دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان
آخرین قیمت سکه و طلا

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 13 اسفند 1397 ساعت 08:08   |   کد مطلب: 35370
نماینده مردم شهرستان رزن در مجلس با اشاره به با ارتقا بخش قروه‌درجزین به شهرستان درگزین در هشتم اسفندماه، گفت: این اقدام زیرساخت توسعه را برای شهرستان رزن و درگزین فراهم خواهد کرد و يقينا اعتبارات استان افزایش پیدا كرده و منابع بودجه‌ای برای استان بیشتر می‌شود.

به گزارش نافع، چند روز پيش خبری مبنی بر اینکه "بخش قروه درجزين رزن به شهرستان ارتقاء يافت"، تيتر يك برخی از خبرگزارهای و کانال‌های خبری استان همدان شد، خبری غيره منتظره و شوک‌آور كه موجب خوشحالی و ناراحتي يك عده در شهرستان رزن شد.

در جلسه هيأت دولت ارتقاء بخش قروه درجزين به شهرستان درگزين به تصويب رسيد تا قروه‌ای ها ثمره پيگيری‌ها و تلاششان را ببينند و چيزی كه را كه  25 سال پيش حق مسلم خود مي‌دانستند به آن برسند، حقی كه اعتقاد داشتند رزنی‌ها آن را به ناحق  غصب كرده‌اند.

قروه‌درجزین از توابع شهرستان رزن واقع در استان همدان بوده و در فاصله ۸۵ کیلومتری از مرکز استان واقع شده است، قروه‌درجزین دارای دو دهستان درجزین علیا (شاهنجرین) و درجزین سفلی (درجزین) و ۲۶ آبادی است و اکثر اهالی بخش قروه‌درجزین به کشاورزی مشغول بوده و محصولاتی از قبیل گندم، جو، انگور و… کشت می‌کنند. از نکات قابل توجه این شهر، وسعت بازار نسبت به جمعیت آن بوده و دلیل اصلی این گستردگی وجود دهستان‌ها و آبادی‌های ذکر شده است.

نماينده مردم شهرستان رزن در گفت‌وگو با خبرنگار نافع  با تبريك ارتقاء شهرقروه به شهرستان درگزین به هم استانی‌ها و مردم شهرستان رزن و شهرستان درگزين گفت: زمزمه تبديل بخش قروه‌درجزين  به شهرستان از گذشته مطرح بوده و فرايند ارتقاء بخش يك پروسه طولاني را طی كرده است.

حسن لطفي با بيان اينكه از زمان شروع فعالیت خود در مجلس متوجه مسکوت ماندن پرونده ارتقاء بخش به شهرستان شدم، افزود: با تلاش‌های صورت گرفته مجدد پرونده بخش قروه‌درجزين برای ارتقاء از نو به جريان افتاد.

وي ادامه داد: ابتدا طرح ارتقاء به شهرستان تدوين و سپس مرحله به مرحله با عملیات کارشناسی شده طرح را پيش برديم.

نماينده مردم شهرستان رزن با بيان اينكه برای ارتقاء بخش به شهرستان باید اول تراکم جمعیت محاسبه و شرایط جمعیتی و تقسیمات کشوری انجام شود، خاطرنشان کرد: سه نوع تراکم مطرح است، اول اینکه جمعیت تقسیم بر مساحت می‌کنیم تراکم بوجود می‌اید و هر فرمانداری باید دو بخش و هر بخش دو دهستان داشته باشد و جمعیت هر دهستان باید تراکم بالا باشد که 8 هزار نفر باشد.

وی با بیان اینکه مشکلی که در شهرستان درگزين  وجود داشت این بود که بین تراکم متوسط و بالا بودیم  زیرا تراکم بر مبنای جمعیت روستایی حساب می‌شود، گفت: نتیجه این شد که کرفس به شهر ارتقا يابد و موانع تراکم جمعیتی حل شود.

لطفی اظهار داشت: مراحل کارشناسی ادامه يافت و مرحله به مرحله کارشناسان تقسیمات استان، تقسیمات کشوری و وزارت کشور تمامی شاخص‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، قومی و قبیله‌ای و جغرافیایی منطقه را بررسی کردند.

وي با بيان اينكه سه يا چهار مرحله پرونده در تقسیمات کشوری بازنگری شد و بالاخره اين پيگيری‌ها نتيجه داد، افزود: طبق پیگیری‌های انجام شده هشتم اسفندماه با اکثریت آرا به تصویب هیأت دولت رسید و استان همدان دارای 10 شهرستان شد.

نماينده مردم شهرستان رزن خاطرنشان كرد: تشکیل بخش مرکزی در شهرستان قروه با محوریت قروه‌درجزین و بخش شاهنجرین با محوریت روستای شاهنجرین به تصويب هيأت دولت رسيد.

وی اضافه کرد: این اقدام زیرساخت توسعه را برای شهرستان رزن و درگزین فراهم خواهد کرد و يقينا اعتبارات استان افزایش پیدا كرده و منابع بودجه‌ای برای استان  بیشتر می‌شود.

لطفی با بيان اينكه فرایند انتخاب فرماندار طولانی بوده و با تشکیل کمیته این فرایند روند خود را ادامه خواهد داد، گفت: در تلاش هستيم تا قبل از عید تمام زیرساخت‌ها را انجام  داده و امیدواریم کار کارشناسی تا قبل از عید به اتمام برسد.

وی در پایان خاطرنشان کرد:‌ از صبر و حوصله منطقه سردرود کمال تشکر را دارم و درصدد ارتقا روستای بابانظر به بخش بغراطی هستیم و امیدواریم در نیمه اول سال بعد این ارتقاء انجام شود.

مشکلی برای استقرار سایت فرمانداری نداریم

فرماندار شهرستان رزن هم با بيان اينكه مصوبه ارتقاء بخش به شهرستان تصویب شده، گفت: با ابلاغ مصوبه ارتقاء بخش به وزارت كشور و استانداری، یکسری مقدمات اجرای مصوبه زیر نظر مدیرکل سیاسی، امنیتی انتخابات و حوزه تقسیمات کشوری استانداری انجام می‌شود.

سيدرضا سلامتی اظهار داشت: برای آماده کردن مقدمات استقرار حقوقی و اداری که با انتخاب فرماندار توسط استاندار انجام می‌شود بايد آمادگی لازم را داشته باشیم و با همکاری‌های لازم زمينه استقرار فرمانداری را فراهم کنیم.

وي خاطرنشان كرد: خوشبختانه مشکلی برای استقرار فرمانداری نداریم چرا كه فرمانداری در بخشداری مستقر شده و سایت اداری و زيرساخت آن آماده است.

ارتقاء بخش قروه‌درجزين به شهرستان از مهم‌ترين خواسته‌های مردم بود

عضو شوراي اسلامی شهر قروه‌درجزين هم ضمن قدردانی از زحمات امام جمعه، نماينده مردم شهرستان رزن در مجلس و استاندار همدان در پيگيري و ارتقاء‌ بخش قروه‌درجزين به شهرستان درگزين گفت: ارتقاء بخش قروه‌درجزين به شهرستان يكی از مهم‌ترين مطالبات و خواسته‌های مردم اين بخش بود كه بحمدالله با تلاش‌های صورت گرفته اين امر مهم ميسر شد.

اصغرمرادی افزود: بخش قروه‌درجزين زيرساخت‌هاي لازم ارتقاء به شهرستان در حوزه‌های سياسی، فرهنگي،یتاريخي و اجتماعي دارد و يقينا اين ارتقاء به پيشرفت شهرستان درگزين و رزن خواهد انجاميد.

وي بیان کرد: حال وظيفه اعضای شورای شهر قروه‌درجزين سنگين‌تر از قبل شده و باید با همدلی و اتحاد زمينه استقرار ادارات را در اين شهرستان نوپا فراهم كرد.  

عضو شورای اسلامی شهر قروه‌درجزين در پایان با تبريك اين اتفاق اظهار داشت: ارتقاء بخش به شهرستان باعث فراهم شدن رفاه و آسايش بیشتر برای مردم خواهد شد.

در حالی شهرستان درگزين ايجاد شد که بخش سردرود رزن نیز خود را به علت وسعت زياد، مسافت طولانی از مركز شهرستان، جمعيت و محروميت براي تبديل شدن به شهرستان در اولويت می‌دانسته است.

انتهای پیام/م/10

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت