وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 27 آبان 1397 ساعت 09:17   |   کد مطلب: 33976
انسان متمدن امروزی در اوج پیشرفت و تمدن به جان طبیعت افتاده و هر روز بیش از پیش محیط زیست را فلج می‌کند که جلوگیری از این امر و حفظ محیط زیست نیازمند اندیشیدن تدابیری از سوی مسئولان امر است.

به گزارش نافع، یکی از معضلات جوامع امروزی افزایش آلودگی‌ها در محیط زیست است، حتی در دورترین و بکرترین نقاط طبیعت، آنجا که طبیعت رد پای انسان‌ها را حس کرده باشد، زباله‌ها و پسماندها به جان محیط زیست می افتند، حال آن که رعایت بهداشت عمومی و بهداشت محیط در سلامت انسان‌ها تأثیر به سزایی دارد.

حمید عباسی دانشجوی دکترای آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت در تعریف بهداشت محیط و بهداشت عمومی، اظهار کرد: بهداشت محیط به کنترل عواملی گفته می‌شود  که بالقوه و بالفعل بر روی سلامت و طول عمر انسان تأثیر می گذارند؛ بهداشت محیط یکی از فیلدهای مطالعاتی بهداشت عمومی است.

وی با بیان اینکه پیشگیری از بیماری‌ها و حمایت از محیط‌های سالم هدف بهداشت محیط است، گفت: بهداشت عمومی در خصوص  علم و هنر پیشگیری، حفظ و ارتقاء سلامتی صحبت می‌کند؛ بهداشت عمومی تمامی ابعاد سلامت از جمله سلامت جسمی، روحی، روانی، اجتماعی و معنوی را هدف قرار می دهد.

عباسی بیان کرد: اماکن عمومی از جمله اماکن متبرکه و زیارتگاه‌ها، زائرسراها، هتل‌ها، مسافرخانه‌ها، پانسیون‌ها، آسایشگاه‌های سالمندان، آرایشگاه‌ها، حمام‌ها، حمام‌های سونا، استخرهای شنا، سینماها، پارک‌ها، مراکز تفریحی، باشگاه‌های ورزشی، ترمینال‌ها، وسایل حمل و نقل عمومی و مسافرتی، سرویس‌های بهداشتی عمومی، گورستان‌ها و... به دلیل تجمع افراد انسانی در این مکان‌ها می‌تواند موجب  انتقال بیماری‌های میکروبی از فرد به فردی دیگر به دلیل تماس‌های مکرر شود.

وی افزود:  در این مکان‌ها همچین میزان بقای عوامل بیماری‌زا در صورت عدم رعایت استانداردهای محیطی و سازه‌ای بیشتر می‌شود.

این دانشجوی دکترای آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت تصریح کرد: در اماکن عمومی باید از نظر میزان و دفعات گند‌زدایی و نظافت پیوسته توسط متولیان و مالکان این اماکن اقدامات ضروری و مناسب انجام شود.

وی بازدید و نظارت بر مراکز تهیه و توزیع و فروش مواد غذایی و اماکن عمومی و صدور صلاحیت بهداشتی محل کسب از جمله اقدامات بهداشتی مورد نیاز در اماکن عمومی برشمرد و ادامه داد: بازدید و نظارت بر بهداشت محیط اماکن بین راهی و کارخانه‌جات مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی، بررسی سلامت شاغلان مراکز فوق و صدور کارت معاینه پزشکی و هماهنگی و مشارکت با ادارات و سایر ارگان‌های مرتبط به منظور ارتقاء وضعیت بهداشتی مراکز و اماکن از دیگر موارد در این خصوص است.

حمید نوروزی کارشناس و فعال محیط زیست نیز خاطرنشان کرد: در خصوص بازیافت پسماندها، فعالیت خاصی در همدان صورت نگرفته است در حالی که همدان نیازمند فعالیت در بازیافت پسماندهاست؛ در خصوص بازیافت کاغذ نیز تنها یک کارخانه بسیار فرسوده در همدان وجود دارد.

وی در خصوص پساب‌های ایجاد شده نیز یادآور شد: مرکز بازیافت و جمع‌آوری پساب‌ها در پشت شهرک فرهنگیان و در منطقه علی‌آباد ایجاد شده است.

این کارشناس و فعال محیط زیست اظهار کرد: با وجود هزینه‌های کلان انجام شده این مرکز هنوز نقش مطلوب خود را ایفا نکرده است؛ متأسفانه از محل نشتی پساب‌ها عده‌ای به عنوان آب کشاورزی استفاده می‌کنند که این امر برای سلامت انسان‌ها به شدت تهدید کننده است.

نوروزی با تأکید بر اینکه رودخانه‌های مهم همدان و قنات‌های این شهر تبدیل به آب‌راهه‌های فاضلاب شده است، گفت: در واقع از یک سو قنات‌ها و رودخانه ها را مجرای عبور فاضلاب شده است و از سوی دیگر آب‌های قنوات در بخش‌هایی با بتون مسدود و در بخش‌های دیگر به شریان‌های فاضلاب تبدیل شده‌اند.

وی بیان کرد: در واقع سازمان بهداشت محیط  در این بخش یک اقدام فن سالارانه برای جلوگیری از فجایع بعدی انجام داده است که مسکن گونه عمل می کند و هنوز این درد درمان نشده است.

فعال محیط زیست: فراموش نکنیم کیسه‌های نایلونی سرانجام در دل طبیعت دفن می‌شوند

مصطفی موسیوند فعال محیط زیست و سرگروه گروه رفتگران طبیعت نیز گفت: پاکسازی محیط زیست یک هدف نیست بلکه یک فعالیت جانبی برای نشان دادن معضل پسماند است .

وی تصریح کرد: در کشور چه تمهیداتی برای بهداشت محیط زیست اندیشیده شده است و از نظر شما چه راهکاری برای پاکسازی محیط زیست وجود دارد که نادیده گرفته شده است؟

این فعال محیط زیست ادامه داد: قوانین کشور بسیار قدیمی است و متأسفانه در زمینه محیط زیست قوانین قدرتمندی نداریم.

وی با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته انداختن زباله رفتاری مجرمانه محسوب می‌شود اما در کشور ما در برخی نگرش‌ها ریختن زباله  حتی عمل ناپسند نیز به شمار نمی‌رود، خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشورها پاکیزگی محل کار و تحصیل به عهده شاغلان و محصلان است.

موسیوند با بیان اینکه در کشورما کیسه‌های نایلونی به صورت رایگان و یا با قیمت بسیار پایین در اختیار افراد قرار می‌گیرد، یادآور شد: نباید فراموش کنیم حتی اگر کیسه‌های نایلونی در درون زباله قرار بگیرد سرانجام در دل طبیعت دفن خواهد شد.

فعال در سمن‌های دوستدار محیط زیست: یکی از خطرناک‌ترین زباله‌ها، کیسه‌های پلاستیکی هستند

زهرا ایزدی فعال در سمن‌های دوستدار محیط زیست نیز اظهار کرد: یکی از خطرناک‌ترین زباله‌ها، کیسه‌های پلاستیکی هستند که علاوه بر نابودی محیط زیست جان بسیاری از حیوانات را در زیست بوم آنها می‌گیرند.

وی با بیان اینکه من و دوستانم تلاش می‌کنیم با فرهنگ‌سازی در جامعه، مردم را با فجایع زباله‌های پلاستیکی آشنا کنیم، گفت: این اقدامات به منظور ترویج و نهادینه کردن فرهنگ «نه به کیسه‌های پلاستیکی» در بین مردم است.

انتهای پیام/ن

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت