آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 11 آذر 1396 ساعت 08:03   |   کد مطلب: 30401
"حادثه خبر نمی کند" همان جمله ای که بارها شنیده و خوانده ایم و به عینه تجربه کرده ایم که بسیاری از حوادث در شرایطی که منتظرش نیستیم و حتی آمادگی وقوع آن را نداریم اتفاق می افتد.

به گزارش نافع،در بعد فردی شاید بتوان حادثه ای را که برای فرد پیش آمده به هر نحو ممکن و با همکاری و همراهی دیگران به فرجام نیک منتهی کرد که البته این به عمق حادثه و میزن آمادگی ها یا رسیدگی های پس از آن بستگی دارد.

 

اما در بعد اجتماعی وقتی حادثه ای در گستره وسیعی از جامعه رخ دهد یا افراد متعددی را از اقشار مختلف درگیر خود کند شاید به راحتی نتوان پاسخگویی مناسبی به تبعات آن داشت به ویژه اگر جامعه، آمادگی لازم را در حادثه مذکور نداشته باشد یعنی علاوه بر غافلگیری در نوع حادثه، در ساماندهی پیامدهای آن نیز به دلیل عدم مدیریت صحیح دچار مشکل شویم.

 

زلزله کرمانشاه و یا حتی زلزله اخیر کرمان یکی از همین حوادث بود که ناغافل حادث شد و عده بسیاری را در شهرها و روستاهای مختلف این استان درگیر کرد، از صدمات انی و مالی آن که بگذریم، آمادگی مردم و دستگاه های مربوطه در مقابله با این پدیده و واکنش مناسب و به جا نسبت به تبعات آن بسیار مهم و اثرگذار می نماید.

 

استان همدان در حادثه زلزله کرمانشاه به عنوان استان معین به موضوع خدمت رسانی و امداد ورود کرد و از دستگاه های مختلف تا گروه های مختلف مردمی در حمایت از هموطنان کرامنشاهی وارد عرصه شدند.

 

طبیعتا یکی از معانی دقیق و صریح "بنی آدم اعضای یکدیگرند" در چنین شرایطی بروز و ظهور دارد اما این حضور وحمایت باید دارای شرایطی باشد تا گره ای از کار دردمندان حادثه بگشاید نه اینکه با بی تدبیری و بی برنامگی گره دیگری بر گره ها بیافزاید.

 

یکی از مراکز درمانی استان همدان که مستقیما در موضوع حادثه زلزله کرمانشاه نقش پررنگی داشت بیمارستان بعثت همدان بود که از همان ساعات اولیه بحران پذیرش مجروحین و مصدومان زلزله را عهده دار شد.

 

با تلاش های دانشگاه علوم پزشکی همدان و صبوری مردم به ویژه بیماران و کادر درمان این بیمارستان بسیاری از مجروحین زلزله در این مکان ستری شده و مورد مداوا قرار گرفتند اما همین رویکرد موجب شد تا یکی از نقاط ضعف عملکرد دانشگاه علوم پزشکی نیز در این حادثه برجسته شود.

 

بیمارستان بعثت، در روزهای بحران، بحرانی شد

بیمارستان بعثت به عنوان بیمارستان "تروما" در همدان شناخته شده است و به دلیل پذیرش انواع مصدومین در حوادث مختلف اعم از تصادفات، آتش سوزی، زلزله و ... نقش مهمی در راهبرد درمانی این گروه از متقاضیان درمان دارد، از طرفی به دلیل تمرکز انواع خدمات وابسته درمانی بیماران متعددی را در بخش های مختلف پذیرش می کند.

 

در واقع این مجموعه تخصصی و فوق تخصصی یکی از مراکز ثقل درمان در استان به شمار می رود و حتی بسیاری از افراد به دلیل همین تمرکز خدمات و وجود متخصصین رشته های مختلف پزشکی تمایل دارند برای روند درمان خود در این بیمارستان بستری شوند اما همین موضوع در مواقع بروز بحران تبعاتی به همراه دارد تا جایی که رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان در شرایط امدادرسانی به مصدومین زلزله از بیماران بیمارستان که به جبر شرایط ترخیص شده بودند تا در زمان دیگری به وضعیت آنها رسیدگی شود در یک مصاحبه رادیویی عذرخواهی کرد.

خانم ش.ر که به دلیل مشکل گوارش در این بیمارستان بستری شده است در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: به دلیل اینکه همه خدمات درمانی اغلب خدمات درمانی اعم از سونوگرافی، آزمایشگاه، سی تی اسکن و ... در این بیمارستان متمرکز است اینجا را برای روند معاینه و درمان انتخاب کردم و وقتی پزشک عمل جراحی را چاره دردم عنوان کرد در همین بیمارستان هم بستری شدم.

 

وی افزود: از نخستین ساعاتی که مجروحین حادثه زلزله کزملانشاه را به این بیمارستان آوردند شرایط تغییر کرد؛ من در آین شرایط نوبت عمل داشتم و جراحی شدم اما بخاطر روند آزمایش ها و بررسی های پیش از عمل مدتها در نوبت می ماندم زیرا مصدومین کرمانشاهی هم در صف درییافت خدمات درمانی مختلف بودند.

 

این خانم میانسال تصریح کرد: کمک به هم نوع در چنین شرایطی وظیفه هر انسان و هر مسلمان است و ما ابدا با این موضوع مشکلی نداریم اما بهتر بود فضای بیماران این بیمارستان از مصدومین اورژانسی کرمانشاه در ارائه خدمات جدا می شد تا نه بیماران بومی این بیمارستان دچار عسر و حرج شوند و نه مصدومین کرمانشاهی ساعت ها مجبور به انتظار کشیدن باشند.

 

یکی دیگر از بیماران بخش تروما که در سانحه تصادف در یکی از محورهای همدان دچار مصدومیت شده بود نیز در گفتگو با خبرنگار ما تبیین کرد: من به دلیل شرایط اورژانسی که در تصادف پیدا کرده بودم در این بیمارستان پذیرش شدم اما شاهد بودم که بیماران بسیاری را که از قبل نوبت عمل داشتند مرخص می کردند تا به وضعیت مصدومین زلزله کرمانشاه رسیدگی شود و انگار که خود بیمارستان هم دچار شرایط بحرانی شده بود.

 

وی تمرکز خدمات را وجه دوجانبه مثبت و منفی بیمارستان بعثت برشمرد و گفت: اینکه بیماران در زمان دریافت خدمات مجبور به مراجعه به مراکز دیگری خارج از این بیمارستان نیستند وجه مثبت این تمرکز خدمات است اما از طرفی در شرایط بحران به بعد منفی تبدیل می شود زیرا بیمارستان باید با همین ظرفیت هم جوابگوی بیماران بیمارستان باشد و هم در شرایط بحران پاسخگویی داشته باشد.

 

همراه این مصدوم تصادفی نیز خاطرنشان کرد: از آنجا که این بیمارستان عنوان تخصصی و فوق تخصصی به خود گرفته است بسیاری از پزشکان متخصص استان فقط در این بیمارستان جراحی های تخصصی را انجام می دهند که با شرایط پیش آمده در بحران اخیر، بلاتکلیفی بسیاری برای بیماران اصلی این پزشکان ایجاد شد.

 

وی افزود: در چنین موقعیتی تکلیف بیماری که از مدت ها قبل برای جراحی تحت نظر پزشک متخصص خود وقت گرفته و در صف انتظار بوده چیست؟ البته در شرایط برانی همه باید به داد هم برسیم اما شرایط برخی بیماران هم در این روزها کم از بحران ندارد و نمیتوان با توجیهاتی مانند اولی بودن زلزله زدگان مدت ها آنها را درصف اتاق عمل، آزمایشگاه، سونوگرافی و ... نگاهداشت و یا بالاجبار ترخیص کرد.

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان:همه چیز عالی است!!

به دنبال گلایه های این بیماران و افراد دیگری که شرایط مشابهی را در این روزها تجربه کرده بودند تلاش کردیم تا طی برقراری گفتگویی با رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان چاره وضعیت موجود را جویا شویم.

دکتر سید حبیب ا... موسوی بهار در پاسخ به این سوال که تمرکز خدمات درمانی در بیمارستان بعثت طی شرایط بحران چه مشکلاتی را به همراه دارد و آیا نیاز به گسترش زیرساختهای درمانی در شرایط بحران وجود دارد یا خیر؟ اظهار کرد: اینطور نیست که همه خدمات درمانی صرفا در این بیمارستان متمرکز باشد و مشکلی از این حیث در روند درمان بیماران وجود ندارد.

 

وی با بیان اینکه اغلب بیمارستان های استان از خدمات وابسته درمان اعم از سونوگرافی و آزمایشگاه و ... برخوردار هستند گفت: شرایط بحران مثل آنچه اخیرا اتفاق افتاده بود شرایطی استثنائی است و ما تلاش می کنیم در این موقعیت از پذیرش بیماران دیگر اجتناب کنیم.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان عنوان کرد: شرایط بیمارستان بعثت در حوادث اخیر آمادگی پذیرش از حادثه دیدگان زلزله را داشته و مشکل خاصی در این موضوع نداشتیم!!

