آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 2 آبان 1396 ساعت 09:11   |   کد مطلب: 29782
سوال اینجاست که؛ در حوزه خدمت رسانی، آیا همه اقشار جامعه به یک نسبت مورد نظر مسئولین قرار میگیرند ویا ا اقشار در نواحی محروم و دور افتاده با امکاناتی سطحی و یا بدون امکانات رها شده اند؟!

به گزارش نافع، توصیه به ورزش و داشتن بدن سالم همواره مورد تاکید دین مبین اسلام بوده و اهمیت این موضوع در کلام اهل بیت (علیهم السلام) بطور کامل پیداست.

 

بهره مندی از زندگی سالم حق هر یک از افراد جامعه بوده و یکی از راههای داشتن این زندگی پرداختن به امور ورزشی میباشد.

 

پیرو تاکیدات دولت،توجه به عدالت اجتماعی از وظایف همه مسئولان است که یکی از مصدایق این امر به حوزه ورزش برمیگردد.

 

رسیدگی به فضاهای ورزشی امری حائز اهمیت است چرکه،شرایط مناسب است که شوق و رغبت به ورزش را در بین افراد و جوانان ایجاد میکند و پرداختن به این امر از وظایف مسئولین مربوطه می باشد.

 

حال سوال اینجاست که؛ در حوزه خدمات رسانی، آیا همه اقشار جامعه  به یک نسبت مورد نظر مسئولین قرار میگیرند ویا ا اقشار در نواحی محروم و دور افتاده با امکاناتی سطحی و یا بدون امکانات رها شده اند؟!

 

به دنبال این سوال به چند منطقه حاشیه ای رفتیم تا از زبان سکنین این مناطق جویای احوالات و امکانات ورزشی آنان شویم.

 

دانش آموزی نوجوان:برخی از امکانات سالن ورزشی را با پول خودمان تهیه میکنیم

 

دانش آموزی نوجوان از منطقه خضرهمدان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: این منطقه از لحاظ داشتن مجموعه ورزشی ضعیف است و تنها یک سالن ورزشی به نام سالن شهید حاج حسین همدانی وجود دارد که آن هم به دلیل اینکه فاقد یک سری از امکانات ورزشی است خودمان مجبور هستیم پول گذاشته و آن وسایل را از پول خود تهیه کنیم.

 

اماکانات در سالن های ورزشی خوب نیست

دانش آموزی که در کوی جنت زندگی میکرد  نیزاز امکاناتی که در سالن ورزشی منطقه خود وجود دارد ابراز نارضایتی کرد و گفت: مجبوریم از پول خودمان هزینه کنیم و برخی لوازم باشگاه را تهیه کنیم.

 

جوان 18 ساله:فقر و محرومیت ورزشی در مدارس منطقه خضرهمدان /کمبود امکانات ورزشی در پارک خضر

 

 

به منطقه خضریان رفتیم و در آنجا با جوانی ۱۸ ساله به نام شهرام فرجی گفتگویی انجام دادیم.

 

وی در خصوص داشتن امکانات ورزشی در منطقه و مدرسه خود ابراز نارضایتی  نموده و بیان کرد: در این منطقه هیچ سالن ورزشی وجود ندارد و دبیرستان حضرت مهدی (عج) که خود در آنجا در مشغول به تحصیل هستم یک سالن کوچک با امکانات بسیار محدود و ناقص دارد که افراد غیر دانش آموز هم میتوانند از آن استفاده کنند.

 

وی افزود: امکان ورزشی در مدرسه ما آنقدر محدود و ناقص است که حتی یک توپ والیبال سالم هم نداریم و زمین والیبالمان تور نیز ندارد.

 

وی گفت: دانش آموزانی که علاقه مند به ورزش پینگ پنگ هستند نیز محروم مانده اند چراکه راکت و توپی برای بازی وجود ندارد وتنها یک میز بدون تور در آنجا وجود دارد و علی رغم تلاشهای فراوان دبیر ورزش و نوشتن نامه  به اداره آموزش و پروش هیچ اقدامی مبنی بر ارائه بودجه و امکانات صورت نگرفته است، و همچنان تلاشهایمان بی نتیجه مانده است.

 

فرجی ادامه داد: پارک خضر یک زمین فوتبال با چمن مصنوعی دارد.

 

وی افزود: در این پارک وسایل ورزشی نیز بسیار محدود است که جوابگوی نیاز این جمعیت نیست.

 

*۴۳ پروره ورزشی در سطح استان دست اجرا است

 

در همین زمینه به گفتگو با مدیر کل تعمیر، تجهیز و نوسازی مدارس استان همدان پرداختیم

فرزاد تیموری اظهار داشت : ۴۳ پروژه در غالب سالن های ورزشی و استخر های شنای دانش آموزی در سطح استان در حال انجام است که با تکمیل آنها برای بهره برداری در اختیار آموزش و پرورش قرار خواهد گرفت.

 

* معاون توسعه منابع و پشتیبانی اداره کل ورزش و جوانان استان همدان:اعتبارات در حال افزایش است

در ادامه معاون توسعه منابع و پشتیبانی اداره کل ورزش و جوانان استان همداندر خصوص استفاده از اعتبارات در نواحی حاشیه ای ودور افتاده گفت: کلیه اعتبارات بصورت متمرکز دریافت شده و به جای خاصی به عنوان مناطق محروم ابلاغ نمیگردد.

 

حسن دارشوشتر افزود: اعتبارات به منطور تعمیر و تجهیز به شهرستانها فرستاده شده و در اختیار  رییس شهرستان است که در پروژه های مورد نظر استفاده قرار گیرد.

 

دارشوشتر ادامه داد: در شهرستان همدان نیز به هیئت های ورزشی کمک میکنیم، بطوری که سالن های ورزشی را به صورت اجاره به این هیئت ها واگذار میکنیم که هزینه تعمیرات کلی به عهده اداره کل بوده و تعمیرات جزئی به عهده خود هیئت است.‌

 

وی بیان داشت: اداره کل ورزش به کار هیئت ها رسیدگی کرده و هیئت ها موظف اند که سالن ها را نگهداری و از آنها بهره برداری کنند.

 

وی در خصوص اعتبارات جاری و عمرانی استان اظهار کرد: با سفر وزیر ورزش به استان اعتبار مناسبی از ایشان درخواست کرده ایم‌ که با موافقت ایشان این مبلغ در هفته آتی توسط معاونین مربوطه اعلام خواهد شد.

 

معاون توسعه منابع و پشتیبانی اداره کل ورزش و جوانان استان همدان ابراز کرد: خوشبختانه امسال با توجه به تصویب در قانون برنامه ششم توسعه 9درصد از27درصد مالیات برارزش افزوده در اختیار ادارات ورزش و جوانان استان ها قرار میگیرد که این مبلغ برای استان همدان امسال حدود ۱۵ میلیارد تومان بوده که از این مقدار ۱۳ میلیارد تومان به اداره ورزش و جوانان استان و یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان به اداره کل نوسازی مدارس استان همدان  تخصیص داده میشود، که اگر این مبلغ به اعتبارات استان اضافه گردد چیزی بالای صد در صد اعتبارات سالانه ما است.

 

در نهایت اینکه ؛

حال که از نزدیک از مناطق حاشیه ای بازدیدی کردیم و محرومیت های ورزشی را به چشم خود دیدیم این سوال پیش می آید که آیا این همان عدالتی است که مسئولین به آن سفارش شده اند.

دوری از مرکز و در حاشیه بودن سبب شده تا بسیاری از استعداد ها در نطفه خفه شده و جایی برای پرورش آنها پیدا نگردد.

 

منطقه ای مانند کوی خضر که نه تنها در آن سالنی برای ورزش جوانان و نوجوان وجود ندارد، بلکه دانش آموزان آنجا در مدرسه خود از داشتن حتی یک توپ برای ورزش محروم اند و با کمال تاسف گوشی برای شنیدن حرف های آنان وجود ندارد.

 

با دیدن این مناطق بیشتر به فقر طبقاتی و انواع محرومیت ها پی بردیم ،از امور ورزشی گرفته تا بقیه کوتاهی هایی که در این مناطق به واسطه عدم رسیدگی صورت میگیرد، زیرا این قشر آنقدر درگیر مسائل روزمره خود شده اند که زبان از اعتراض فرو بسته اند.

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت