آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 25 تير 1398 ساعت 07:21   |   کد مطلب: 37106
بانوی شایسته ایرانی لایق پوششی در شأن هویت و فرهنگ اسلامی ـ ايرانی است؛ مد بین جوان‌ها خواهان بسياری دارد اما وقت آن رسیده این سلاح نیرومند از انحصار دشمن بیرون بیاید و خودمان مُدِ فصل و سال را مشخص کنیم.

به گزارش نافع، این روزها با چند ساعت قدم زدن در خیابان‌های اصلی شهر، پوشش‌های مختلف افراد به سبک‌های مختلف به چشم می‌خورد که این تنوع پوشش بیشتر در جوانان دیده می‌شود، گاه پوشش‌ها آنقدر عجیب و غریب است که هیچ قرابتی با فرهنگ و دین ما ندارد.

شاید در گذشته نه چندان دور در هر دهه لباس‌ها و طراحی‌های آنها تغییر می‌کرد اما اکنون سال به سال و گاه فصل به فصل شاهد تغییر در مدل‌ لباس‌ها هستیم؛ یک روز لباس‌های تنگ و کوتاه و یک روز لباس‌های گشاد و آویزان.

بیشتر مغازه‌های عرضه پوشاک نیز امروزه برای جلب مشتری و ماندن در بازار رقابت به عرضه لباس‌های آن چنانی و حتی خارج از عرف کرده‌اند و شاهد عرضه لباس‌هایی این چنینی هستیم که این امر نشان از کمرنگ بودن نظارت‌ها دارد.

 گاهی برای خرید یک مانتو و شلوار مناسب باید آنقدر مغازه‌های شهر را بالا و پایین کنی که بتوانی یک لباس آن هم نه چندان مناسب پیدا کنی؛ همه جور مانتو و شلوار از مانتوهای جلوباز، آستین کوتاه و... و شلوارهای کوتاه، پاره و نامناسب به اسم لباس‌های مد روز در مغازه‌ها پیدا می‌شود اما وقتی سراغ لباس مناسب را می‌گیری فروشنده می‌گوید جنس‌های موجود در مغازه آخرین مدل لباس‌های موجود در بازار است.

با وجود این همه، تنوع رنگ و طرح در لباس‌های موجود در بازار اما اجناس ارائه شده به دلیل مغایرت با پوشش ایرانی اسلامی رضایت همه مشتریان را به طور کامل جلب نمی‌کند و مورد پسند همگان نیست؛ مراکز عرضه‌کننده لباس‌های مناسب و متناسب با عفاف و حجاب و لباس‌های سنتی، ایرانی و اسلامی نیز کم است.

همدان نیز از این امر مستثنی نیست و پای صحبت برخی از بانوان که می‌نشینی گلایه‌های آنها را از وضعیت لباس‌های موجود در بازار و عدم ارائه اجناس مناسب می‌شنوی؛ مگر همدان شهری با تمدن تاریخی 3500 ساله و دارالمومنین نیست اما چرا باید شاهد عرضه لباس‌های نامناسب در مغازه‌های آن از بالا تا مرکز شهر باشیم پس نظارت‌ها کجاست؟        

به منظور آگاهی از سلایق مردم و گرایش آنها به لباس‌های سنتی ایرانی با دو تن از عرضه‌کنندگان در حوزه عفاف و حجاب و لباس سنتی که هر دو از جوانان همدان هستند گپ و گفتی داشتیم و نظرات آنها را در خصوص وضعیت عرضه البسه بانوان جویا شدیم.

مدیر مرکز حجاب برتر در همدان: با تنوع در طرح‌ها و مدل‌ها و راحت بودن پوشیدن چادرهای طراحی جدید، طالبان حجاب چادر بیشتر شده است

بهزاد جعفری مدیر مرکز «حجاب برتر» در همدان در این گفت‌و‌گو با اشاره به سابقه فعالیت این مرکز، اظهار کرد: از سال 92 فعالیت در حوزه عفاف و حجاب را با راه‌اندازی مرکز حجاب برتر و ارائه انواع چادر و ملزومات حجاب شروع کردیم.

وی با بیان اینکه هدف از ورود در این عرصه ترویج حجاب و عفاف در جامعه بود، گفت: در این خصوص حمایت‌هایی نیز از سوی نماینده ولی فقیه وقت در استان صورت گرفت و نهادهای دولتی، سپاه و اداره ارشاد نیز مشوق انجام این کار بودند.

جعفری بیان کرد: بانوان چادری مشتری‌های ثابت ما هستند و تعدادی نیز با تشویق به انتخاب حجاب با چادر به خرید چادر روی می‌آورند.

وی با تأکید بر اینکه با توجه به تنوع بالا در طراحی و راحتی پوشش برخی چادرها استقبال از پوشش چادر نیز نسبت به قبل بالا رفته است، افزود: چادرهای مجلسی نیز با طراحی‌های مختلف ارائه می‌شود که پوشش آنها نیز کامل است.

مدیر مرکز «حجاب برتر» در همدان تصریح کرد: برای جذب مشتری در حوزه عفاف و حجاب، چادر رنگی نیز ارائه می‌شود اما در همدان با توجه به استقبال کمتر، کم است؛ حدود 80 تا 90 درصد در همدان چادر مشکی استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه وقتی تنوع در طراحی و رنگ‌بندی بالا برود تبلیغ پوشش چادر است و باعث جذب به حجاب با چادر می‌شود، ادامه داد: البته شاید پوشش چادر سنتی کمی سخت باشد اما با وجود تنوع در طرح‌ها و مدل‌ها و راحتی بودن پوشیدن طالبان حجاب چادر بیشتر شده است.

متأسفانه ارز دولتی در بحث چادر نداریم

جعفری در ادامه با اشاره به افزایش قیمت پارچه چادر مشکی و کمیاب شدن آن در یک مقطع، خاطرنشان کرد: متأسفانه ارز دولتی در بحث چادر نداریم و با ارز آزاد وارد می‌شود که در زمان نوسان قیمت ارز این حوزه نیز بی‌نصیب از تغییر قیمت‌ها نماند و شاهد افزایش قیمت و کماب شدن پارچه چادر مشکی بودیم.

وی با بیان اینکه برای تهیه پارچه با تجار بیشتری قرارداد بستیم یادآور شد: برای خرید پارچه با شهرکرد قراردادی منعقد کردیم و هنوز هم از آنجا داریم.

مدیر مرکز حجاب برتر در همدان اظهار کرد: با توجه به افزایش نسبی قیمت‌ها اما تعداد فروش همان است و کم نشده، البته سعی کردیم با کاهش سود خودمان قیمت‌ها خیلی بالا نرود تا فشار کمتری به مشتری باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه مرکز «حجاب برتر» شعبه دیگری ندارد، گفت: البته برخی فروشندگان اجناس مورد نیاز خود را با واسطه از این مرکز تهیه می‌کنند و از شهرستان‌ها نیز عرضه تولیدات را داریم.

جعفری با اشاره به ارائه آموزش‌های دوخت انواع چادر به منظور ترویج حجاب و عفاف بیان کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر امکان توسعه مراکز و شعب خود در سایر شهرها و استان‌ها را نداریم از سایر شهرها به تعدادی از خیاطان آموزش در این خصوص ارائه شده است.

یکی از مشتریان این مرکز در گفت‌و‌گو با ما اظهار کرد: از چهار سال پیش مشتری ثابت این مرکز هستم و از کیفیت و طراحی متنوع چادرهای ارائه شده بسیار راضی هستم.

وی با بیان اینکه با توجه به کیفیت بالای اجناس ارائه شده دوستان و آشنایانم را نیز به خرید از این مرکز تشویق کردم، افزود: در این مرکز همچنین می‌توان مقنعه، ساق دست و دستکش در رنگ‌های مختلف تهیه کرد و این امر تهیه چند قلم جنس را از یک مرکز راحت کرده است.

این بانوی همدانی تصریح کرد: البته کمک به تولید داخلی استان و اشتغال همشهریانم یکی دیگر از اهداف خریم از این مرکز و تبلیغ آن بوده چراکه معتقدم باید خود ما نیز برای رفع بیکاری و رونق تولید داخلی سهیم باشیم.

در ادامه نیز پیام شکوهی‌راد موسس و مدیر رَخت ایرانی «اِکسون» که دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت تحول است از چگونگی و نحوه ورودش به عرصه تولید لباس سنتی ایرانی و فعالیتش در این عرصه با ما صحبت کرد.

شکوهی‌راد با بیان اینکه ابتدا کارم را با ساخت و طراحی هنری فیلم کوتاه شروع کردم و به طراحی لباس علاقمند شدم گفت: از سال 90 با هدف جلب رضایت مشتری با سلایق مختلف اقدام به راه‌اندازی این مرکز کردم.

این جوان 33 ساله فعال در عرصه تولید پوشاک سنتی، خاطرنشان کرد: یکی از دلایل ورودم به این عرصه این بود که افراد بسیاری را می‌شناختم که سبک طراحی لباس‌های موجود در بازار را نمی‌پسندیدند و آنچه از یک تن پوش ایده آل در ذهنشان بود، دوخته شده پیدا نمی‌کردند.

وی با بیان اینکه در طراحی لباس‌ها ابتدا ایده‌های عجیب و غریب به ذهنمان می‌رسد ادامه داد: بعد از تکمیل طراحی کمی آن را بازاری می‌کنیم و با این روند طرح‌ها خاص، متفاوت و در عین حال عامه پسند هستند.

موسس و مدیر رَخت ایرانی اِکسون: همیشه داشتن ریشه ایرانی ـ اسلامی در طرح‌ها برایمان اولویت است

شکوهی‌راد با تأکید بر اینکه همیشه داشتن ریشه ایرانی و اسلامی در طرح‌ها برایمان اولویت بوده است، یادآور شد: به همین دلیل بارها دست‌دوزهای محلی منبع الهام فوق‌العاده‌ای برایمان شد.

وی در خصوص استفاده از پارچه ایرانی در تولید محصولات، اظهار کرد: با اینکه تمام تلاش این بوده که صفر تا صد کار ایرانی باشد متاسفانه هنوز صد درصد این امر محقق نشده است؛ به دلیل عدم تولید بعضی پارچه‌ها، هنوز ۲۰ درصد پارچه‌ها خارجی هستند که سعی می‌کنیم این درصد رو به صفر برسانیم.

موسس و مدیر رَخت ایرانی «اِکسون» در ادامه گفت: متأسفانه سبک طراحی غربی در ناخودآگاه همه ما نفوذ کرده و بعضی وقت‌ها برای عام پسند‌تر شدن کارها در موارد نادری مجبوریم از اِتود‌های رایج بازار که اکثراً غربی هستند استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه این مردم هستند که با  تغییر فکر و سبک پوشش خود می‌توانند به ما در طراحی تماماً متعهد به هویت ملی کمک کنند تصریح کرد: باید استفاده از لباس‌های سنتی فرهنگ‌سازی شود؛ مردم وقتی این لباس‌ها را در پوشش خانم‌های موفق، مجری و یا بازیگران به جای مانتو با ریشه غیر ایرانی ببینند بسیار موثر خواهد بود.

شکوهی‌راد در توصیه به بانوان ایرانی درخواست کرد برای حفظ هویت ملی و ایرانی خود از تن‌پوش‌هایی با طراحی ایرانی و تولید داخل ایران استفاده کنند.

وی با تأکید بر اینکه با پوشیدن محصول وطنی احساس تفاخر در وجودمان موج می‌زند افزود: این امر موجب حمایت از هموطنانمان در تولید و رونق تولید داخلی و ایجاد اشتغال است.

موسس و مدیر رَخت ایرانی «اِکسون» بیان کرد: به لباس‌های ما یک اتیکت آویز می‌شود که دو جمله «با افتخار دوخت ایران » و «این تن‌پوش با عشق برای شما دوخته شده» درج شده است.

وی در خصوص ورود البسه قاچاق و تأثیر آن بر تولیدات داخلی نیز یادآور شد: این روند خوشبختانه تقریباً از دو سال پیش کمرنگ شده ولی به صفر نرسیده است.

اگر مُدِ فصل و سال را خودمان مشخص کنیم کالای وارداتی روی دست صاحبش باد می‌کند

شکوهی‌راد با بیان اینکه اگر به جایی برسیم که مُدِ فصل و سال را خودمان تعریف و مشخص کنیم کالای وارداتی روی دست صاحبش باد می‌کند خاطرنشان کرد: قبلاً فکر می‌کردند مُدگرایی و توجه به مُد چیز بدی است و همین باعث شد به جای اینکه خودمان تعریف‌کننده مد باشیم برای ارضای این نیاز انسانی که بخشی از آراستگی است غربی‌ها دلخواه خود را به ما دیکته کنند.

وی با تأکید بر اینکه وقت آن رسیده رنگ و طرح پارچه و لباس برای ما مهم باشد ادامه داد: باید یک کمیته حرفه‌ای هر سال با توجه به نیاز بازار و جامعه، مد را از فرهنگ عامه استخراج و اعلام کند و اگر این کار با قدرت و گسترده انجام شود تلاش غرب برای تاثیرگذاری یا همان جنگ نرم بی‌اثر می‌ماند.

موسس و مدیر رَخت ایرانی «اِکسون» اظهار کرد: هر کاری کنیم مد بالاخره بین جوان‌ها تعیین می‌شود اما وقت آن رسیده این سلاح نیرومند از انحصار دشمن بیرون بیاید.

وی در خصوص میزان استقبال از لباس سنتی نیز گفت: نمی‌توانم بگویم استقبال بسیار زیاد است چون هنوز مخاطب ما مخاطب خاص و در اقلیت است؛ اکثر مردم هنوز مانتو‌هایی را می‌پسندند که مشخصاً از روی الگوهای انگلیسی و ترک دوخته شده و استفاده از لباس سنتی باید فرهنگ‌سازی شود.

شکوهی‌راد با اشاره به موفقیت‌های این مرکز عرضه لباس سنتی، بیان کرد: «اِکسون» دو سال متوالی در سال‌های ۹۶ و ۹۷ برنده تندیس جشنواره «ضحی» شد؛ اکنون نیز پربازدیدترین پیج پوشاک استان همدان در ایسنتاگرام متعلق به «اِکسون» است. 

وی در خصوص توسعه کار خود نیز یادآور شد: فعلاً دو شعبه در همدان فعال است و قصد داریم سبک کار را گسترش دهیم اما برای تحقق این امر به حمایت نیاز داریم.

یکی از مشتریان «اکسون» نیز با بیان اینکه از اجناس ارائه شده در این مرکز رضایت دارد، اظهار کرد: به شخصه معتقدم پوشش سنتی یکی از زیباترین و مناسب‌ترین پوشش‌ها برای بانوان ایرانی است.

وی با تأکید بر اینکه حاضر نیستم به هر قیمتی هویت و اصالت ایرانی و اسلامی خود را با پوشش‌های نامناسب و خارج از عرف برخی البسه عرضه شده در بازار زیر سوال ببرم، گفت: پوشش ما گویای هویت، فرهنگ و ادب ایرانی است و می‌توانیم با پوشش سنتی به دنیا بفهمانیم ما مردمانی با فرهنگ و اصیل هستیم که نیاز به تزریق فرهنگ و پوشش از خارج از کشور نداریم.

رئیس اتحادیه پوشاک همدان نیز با بیان اینکه طبق قوانین به صورت مکرر و سالانه از سوی اتحادیه و اداره اماکن به فروشندگان برای عدم عرضه البسه نامناسب گوشزد می‌شود تصریح کرد: اطلاع‌رسانی به واحدهای صنفی به صورت لسانی و پیامکی در خصوص عدم عرضه البسه نامتعارف صورت و با متخلفان در این خصوص برخورد می‌شود.

در همدان تولیدی مانتوی جلوباز نداریم/ واردات از تهران

حجت ناصری به عرضه مانتوهای جلوباز در مغازه‌ها اشاره کرد و افزود: مانتوهای جلوبازی که اکنون در فروشگاه‌ها زیاد شده، 90 درصد از تهران وارد می‌شود و در همدان تولیدی نداریم؛ 99 درصد البسه واردات خارج از استان است.

وی دلیل رواج این لباس‌ها را مدگرایی دانست و بیان کرد: مد گریبان‌گیر صنف لباس‌فروشان شده و باعث شده اقدام به فروش چنین لباس‌هایی کنند؛ سال گذشته مانتوهای روزنامه‌ای جمع شد اما دستفروشان آنها را عرضه کردند.

رئیس اتحادیه پوشاک همدان افزود: ورود فرهنگ غربی عامل دیگری در رواج مانتوها و البسه نامناسب است و باید در ترویج لباس‌هایی با طراحی و تولید داخلی تلاش کنیم.

تولیدکنندگان پوشاک در ترویج بدحجابی دخیل هستند

مسوول امور زنان سپاه انصارالحسین(ع) همدان نیز با بیان اینکه برخی از بی‌حجابی‌ها به باورهای افراد برمی‌گردد خاطرنشان کرد: اگر باور دینی در افراد قوی باشد چنین رفتاری را در بیرون از منزل نخواهند داشت.

فاطمه ستاری با بیان اینکه تولیدکنندگان پوشاک نیز در ترویج بدحجابی دخیل هستند یادآور شد: درخواست داریم نیروی انتظامی نه به صورت سلبی بلکه متذکرانه در این زمینه ورود کند تا علاوه بر امر به معروف بتوان ناهنجاری‌های جامعه را نیز کنترل کرد.

وی خواستار حضور بانوان با حجاب در جامعه شد و اظهار کرد: در همدان بانوان باحجاب نیز کم نداریم که زیاد در معرض عموم نیستند بنابراین بانوان باحجاب نیز باید در مناسبت‌های مختلف در جامعه حضور داشته باشند.

مسوول امور زنان سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان گفت: طراحان لباس نیز باید در طراحی‌ها به پوشش ایرانی و اسلامی توجه داشته باشند.

به منظور ترویج فرهنگ عفاف و حجاب و استفاده از لباس سنتی نیاز به جلوگیری از ورود پوشاک قاچاق به کشور و فرهنگ‌سازی و ورود دستگاه‌های متولی و حمایت از فعالان در این عرصه است تا با افزایش مراکز عرضه‌کننده محصولات مناسب و در شأن بانوی ایرانی و تولیدات داخلی مشکلات در این حوزه کاهش یافته و شاهد رونق تولید داخلی در حوزه البسه ایرانی و ایجاد اشتغال برای جوانان باشیم که این امر نیازمند حمایت مسوولان است.
منبع:فارس

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت