وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : پنجشنبه 17 مرداد 1398 ساعت 08:09   |   کد مطلب: 37314
اخیرا توسط مرکز آمار ایران گزارشی از وضعیت بیکاری و اشتغال استان‌ها منتشر شده است که در آن از همدان با نرخ ۶.۱ درصد به عنوان استان پیشرو در کاهش نرخ بیکاری یاد شده است که پذیرش این رتبه برای عموم مردم و کارشناسان محل تردید است.

به گزارش نافع، برررسی وضعیت یک جامعه در حوزه‌های مختلف نیاز به آمار و اطلاعات دقیق و کارشناسی دارد و با اتکا و استفاده از همین آمار و مستندات می‌توان اعلام کرد که یک جامعه، شهر و یا استان در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی چه وضعیتی دارد و در چه جایگاهی است.

استان همدان بنا بر تعاریف کارشناسان و البته فعالان بخش‌های مختلف اقتصادی استان صنعتی نیست و حتی به واسطه کمبود منابع آب و مشکلات این حوزه نمی‌توان پایتخت تاریخ و تمدن را یک استان کشاورزی نیز تعریف کرد.

استان همدان در حوزه گردشگری دارای ظرفیت‌های بسیاری خوبی است که باید در زمینه معرفی و بهره‌برداری از آنها برای جذب گردشگر سرمایه‌گذاری کرد و از این مسیر به یک اقتصاد پایدار در بخش‌های تولید ارزش افزوده، تولید ثروت و سرمایه در استان و اشتغالزایی برسد.

حرف و حدیث‌های مقام اول اجرایی استان در کاهش نرخ بیکاری

در استان همدان همواره بر مبحث اشتغال و نرخ بیکاری حرف و حدیث‌های مختلفی بوده و هست. مسئولان و متولیان حوزه اشتغال در خصوص نرخ بیکاری آمار و ارقامی را اعلام می‌کنند که بعضا کارشناسان و حتی عموم جامعه بر نقد و قبول آن حرف دارند و این آمار را واقعی نمی‌دانند.

وضعیت اشتغال در استان همدان از ابتدای دولت تدبیر و امید بسیار مورد توجه قرار گرفت و مدیران و استاندار وقت تلاش کردند تا با راه‌اندازی و فعال کردن واحدهای تولیدی راکد و کمک به بحث تولید بتوانند به اشتغالزایی در استان کمک کنند.

در دولت اول تدبیر و امید اقداماتی در استان همدان انجام شد، وعده‌هایی داده شد و در نهایت آماری از اشتغال داده شد که البته مورد قبول رسانه‌ها و برخی از کارشناسان نبود و همین امر سبب شد تا آمار اشتغال و نرخ بیکاری در همدان به مقوله‌ای بدل شود که تردید و شک بسیاری در آن باشد.

در آن زمان استاندار وقت که مدام از تربیون‌ها و در جلسات مختلف از ایجاد چند هزار شغل در همدان سخن می‌گفت پس از مواجه با نقدها و مباحث مختلف در این حوزه تصمیم گرفت تا اهالی رسانه را به بازدید برای راستی‌آزمایی آمار اشتغال در واحدهای تولیدی دعوت کند و با این اتفاق هر چند تعدادی از اهالی رسانه به همراه مدیرکل تأمین اجتماعی سابق، بازدیدهایی انجام دادند اما بسیاری از منتقدان و اهالی رسانه قانع نشدند.

تضاد و تناقض در آمار ارائه شده در حوزه اشتغال به استاندار فعلی نیز کشیده شده است و اکنون هم با وجود اعلام نرخ بیکاری تک رقمی و ایجاد عدد اشتغال قابل توجه توسط مدیران و متولیان اما باز هم اهالی رسانه و افکار عمومی و برخی از کارشناسان اقتصادی و صنعتی این آمار و اعداد را مبتنی بر واقعیت‌های جامعه نمی‌دانند.

تردید نماینده ولی فقیه در استان و نمایندگان مجلس بر نرخ بیکاری 6.1 درصدی

در خصوص بحث نرخ بیکاری در استان همدان استاندار همدان نوزدهم تیرماه سال جاری در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان همدان گفته است: نرخ مشارکت به عنوان شاخص توسعه در سال گذشته 42.8 بوده که امسال براساس آخرین اطلاعات مرکز آمار ایران این میزان به 44.1 درصد رسیده که در شاخص بعدی نیز در بهار سال قبل نرخ بیکاری 8.2 درصد بوده که امسال به 6.1 رسیده است.

شاهرخی اضافه کرده است که در برنامه سند توسعه سه ساله استان، توجه به معیشت و رونق اقتصادی در نظر گرفته شده و مقرر است که هرساله 5 هزار میلیارد سرمایه‌گذاری و سالانه ایجاد اشتغال برای 20 هزار نفر انجام بپذیرد و البته همشهریان توجه کنند کاهش نرخ بیکاری به معنی این نیست که در همدان بیکار وجود ندارد بلکه همدان با توسعه بخش گردشگری درصدد کاهش نرخ بیکاری در استان است.

وی همچنین اعلام کرده است که از سال گذشته تاکنون 5 هزار و 628 عنوان شغل جدید ایجاد شده که تویسرکان با 124 درصد جذب در رتبه نخست، فامنین در رتبه دوم و همدان در رتبه سوم قرار دارد.

اما ماجرا به اینجا ختم نشد و تعدادی از نمایندگان مجلس در استان همدان نیز زبان به انتقاد باز کردند و از نبود مرکز جامع برای ارائه آمار اشتغال در کشور انتقاد کردند و همه بر این مسئله اجماع دارند که آمارسازی غیرواقعی در حوزه اشتغال با واقعیت زندگی مردم در تناقض است و این آمارها باعث عدم رضایت مردم از خدمات می‌شود.

آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی نیز با اقداماتی که از ابتدای حضورش در استان به عنوان نماینده ولی‌فقیه از خود نشان داده است و عزم جدی بر گره‌شایی از مشکلات استان با هم‌افزایی دیگر دستگاه‌ها دارد، پیگیری دغدغه و خواسته‌های مردم را سرلوحه امور دارد، در خصوص آمار اشتغال و نرخ بیکاری معتقد است که آماری که در زمینه بیکاری و اشتغال در همدان مطرح شده است با آن چه در بین جامعه مشاهده می‌شود مقداری متفاوت بوده و در این زمینه ناسازگاری وجود دارد.

نماینده ولی فقیه در استان همدان به تازگی کمیته اقتصاد مقاومتی را با حضور جمعی از کارشناسان و افراد کاربلد و متخصص در این حوزه راه‌اندازی کرده است و در این باره باید گفت این کمیته قطعا می‌تواند تاثیرگذار باشد چرا که نه تنها به دنبال شناخت مشکلات و بررسی مسائل بلکه ارائه راهکار نیز در اولویت دارد و بنا ندارد که تنها به شکل آماری و کاغذی به موضوع نگاه کند.

مهاجرت نیروهای کار ماهر از همدان

سید مجید موسوی از فعالان اقتصادی کهنه‌کار استان همدان نیز با انتقاد از آمار اشتغال و کاهش بیکاری در همدان اظهار داشت: این آمار نشان می‌دهد که در استان ما نیروی بیکاری نداریم و این امر یک واقعیت است چرا که نیروهای فنی و ماهر همدان برای شغل بهتر با درآمدی مناسبت‌تر به دیگر استان‌ها مهاجرت کرده‌اند.

وی افزود: جویندگان کار وقتی در استان به درهای بسته برمی‌خورند برای اینکه زندگی خود را تأمین کنند به شهرهای صنعتی چون ساوه، تهران و اراک و یزد و استان‌های جنوبی می‌روند.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه واحدهای صنعتی در همدان به شدت در تنگا قرار دارند و دائما تعدیل نیرو می‌کنند، گفت: اگر به مراکز کاریابی مراجعه کنیم هیچ نیروی حرفه‌ای اهل فن ندارند که به بخش صنعت معرفی کنند پس از این نظر ما نیروی بیکار نداریم اما در واقعیت این نیروهای متخصص اعم از تراشکار، جوشکار، برق‌کار و مکانیک برای پیدا کردن شغل مهاجرت کردند.

وی عامل کاهش نرخ بیکاری استان در فصل بهار را در رونق اشتغال‌های فصلی دانست و افزود: همدان از استان‌های فعال در بخش کشاورزی است و اکنون همزمان با فصل برداشت محصولات کشاورزی است و مردم مشغول هستند بنابراین در این فصل بیکار نداریم.

موسوی معتقد است کار مقطعی نشان از رونق اشتغال ندارد، اشتغالی که پایدار باشد باید در ارائه آمار لحاظ شود و از طرف دیگر اگر واقعیت‌ها را از تعدیل نیروهای واحدهای تولیدی بیان کنند آنگاه آمار اشتغال واقعی می‌شود.

بنا بر اظهارات وی، امروزه افرادی که دنبال استخدام در ادارات دولتی هستند و حرفه‌ و تخصصی ندارند در استان ماندگار شدند و بیکار هستند والا جویندگان واقعی کار از استان خارج شدند.

صنعت خوابیده همدان، اشتغال ایجاد کرد!

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان همدان نیز با موضع‌گیری نسبت به نرخ بیکاری اظهار داشت: در شرایطی که کشور و به ویژه استان غیرصنعتی همدان از مشکلات اقتصادی رنج می‌برد اما آمارها از رونق اقتصاد و اشتغال می‌گویند و این امر نشان از عدم شفافیت در عملکرد است.

سعید کورش‌رحیم افزود: براساس سند اشتغال استان همدان که بارها استاندار بر آن تأکید دارد تا افق 1400 باید نرخ بیکاری استان به 7 درصد برسد اما دو سال زودتر از موعد مقرر به یکباره به نرخ بیکاری 6.1 درصدی رسیدیم و در کل کشور به عنوان استان نخست در کاهش نرخ بیکاری زبانزد شدیم که اصلا باورپذیر نیست.

وی بیان کرد: سالهاست که در راستای کوچک‌سازی دولت بسیاری از دستگاه‌های دولتی استخدام نیرو ندارند و بخش صنعت در استان همدان نیز خوابیده و راکد است و تعدادی از واحدهای تولیدی و صنعتی نیز با ظرفیت پایینی فعال هستند بنابراین نقشی در آمار اشتغال ندارند.

کورش‌رحیم ادامه داد: اقتصاد استان همدان بر محور صنایع خرد و واحدهای تولیدی کوچک فعال است که میزان اشتغال در این واحدها هم چندان زیاد نیست بنابراین شاهد مهاجرت جویندگان کار از همدان به دیگر استان‌ها هستیم.

وی با تأکید بر اینکه همدان شهر پایداری نیست، تصریح کرد: تأکید بر آمارهای متناقض در بخش اشتغال باعث می‌شود که اعتبارات استان از بین برود چرا که پیش از این همدان استانی محروم محسوب می‌شد اما با این آمارسازی‌ها وضعیت اقتصاد در استان مناسب تلقی می‌شود.

وی با بیان اینکه درباره بیان واقعیت‌های مرتبط با اشتغال در درگاه‌های اطلاعاتی گرفتار پاسکاری شده‌ایم، عنوان کرد: از نظر کارشناسان رسیدن به نرخ بیکاری 6.1 درصد در همدان شبیه به یک طنز است چرا که بسیاری از واحدهای تولیدی شهرک صنعتی بهاران تبدیل به انبار موادغذایی و شرکت‌های پخش شده است.

همدان بی‌بهره از صنایع مادر

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان همدان با اشاره به نبود صنایع مادر و سنگین در این شهر اظهار داشت: یکی از نیازهای استان سرمایه‌گذاری در زمینه صنایع تبدلی کشاورزی است چرا که در بحث تولید سیر و سیب‌زمینی در کشور رتبه خوبی داریم اما این محصولات به صورت خام‌فروشی و بدون تولید ارزش افزوده صادر می‌شود.

وی با اشاره به اعطای تسهیلات بانکی به واحدهای تولیدی گفت: به ازای هر 50 میلیون تومان وام بانکی باید یک شغل پایدار ایجاد شود اما در واقعیت به این شکل نیست و وام‌های میلیاردی در راستای رونق تولید و ایجاد شغل پرداخت می‌شود و در جهت سایر مصارف هزینه می‌شود.

به گزارش تسنیم، بر این اساس لازم است مسئولان اقتصادی استان سازوکارهای استخراج آمار اشتغال را عنوان کنند تا به این انتقادات و سؤالات در خصوص نرخ بیکاری و پیشی گرفتن از استان برخورداری همچون فارس با نرخ بیکاری 7 درصد پاسخ منطقی داده شد.
منبع:تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاه شما