 

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری همدان :توجه به پیوست پدافندغیرعامل در پروژه ها، از الزامات است

در همین رابطه گفتگویی هم با مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری همدان داشتیم تا از دیدگاه وی نیز عدم آمادگی کامل استان را در ارائه خدمات درمانی به ویژه در بیمارستان بعثت در  شرایط بحران بررسی کنیم.

 

هاشم صوفی در گفتگو با خبرنگار ما به عذرخواهی رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان در برنامه رادیویی استان از بیماران بیمارستان بعثت اشاره و تصریح کرد: استان همدان در این زلزله به عنوان استان معین باید نسبت به امدادرسانی و ارائه خدمات درمان ورود می کرد و حسب تکلیف انسانی و شرعی، ورود به این شرایط اجتناب ناپذیر بود.

 

وی با بیان اینکه اساس کار پدافند غیرعامل توجه به زیرساختهاست افزود: قبل از پذیرش مصدومین زلزله، ظرفیت بیمارستان برای ورود مجروحین زلزله آماده سازی شد و از پذیرش بیماران جدید اجتناب شد.

 

مدیرکل پدافند غیرعامل استان همدان ادامه داد: وقتی زیرساختهای لازم در شرایط بحران پیش بینی شود اسباب زحمت بیشتری در شرایط بحارن نخواهد شد و در استان همدان همه مدیران دستگاهی و مدیران دانشگاه علوم پزشکی از شرایط زیرساختی پدافند غیرعامل در دستگاه های خود راضی هستند.

 

وی تأکید کرد: از ابتدای سال۹۶ مقرر شده است همه طرح ها و پروژه های اجرایی استان حتما دارای پیوست پدافند غیرعامل باشد چراکه اگر به زیرساختها با رویکرد پدافند غیرعامل توجه نشود بروز حوادث و سوانح ثانویه در شرایط بحران اجتناب ناپذیر است.

 

صوفی متذکر شد: چنانچه شرایط بحرانی در استان همدان پیش آید استان های همجوار وارد کمک خواهند شد و ما تنها به ظرفیت بیمارستان بعثت اکتفا نمی کنیم ضمن اینکه ما بر همه مراکز استان از نظر پدافندی نظارت داریم.

 

مدیرکل مدیریت بحران :برای پذیرش بیمارجدید، باید بیماران قبلی را ترخیص کنیم

 در ادامه گفتگویی هم با مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان ترتیب دادیم و دغدغه شرایط بیمارستان بعثت را با وی در میان گذاشتیم.

 

علیمردان طالبی در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه در شرایط بحران، سرفصلی به عنوان شرایط اضطرار باز میشود گفت: دبیر کارگروه تخصصی بهداشت و درمان در شرایط بحران بر عهده "دکتر معصومی" رئیس مرکز فوریت های پزشکی و اورژانس استان است که میتوان اطلاعات تکمیلی را از این کارگروه جویاشد.

 

وی افزود: فی الجمله عرض میکنم در شرایط اورژانس مکلف هستیم حداکثر ظرفیت بیمارستان های ترومایی برای پذیرش بیماران ترومایی ایجاد میشود که بر این اساس در بیمارستان بعثت نیز بیمارانی که رایط اورژانسی نداشتند ترخیص شدند تا ظرفیت پذیرش مصدومین زلزله افزایش یابد.

 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان بیان کرد: مصدومین حادثه کرمانشاه نه فقط در بیمارستان بعثت بلکه حتی در بیمارستان های شهرستان ها نیز پذیرش شدند اما عمده پذیرش ها در بیمارستان ترومایی بعثت انجام شد چراکه این بیمارستان خاص حوادث و سوانح است.

 

رییس مرکز فوریت های پزشکی:بیمارستان بعثت در شرایط بحرانی ظرفیت پذیرش 200 بیمار را دارد

به دنبال پیگیری این موضوع گفتگویی هم با رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان همدان داشتیم که در ادامه می خوانید:

دکتر حبیب معصومی در این گفتگو تصریح کرد: استان همدان در موضوع زلزله اخیر کرمانشاه با آمادگی که از ایام اربعین در ستادهای امدادی ایجاد شده بود ورود کرد و در زمان وقوع زلزله هم اتوبوس آمبولانس و بالگرد اورژانس هم درگیر امدادرسانی شدند.

 

وی با بیان اینکه ۱۳۸ مصدوم از کرمانشاه در بیمارستانهای همدان پذیرش شدند گفت: ۱۳۴ نفر از این تعداد در بیمارستان بعثت مورد مداوا قرار گرفتند و ۳ نفر در بیمارستان اتیه و یک نفر هم در بیمارستان فاطمیه پذیرش شدند که روی ۱۰۰ تن از این افراد عمل جراحی انجام شد.

 

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی با اشاره به کمکهای دارویی و حضور نیروهای بسیج جامعه پزشکی و بهداشت، معاونت درمان در مناطق زلزله زده عنوان کرد: بیمارستان های همدان هم در این شرایط برای پذیرش ۵۰۰ نفر مجروح و مصدوم حادثه آماده سازی شده بود.

 

وی تأکید کرد: بیشترین تعداد مصدومانی که از کرمانشاه خارج شده بودند برای مداوا به همدان منتقل شدند و بعد تهران و کرج در رده های بعدی پذیرش بیماران قرار گرفتند.

 

معصومی تشریح کرد: بیمارستان بعثت به نسبت دیگر بیمارستان های بعثت از ظرفیت بالایی در پذیرش مصدومین زلزله برخوردار بود به طوری که در همان ساعات اولیه حادثه، ۲۰۰ تخت را برای بستری کردن مصدومین خالی کردند و بیمار جدید نپذیرفتند.

 

وی با بیان اینکه ورود این تعداد مصدومین به این بیمارستان طی ۶ شبانه روز انجام شد گفت: همه ۱۳۸ مصدوم حادثه یکباره و یکجا به بیمارستان منتقل نشدند از این رو نمیتوان گفت که حضور بسیار زیاد مصدومین موجب توقف خدمت رسانی به سایر بخش های بیمارستان شده است.

 

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی تبیین کرد: بیمارستان بعثت تا ۲۰۰ نفر را در شرایط بحران میتواند به راحتی و بدون هیچ مشکلی پذیرش کند و اگرچه این نخستین تجربه استان همدان در این موضوع بوده است اما در صورت بروز چنین بحران هایی در خود استان ما می توانیم از ظرفیت دیگر بیمارستان ها نیز بهره مند شویم.

 

و اما؛

به نظر می رسد تعبیری که مسئولین ما از شرایط بحرانی دارند محدود به اتفاقاتی است که در حادثه اخیر زلزله کرمانشاه درک و دریافت شده است و این در حالی است که استان همدان در موضوع زلزله تاکنون تجربه عینی نداشته است و در صورت بروز حادثه احتمالی نمیتوان با همین اطمینان اعلام کرد که زیرساختهای اورژانسی استان برای مدیریت درمان و مداوای مردم کاملا آماده و تجهیز است.

 

تنها بیمارستان ترومایی که در حوادث میتواند پاسخگوی جامع نیازهای حادثه دیدگان باشد همین بیمارستان بعثت است که جنبه درمانی و آموزشی را توأمان حفظ کرده است و البته از وجود پزشکان متخصص و فوق تخصص هم بهره مند است اما مهمترین مشکلی که در همین بیمارستان با وجود تمرکز خدمات درمانی میتواند مشکل ساز شود همین منفرد بودن آن است یعنی اگر ظرفیت و زیرساخت شرایط درمانی در مواقع بحران در استان دیده نشود ای بسا در صورت بروز بحران نتوان چندان حسابی روی ظرفیت این لبیمارستان باز کرد.

 

به گفته رئیس مرکز مدیریت فوریت های پزشکی استان، بیمارستان بعثت ظرفیت پذیرش این بیمارستان در شرایط اخیر تا ۲۰۰ نفر دیده شده بود، حتی اگر در حالتی خوشبینانه این میزان را تا ۵۰۰ نفر افزایش دهیم آیا بروز یک حادثه مانند زلزله کرمانشاه در استان همدان میتواند با این ظرفیت مدیریت شود؟

 

آیا بهتر نیست شرایط زیرساختی دیگری برای مواقع بحران دیده شود تا مجبور نباشیم بیماران قبلی بیمارستان را برای افزایش ظرفیت بالاجبار ترخیص کنیم؟ و آیا این خود نمیتواند بروز بحران های دیگری را در شرایط اورژانسی به دنبال داشته باشد؟ آن هم در بیمارستانی که در حالات غیر اورژانسی هم چندان در تأمین رضایت بیماران موفق نیست و حتی پرسنل این بیمارستان هم همواره از کمبود نیرو گلایه دارند. با این وصف چگونه میتوان انتظار داشت این بیمارستان در شرایط بحرانی خود بحران آفرین نشود؟

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت

پربیننده ها