آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 25 بهمن 1396 ساعت 08:10   |   کد مطلب: 31597
6 سال انتظار در روند اجرای پروژه بیمارستان 82 تختخوابی بهار، بهره‌برداری از این مجموعه درمانی را شبیه رؤیا کرده‌است.

به گزارش نافع،روند رو به رشد پروژه های بهداشتی و درمانی استان همدان، علیرغم پیشرفت‌های متعددی که در سال های اخیر در سرفصل‌ زیرساختی خود داشته‌است هنوزهم با نواقص و مشکلاتی روبروست که مسؤولیت دانشگاه علوم پزشکی را در برابر مردم استان مضاعف می‌کند.

 

 از جمله این مشکلات می‌توان به محدودیت ظرفیت و فضای بیمارستانی و درمانگاهی اشاره کرد که موجب شده حجم بیماران بستری در بیمارستان‌های محوری مانند بیمارستان بعثت که هم درمانی است و هم ترومایی بالا رود که طبعا این افزایش حجم مراجعات بر کیفیت خدمات و رسیدگی به بیماران تأثیرات سوء دارد.

 

طی چند سال اخیر دانشگاه علوم پزشکی همدان برای گسترش ظرفیت‌های بیمارستانی اقدام به توسعه فضای بیمارستانی و درمانگاهی کرده‌است اما در برخی موارد عدم نظارت صحیح و اصولی بر روند کار عمرانی، خلأهای جدی در روند کار ایجاد کرده است.

 

بیمارستان 84 تختخوابی شهرستان بهار از جمله همین موارد است که مسؤولیت احداث آن بر عهده اداره راه  شهرسازی بوده و در سال 90 کلنگ احداث آن بر زمین زده شد.

 

متأسفانه تعلل در اجرای کار و عدم نظارت صحیح مسؤولین امر موجب شده این بیمارستان هنوز هم بهره‌برداری نشده و در زمره ظرفیت های زیرساختی به سمار نیاید و این در حالی است که در محاسبات و وعده‌های اولیه مسؤولین، این مجموعه باید حداکثر تا سال 93 به بهره‌برداری می‌رسید.

 

از این رو ابتدا گفتگویی با رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان ترتیب دادیم تا از روند آماده‌سازی این بیمارستان و موعد تحویل آن به دانشگاه علوم پزشکی جویا شویم:

 

*موسوی بهار: بعید است تا پایان سال به بهره‌برداری برسد/فضای بیمارستان، آماده تجهیز نیست

"حبیب‌ا... موسوی بهار" در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان اینکه احداث فضای عمرانی بیمارستان 84تختخوابی بر عهده اداره راه و شهرسازی بوده است اظهار کرد: متأسفانه این مجموعه تاکنون برای تجهیز و بهره‌برداری تحویل دانشگاه علوم پزشکی نشده است.

 

وی تصریح کرد: فضای بیمارستان هنوز آماده تجهیز نیست و محوطه‌سازی به تازگی در مرحله اجرا قرار گرفته‌است و طی بازدیدی که ما از این بیمارستان داشته‌ایم به‌نظر بعید است تا پایان سال هم کار مجموعه به پایان خود برسد.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی آمادگی آن را دارد تا در صورت تحویل فضای فیزیکی پروژه برای تجهیز آن به سرعت وارد عمل شده و از این ظرفیت برای خدمت‌رسانی به مردم بهره ببرد.

در ادامه تلاش کردیم تا طی برقراری گفتگو با رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان بهار از علت کندی و تعلل در روند اجرای پروژه جویا شویم.

 

*یدالله زاده: پیمانکار اولیه طی 3 سال هیچ پیشرفتی در روند پروژه نداشت

"علی یدالله زاده راد" در گفت و گو با خبرنگار ما مهمترین علت کندی روند اجرای پروژه را "کمبود اعتبارات" برشمرد و اظهار کرد: پروژه بیمارستان 84 تختخوابی بهار جزء مصوبات سفر ریاست جمهوری بود که طبق قرارداد با پیمانکار اولیه پروژه مقرر بود ظرف مدت 24 ماه به بهره‌برداری برسد.

