وضعیت آب و هوای همدان
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 14 ارديبهشت 1398 ساعت 16:42   |   کد مطلب: 36175
تاثیر وقوع سیل بر قیمت سیب زمینی:
کشت سیب زمینی در شهرستان بهار 40 روز عقب افتاده است
سال 98 سالی است که با وقوع سیل در نقاط مختلف کشور همراه بود. تاثیر بلایای طبیعی در زندگی و اقتصاد مردم امری غیر قابل انکار است. این حادثه نه تنها در کوتاه مدت که در بلند مدت نیز اثر گذاشته و بخش کشاورزی یکی از مهمترین بخش های تاثیر پذیر از آن خواهد بود.

به گزارش نافع، شهرستان بهار که درصد بالایی از اقتصاد خود را مدیون صنعت کشاورزی و به خصوص کشت سیب زمینی می داند نیز متاثر از این حادثه طبیعی خواهد بود و تحلیل های مختلفی در ارتباط با این زمینه وجود دارد.  در ادامه گفتگویی با چند تن از افراد صاحب نظر در این زمینه انجام داده ایم که از نظر خوانندگان محترم می گذرد .
هوشنگ کرمی مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان بهار در گفتگو با خبرنگار ما گفت: در استان و شهرستان بهار خسارتی ناشی از سیل به کشت  زارهای سیب زمینی نداشتیم. در استان هایی مثل گلستان و کرمانشاه نیز اثر چندانی مشاهده نکردیم به طوریکه بخواهد محصولات کشت شده را از بین ببرد ، اما زمان کشت سیب زمینی را در برخی نقاط با تاخیر مواجه کرد.
کرمی گفت: در شهرستان نیز زمان کشت یک ماه الی 40 روز به تاخیر افتاد ؛ اما حدودا 70 درصد قبل از بارندگی ها کشت انجام شده بود و مابقی بعد از بارندگی کشت انجام دادند.
وی با بیان این مطلب که سطح زیر کشت در شهرستان بهار نسبت به سال گذشته تغییر نداشته ، افزود: در حال حاضر قیمت بذر افزایش داشته، همچنین قیمت به کارگیری ادوات کشاورزی و دستمزد کارگر و نهاده های دامی نیز رشد کرده و به تاخیر افتادن زمان کشت سیب زمینی در اکثر استان ها نیز دلیل دیگری بر افزایش قیمت سیب زمینی خواهد بود.
در ادامه گفتگویی با مجید ریحانی، مدیرعامل تعاونی سیب زمینی کاران داشتیم. ریحانی در این خصوص گفت: سیل اخیر در بعضی از استان ها باعث آسیب مستقیم و یا غیر مستقیم شده است به طوریکه  در برخی استانها به محصولات زیان رسیده و در بسیاری از موارد نیز به دلیل افزایش رطوبت ، آفات افزایش یافته و عملکرد مزارع پایین آمده است.
ریحانی ادامه داد: در شهرستان نیز همین مشکل وجود دارد و بارندگی و سرما باعث شده که کشت سیب زمینی حدودا یک ماه عقبتر از سالهای گذشته باشد و این باعث فاصله ای یک ماهه خواهد شد و قیمت ها را فزایش خواهد داد؛ اما خیلی حاد نبوده و جای نگرانی نیست.
وی بروز سیل در استان های کشور را در افزایش قیمت سیب زمینی بی تاثیر ندانست و گفت: سیل اخیر خسارت هایی وارد کرده اما در حد 15 الی 20 درصد است و کشاورزان برای اینکه خسارت کمتری متحمل شوند باید آگاهی خود را بالا ببرند تا بتوانند جلوی آفات را بگیرند تا مقدار تولید کم نشود.
مهدی رهنما یکی از تحلیلگران و کارشناس حوزه کشاورزی در بهار است که سیل اخیر را باعث ایجاد نوساناتی در قیمت محصولات کشاورزی به خصوص سیب زمینی می داند. وی در این خصوص گفت: سیب زمینی شهرستان بهار اواسط بهار یا اوایل تابستان برداشت می شود ؛ اما امسال به دلیل وقوع سیل و سردی هوا مدت 40 روز کشت عقب افتاد و از آنجایی که شهرهایی مثل کرمانشاه و قصرشیرین نیز با سیل مواجه شدند و نقصان در عرضه سیب زمینی وجود دارد، در بازه زمانی خاصی بازار با کمبود مواجه خواهد شد و همین مسئله موجب بالا رفتن قیمت سیب زمینی خواهد شد.
رهنما اضافه کرد: در جایی که عرضه و تقاضا در نقطه تعادل نباشند قیمت ها بالا می رود و همین عدم وجود تعادل در اوایل تابستان که زمان همیشگی برداشت سیب زمینی شهرستان است موجب بالا رفتن قیمت می شود.
وی ادامه داد: همین افزایش قیمت ممکن است برخی کشاورزان را به کشت پائیزه ترغیب کند که در این صورت با افزایش عرضه در پاییز مواجه خواهیم شد و احتمال اینکه قیمت ها در پاییز پایین بیاید وجود خواهد داشت که در هر دو حالت با اتلاف منابع و آب و خاک و اختلال در بازار مواجه خواهیم بود.
به گزارش خبرنگار ما کشاورزان جزء اقشار زحمتکش جامعه هستند که همواره با نوسانات قیمت محصولات کشاورزی وضعیت اقتصادی این قشر زحمتکش نیز دچار اختلال می شود، چیزی که همیشه در مورد قیمت محصولات کشاورزی مورد سوال واقع می شده پیش بینی لازم از سوی متولیان امر و تمهیدات لازم جهت کم کردن این نوسانات بوده است. با توجه به اظهارات برخی از صاحب نظران در مورد نوسانات قیمت محصول سیب زمینی انتظار پیش بینی لازم از سوی متولیان می رود و اینکه بتوان با برنامه ریزی لازم این نوسانات را به کمترین حد خود رساند تا کشاورزان و مردم کمترین آسیب را از آن متحمل شوند. حال این سوال پیش می آید که بزرگترین متولی امر ، یعنی جهاد کشاورزی چه تدابیری را جهت جلوگیری از این نوسانات اندیشیده است؟ و آیا راهی برای کمتر شدن این نوسانات در بازار وجود دارد؟
انتهای پیام/

دیدگاه شما