وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : پنجشنبه 8 فروردين 1398 ساعت 10:22   |   کد مطلب: 35642
هنوز هم باران می بارد، منطقه لااقل دو متر زیر آب رفته و تردد در گمیشان تنها با قایق امکان پذیر است، جمعیتی عظیم از مردم شهر و روستا گرد هم جمع شده اند، هماهنگی مردم و بسیج بی نظیر است، کسی به کسی دستور نمی دهد، این روزها درجه های سرهنگ و سردار با گِل محو و همه یکی شده اند.

به گزارش نافع،  اینجا تا چشم کار می کند آب است و آب،  آسمان و زمین در افق یکی شده اند، آب گاهی خروشان می شود همچون ابرهای تیره بر شهر و گاهی با آن همه گِل و لایش سنگین. می شوید و می برد، خانه را، کودک را، عروسک ها را و مادری که دست در دست کودک به نظاره نشسته بر بالای یک بلندی تا شاید خبری از همسر و دخترکش بیاورند.

چند روزی است که هفت سین های نوروزی بر روی سین ناخوانده خوش رقصی می کنند و بخشی از مناطق شمالی کشور را سیل گرفته است و اما در گمیشان با آن مردم خوش سیرتی و لهجه ای زیبا که گاه گاه برخی از حرف های واژه هایشان را می کشند نه از سر ناز، از سر خوش زبانی، مردمش این روزها برای جلوگیری از ورود آب رودخانه گرگانرود به داخل شهر ساخت سیل بند را آغاز کرده اند.

گونی می خواهند تا با گل هایی که در اطراف است پر شود و گونی روی گونی بگذارند و آب وارد شهر نشود، همتشان به بلندای غیرتشان است، استوار ایستاده اند، در جایی که بی تدبیری برخی مسئولان و عدم صحیح میریت بحران، برایشان بحران ها ساخته، خودشان دست به کار شده اند، نیاز به کمک دارند، تنهایی که نمی شود باید همراهی داشته باشند.

 و هنوز ساعتی از وقوع سیل در این مناطق نمی گذرد که استان همدان می شود استان معین شهرستان گمیشان و دو روستا از بندر ترکمن و استان های دیگر هم به همین طریق، استان معین و کمک دهنده شهرستان ها و روستاهای دیگر مناطق سیل زده می شوند.
استان همدان با بیش از یک میلیون و 600 هزار نفر قرار است به استان گمیشان که با 32 روستایش در مجموع 60 هزار نفر هستند امدادرسانی کنند.
حالا دیگر بسیجیان سر از پا نمی شناسند برای امداد رسانی و در 21 نقطه از استان به جمع آوری کمک های مردمی مشغول شده اند، به گفته سردار مظاهر مجیدی فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان، تاکنون سه محموله از کمک های مردمی این استان روانه مناطق سیل زده شده است.

سردار گفته که در وهله اول موکت، بیل و پتو، گونی پلاستیکی، بیل و کلنگ، بادگیر، چکمه و چراغ قوه نیاز است تا بتوان همراه با اهالی گمیشانی از ورود آب به شهر و روستا جلوگیری شود.
حتی نانوایی ها هم پای کار می آیند و نه تنها با گونی های موجودشان را تقدیم می کنند بلکه پخت نان را هم برای ارسال به مناطق سیل زده آغاز کرده اند و بیش از پنج هزار نان در مرحله اول برای ارسال آماده دارند.
و اما اینجا در گمیشان، گونی ها را با هر چه دور و برشان است پر می کنند و بر روی دوش می گذارند و خط به خط شده اند در صف اول، شاید وزن گونی های پر شده از گِل و لای ها، بیشتر از وزن تعدادی از بومی ها و بسیجیان باشد، باید سیل بندی ساخت، هوا سرد است با این وجود برخی ها عادت به استفاده از دستکش ندارند بیل ها و کلنگ ها که به زمین می خورد هربار ضربه ای سرد بر کف دستانشان می زند و بر حجم تاول ها می افزاید، آتش تاول ها در میان سرما و سیل کمی گرمشان می کند، ایستاده اند دست در دست همدیگر، یک همدانی و یک گمیشانی.
سردار مجیدی عنوان کرده که نیروهایش پای کار هستند تا اگر بیش از این نیاز به کمک باشد تمام بسیجیان استان هم برای کمک رسانی اعزام شوند و حتی قرار را بر آن گذاشته تا بعد از رهایی از محاصره سیل، در بازسازی مناطق سیل زده نیز کمک هایشان به مردم این شهرستان تداوم یابد.
فعلا اقدامات اولیه نیاز است و رهایی از سیل و سردار این را خوب می داند.

این روزها عرصه عرصه جهاد است و همت و غیرتی می خواهد تماشایی تا از خوشی های نوروز کسی بگذرد و برای امدادرسانی در نقطه ای دیگر از کشور در میان آب و سرما آماده به خدمت شوند، تا آن کودک گمیشانی با لباس هایی تمام خیس در آغوش مادری که چادرش تا نیمه گِلی شده، از سرما نلرزد.
تردد در گمیشان تنها با قایق امکان پذیر است، جمعیتی عظیم از مردم شهر و روستا گرد هم جمع شده اند، هماهنگی مردم و بسیج بی نظیر است، کسی به کسی دستور نمی دهد، این روزها درجه های سرهنگ و سردار با گِل محو و همه یکی شده اند.

هنوز هم باران می بارد، شرایط گاهی سختتر از سخت می شود و گاه گاه قایق های کمک رسان در تلاطم سیل واژگون می شوند، اما کسی عقب نمی کشند، ماشین آلات سپاه که از استان هم روانه شده، وارد کارزار می شوند، تصمیم بر آن دارند تا با بریدن بخشی از جاده های مواصلاتی و پل زدن آن هم در شرایطی که منطقه لااقل دو متر زیر آب رفته است کار را به سرانجام برسانند، بیش از 11 بیل مکانیکی هم شرایط را برای بازکردن مسیر آب به دریا فراهم می سازد.
گفتیم که استان همدان، استان معین یک شهرستان شده، پس می توان با بیش از یک میلیون 600 هزار نفر امدادرسانی ها به 60 هزار جمعیت گمیشانی را تسریع بخشید.
من، تو و او، ما شده ایم پر قدرت، پر توان، پر همت، می توان چند همدانی در کنار هم شویم برای یک گمیشانی و زنجیرهای محبت را به همدیگر وصل کنیم حتی از همدان تا گمیشان.
گوش هایمان بدون تیز شدن هم می شنود، هنوز نوزدان گمیشانی شیر خشک می خواهند، صدای گریه یشان تا همدان رسیده و هنوز اهالی عزیز گمیشان البسه، آب معدنی، جیره خشک غذایی می خواهند، ست بهداشتی، موکت و پتو هم یادمان نرود.
زنگنه
انتهای پیام/

دیدگاه شما