وضعیت آب و هوای همدان
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : پنجشنبه 12 بهمن 1396 ساعت 08:57   |   کد مطلب: 31418
چهل ساله شد، انقلابی که شبیه هیچ انقلابی نبود:
فعالان انقلابی از نقش همدان در مبارزات علیه طاغوت می گویند
انقلاب اسلامی ایران که شبیه هیچ انقلابی نبود و منحصر بفرد بوده و هست به مرز چهل سالگی خود رسید فعالان انقلابی از نقش همدان در مبارزات علیه طاغوت و به ثمر نشستن انقلاب می گویند.

به گزارش نافع،انقلاب اسلامی ایران شاید مهمترین انقلاب در قرن بیست و یکم و حتی در طول تاریخ بوده باشد، انقلابی که از جنس مردم و برپایه دین و ایدئولوژی های دینی شکل گرفت.

 

انقلاب ایران نه بر مبنای تحولات سیاسی و نه با مداخله حکومت ها و کشورهای دیگر بلکه تنها مبتنی بر نگاه اسلامی و جمهوری ریشه گرفت و قد کشید و شاید تاریخ هیچ انقلابی را با این ابعاد و عمق به خود ندیده باشد که با وجود همه هجمه ها و دسیسه ها و تظلمی که جهان استکبار برای شکستنش روا می دید هنوز محکم و پابرجاست.

 

قطعا نمی توان نقش رهبری امام خمینی(ره) و پشتیبانی مردم در حمایت از این رهبری و آرمان های انقلابی گری او نادیده گرفت و اینکه امروز جمهوریت و اسلامیت نظام وجه مشروع آن را دوچندان کرده است ناشی از همین رویکرد است.

 

در شکلگیری انقلاب اسلامی ایران، مردم از هر قشر و جنس و با هر تفکری نقش آفرین بودند و اساس این چنین بود که مردم انقلاب را از جنس خود و خود را از جنس انقلاب دیده و برای شکوفایی آن از جان و دل تلاش کردند.

 

در این مجال سعی کردیم تا طی گفتگو با فعالان انقلابی همدان از نقش و تأثیرگذاری گروههای مختلف در روند انقلاب و حرکت و هماهنگی مردم همدان در مبارزه با طاغوت جویا شویم، که شرح این گفتگوها را در ادامه می خوانید:

 

 

*محسن جامه بزرگ: مساجد، مدارس تعلیم و تربیت انقلابیون شده بودند

محسن جامه بزرگ، از فعالان مسجدی انقلاب به نقش مساجد در روند شکلگیری انقلاب اسلامی اشاره و بیان کرد: مساجد دروند شکلگیری و به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی نقش بسزایی داشتند و در واقع محور مکانی تجمعات و فعالیت های انقلابیون همین مساجد بودند و اغلب برنامه ریزی های انقلاب در مساجد شکل می گرفت.

 

عضو هیئت امنای مسجد عقیل با بیان اینکه اطلاع رسانی و آگاه سازی مردمی در روند انقلاب هم با حضور روحانیون در مساجد شکل می گرفت متذکر شد: هیئات مذهبی هم با مدیریت برنامه های خود در مساجد نقش مهمی در متمرکز کردن مردم هدایت هدفمندانه آنها ایفا می کردند.

 

وی ادامه داد: امام خمینی(ره) فرمودند: "مساجد سنگرند، سنگرها را حفظ کنید" و به واقع مساجد تنها محلی برای برپایی نماز نبود و سنگر انقلابیون محسوب می شد و مدرسه ای برای تعلیم و تربیت افراد متدین و انقلابی بود و کلیه حرکتهای انقلابی از همین مساجد آغاز شد و ادامه یافت.

 

*اقدس طالبیان: زنان در شکلگیری انقلاب نقشی بالاتر از مردان ایفا کردند

فعال انقلابی همدان  با بیان اینکه زنان در انقلاب اسلامی ایران اثرگذاری بسزایی داشتند اظهار کرد: جفاست اگر سهم بانوان را در انقلاب همطراز سهم مردان بدانیم زیرا تربیت، هدایت و حمایت از مردان انقلابی نیز بر دوش بانوان انقلابی بود.

 

 

وی تصریح کرد: همانطور که امام(ره) فرمودند از دامن زن مردم به معراج میرسد و در حقیقت سرشت و تربیت زن بر روح  و رشد مردان و زنان نسلهای بعد اثرگذار است و شاید یکی از برکات انقلاب اسلامی همین باشد که مردانی از جنس انقلاب در نسل سوم و چهارم تربیت کرد.

 

عضو اسبق شورای شهر همدان ادامه داد: شهید حججی از جمله نمونه های رویش های انقلابی است که از دامن زنان انقلابی عروج کرد اگرچه انقلاب و دفاع مقدس را درک نکرده بودند.

 

وی افزود: امروز هم نقش زنان در حفظ و حراست از ریشه های انقلابی به ویژه در مقابله با تهاجمات نرم فرهنگی بسیار مؤثر است و در سایه توجه به این نقش ارزشمند میتوان تعالی و حراست از انقلاب را رقم زد.

 

حسین نوبهار:خیزش مردم همدان در روز تشییع آیت الله معصومی (ره) در تاریخ انقلاب همدان به ثبت رسید

حسین نوبهار، دیگر فعال انقلابی همدان به نقش رهبری امام خمینی(ره) در طی وقوع انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: امام خمینی(ره) با درایت و هوش سیاسی و معنوی خود حوادث انقلاب را به خوبی مدیریت می کرد و بسیاری از اتفاقات را براساس درایت خود پیش بینی و اقدامات مقابله ای را برنامه ریزی می کردند.

 

 

وی افزود:  رژیم شاه همواره در مقابل امام از پیش بازنده بود و حرکات امام خمینی(ره) توطئه ها و نقشه های رژیم را خنثی می کرد که علت آن بینش، بصیرت و درایت مدبرانه امام خمینی(ره) در جامعه بود.

 

این فعال انقلابی ادامه داد: مردم استان همدان در آن سالها همگام و همسو با دیگر نقاط کشور در مبارزات نقش فعال و مؤثری داشتند، خیزش مردم همدان در روز تشییع جنازه آیت الله معصومی همدانی به مثابه شعله ای خاموش نشدنی فراگیر شد و حتی منجر به استقرار خودروهای مسلح زرهی در سطح شهر شده بود و این یکی از نمونه های جوش و خروش مردم همدان در انقلاب اسلامی ایران بود.

 

*محسن قنبری آزرم: موجی از نشاط در بین انقلابیون زندانی در ساواک وجود داشت

محسن قنبری آزرم، زندانی آن سالهای ساواک به فعالیت انقلابیون همدان در عرصه مبارزات اشاره و عنوان کرد: حضور رهبرانی همچون آیت الله شهید مدنی در عرصه مبارزات استان همدان بسیار مؤثر بود چراکه ایشان فرامین امام)ره( را با درایت مورد بررسی قرار می دادند و تلاش می کردند مبارزات مردمی را به نحوی مدیریت کنند که کمترین تلفات و خسارات برای مردم و بیشترین ضربات را به رژیم داشته باشد.

 

وی تأکید کرد: پیام امام خمینی(ره) مردم واله و شیدا را به خود جذب می کرد و اگرچه وسایل ارتباطی بسیار محدود بود اما مردم همدان با روحیه ولایتمداری و انقلابی گری خود حماسه های ممتازی از جنس حماسه ۲۹ مهر را افریدند که در تاریخ ماندگار شد.

 

این فعال انقلابی ادامه داد: مردم مؤمن این دیار تا جایی بر حرکات خود پابرجا بودند که حتی شکنجه های ساواک هم موجب از دست رفتن روحیه آنها نمی شد و در زندان ها شاهد بودیم چه موجی از نشاط انقلابی و دینی در بین مبارزین دیده میشود.

 

انقلاب اسلامی ایران با همه فراز و نشیبها و پس از گذر از همه پیچ ها و مسیرهای تند به چهل سالگی خود رسید و حالا اینکه به ایستادگی و استقامت و پایداری در جهان شهره شده و الگوی همه آزادیخواهان عالم است همان انقلابی است که شاید در مخیله مردم دنیا نمیگنجید که طلوع ۴۰ سالگی آن را شاهد باشد.

 

 

امروز این انقلاب اسلامی ایران است که الگوی آزادیخواهی همه مردم دنیا به ویژه مسلمانان شده و در اسلامیت و جمهوریت خود به قله های بلند و رفیع عروج کرده است  این مردم هنوز همان مردمانند که انقلاب را به ثمر رساندند و سالها برای حفاظتش تلاش مستمر داشتند.

 

این همان انقلاب است که با ولایت بر حق ولی اش و حمایت مردمانی که در هر عرصه حماسه می آفرینند ایستاده و پابرجا بر تارک دنیا می درخشد و تا دنیا دنیاست با هدایت همین راهبر و حمایت همین مردم به مسیر تعالی خود ادامه می دهد، این همان انقلاب است همان که شبیه هیچ انقلابی نیست و منحصر بفرد و خاص است.

 

انتهای پیام/ج

دیدگاه شما