آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 25 تير 1398 ساعت 07:56   |   کد مطلب: 37109
تكميل پروژه موزه منطقه‌ای غرب کشور که بیش از یک دهه از آغاز آن می‌گذرد، همچنان نیازمند اعتبار است که با برآورد تخصیص بودجه به آن شاید بتوان سال 1400 را زمان افتتاح آن دانست.

به گزارش نافع، پروژه‌هایی وجود دارد که سال‌ها مردم تنها جز سیمان و آهن و آجر از آنها چیزی نمی‌بینند، پروژه‌هایی که شاید اگر زودتر به تکمیل می‌شدند تحولات بسیاری در منطقه و شهر ایجاد می‌کردند.

موزه منطقه‌ای یکی از این پروژه‌هاست که قرار است مأمنی برای آثار به جای مانده از روزگاران گذشته باشد، میراث‌داری که هنوز نتوانسته این اشیای بی‌جان را در برگیرد و باید همچنان چشم‌انتظار به بار نشستن آن باشیم.

ساخت این مجموعه فرهنگی در همدان از 12 سال پیش در جوار سایت تاریخی «تپه هگمتانه» مشتمل بر سه طبقه در زیر زمین به مساحت حدود 10 هزار مترمربع آغاز شد اما هنوز به اعتبار زیادی نیاز دارد که در صورت تخصیص این پروژه را به سرمنزل مقصود می‌رساند.

این موزه شامل مخزن امن و تکمیل‌کننده موزه بزرگ هگمتانه است که قسمت مخزن امن آن به طور کامل انجام شده و آماده نصب قفسه‌ها و دوربین‌های مداربسته است.

طبق وعده مسوول فنی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان که سال گذشته در جمع خبرنگاران داد، قرار شد موزه منطقه‌ای در سال 99 برابر با اعتبار برنامه‌ریزی شده افتتاح شود اما گویا اعتبار آن هنوز مهیا نشده است.

تکمیل موزه منطقه‌ای نیازمند 30 میلیارد تومان اعتبار

بر این اساس نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: موزه منطقه‌ای پیشرفت خوبی دارد و مخزن آن به صورت صد درصدی تکمیل شده است.

حمیدرضا حاجی‌بابایی بیان کرد: طی جلسه‌ای که داشتیم قرار شد پول بیشتری برای این پورژه تزریق شود تا زودتر به اتمام برسد، اگر روند تخصیص بودجه مطلوب باشد، می‌توان امیدوار بود که این موزه سال 99 به بهره‌برداری برسد.

وی با بیان اینکه این پروژه نیاز به اعتبار زیادی دارد گفت: سال گذشته 18 میلیارد تومان برای اتمام کار موزه نیاز بود اما با این روند قیمت‌ها ممکن است اعتبار 18 میلیارد تومانی به 30 میلیارد تومان برسد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: با توجه به اینکه موزه منطقه‌ای دربرگیرنده چند موزه است، می‌توان از چند محل اعتبار گرفت و سازمان میراث فرهنگی و استانداری نیز کمک می‌کنند.

اختصاص 8 میلیارد تومان به موزه منطقه‌ای

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: برای موزه منطقه‌ای در سال 98 مقرر شده 8 میلیارد تومان پیش‌بینی شود که باید منتظر بود که این اعتبار چه زمانی تخصیص می‌یابد.

علی مالمیر با بیان اینکه سال گذشته 8 میلیارد تومان به پروژه اختصاص یافت بیان کرد: این اعتبار بخشی در موزه و بخشی برای مخزن امن هزینه شد که برای سال جاری نیز 8 میلیارد تومان پیش‌بینی شده که باید منتظر ابلاغ آن شد.

وی با اشاره به اینکه تکمیل این موزه نیازمند 30 میلیارد تومان اعتبار است افزود: اکنون کار مخزن امن موزه به پایان رسیده و در موزه نیز سقف اول به پایان رسیده و سقف دوم موزه در حال کار است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان در پاسخ به اینکه گفته می‌شود سال 99 این پروژه افتتاح می‌شود گفت: بعید می‌دانم سال آینده این پروژه به اتمام برسد.

وی یادآور شد: بعد از اتمام کار ساختمان موزه، نیاز به نازک‌کاری و همچنین تجهیز موزه است که این حجم از کار نیازمند اعتبار است، بنابراین اگر اعتبار هر سال تخصیص یابد، سال 1400 زمان افتتاح پروژه خواهد بود.

مالمیر با بیان اینکه این پروژه متوقف نیست افزود: اکنون پیمانکار پروژه در حال کار است و تا زمانی که اعتبار پروژه منظم پرداخت شود، پروژه فعال خواهد بود.

حاجی‌بابایی نماینده مردم همدان در مجلس افتتاح این پروژه را سال 99 می‌داند، مدیرکل میراث فرهنگی وعده 1400 را می‌دهد و طبق گفته‌های مسوول فنی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان که سال گذشته همین موقع زمان افتتاح پروژه را سال 99 عنوان کرد، حاکی از این است که همه چیز به تخصیص اعتبار بستگی دارد.

بنابراین با توجه به وضعیت اقتصادی کنونی و تخصیص اعتبار این پروژه می‌توان گفت؛ افتتاح موزه منطقه‌ای شاید 1400...!
منبع:فارس

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت