دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان
آخرین قیمت سکه و طلا

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 14 آبان 1397 ساعت 08:40   |   کد مطلب: 33849
آقای شهردار تنها اذعان به ضعف عملکرد در برخی مناطق شهری همدان و انتقاد از ضعیف بودن پیمانکاران کافی نیست از مدیران توانمند و نظارت بیشتر استفاده شود.

به گزارش نافع، هر شهری به تناسب عملکرد مدیریت شهری به عنوان یک شهر برتر و یا یک شهر ضعیف در مباحث شهری شناخته می‌شود و شهرداری‌ها در این بین نقش ویژه‌ای بر عهده دارند که گاه نظارت و یا عدم نظارت آنها می‌تواند به رفع مشکلات و عدم رفع مسائل در بخش‌های مختلف شهری منجر شود.

کلانشهرها با توجه به مطرح بودن در کشور باید به منظور مدیریت هرچه بهتر و ارائه خدمات متناسب با این عنوان از حضور مدیران شهری توانمندتر بهره گیرند تا بتوانند حرفی برای گفتن در بین سایر کلانشهرهای کشور داشته باشند.

همدان نیز یکی از شهرهای کشور است که عنوان کلانشهری را یدک می‌کشد اما از بسیاری از مزایای این عنوان بهره‌مند نیست و تنها به عنوان کلانشهری بسنده کرده است که پرداختن به این مهم امری ضروری است و توجه ویژه مسئولان و مدیریت شهری را می‌طلبد.

به منظور قرار گرفتن در رده کلانشهرهای موفق باید پرداختن به امور شهری و ارائه خدمات متناسب در مناطق مختلف شهر مورد توجه مسئولان و به ویژه مدیریت شهری قرار گیرد؛ البته چندی است پرداختن به مسائل و مشکلات حوزه شهری از سوی رسانه‌ها در شهر همدان مطرح بوده و موارد در قالب خبرها، یادداشت‌ها و گزارش‌های مختلف به گوش مسئولان رسیده است.

بحث تعمیر و نگهداری تجهیزات و امکانات شهری از جمله مواردی بوده که طی سال‌های گذشته از سوی شورای شهر همدان در جلسات مختلف با حضور شهردار و مسئولان مربوطه مطرح و پیگیری شده که گاه برگزاری این جلسات جز رسیدگی مقطعی به مشکلات نتیجه دیگری در بر نداشته که این امر موجبت نارضایتی شهروندان را فراهم کرده است.

حال با گذشت بیش از یک سال از آغاز به کار شورای پنجم و به کارگیری شهردار جوان و توانمند توسط شورا انتظارات در رسیدگی به مسائل و مشکلات شهری بیشتر شده و شهروندان انتظار رسیدگی به امور در سریع‌ترین زمان ممکن را دارند.

با حضور در جلسات شورا و شنیدن صحبت‌ها در این خصوص، مسئولان مربوطه کمبود اعتبارات، شرایط نامساعد جوی و گاه بدقولی پیمانکاران را موانع انجام کار در این حوزه عنوان می‌کنند که هریک از این موارد قابل بررسی است اما با توجه به مطالب عنوان شده دو عامل مهم را می‌توان دلیل بر عدم انجام اقدامات لازم در این بخش دانست.

عدم نظارت کافی و یا عدم به کارگیری از مدیران توانمند در بخش‌های مختلف از موارد مهمی است که باید مورد توجه مدیریت شهری قرار گیرد.

چندی پیش در یکی از جلسات کمیسون خدمات شهری شورا با موضوع پل‌های عابر پیاده با حضور مسئولان فنی مناطق شهرداری، مواردی همچون تحت تملک بودن زمین‌ها در برخی نواحی و یا کم‌کاری پیمانکاران از جمله موارد در عدم انجام اقدامات عنوان شد که رئیس کمیسیون خدمات شهری شورا به منظور رسیدگی هرچه سریع‌تر به وضعیت تعمیر و نگهداری آنها خواستار پیگیری این موضوعات از طریق شهردار و شهرداران مناطق شد.

شهرداری همدان امسال را سال نهضت آسفالت در شهر نامگذاری کرد و با شعار نگاه عادلانه به همه مناطق در این موضوع این اقدام آغاز شد که رضایت‌مندی شهروندان را به دنبال داشت که این امر نیز دستخوش تغییر شرایط اقتصادی و تغییر در قیمت قیر شد؛ البته با توجه به نوسانات اقتصادی سعی بر انجام کار در بخش‌های مختلف شهر بوده است اما باید شهردار همدان باید به بحث تعمیر و نگهداری تجهیزات و امکانات شهری نیز توجه ویژه داشته و با اندیشیدن تدابیری در این خصوص و ارائه راهکارهایی در این زمینه، این موضوع را نیز مورد توجه قرار دهد.

در جلسه صحن شورای روز گذشته که با عنوان شدن برخی کم‌کاری‌ها از سوی شهرداری برخی مناطق شهردار در پاسخ به موارد عنوان شده با انتقاد از عملکرد برخی پیمانکاران، خاطرنشان کرد: پیمانکاران شهرداری منطقه 3 ضعیف هستند.

آیا تنها اذعان به ضعف در عملکرد پیمانکاران در برخی مناطق کافی است و یا اینکه باید به عدم نظارت و توانمندی مدیران مناطق نیز توجه شود؟

کامران گردان رئیس شورای شهر همدان نیز وضعیت شهر همدان را از نظر زیبایی، ساماندهی معابر، مباحث کنترل ترافیک و مسائل مدیریت شهری مناسب دانست و با اعتقاد بر اینکه باید از ظرفیت بخش خصوصی در مدیریت شهری استفاده کرد، یادآور شد: در همدان تنگ‌نظری‌ها اجازه کار به بخش خصوصی را نمی‌دهد.

با وجود علم شهردار به ضعف عملکرد در برخی مناطق شهرداری و اذعان رئیس شورای شهر به نیازمندی استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای کمک به مدیریت شهری، آیا این مهم که به منظور تحقق ارائه خدمات بهتر و مناسب در شهر با به کارگیری مدیران توانمند، نظارت بیشتر و خودداری از به کارگیری مدیران ناکارآمد مورد توجه آقای شهردار نیست؟

برای مطرح شدن کلانشهر همدان به عنوان شهری با سبقه پایتختی در کشور پرداختن به امور شهری و ساماندهی شهر در موارد مختلف تنها در مناسبت‌هایی همچون نوروز و یا آغاز فصل مسافرت‌ و گردشگری کافی نیست چراکه شهروندان نیز خواستار تحقق حقوق شهروندی و مورد توجه قرار دادن این مهم با پرداختن به مسائل مختلف شهری از سوی مدیریت شهری هستند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما