. 

نماینده ولی‌فقیه در استان همدان با اشاره به اینکه حکیم شدن انسان‌ها از اهداف انبیأ الهی است، ابراز کرد: حکیم شدن ضرورت سالم ماندن در عالم است و راه‌های دسترسی به حکمت به روی همه انسان‌ها باز است. 

آیت‌الله شعبانی با بیان اینکه تمام همت شهدای کربلا جلب رضایت امام حسین(ع) بود و این رضایت معنای عاقبت بخیری را داشت، تصریح کرد: رضایت امام حسین(ع) و اهل بیت به معنای رضایت الهی است و بهشت رضایت این خاندان است. 

وی با تأکید بر اینکه در روایات ذکر شده دیدن چهره امام حسین(ع) در بهشت بالاترین لذت برای اهل بهشت است، ابراز کرد: در راه اباعبدالله(ع) به شهادت رسیدن به معنای حکمت است.
منبع:تسنیم

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما