وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 7 ارديبهشت 1398 ساعت 19:05   |   کد مطلب: 36046
نگاهی اجمالی و گذرا به پستهای این پیج قطعاً باعث حیرت کارشناسان امنیتی و فضای مجازی خواهد بود . خشونت عریان در تمامی پستهای این فضا موج می زند .

به گزارش نافع، همدان ساعت 12:45 امروز شنبه 7اردیبهشت 98 مقابل مدرسه مرحوم آخوند ملاعلی معصومی همدانی اتفاقی وحشتناک رقم خورد که مردم همدان را در بهت و اندوه فرو برد. یک دستگاه خودروی 206 سفید رنگ در مقابل این حوزه علمیه توقف نموده ، سرنشین آن پیاده شده و با سلاح جنگی به طرف یک طلبه ساده شلیک می کند و بعد می گریزد. این موضوع یکی از لایه های این ماجراست. فعالیت قاتل در شبکه اجتماعی اینستاگرام با پیجی با دنبال کننده ای به میزان 42000نفر ، لایه دیگری از این ماجرا را ترسیم می کند. قاتل در استوری این پیج به صراحت به قتل اعتراف می کند و هدف خود را براندازی اعلام کرده است . نگاهی اجمالی و گذرا به پستهای این پیج قطعاً باعث حیرت کارشناسان امنیتی و فضای مجازی خواهد بود . خشونت عریان  در تمامی پستهای این فضا موج می زند . انواع سلاحهای جنگی و شکاری ، تصاویر مصرف مشروبات الکلی و ... در کنارعکسهای یادگاری با وحید مرادی شرورمقتول.
سوالات زیادی در این خصوص وجود دارد که انتظار می رود مسئولینی که حق الناس برایشان اهمیت دارند پاسخ بدهند .
الان در جمهوری اسلامی موضوع مدیریت و نظارت بر شبکه های اجتماعی بر عهده کدام دستگاه دولتی است؟
نقش وزارت ارتباطات در سالم سازی شبکه های اجتماعی و نظارت برآنها کجاست؟ همین چند روز قبل بود که وزیر محترم ارتباطات از ترس بسته شدن پیج اینستاگرام خود ،پست تبریک به سردار سلامی را پاک کرد. به نظر شما این نحوه مدیریت می تواند شبکه های اجتماعی را به محلی برای تعاملات اجتماعی سالم تبدیل کند؟ مطمئناً پاسخ منفی است. انتظار مدیریت تلگرام و یا اینستاگرام با التماس توئیتری و پیغام و پست و... بیشتر به طنز شبیه است. الان شبکه های اجتماعی به قتلگاهی برای جوانان و نوجوانان ما تبدیل شده است که علی الظاهر هیچ اراده ای برای مدیریت آن وجود ندارد .
انتظار انتقال سرور به داخل کشور برای مدیریت محتوا ، استقرار یک نماینده از شرکتهای یادشده در کشور برای پیگیری مطالبات حقوقی احتمالی ، مدیریت و حذف پیجهای مروج خشونت افسارگسیخته و مستهجن از یک شبکه اجتماعی یا پیام رسان توقع زیادی نیست .
با مروری اجمالی از مجموع بیانات رهبر انقلاب درباره فضای مجازی سه شاخص عمده به دست آمده است که عبارت اند از: " فرصت های فضای مجازی "، " تهدیدهای فضای مجازی " و " توصیه ها درباره فضای مجازی ".
رهبر معظم انقلاب فضای مجازی را " فرصتی فوق العاده و مناسب برای ترویج معارف اسلامی " می دانند و بر " تاثیرگذاری آن در ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و دفاعی در عرصه ملی و بین‌المللی " تاکید می¬ کنند. " برخورداری از ابتکار عمل و قدرت تعامل با دیگر کشورها در فضای مجازی " نکته دیگری است که رهبر معظم انقلاب به آن اشاره می کنند و بر شکل‌دهی به قواعد و قوانین مرتبط با فضای مجازی در عرصه جهانی با رویکرد اخلاق‌ مدار و عادلانه و سرمایه‌گذاری در همه ابعاد فضای مجازی (رونق محتوا، خدمات و تجارت) تاکید می¬ کنند.
رهبر معظم انقلاب در شاخص دوم و درباره " تهدیدهای فضای مجازی "، به تحولات پرشتاب عرصه مجازی و لزوم مواجهه‌ هوشمندانه و مقتدرانه با آن اشاره و ضمن هشدار درباره دنیای روبه رشد و توقف ناپذیر فضای مجازی، بر " اهتمام ویژه به سالم‌سازی و حفظ امنیت همه‌جانبه فضای مجازی کشور " تاکید می¬ کنند. ایشان در این باره به " لزوم حفظ حریم خصوصی آحاد جامعه در فضای مجازی " و " مقابله مؤثر با نفوذ، دست‌اندازی بیگانگان و تهاجم فرهنگی " در این فضا اشاره می¬ کنند. ترویج
 هنجارها، ‌ارزش‌ها و سبک زندگی غیراسلامی و ایرانی در فضای مجازی، رخنه‌ها و آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی در فضای مجازی، نبود نظام‌های امنیتی، حقوقی، قضایی و انتظامی مورد نیاز در فضای مجازی و به خطر افتادن ادب، حیا و فرهنگ از دیگر نکاتی است که رهبر معظم انقلاب، مرتبط با تهدیدهای فضای مجازی بر می¬شمرند. " غوغای فضای مجازی و بمباران افکار جوانان " محور دیگری است که رهبر معظم انقلاب در زمینه تهدیدهای فضای مجازی بر آن تاکید و در این باره به تهدیدهایی نظیر " دورکردن جوانان از دین "، " منصرف کردن جوانان از نظام اسلامی "، " به خدمت گرفتن جوانان در زمینه اهداف خبیث "، " سوق دادن جوانان به ولنگاری و بیکارگی "، " کشاندن جوانان به سمت غریزه‌گرایی جنسی افراطی " و " تلقین پیام یاس و ناامیدی به جوانان " اشاره می¬ کنند.
رهبر معظم انقلاب در شاخص سوم نیز " توصیه هایی درباره فضای مجازی " که خطاب بیشتر آنها مسئولان نظام اند، مطرح می¬ کنند که از جمله آنها " لزوم مدیریت کلان، برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های لازم و بهنگام درباره فضای مجازی " و " لزوم نظارت و رصد کارآمد و روزآمد در فضای مجازی " است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اردیبهشت ماه سال 95 در دیدار هزاران نفر از معلمان و نومعلمان سراسر کشور، اشاره‌ای هم به اقدامات اساسی سایر دستگاه‌ها داشتند و وزارت ارتباطات را نیز یکی از دستگاه‌های مسئول در زمینه‌ تربیت نسل آینده برشمردند.
 
ایشان با اشاره به گستردگی فضای مجازی و سرعت روزافزون تحولات در این عرصه و ارتباط مستمر جوانان با فضای مجازی خاطر نشان کردند: کسی مخالف استفاده از فضای مجازی نیست بلکه موضوع اصلی این است که در چنین عرصه‌ای که لغزشگاه است باید زمینه استفاده‌ صحیح فراهم شود نه آنکه فضای مجازی به صورت رها و غیر قابل کنترل باشد.  
 
رهبر انقلاب اسلامی با گلایه از وزارت ارتباطات و شورای عالی فضای مجازی گفتند: کسی به دنبال بستن فضای مجازی نیست؛ زیرا این کار عاقلانه نیست اما چرا هنگامیکه کشورهای دیگر برای حفاظت از فرهنگ خود، در استفاده از فضای مجازی چارچوب‌هایی قرار می‌دهند، ما فضای مجازی را رها کرده‌ایم؟
به نظر می رسد وقتی که وزارت ارتباطات در انجام وظایف خود در ایجاد زیرساختهای ملی ، حمایت از پیام رسانهای داخلی ، مدیریت ، نظارت و سازماندهی به شبکه های اجتماعی و پیام رسانها و در یک کلام فضای مجازی ناتوان بوده است ، وظیفه نمایندگان مجلس شورای اسلامی است در راستای اصول 88 و 89 قانون اساسی به وظایف نظارتی و رسالت نمایندگی خود در برابر خداوند متعال و مردم شهید پرور ایران اسلامی عمل نمایند واگر به این مسئولیت خود عمل ننماییم مطمئناً در پیشگاه عدل الهی پاسخگوی ضایع کردن این فرصتی که در اختیار ما ست ، خواهیم بود.
انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت