آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 21 شهريور 1396 ساعت 14:05   |   کد مطلب: 29032
سرپرست اداره تبلیغات اسلامی اسدآباد با بیان اینکه در بسیاری از مناطق استان همدان مراسم قمه‌زنی برپاست، گفت: شهرستان اسدآباد از جمله شهرستان‌هایی است که قمه زنی در آن وجود ندارد و باید دیگر شهرستانها از این شهرستان الگو بگیرند.

به گزارش نافع به نقل از خبرنگار آوای سیدجمال؛ باز بوی محرم از راه می‌رسد و سفره عزاداری برای حضرت اباعبدالله الحسین(ع) پهن می‌شود؛ هرکسی به طریقی دلی به عزای حسین(ع) دارد و به سوگ او می‌نشیند.

برپایی مراسمات عزاداری در هر جامعه و شهرستانی متفاوت است؛ در برخی از شهرستان‌ها مراسم قمه زنی مرسوم است. همان مراسمی که به  تأسی از مجروح و شهید شدن سیدالشهداء برخی اظهار آمادگی برای خون دادن و سر باختن در راه امام حسین(ع) می‌کنند.

قمه زنی را حضرت الله خامنه ای به عنوان یکی از مراجع تقلید در فتوایی حرام دانستند و در این باره می‌فرماید که «قمه‌زنی علاوه بر اینکه از نظر عرفی از مظاهر حزن و اندوه محسوب نمی‌شود و سابقه‌ای در عصر ائمه(ع) و زمان‌های بعد از آن ندارد و تأییدی هم به شکل خاص یا عام از معصومین(ع) در مورد آن نرسیده است، در زمان حاضر موجب وهن و بدنام شدن مذهب می‌شود، بنابراین در هیچ حالتی جایز نیست و چنانچه در این مورد نذری وجود داشته باشد؛ نذر واجد شرایط صحت و انعقاد نیست».

اما در استان همدان هم شاید در برخی از مناطق هنوز مراسم قمه زنی معروف است و پایدار؛ اما در این استان شهرستانی با قدمت طولانی وجود دارد که در گذشته هم این نوع مراسم قمه زنی در آن مرسوم نیست؛

سرپرست اداره تبلیغات اسلامی اسدآباد در این زمینه می‌گوید: شهرستان اسدآباد از جمله شهرستان‌هایی است که قمه زنی در آن وجود ندارد و این نقطه مثبت برای این شهرستان است.

حجت‌الاسلام حسین گروسی با بیان اینکه عزاداری در اسدآباد برای حضرت امام حسین(ع) در ایام محرم الگویی برای دیگر شهرستانهاست، گفت: در گذشته تاکنون می‌بینیم که ماسمات قمه زنی و وجود علم و غیره در شهرستان‌های استان مرسوم اما این شهرستان عزاداری بدون استیل برگزار می‌شود.

وی گفت: آسیب خاص و خرافه‌پرستی در عزاداری‌های شهرستان اسدآباد وجود ندارد.

انتهای پیام/ن

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت

پربیننده ها