 

وی بیان کرد: پیمانکار اولیه پیشرفتی در روند اجرایی نداشت بنابراین در سال 93 طبق ماده 8 پروژه از او بازستانده شد و به پیمانکار بعدی یعنی "شرکت سایراب" واگذار شد که پیمانکار دوم هم به دلیل تعلل و محدودیت تزریق اعتبارات، با کندی روند کار را دنبال کرده‌است.

 

*احتمال تحویل و تجهیز بیمارستان در 3 ماهه نخست سال 97

رئیس اداره راه و شهرسازی تشریح کرد: ساختمان اصلی بیمارستان که تاکنون 98 درصد پیشرفت فیزیکی داشته به همراه ساختمان‌های جنبی مجموعا 95 درصد پیشرفت داشته‌اند که در ید شرکت سایراب بود اما محوطه‌سازی پروژه طی مناقصه‌ای به شرکت "نیارش طاق و رواق" واگذار شد.

 

وی پیشرفت پروژه محوطه‌سازی را 70 درصد عنوان کرد و افزود: در حال حاضر بعضی قسمت‌ها مانند آزمایشگاه نسبتا تکمیل شده و علوم پزشکی در حال تجهیز است و در مجموع می‌توان وعده داد تا پایان سال‌جاری روند اجرایی پروژه به پایان رسیده و در سه ماهه نخست سال 97 به طور کامل تحویل دانشگاه علوم پزشکی شود.

 

یدااله زاده‌ تبیین کرد: چنانچه اعتباراتی که امسال به پروژه اختصاص داده شده تا پایان سال به طور کامل تخصیص داده شود و شرایط آب و هوا نیز مناسب باشد مشکل دیگری در روند پروژه نخواهد بود و در موعد مقرر آماده تجهیز خواهد بود.

 

وی با بیان اینکه این بیمارستان 84 تختخوابی در 14 هزار مترمربع و 4 طبقه احداث شود گفت: در حال حاضر حدود 23 تا 24 میلیارد در این پروژه هزینه شده‌است و منبع اعتبارات آن ملی بوده‌است و از سال گذشته استان در روند تسریع کار ورود کرد تا پیشرفت کار به حد قابل قبولی رسیده‌است.

 

علی ایّحال به‌نظر می‌رسد کندی اجرای پروژه‌ها در پیچ و خم اعتبارات، دستاویزی برای کاهلی و سوء نظارت مسؤولین است.

 

پروژه‌ای که در قرارداد اولیه مقرر بود طی مدت 2 سال به پایان برسد پس از گذشت 6 سال هنوز در شک و تردیدها و اما و اگرهای بهره‌برداری قرار دارد و باید منتظر بود و دید آیا این بار وعده‌ها تا موعد معین محقق می‌شود یا خیر؟

 

مهمتر از هر موضوعی در روند این پروژه که زودتر از اینها می‌توانست باری از دوش مجموعه درمانی استان بردارد، عدم نظارت بر روند کار پیمانکاران است؛ به خصوص پیمانکار اولیه این بیمارستان که 3 سال مردم و مسؤولین را معطل خود کرده و پروژه را بدون هیچ پیشرفتی تحویل داده است.

 

مگر این زمان و تعللی که در وند کار ایجاد شده مستوجب خسارت نیست؟ مگر همین تعلل موجب افزایش قیمت مصالح و خدمات در کار پیمانکار بعدی نمی‌شد؟ چرا سیستم نظارتی باید تا این حد ضعیف عمل کند که هرکسی به خود اجازه دهد مردم یک شهرستان را که چشم انتظار بهره‌برداری از یک بیمارستان بوده‌اند 3سال به بازی گرفته و همچنان چش‌م‌انتظار بگذارد؟

 

سوالی که هنوز هیچ جواب مشخصی از سوی مسؤولین به آن داده نشده‌است. 

 

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت

پربیننده ها