دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 30 دى 1396 ساعت 08:23   |   کد مطلب: 31233
خانه مسافرها با شرایط بی سر و سامان خود همچنان بر گسل های امنیتی و اخلاقی شهر مانور می دهند.

به گزارش نافع،استان همدان در سال ۲۰۱۸ میزبان دو رویداد مهم گردشگری آسیاست و این میزبانی تأثیر بسزایی در وجهه و اعتبار این استان دارد.

 

ایجاد زیرساخت های لازم و آماده سازی مناسب شهر در راستای هرچه بهتر شدن این میزبانی موضوعی است که مسؤولین امر باید نسبت به آن اهتمام ورزند.

 

از حدود دو ماه دیگر که در آستانه ایام نوروز و سال جدید قرار می گیریم یکی از معضلات مهم شهری در همدان پررنگ تر می شود و بیشتر به چشم می آید و آثار منفی خود را نمایان تر می کند.

 

معضل حضور کارتن به دست ها در مسیر مسافران که از ورودی شهر جورقان تا گنجنامه را در تصاحب خود دارند همان مشکلی است که شأن و وجهه پایتخت تاریخ و تمدن را تنزل داده است.

البته این همه ماجرا نیست چراکه کارتن به دست ها تنها بخشی از معضل خانه مسافرها هستند که دغدغه های وقوع جرایم امنیتی، تروریستی، اخلاقی و ... نیز در آنها وجود دارد.

 

مسأله ساماندهی خانه مسافرها و به تبع آن کارتن به دست ها از حدود یکسال قبل در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی قرار گرفت و مقرر شد با همکاری بخش خصوصی (مؤسسه فرهنگی گردشگری مهر ماندگار) در این خصوص برنامه ریزی و اقدام صورت گیرد.

 

اما با گذشت بیش از یکسال از این تصمیم گیری نه ساماندهی خانه مسافرها آن طور که شایسته و بایسته است محقق شده و نه جمع آوری کارتن به دست ها از سطح شهر مورد پیگیری قرار گرفته و مشکل تا جایی پیش روی کرده که حضور کارتن به دست ها وسعت و کمیت بیشتری هم پیدا کرده است.

 

این موضوع البته نیازمند همکاری بین دستگاهی اداره کل میراث فرهنگی، شهرداری و نهادهای امنیتی و قضایی است به ویژه معاونت فرهنگی گردشگری شهرداری طبق قانون مسؤولیت عمده ای در این زمینه دارد که بر خلاف این مسؤولیت سنگین عملکرد شایسته ای در این موضوع نداشته است.

 

اساسا معاونت فرهنگی اجتماعی و گردشگری شهرداری همدان در زمان معاونت سابق خود هم در مأموریت ها و رسالتهای ذاتی خود نقش مؤثری نداشت و حالا که با جهش معاون شهردار به درجات شغلی دیگر بدون سرپرست مانده چه انتظاری می توان از این مجموعه داشت؟

 

اما به هر صورت ما به سراغ "سجاد آروانه" مدیرعامل مؤسسه گردشگری مهر ماندگار رفتیم تا از علل کندی روند ساماندهی خانه مسافرها و شناسنامه دار کردن و استقرار مکانی منضبط برای کارتن به دست ها جویا شویم:

 

دستگاه ها همراهی و همکاری لازم ندارند

مدیرعامل مؤسسه گردشگری مهر ماندگار در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به معضل کارتن به دست ها در سطح شهر اظهار کرد: کارتن به دست ها از ورودی جورقان تا گنجنامه حضور دارند و حیطه فعلیتشان روز به روز گسترده می شود.

 

وی با بیان اینکه متأسفانه هرگز دستگیری، یازداشت یا برخورد با این افراد در دستور کار نهادهای امنیتی و قضایی نبوده است گفت: در حالی که در بین برخی از این افراد مواد فروشی، واسطه گری در مسائل خلاف امنیت و اخلاق وجود دارد هنوز هیچ جرمی برای برخورد با این افراد تعریف نشده است.

 

آروانه با اشاره به گذشت یکسال از آغاز روند ساماندهی خانه مسافرها بیان کرد: قرار بود در این طرح خانه مسافرها با لحاظ کردن استانداردها دارای مجوز شوند و با متخلفین برخورد قاطع صورت گیرد و همچنین کارت به دست ها با وجهه و شرایط مناسبی در مکان هایی ثابت که شهرداری ملزم به تأمین آن بود به عنوان راهنمای مسافر فعالیت کنند.

 

وی ضمن تأکید بر این امر که  در این مدت اداره کل میراث فرهنگی همکاری مطلوبی با ما داشته است عنوان کرد: اینکه چرا اهداف ما در این مدت به نتیجه مطلوب نرسیده است به دلیل عدم همراهی و هماهنگی مناسب دستگاهی ذیربط است.

 

ضعف عملکردی شهرداری دست دادستانی را هم بسته است

مدیرعامل مؤسسه گردشگری مهر ماندگار ادامه داد: ما در موضوع جمع آوری کارتن به دست ها و استقرار آنها در یک مکان ثابت مصوبه شورای شهر را اخذ کرده ایم اما شهرداری تمایلی به اجرای مصوبه نداشت  زیرا مایل به صرف اعتبار و بکارگیری نیروی انسانی موردنیاز نیست.

 

او ادامه داد:  همین امر سبب شده دادستانی هم در همکاری دراین موضوع نتواند همراهی مطلوبی داشته باشد چراکه تا زیرساختها فراهم نباشد نمی توان افراد را با عنوان کارتون به دستی و واسطه گری مجرم شناخت و جمع آوری کرد.

 

آروانه افزود: اداره اماکن اقداماتی در راستای پلمپ خانه مسافرهای غیرمجاز داشته اما اولا این خانه های پلمپ شده به سرعت رفع پلمپ شدند و در ثانی معضل اصلی که نیازمند همکاری نیروی انتظامی است جمع آوری کارتن به دستهاست و هنوز اقدامی در این موضوع صورت نگرفته است.

 

وی تصریح کرد: نیروی انتظامی معتقد است بدون حکم دادستانی نمی توان اقدام به جمع آوری کارتن به دست ها کرد ضمن اینکه جمع آوری این افراد به مثابه از بین بردن مشاغلی است که اگرچه رسمیت ندارند اما منبع معاش عده ای محسوب می شوند و چون شرایط برای بکارگیری مطلوب آنها فراهم نیست نمی توان اقدام به حذف کلی آنها کرد. 

 

مديرعامل مؤسسه فرهنگي گردشگري مهر ماندگار همدان تأکید کرد: شهرداری، فرمانداری، دادستانی، نیروی انتظامی، میراث فرهنگی و ... همه باید نسبت به این موضوع برنامه ریزی و اقدام جدی داشته باشند اما آنچه در عمل می بینیم این است که در جلسات همه پای کار هستند لیکن در وقت عمل هیچکس به طور جدی پای کار نیست.

 

وی یادآور شد: "معاون سابق گردشگری شهرداری در دوران مدیریت خود در این بخش از شهرداری بارها اعلام کرد این موضوع به ما ارتباطی ندارد در حالی که معاونت فرهنگی شهرداری اختیارات و بودجه فراوانی در زمینه گردشگری دارد

 

اماکن در اعطای مجوزها سختگیری می کند

آروانه همچنین به سختگیری اداره اماکن در اعای مجوزها اشاره و عنوان کرد: شاید جالب باشد بدانید که حکم پلمپ خانه مسافرهای غیر مجاز زمانی صادر شد که حمله تروریستی به مجلس صورت گرفت و بیم تجمع تروریست ها در این منازل سبب تلنگری امنیتی به مسؤولین شد در حالی که این مراکز می توانند خانه فساد، خانه تیم های تروریستی و ... باشد.

 

وی ضمن تأکید بر این امر که "مسافر" سفیر تبلیغاتی استان ما در سایر شهرها و کشورها خواهد بود اضافه کرد: اگر ما موفق به ارائه خدمات مطلوب به مسافران شویم یشترین و عمیقترین تعاریف و تبلیغات را از شهر و استان در سایر نقاط توسط مسافران رضایتمند خواهیم داشت بنابراین تلاش در جهت بهبود شرایط گردشگری وظیفه همه ماست.

 

مدیر کل میراث فرهنگی: ساماندهی خانه مسافرها در گرو برخورد قاطع با متخلفین

" علی مالمیر" مدیر کل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان در گفتگو با خبرنگار نافع اظهار کرد: اساسا نمی توان در زمین کارتن به دست ها عنوان کرد پدیده پسندیده یا ناپسندی است و قضاوت کرد چراکه در بسیاری از شهرهای گردشگری نیز افرادی را با این شرایط شاهد هستیم.

 

وی ضمن تأکید بر این امر که معضل کارتن به دست ها ذیل مسئله ساماندهی خانه مسافرها قرار دارد گفت: چنانچه بتوانیم موضوع خانه مسافرها را به خوبی مدیریت کرده و ساماندهی کنیم به تبع آن مسئله کارتن به دست ها نیز با ایجاد زیرساختهای فعالیت آنها در چارچوبی که تعریف شده مرتفع می شود.

 

این مقام مسؤول تصریح کرد: اداره کل میراث فرهنگی در راستای ساماندهی خانه مسافرها اقدام به اعطای مجوز خانه مسافرها و نظارت بر شرایط آنها دارد اما ما زمانی می توانیم به اهداف مورد نظر دست یابیم که با افرادی که بدون مجوز و خارج از چارچوب فعالیت می کنند برخورد قاطع صورت گیرد.

 

وی افزود: در این روند همکاری دستگاه های مختلف از جمله نقاط عطفِ تحقق اهداف مورد نظر است و در این راستا تسهیل در روند اعطای مجوزها و برخورد با متخلفین نقش بسزایی خواهد داشت.

 

مالمیر در پاسخ به این سوال که آیا میتوان تا عیدنوروز ۹۸  رفع مشکل ساماندهی خانه مسافرها و جمع آوری کارتن به دست ها را شاهد باشیم بیان کرد: در این موضوع نمی توان زمان تعیین کرد اگرچه با توجه به دو رویداد گردشگری مهم آسیا که در استان رقم خواهد خورد باید روند کار تسریع یابد.

 

وی متذکر شد: از ابتدای اجرای طرح ساماندهی اداره کل میراث فرهنگی با نصب بنر و تابلو تلاش کردیم تا روند ثبتنام خانه مسافرهای دارای چارچوب تسریع یابد و تعداد بسیاری از خانه مسافرهای غیرمجاز را پلمپ کردیم اما در زمینه دیگر اقدامات نیازمند همراهی جدّی سایر نهادها هستیم.

 

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی :برخورد با متخلفین نیازمند گزارش میراث فرهنگی و یا حکم قضایی است

با توجه به تأکید رئیس اداره کل میراث فرهنگی مبنی بر لزوم برخورد قاطع با متخلفین چارچوبهای خانه مسافر  کارتن به دست ها به سراغ نهاد قهریه در این موضوع رفتیم تا از اهمّ برنامه ریزی ها و فعالیت های انجام شده کسب اطلاع کنیم.

 

"حسین بشری" معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی کل استان همدان در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: نیروی انتظامی در موضوع خانه مسافرها در دو مرحله ملزم به همکاری است.

 

وی تشریح کرد: نخستین مرحله از همکاری نیروی انتظامی در این زمینه اخذ صلاحیت افرادی است که نسبت به دریافت مجوز خانه مسافر به اداره اماکن مراجعه می کنند و مرحله بعد در حوزه نظارت است که نیروی انتظامی باید بر روند فعالیت این خانه مسافرها نظارت داشته باشد.

 

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان همدان ادامه داد: در زمینه برخورد با تخلفات عمدتا باید حکم دادستانی مبنی بر تعریف جرم در موضوع کارتن به دست ها و یا خانه مسافرها وجود داشته باشد و یا گزارشاتی مبنی بر تخلفات افراد فعال در این حوزه به ما واصل شود.

 

وی در پاسخ به این سوال که فکّ پلمپ خانه مسافرهای متخلف چگونه صورت می گیرد تبیین کرد: پلمپ خانه های غیرمجاز نیازمند گزارشات اداره کل میراث فرهنگی و حکم مقام قضایی است و چنانچه فکّ پلمپی هم صورت گرفته باشد قطعا با دستور مقام قضایی می باشد.

 

بشری افزود: در موضوع کارتن به دست ها از آنجا که دستور و حکمی از سوی دادستانی بر جمع آوری این افراد و متخلف بودن آنها وارد نشده نمی توان برخوردی یکسویه با این افراد داشت.

 

دادستان همدان: حکم قضایی لازم نیست

کامران حمزه، دادستان همدان ضمن تأکید بر اینکه خانه مسافرها باید با اخذ مجوز از نیروی انتظامی فعالیت کنند اظهار کرد: کسانی که دارای خانه مسافر هستند باید توسط سازمانهای مربوطه شناسایی و ساماندهی شوند تا نظارت بر آنها به دلیل شرایط ثبت شده تسهیل شود.

 

وی تصریح کرد: خانه مسافرهایی که ثبت می شوند شرایط بهتری برای دسترسی و نظارت خواهند داشت و چنانچه این روند با سرعت بیشتری تدام یابد موضوع نظارت و یا برخورد با متخلفین بهبود خواهد یافت.

دادستان استان همدان با بیان اینکه سیکل ثبت نام و نظارت بر خانه مسافرها ناقص انجام می شود گفت: موضوع نظارت بر موضوع خانه مسافرها متلزم دستور قضایی نیست چراکه بخشی از اماکن عمومی محسوب شده و اداره اماکن حسب رسالت ذاتی خود باید بر آن نظارت داشته باشد.

 

وی همچنین افزود: موضوع کارتن به دست ها نیز با اجرای کامل طرح ساماندهی قابل پگیری خواهد بود چراکه این افراد باید از استانداردهایی برخوردار شده و سپس به راهنمایی مسافران اقدام کنند وگرنه صلاحیت اخلاقی، عملی و حتی ظاهری آنها زیر سوال است.

 

حمزه ادامه داد: چنانچه کارتن به دست ها نیز از ضوابط ساماندهی تبعیت نکنند می توان آنها حداقل تحت عنوان اخلال در نظم عمومی بازداشت کرد بنابراین مسؤولین امر باید هرچه سریعتر نسبت به ایجاد زیرساختهای لازم اقدام کنند.

 

شهردار همدان:جایگاه راهنمای مسافر در ورودی های شهر استقرار خواهد یافت

در ادامه گفتگویی هم با شهردار همدان ترتیب دادیم تا از روند تأمین زیرساختها کسب اطلاع کنیم.

عباس صوفی در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به برگزاری دو رویداد گردشگری آسیا در استان همدان اظهار کرد: متأسفانه در حال حاضر ما با ضیغ زمان مواجه هستیم و اگرچه تمام تلاش خود را به کار بسته ایم تا شهری در خور میزبانی رویدادهای گردشگری بین المللی فراهم کنیم اما زمان برای رسیدن به شرایط ایده آل اندک است.

 

وی ضمن تأکید بر ساماندهی ورودی های شهر به عنوان یکی از اولویت های مهم شهرداری گفت: با توجه به عضویت شهرداری در کمیته رویدادهای گردشگری ۲۰۱۸ در نظر داریم شرایط وردی های شهر را که شامل حذف عناصر مزاحم بصری و کارتن به دست ها نیز هست سامان دهیم.

 

شهردار همدان ادامه داد: فضاسازی، مبلمان شهری، حذف زوائد بصری و زیباسازی ورودی های شهر در راستای آماده سازی شهر در میزبانی از رویدادهای مهم گردشگری در دست اجراست و در کنار آن استقرار جایگاه اطلاع رسانی و راهنمایی مسافران را در ورودی های شهر همدان در دستور کار داریم.

 

وی با بیان اینکه جمع آوری کارتن به دست ها در ابتدا نیازمند همراهی نیروی انتظامی است گفت: در وهله بعد تأمین زیرساختهای استقرار راهنمای مسافر که بر عهده شهرداری است در روند پیگیری قرار گرفته و تلاش می کنیم در هر یک از ورودی های شهر این فضا ایجاد شود و تا ایام عید نوروز حداقل یکی از ورودی ها را به این جایگاه مجهز کنیم.

 

مع الوصف با شرایط موجود باید گفت مسأله خانه مسافرها و تبعات دیگر آن از جمله معضل کارتن به دست ها همچنان در سیر تکراری نابسامانی سر می کند و تا زمانی که احساس مسؤولیتی واقعی در مسؤولین امر شکل نگیرد نمی توان به بهبود این فضا چندان امید داشت.

 

اما مگر نه اینکه این خانه مسافرها بستری بالقوه برای تجمعات تروریستی، غیراخلاقی و غیر شرعی هستند؟ پس چگونه می توان نسبت به این موضوع مهم که در عین خطرساز بودن می تواند فرصت ساز باشد بی تفاوت بود؟!

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت