آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : جمعه 20 مرداد 1396 ساعت 23:05   |   کد مطلب: 28592
همدانی های همیشه در صحنه، گزارشی پیرامون وضعیت اهدای خون در این استان:
ماجرای سربازی که اهدا کننده مستمر خون شد/نیاز در دفاع مقدس اولین عامل ترغیبم به اهدای خون
صحبت از "اهدای خون" است که خیلی ها سعادت آن را داشته اند؛ این گزارش در گفت و گو با مدیرکل سازمان انتقال خون استان همدان و دو تن از اهدا کنندگان مستمر خون به وضعیت این امر خدا پسندانه و انسان دوستانه در همدان پرداخته است.

به گزارش نافع، زن و مرد ندارد همه ما را خداوند طوری آفریده است که بخواهیم یا نخواهیم به یکدیگر نیاز داشته و محتاجیم  تا اموراتمان بگذرد، وظایف بشری نیز بین همه ما تقسیم شده است تا چرخ روزگار چرخ بخورد و ما در زمین زندگی بکنیم.

 

 

وقتی ما چیزی را که دوست داریم و برایش ارزش فراوانی قائلیم در راه خداوند متعال و برای رضایت او می بخشیم ، این به معنای از دست دادن آن نیست بلکه به معنای ارزش بخشیدن به محبوب هایمان است.

 

 

از همه ایثارها و بخشش هایی که میشود داشت ، مایه گذاشتن از جان و وجود خود ، نهایت و کمال ایثار است، و این ویژگی بندگان انتخاب شده خداوند است.

 

 

صحبت از "اهدای خون" است که خیلی ها سعادت آن را داشته اند؛ این گزارش در گفت و گو با مدیرکل سازمان انتقال خون استان همدان و دو تن از اهدا کنندگان مستمر خون به وضعیت این امر خدا پسندانه و انسان دوستانه در همدان پرداخته است.

 

 

 

 

افشین محمدی مدیر کل سازمان انتقال خون استان همدان در رابطه با وضعیت اهداء خون  در استان همدان میگوید: خوشبختانه ما چند سالی است که تمام خون وفراوارده های خونی را به مقدار نیاز تامین کردیم و نه تنها در استان همدان بلکه به سایر استان ها هم انتقال داشته ایم.

 

 

 

 

وی ادامه می دهد: به طور میانگین در سال گذشته نزدیک به چهار هزار واحد ارسال خون نیز به استانهایی مثل خوزستان، تهران و بلوچستان  داشتیم.

 

 

محمدی میگوید: در چهار سال نخست سال نیز همچنان نزدیک به ۱۶۰۰واحد ارسال خون به استانها خوزستان، فارس و تهران داشتیم که نشان میدهد ما از ذخایر کافی برخوردار هستیم که میتوانیم علاوه بر نیاز استان بتوانیم به برخی از استانهای نیازمند کمک بکنیم.

 

 

مدیرکل سازمان انتقال خون استان همدان بیان میدارد: اتفاق دیگری که از اواخر مهر ماه سال گذشته افتاده است ما جزء معدود استان هایی هستیم که به خاطر ذخایر کافی اهدا کنندگان بار اول را از چرخه اهدای خون معاف کردیم.

 

 

وی ادامه میدهد: ابتدا این افراد نمونه می دهند و اگر آزمایش آنها سالم باشد سه ماه بعد اجازه اهدای خون دارد.

 

 

 

 

محمدی این کار را بسیار با ارزش خوانده و می گوید: این اقدام در افزایش ضریب سلامت خون تاثیرگذار است و آمار ها و ارقام نشان می دهد که حدود ۹۵درصد آلودگی ها مربوط به اهدا کنندگان بار اول است.

 

 

وی تاکید میکند: اهدا کنندگان مستمر و با سابقه بسیار بعید است که آلودگی داشته باشند.

 

 

این مقام مسئول عنوان میدارد: در کشور میانگین اهدا کنندگان مستمر تقریبا ۹۵ درصد است و مابقی تقریبا اهدا کنندگان بار اول است اما در استان برنامه را که از سال گذشته شروع کردیم حدود ۶۳درصد اهدا کننده مستمر است و مابقی اهدا کننده اول یا باسابقه می باشد.

 

 

وی در پایان صحبتهایش حس نوع دوستی همه اهدا کنندگان خون علی الخصوص اهدا کنندگان مستمر را قابل تقدیر خواند.

 

 

*نیاز  دفاع مقدس مرا به اهدای خون ترغیب کرد

 

 

در ادامه گزارش به سراغ حمید گرجی کارمند بازنشسته جهاد کشاورزی یکی از افراد اهدا کننده همدانی رفته ایم.

 

 

پنجاه و یک سال سن دارد اینطور که برای ما تعریف میکند تقریبا از سال ۶۳ وقتی که به دبیرستان میرفت با اهدای خون آشنا شده و در سالهای اول تقریبا یک بار را در سال خون اهدا میکرد.

 

 

 

 

گویا زمانی که محصل بوده است اکیپی به مدرسه آنها آمده و به افرادی که تمایل به اهدا خون داشتند پیشنهاد میدادند چرا که آن زمان دوران جنگ بود و نیاز به خون فراوان.

 

 

 

آقای گرجی هم که خود به شخصه به اهدا خون علاقه مند بود و توان جسمی لازم برای این کار را داشت بعد از گذشت این همه سال به طور داوطلبانه تا امروز به این کار خدا پسندانه ادامه داده است طوری که در حال حاضر سالیانه بعضا چهار بار خون اهدا میکند.

 

 

این اهدا کننده مستمر خون معتقد است که این امر موجب نشاط و آرامش روحی وی می شود.

 

 

 

حمید گرجی یکی از عوامل ترغیب خود را برا انجام این کار نیاز مبرمی که در دوران دفاع مقدس به خون بود خوانده و میگوید: گروه خونی ما منفی است و چون کمیاب است این اهدا خون را برای خودم ضرورتی میدانم.

 

 

وی با اشاره به ضرورت اهدا خون بیان میدارد: به هر حال اهدا خون در حال حاضر با توجه به افزایش بیماری های خاص خصوصا در نوع گروهای خونی که ما داریم و b منفی هم هست گره گشایی می شود.

 

 

 

گرجی اضافه می کند: علاوه بر این فراورده های خونی دیگری نیز از خون ما تولید میشود.

 

 

وی در پاسخ به سوال ما که آیا پیش آمده است قبل از فرا رسیدن موعد اهدا خون با شما تماس گرفته شود که برای این امر بنا بر ضرورت مراجعه کنید، ابراز داشت: بله این اتفاق پیش آمده است قبل از این که زمان من پر شود با من تماس بگیرند به طور مثال یک بار بنا بود بعد از چهار ماه برای اهداء خون بروم اما بعد از گذشت دو ماه و خورده ای برای من پیامکی آمد که با توجه به نیازی که هست میتوانید برای اهدای خون زودتر مراجعه نمایید.

 

 

 

*بیش از 50 با خون داده ام!

 

 

 

این اهدا کننده مستمر خون در این سالها بالاتر از پنجاه بار خون اهدا کرده است و میگوید: این کار هم در بعد معنوی در نهایت موجب آرامش میشود و هم در بعد جسمانی هم خواصی دارد.

 

 

 

وی میگوید: این امر بعضا موجب بازسازی و احیا خون در بدن میشود و از نظر جسمی نیز مفید است.

 

 

 
حمید گرجی معتقد است که این امر با تبلیغات مناسبی که صورت گرفته است تقریبا در جامعه جا افتاده است.

 

 

 

وی اذعان میدارد: امروزه میبینیم که داوطلبان زیادی برای اهدا خون مراجعه می کنند و داوطلبان مستمر اهدای خون هم زیاد هستند و فکر میکنم فرهنگ این امر جا افتاده است.

 

 

 

وی خاطرنشان میکند: اوایل که من برای این کار اقدام میکردم خوب جا نیافتاده بود و بعضا مردم بسیار واهمه داشتند و بهانه هایی می آوردند.

 

 

 

*ماجرای سربازی که اهدا کننده مستمر خون شد

 

 

 

در بخش پایانی گزارش نیز با یکی دیگر از شهروندان همدانی به گفت و گو مینشینیم جوانی که ۳۲  سن دارد و حدود ۱۴سال است که خون اهدا میکند و اهدا کننده مستمر خون شده است.

 

وی یکی از رکوردداران اهدای خون در همدان است که به همین دلیل از ایشان از طرف سازمان انتقال خون تقدیری به عمل آمده است.

 

جلال حصارخانی برایمان از اولین باری که برای اهداء خون رفته است میگوید: به یاد دارم که سرباز بودم یکی از دوستانم که ایشان نیز سرباز بود تصمیم داشت برای اهداء خون برود به من هم پیشنهاد داد که با او بروم.

 

 

 

وی ادامه میدهد: من هم پذیرفتم و گفتم برویم هم فال است و هم تماشا باهم رفتیم و هر دو خون اهدا کردیم با خودم میگفتم چه کمکی از این بهتر که به هم نوع خودم که نیاز به خون دارد کمکی کرده باشم.

 

 

 

*حدودا 55بار خون داده ام!

 

 

این جوان اهدا کننده مستمر خون که سالانه چهار بار خون اهدا میکند، اضافه میکند: تا الان حدود پنجاه و پنج بار اهدای خون داشتم.

 

 

وی با بیان اینکه با اطلاع رسانی بیشتر باید مردم به این کار خدا پسندانه روی آورده و این کار را محدود به ایامی خاص نکنند، ادامه میدهد: من هر روز راجع به این موضوع مطالعه میکنم افراردی هستند که دیالیز میشوند و نیازمند حتی یک قطره خون هستند.

 

 

حصارخانی برایمان خاطره ای را تعریف میکند و بیان میدارد: ۵یا شش روز از اهدای خون من نمیگذشت که یکی از اقوامم برایش مشکلی ایجاد شده بود، به عیادتش در بیمارستان رفتیم، متوجه شدیم که گروه خونی Aمثبت است و نیاز به خون دارد.

 

 

وی ادامه میدهد: در آنجا من اعلام کردم  که گروه خونی بنده هم همین است بیمارستان گفت که باید آزمایش بدهید اما وقتی کارت اهدا خون را نشان دادم گفتند شما دیگر نیازی به آزمایش ندارید و همین کفایت میکند، شاید فقط یک آزمایش که لازم بود را گرفتند که چند دقیقه بیشتر طول نکشید.

 

حصارخانی با اشاره به اینکه اهداکنندگان خون باید از خوردن غذاهای چرب خودداری کنند، میگوید: این افراد باید سبزیجات را حتما در وعده های غذایی خود مصرف کنند و از تنقلات دوری کنند چرا غلظت خون را موجب میگردد.

 

 

وی با بیان اینکه اگر روزی خداوند فرزندی به او هدیه کند فرزندش را نیز با این امر خداپسندانه و انسان دوستانه آشنا خواهد کرد میگوید: برای فرزندم توضیح خواهم داد و با بردن وی به سازمان انتقال خون از این طریق او آشنا خواهم کرد.

 

 

این شهروند همدانی در پایان گفت و گو شفای همه بیماران را به عنوان آرزوی خود بیان میکند و میگوید: خدایا من منتی سر بیماران ندارم و وظیفه خودم میدانم که تا جایی که میتوانم تلاش کنم برایافراد نیازمند به خون خودم.

 

 

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت