آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 5 اسفند 1396 ساعت 11:43   |   کد مطلب: 31734
امروزه شاهد استفاده از زنان در مشاغل کم درآمد و بدون پشتوانه هستیم، به نوعی که زنان تحصیلکرده به عنوان نیرویی ارزان تر از مردان مشغول به کار می شوند و از سویی مردان، این نیروی کار را رقیب خود و به نوعی مانعِ اشتغال خود می دانند

به گزارش نافع،هر انسانی با کار و فعالیت اجتماعی است که خود را مفید می داند و به واسطه آن اعتماد به نفس برای ادامه زندگی سالم و خلاق را بدست می آورد، زنان نیز به عنوان نیمی از افراد جامعه نیازمند کسب قدرت خلاقیت، کارایی و استقلال هستند تا بتوانند با تبادل اطلاعات، علم، آگاهی و تعاملات اجتماعی در برابر مشکلات خانه و محیط کار تصمیم گیری و مداخله کرده و به نوعی امور را به نحو مناسب مدیریت سازند.

 

به طور کلی باید بیان نمود که هر چه زنان بیشتر در عرصه های اجتماعی سالم وارد شوند، از بحران های هویت فردی و اجتماعی، افسردگی، بی هویتی، انزواگرایی، بی اعتمادی، بدبینی، چشم و هم چشمی و تعصبات کورکورانه دور می شوند.

 

چنانکه بسیاری از تحقیقات نشان داده است، زنان شاغل بیش از زنان خانه دار امید به زندگی دارند و این نشان از این دارد که بایستی زیرساخت های مناسب جهت حضور زنان در محیط های کاری سالم فراهم شود و قوانین به نوعی پابرجا باشند تا زنان را در نقش مادری، همسری و البته بانوی شاغل کمک کنند نه این که مانعی بر سر آن ها شده و دلزدگی از نقش را برای زنان به ارمغان آورد.

 

اشتغال زنان سد راه اشتغال مردان نیست/ به جای خانه نشین کردن زنان، شغل ایجاد کنید

با همه ی این تفاسیر از سویی امروزه شاهد استفاده از زنان در نقش های شغلی ارزان قیمت هستیم، به نوعی که زنان تحصیلکرده به عنوان نیرویی ارزان تر از مردان مشغول به کار می شوند و از سویی مردان، این نیروی کار را رقیب خود و به نوعی مانعِ اشتغال خود می دانند.

 

اما به راستی علت سکوت زنان در مقابل دستمزد کم چیست؟ آیا این گروه از زنان ناخواسته سد راه اشتغال مردان در جامعه هستند؟

 

 شاغل بودن، باعث شده احساس منفعل بودن نداشته باشم

سارا 28 ساله منشی مطب دکتر است، او لیسانس روانشناسی خود را از یکی از دانشگاه های دولتی گرفته و این روزها برخوردهای نامناسب و صبور نبودن بیماران را به جان می خرد اما این شغل را رها نمی کند.

وی در گفت و گو با خبرنگارنافع ضمن بیان این موارد، گفت: وقتی دانشجو بودن فکر می کردم بعد از فارغ التحصیل شدن برای خودم یک خانم روانشناسم و می توانم برای جامعه مفید باشم اما وضعیت اشتغال در کشورمان آن قدر نابه سامان است که باید بیایم و منشی شوم.

 

سارا با ابراز تاسف از موقعیت شغلی خود گفت: کاش شغل بهتری داشتم با درآمدی بهتر اما این هم خوب است و از خانه بودن بهتر است چرا که باعث شده از انفعال بیرون بیایم حتی بعد از اتمام درسم چندماهی که بدون شغل در خانه بودم، افسرده شده بودم و این شغل باعث شده احساس انفعال نداشته باشم.

 

 زندگی مان به حقوق من نیاز دارد و من باید کار کنم

مونا 31 ساله، در شرکتی مشغول به کاراست و از خستگی هایش برایمان می گوید: هر روز صبح زود بیدار می شوم و به سر کار می اید و عصر وقتی به خانه بر می گردم با تمام وجود خسته ام اما زندگی مان به حقوق من نیاز دارد و من باید کار کنم.

 

این بانوی متاهل ادامه داد: زنان با مردان فرقی ندارند، باید برای زندگی زحمت بکشند تا بتوانند پیشرفت کنند اما این را باید کارفرمایان هم بدانند و از ما سو استفاده نشود، منظورم این است که حقوق ما را به موقع و منصفانه در نظر بگیرند.

 

اشتغال ارزان قیمت زنان، نوعی خشونت علیه آن هاست

در این راستا گفت و گویی با استاد جامعه‌شناسی دانشگاه خوارزمی صورت گرفت:

امان‌الله قرایی مقدم در گفت و گو با خبر نافع به کار گیری زنان در شغل هایی برابر مردان اما با درآمدهای پایینتر نوعی خشونت علیه زنان دانست و افزود: این اتفاق نشان از خشونت جنسیتی علیه زنان دارد یعنی هنوز مردسالاری حاکم است و هنوز بر زنان جامعه جبر، زور، خشونت اقتصادی و جنسیتی روا داشته می شود.

 

وی با تاکید بر این موضوع اظهار داشت: منظور از این خشونت ها، تمایز های جنسیتی است که نسبت به زنان روا داشته می شود و زنان وادار می شوند که با کار مساوی با مردان اما حقوق کمتر به فعالیت های شغلی بپردازند.

 

قرایی مقدم با بیان این اتفاق افزود: اهمیت کمتری به کار زنان داشته می شود و این ناروایی نسبت به زنان است که در جامعه بسیار به چشم می آید.

 

استاد جامعه شناسی در پاسخ به این سوال که آیا زنان شاغل سد راه مردان برای ورود آن ها به بازار کار هستند، تاکید کرد: امروزه به دلیل گرانی و تورم از سویی و هزینه های زندگی از سویی دیگر، برای اداره یک خانواده نیاز به اشتغال زن و مرد است.

وی ادامه داد: در حال حاضر در شهری چون همدان یک خانواده دو نفره نمی تواند با حقوق دو میلیون تومان پیش رود و نیاز است که زن هم کار کند؛ حال به مراتب این شرایط برای شهری چون تهران دشوارتر نیز خواهد بود.

 

 اشتغال زنان به هیچ عنوان سد راه اشتغال مردان نیست

قرایی مقدم این که اشتغال زنان سد راه اشتغال مردان است را بهانه ای از سوی مردان برای محدود کردن بانوان جامعه و عدم فعالیت های اجتماعی آن ها دانست و گفت: این خشونتی بر علیه زنان است، زنان و مردان مساوی اند و برای رسیدن به هویت واقعی خود نیازمند اشتغال هستند.

 

وی در ادامه با تاکید بر این موضوع افزود: اشتغال زنان به هیچ عنوان سد راه اشتغال مردان نیست بلکه آن چه سد راه است، دولت است که نتوانسته برای جوانان خود شغل ایجاد سازد.

 

قرایی مقدم در رابطه با کمبود اشتغال به نسبت فارغ التحصیلان عنوان کرد: این که دولت نمی تواند برای جوانان خود شغل ایجاد کند، نمی تواند دلیل این امر شود که زنان را خانه نشین کنیم.

 

وی با بیان این که زنان در برخی از مشاغل از مردان بهتر ایفای نقش می کنند نیز اظهار داشت: زنان در مشاغلی چون آموزش و پرورش، امور بهداشتی، استادی دانشگاه، خدمات اداری از لحاظ برخورد و دقت کافی از مردان بهتر هستند.

 

در پایان استاد جامعه شناسی تاکید کرد: این بهانه خوبی نیست که بیان کنیم که چون مردان جامعه بیکار هستند، پس زنان جامعه را بیکار کنیم، مسئولین کشور باید مسولانه رفتار کنند و جای حذف صورت مسئله با توجه به نرخ باروری برای آن ها اشتغال ایجاد کنند تا بتوانند وارد بازار کار شوند نه اینکه بخواهیم بخشی از جامعه خانه نشین باشند.

 

به کجا چنین شتابان؟!

اما به راستی با برپا کردن دانشگاه های پولی و بدون آزمون به کجا می خواهیم برویم؟ غیراز این است که با خروج این افراد از دانشگاه، سطح توقعات آن ها بیشتر شده و از سویی نیاز به ورود به بازار کار افراد تحصیل کرده بالا رفته است و نیاز به مهیّا ساختن شرایط برای ورود آن ها به دنیای اشتغال است؟

 

با نگاهی مسولانه و برنامه ریزی ای بلندمدت می توان دغدغه خانواده ها برای اشتغال فرزندانشان را کاهش داد و به تناسب اشتغال جوانان، شاهد بهبود وضعیت ازدواج در سنین مناسب، از بین رفتن مجردهای قطعی و ازدواج های سفید، کاهش نرخ طلاق و افزایش نرخ باروری خواهیم بود.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت