آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 18 فروردين 1398 ساعت 14:04   |   کد مطلب: 35776
تلاش برای نجات قلعه تاریخی و 224 ساله اشتران که تخریب شده، می بایست از سال ها قبل صورت گیرد، اما هنوز هم دیر نشده و با پیگیری های رییس میراث فرهنگی تویسرکان، قول مساعد داده شده که مرمت این قلعه به زودی آغاز شود.

به گزارش نافع،  چندسالی بود که برای قلعه تاریخی اشتران واقع در روستای اشتران از توابع شهرستان تویسرکان که متعلق به 224 سال پیش و زمان قاجاریه است، آنقدر این و آن دست کردند که هر آن امکان دارد آن آوارهای ریخته شده را هم باد ببرد.

می گویند که قلعه اشتران را بارش های اخیر تخریب نکرده، این را با یک نگاه ظاهری نمی توان تشخیص داد و باید کارشناسان بیایند و محل را بررسی کنند.

اما سوال اصلی آن است چرا قلعه ای که لااقل تا سال 93 همه ستون هایش پا برجا بود، آنقدر مورد بی توجهی قرار گرفت که این روزها باید این گونه آوارش را ببینند؟!

تلاش برای نجات قلعه می بایست از سال ها قبل صورت گیرد نه اینکه مجدد بیایند و وعده دهند و بروند و باز منتظر بمانیم آیا مرمتی انجام می شود یا خیر!

میثم الوندی رییس میراث فرهنگی تویسرکان در گفت و گو با نافع گفته بخشی از این قلعه چندین سال است که تخریب شده  و بارش های اخیر خسارت چندانی بر آن وارد نکرده و اما امسال مرمتش را در اولویت و در دستور کار قرار داده ایم.

وی اظهار کرد: در حال حاضر ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار جذب شده و مرمت قلعه به زودی آغاز می شود.

ناگفته نماند در یکی دو سال اخیر خوشبختانه با مرمت های انجام شده بر روی چندین بنای تاریخی، حتی با وجود شدت بارش های اخیر پابرجا مانده اند که نشان می دهد مرمت آثار تاریخی شهرستان به جد در دستور کار قرار دارد.

از جمله بناهای مرمت شده که در برابر بارش های شدید مقاوم بود می توان به کاروانسرای شاه عباسی، مدرسه شیخ علیخان زنگنه و پل تاریخی روستای قلعه شیخ اشاره کرد.

به گزارش نافع، قلعه تاریخی اشتران متعلق به دوران قاجاریه بوده که 10 بهمن ماه سال 83 با شماره ۱۱۳۷۹به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است.

این قلعه که در روستای اشتران واقع شده، یادگاری از جنگ های روس و ایران است و نشان دهنده جوانمردی مردان این سرزمین که در برابر متجاوزان آن دوران ایستادگی کردند.

گفته می شود این قله به همراه حمام معروف این روستا متعلق به خانواده اردلان بوده که در دوران قاجاریه توسط حاج مراد خان اردلان بنا می شود و پس از وی به دست پسرانش حاج محمد حسینخان، حمزه خان و محمد ولیخان می رسد و در نهایت توسط حجت الله اردلان به میراث فرهنگی اهداء می شود.

امید آن که وعده هایی که داده اند را پایان سال محقق شده بیابیم.

زنگنه

انتهای پیام/

دیدگاه شما