وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : جمعه 1 شهريور 1398 ساعت 10:25   |   کد مطلب: 37475
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: مراسم اهدای پنجمین جایزه جهانی بوعلی سینا با موضوع اخلاق در علم، آبان ماه امسال برگزار می‌شود.

به گزارش نافع، حجت الله ایوبی شامگاه پنجشنبه با حضور در مراسم بزرگداشت روز همدان و روز بزرگداشت حکیم هزاره ها بوعلی سینا اظهار داشت: امسال دانشگاه جندی شاپور در فهرست تجلیل سازمان جهانی یونسکو قرار گرفته است چرا که چرا که این دیار، 500 سال پیش از سوربن، دانشگاه داشته است.

وی با اشاره به جایگاه ممتاز بوعلی سینا در فضای بین الملل افزود: سازمان جهانی یونسکو جوایز محدودی دارد اما در سال‌های اخیر یکی از هشت جایزه جهانی خود را به نام جایزه بوعلی سینا و با عنوان جایزه اخلاق در علم نامگذاری کرده است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با بیان اینکه در حال حاضر مراسم اهدای این جایزه در 4 دوره برگزار شده است، گفت: مراسم اهدای پنجمین جایزه جهانی بوعلی سینا با موضوع  اخلاق در علم، آبان ماه امسال برگزار می‌شود.

وی  با اشاره به اینکه قدیمی‌ترین دانشگاه پزشکی جهان به نام بوعلی سینا نامگذاری شده است، تصریح کرد:  این فهم جدید دنیا به ویژه دنیای غرب برای بازگشت به اخلاق در علم به معنای بازگشت آنها به شرق، اسلام و ابن سینا است،  موضوعی که برای ما  بسیار غرور آفرین است.

انجمن مفاخر ایران در گشودن افق‌های جدید موفق بوده است

رئیس انجمن مفاخر ایران نیز با بزرگداشت نام و یاد بوعلی سینا با تشریح اقدامات انجام شده برای حفظ جایگاه نخبگان کشور در انجمن نخبگان به ویژه ابن سینا عنوان کرد: همایش هزاره بوعلی سینا و چاپ بسیاری از آثار این دانشمند عالیقدر ازجمله این اقدامات بود و در چند روز آینده نیز تعدادی از این آثار باز نشر می‌شود.

حسن بلخاری با بیان اینکه انجمن مفاخر ایران در گشودن افق‌های جدید موفق بوده و کاروان فرهنگ و تمدن کشور را پیش می‌برد، گفت: ماهانه برنامه‌هایی با همین اهداف برگزار می‌شود که از جمله می‌توان به مراسم بزرگداشت آیت الله‌زاده شیرازی از چهره‌های ماندگار معماری و مرمت اشاره کرد.

وی نقش بوعلی سینا را در حوزه تمدنی و پرورش عقلانیت در جامعه ستود و افزود: عقلانیت ابن سینا در جامعه ایرانی و شیعی بسیار برجسته است و ایرانیان از نظر این میزان تاثیرگذاری فرهنگی در جهان بی نظیر هستند به طوریکه اروپائیان از ابن سینا به عنوان ابن سینای بزرگ یاد می‌کنند.
منبع:تسنیم

 انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت