وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 9 مهر 1397 ساعت 10:00   |   کد مطلب: 33503
این روزها، همزمان با برداشت طلای سبز در تویسرکان، گلایه‌مندی گردوکاران و فروشندگان این محصول، از باز شدن دست دلالان و نبود صنایع تبدیلی و بسته‌بندی در این شهرستان اوج گرفته است.

به گزارش نافع، این روزها، همزمان با برداشت طلای سبز در تویسرکان، گلایه‌مندی گردوکاران و فروشندگان این محصول، از باز شدن دست دلالان و نبود صنایع تبدیلی و بسته‌بندی در شهرستان تویسرکان اوج گرفته است.

تویسرکان به عنوان پایتخت طلای سبز کشور شناخته شده است، اما آن چنان که باید از باغات گردوی آن که معدنی از طلای سبز محسوب می‌شود، بهره‌برداری و استفاده‌های لازم نشده است.

سرمای پاییزه و سرمای بهاره به محصول گردوی با ارزش تویسرکان ضرر جبران‌ناپذیر وارد نکرده است

این روزها فصل برداشت طلای سبز است و به گفته مدیر جهاد کشاورزی و گردوکاران خوشبختانه نه سرمای پاییزه و نه سرمای بهاره به این محصول با ارزش تویسرکانی ضررهای جبران‌ناپذیر وارد نکرده است؛ طبق برآورد اولیه، طی سال جاری در این شهرستان برداشت بیش از 18 هزار تن گردو صورت گرفته است.

با گشت و گذاری چند ساعته در بازار گردو با انواع قیمت‌های گردو که این روزها به طور عمده حتی در سوپری‌ها هم پیدا می‌شود مواجه شدیم، قیمت گردوی سبز اعلا از کیلویی 8 هزار تومان تا 11هزار تومان و انواع گردوی پوست چوبی تازه خیس و خشک، گردوی ممتاز و مغز گردو از کیلویی 20 هزار تومان تا 100 هزار تومان است؛ بادام دیگر محصول تویسرکان نیز با قیمت 21 هزار تومان تا 105 هزار تومان عرضه می‌شود.

زندگی عمده مردم تویسرکان به طورمستقیم و غیر مستقیم وابسته به میزان تولید گردو و خرید و فروش آن است، اما این محصول با چالش‌هایی مواجه است که از جمله آن واردات گردو از چین و اوکراین و لطمه به گردوی اصل تویسرکان است و گاهی دلالان، سوداگرانه وارد این عرصه می‌شوند.

عبدالملکی یکی از باغداران و فروشندگان گردو در تویسرکان در گفت‌و‌گو با خبرنگار نافع، اظهار کرد: بهتر است به گوش مسئولان برسانید کشاورزان این شهرستان که یک سال زحمت کشیده‌اند، عرق ریخته‌اند و خون دل خورده‌اند تا محصولشان به مرحله برداشت برسد، این روزها دلالان دستشان را در پوست گردو گذاشته‌اند.

این گردوکار تویسرکانی گفت: متولیان امر باید از خام‌فروشی گردو و بادام به دلالانی که از دیگر نقاط کشور به تویسرکان هجوم آورده‌اند، جلوگیری کنند.

گردو فروش دیگری نیز با بیان اینکه طبق اطلاعاتی که جمع‌آوری کرده‌ام، به جز تویسرکان، نهاوند و مقداری هم در ملایر، در سایر نقاط کشور، تولید گردو با این حجم وجود ندارد و برداشت نشده است، تصریح کرد: سرما محصولات آنها را از بین برده و با این وضعیت دلالان محصولات تویسرکان را با قیمت کلان در نقاط دیگر به فروش می‌رسانند.

این باغدار و گردوکار تویسرکانی خطاب به مسئولان، خاطرنشان کرد: مسئولان مربوطه با اطلاع‌رسانی و نظارت دقیق، زمینه را به گونه‌ای فراهم کنند که این سود به جیب کشاورزان و کسبه شهرستان تویسرکان و نه به جیب واسطه‌ها برگردد.

مطالب بیان شده یک طرف ماجراست، نبود صنایع تبدیلی و بسته‌بندی مناسب هم قوز بالا قوز عمده محصولات کشاورزی و باغی شهرستان تویسرکان شده است که سال‌ها تنها زمینه خام‌فروشی را فراهم کرده و سودی عاید زحمت‌کشان اصلی تولیدات کشاورزی نمی‌شود؛ گردوی اعلای شهرستان بدون بسته‌بندی مناسب و به طور عمده به صورت فله‌ای و با گونی‌های سیاه روانه بازار شده و به فروش می‌رسد.

گفتنی است همچنان شاهد هستیم پوست سبز و چوبی گردوی تویسرکان بدون استفاده در محله‌های مختلف شهرستان و در کوچه پس کوچه‌ها به صورت زباله رها می‌شود و کسی از این بخش گردو برای صنایع تبدیلی استفاده نمی‌کند در حالی که این ظرفیتی در شهرستان برای درآمدزایی در این بخش است.

امید است متولیان امر در این زمینه پاسخگو باشند و با ورود به عرصه ارائه تسهیلات ارزان قیمت پای سرمایه‌گذاران را برای ایجاد کارخانه و واحدهای تولیدی تبدیلی و بسته‌بندی به تویسرکان باز کنند.

فاطمه زنگنه

انتهای پیام/

دیدگاه شما