آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 18 مرداد 1396 ساعت 10:23   |   کد مطلب: 28553
مراسم روز خبرنگار در همدان با حضور اصحاب رسانه و مسئولین شامگاه گذشته برگزار شد.

به گزارش نافع، مراسم روز خبرنگار در همدان با حضور اصحاب رسانه و مسئولین شامگاه گذشته برگزار شد.

 

*عارف: اصحاب رسانه به دنبال هم افزایی باشند

 

در آغاز ویژه برنامه گرامیداشت روز خبرنگار محمد رضا عارف برای خیر مقدم به میهمانان به استیج رفته و ضمن تبریک این روز به اصحاب رسانه و گرامیداشت سالگرد شهادت شهید محمود صارمی به ایراد سخنرانی پرداخت وی با اشاره به اینکه اگربخواهیم به طور جدی به جایگاه خبر و خبرنگار بپردازیم باید گفت که پیامبران الهی اولین خبرنگاران برای هدایت جامعه بودند، اظهار داشت:  اگر به تاریخ توجه داشته باشیم از ابداع خلقت بشر جنگ دانایی و جهل وجود داشته است.

 

 

وی ادامه داد: هیچ وقت در طول تاریخ این اتفاق نیافتاده که بخواهند علمداران آگاهی در جامعه به سمت دشمن حمله ببرند همیشه کسانی که در مسیر جهل حرکت کردند به دنبال کور کردن نور حقیقت بوده اند.

 

عارف اذعان داشت: امروز شما خبرنگاران جایگاه رفیعی دارید و ما این جایگاه را محترم میشماریم .

 

وی گفت: قبل از اینکه مردم و مدیران بخواهند به این جایگاه احترام بگذارند ابتدای ساکن باید خود خبرنگار این جایگاه را بشناسد.

 

رئیس خانه مطبوعات همدان تصریح کرد: ما اگر بخواهیم جایگاه واقعی و درست خودمان برسیم و طلایه داران عرصه خبر رسانی باشیم می بایست به دنبال آن باشیم که به آن جایگاه در حد توان برسیم.

 

وی در بخش دیگری از سخنانش با ابراز تأسف بیان کرد: در فضای مجازی بعضا مشاهده میشود که ما به جای اینکه در جهت هم افزایی و اعتلای جامعه خبری در نهایت  مردم و جامعه خودمان بربیاییم به دنبال جنگ و دعواهایی هستیم که عاقبت خوشی ندارد.

 

 عارف گفت: با توجه به جایگاهی که برای ما تعریف  کردند باید به دنبال این باشیم که از این فضا درست استفاده کنیم بعضا مشاهده میشود در این فضا دعواهایی میشود که نه تنها به نفع ما نیست، به نفع جامعه و آخرت ما هم نمی باشد.

 

وی تصریح کرد: ما مدعی این هستیم که طلایه دار عرصه خبر رسانی هستیم پس باید به درستی به آن عمل بکنیم .

 

رئیس خانه مطبوعات همدان ادامه داد: اخلاقی که جامعه در این فضا از ما انتظار رعایت آن را دارد  رعایت کرده و به دنبال اعتلای اخلاق انسانی و اسلامی باشیم تا بتوانیم در جامعه اثرگذار باشیم.
 

 

*خروجی یک ساله خبرنگاران استان همدان 129 هزار خبر بوده است

 

وی در بخش پایانی از سخنان خود با اشاره به زحمات همه خبرنگاران و مدیران رسانه ها و افرادی که در قسمت های فنی در حال تلاش در حوزه رسانه هستند، اذعان داشت: نتیجه همه زحمتهای عزیزان ما و خروجی این کار از تیرماه سال گذشته تا آخر تیر ماه امسال بالغ بر 129 هزار خبر در سطح استان در نشریات مختلف انتشار شده و این نشان دهنده توانمندنی خبرنگاران ما در مجموعه های مختلف است و جا دارد از همه تشکر کنم که در ازای این زحمات بعضا کم توجهی و بی توجهی ها را شاهد هستند.

 

در قسمت بعدی این برنامه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان به ایراد سخنرانی پرداخت.

 

*عبادی: پرهیز از شایعات یکی از شاخص های خانه مطبوعات استان همدان است

 

فاضل عبادی ضمن خیر مقدم به حضار و تبریک روز خبرنگار با اشاره به ویژگی های مطبوعات استان همدان  اظهار داشت: یکی از ویژگی های مطبوعات این استان زنده و پویا بودن تولیدات گزارشی آن است که انصافا آمار خوشحال کننده ای را در مقایسه با دهه های گذشته داشته است.

 

*سال 93 اوج صدور مجوزها بوده است

 

وی افزود: از نظر کمیت و کیفیت در حوزه ارائه مجوز های جدید در طول تاریخ مطبوعات درخشان بوده است و سال ۹۳اوج صدور مجوزها بوده است.

 

 

عبادی با اشاره به یکی دیگر از ویژگی های مطبوعات این استان خاطر نشان کرد:  برخورداری تمامی شهرستان های استان از مطبوعات که در راستای عدالت به منظور توزیع عادلانه امکانات است، در حال حاضر تمامی شهرستان های استان دارای مطبوعات هستند.

 

وی در پایان کلام خود دوری و پرهیز از شایعات را از شاخص های خانه مطبوعات استان همدان برشمرد و ادامه داد: اعتدال، آرامش و گسترش فرهنگ دینی نیز در حوزه فرهنگی بوده است که در این راستا تلاش هایی شده است.

 

پس از صحبتهای مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به تعدادی از اهالی رسانه زمان داده شد تا آنها به نمایندگی از سایر خبرنگاران صحبت کنند که این سخنرانی ها خالی از انتقاد و گلایه مندی نبود.

 

 

*قاضی زاده: این حرفه عشق و دیوانگی میخواهد

 

علی اکبر قاضی زاده پژوهشگر حوزه رسانه و ارتباطات میهمان ویژه روز خبرنگار در همدان بود که ضمن گرامیداشت روز خبرنگار مراسم زادروز  این پیشکسوت عرصه خبر نیز جشن گرفته شد.

 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه از درد و دل خبرنگاران بسیار متاثر گردید اظهار داشت: این حرفه سخت است و خطرناک این حرفه نه افتخار و نه ثروت دارد عشق و دیوانگی میخواهد اگر این دو را دارید خوش آمدید.

 

وی ادامه داد: ما در جامعه ای زندگی میکنیم که هشتاد میلیون جمعیت دارد که ۵۵میلیون از این جمعیتی دارد که میتوانند روزنامه بخوانند اما انصافا ما چند درصد از این جمعیت را روزنامه خوان کردیم.

 

قاضی زاده با تایید اینکه فضای مجازی نیز در این اتفاق موثر بوده است افزود: ما پیش از آمدن این فضا نیز در این امر موفق نبودیم، نکته دیگر اینکه مگر فضای مجازی فقط برای ما است آیا در کشور های دیگر فضای مجازی نیست پس چرا میزان مطالعه ما نسبت به آنها این مقدار فاصله دارد.

 

 

این استاد پیشکسوت خبرنگاری عنوان کرد: من از سال ۴۸تا الان غیر از روزنامه نگاری از هیچ سرچشمه ای زندگی ام تامین نشده است.

 

وی افزود: من از جنس شما هستم وقتی میبینم خانم روزبهانی از ملایر  آن رنج نامه را میخواند من باید آب شوم و به زیر زمین بروم .

 

*بسیاری از مسئولان تاب و تحمل نقد را ندارند/بازار شکایت از روزنامه نگاران داغ است

 

قاضی زاده با اشاره به اینکه روزنامه نگاران در طول ۱۸۶ سال سابقه مطبوعاتی در کشور از ابتدا نیز با دو مشکل اساسی  روبه رو بوده اند، اظهار داشت: یک اینکه عزیزانی که در کشور خدمت میکنند، بسیاری از مدیران و مسئولان تاب و تحمل نقد روزنامه نگاران را ندارند و بازار شکایت از روزنامه نگاران داغ است.

 

این پژوهشگر حوزه رسانه و ارتباطات افزود: البته عیب از خود ما است ما باید خودمان را قوی کنیم و به حرفه خود و خودمان احترام بگذاریم.

 

وی گفت: اگر میخواهید در این حرفه به بازنشستگی برسید و مسن ترها اگر میخواهند این حرفه را به جوان تر ها انتقال بدهند راهش تقویت خودتان است .

 

*خبرنگار پشت کیبورد نشین پیشرفت نمیکند

 

قاضی زاده تصریح کرد: روزنامه نگاری که سفر نمی رود کتاب نمیخواند، تجربه نمیکند و با مردم ارتباط برقرار نمیکند و عادت به پشت کیبورد نشینی و مانیتور نشینی دارد متاسفانه خیلی پیشرفت نمیکند.

 

وی افزود: آن عناوین و تیترهای افتخار آمیزی که به ما می دهند برای روزنامه نگاریست که با مردم خود صمیمی است، کشور و مردمش را دوست دارد و برای آنها همه کار می کند.

 

وی در پایان صحبتهای خود روز خبرنگار را به همه خبرنگاران و اهالی رسانه تبریک گفت.

 

در ادامه مراسم از این پیشکسوت حوزه رسانه و ارتباطات تجلیل به عمل آمد.

 

 

*نیکبخت: خبرنگاران قطعا استرس نمیگرند اما به دیگران خوب استرس و افسردگی میدهند

 

در بخش دیگری از برنامه که به اذان مغرب نیز برخورد  اما با این وجود استاندار همدان به ایراد سخنرانی پرداخت.

محمد ناصر نیکبخت با اشاره به بخشی از سخنان و گلایه مندی های نماینده خبرنگاران شهرستان ها بیان داشت:خبرنگاران قطعا استرس نمی گیرند اما به دیگران خود خوب استرس و افسردگی می دهند.

 

وی گفت: شما خبرنگاران گاهی با بی احترامی ها روبه رو می شوید ولی این حرفه را شما دوست دارید، بله قبول دارم دستمزد کمی میگیرید اما عشق شما وادار کرده این کار را بپذیرید و کاری که با عشق همراه باشد با خستگی همراه نخواهد شد.

*ظلم به خبرنگاران زمانی است که ابزار دست همکارانشان قرار میگیرد

نیکبخت افزود: قبول دارم شما در آمد‌کمی دارید اما اینها را بایدبه صاحبان روزنامه و ‌مدیران شما بگوییم مدیران روزنامه ها  و صاحب امتیازهای روزنامه ها باید شما را ببینید خبرنگار نباشد روزنامه و رسانه نیست .

 

وی اظهار داشت: صاحبان روزنامه باید خبرنگاران را ببینند موجودیت روزنامه از خبرنگاران است.

 

استاندار همدان با اشاره به میدان داری شبکه های  اجتماعی و فضای مجازی اذعان داشت:  در این شرایط روزنامه ای بمیتواند دوام بیاورد که شرافت و صداقت رسانه ای داشته باشد این هم شدنی نیست مگر اینکه خبرنگاران راضی باشند.

 

*مدیری رپورتاژ نمی دهد برخی روزنامه ها حرف نزده ی ما را خبر میکنند

 

وی گفت: برخی روزنامه ها  بی لطفی میکنند به نام من خبر چاپ میکنند اینجا ما رعایت اخلاق حرفه ای  را کرده ایم؟! بعد میگویند خبرنگار به ما گفته است من میدانم آن خبرنگار نگفته است.

 

نیکبخت ادامه داد: از طرف ما به خبرنگاران ظلمی نمیشود اگر ظلمی میشود  زمانی است که ابزار دست همکارانشان می شوند.

 

استاندار همدان بیان کرد: شرف حرفه ای را باید رعایت کنیم باید همه خودمان را حفظ کنیم اگر شرف قلم را حفظ نکنیم از ما استقبال نخواهد شد.

 

نیکبخت بیان کرد: یک روزنامه ممکن است از مدیری نگران باشد، مدیری به آنها رپورتاژ نداده باشد و یا اشتراکش کم باشد چرا بایدبیایند از قول استاندار بگویند که آن دستگاه سرشکستگی به بار آورده است.

 

این مقام مسئول اذعان داشت: من مطمئنم هیچ خبرنگاری با توجه به عشقی که به کارش دارد شرف حرفه ای خود را نادیده نمیگیرد.

وی گفت: روزنامه ها در مشروطه تاثیر گذار ی فراوانی داشتند و ما ۱۱۱ سال پیش گفتیم مشروطه و مردم سالاری میخواهیم نه پادشاهی، ما چنین جامعه ای داریم .

نیکبخت با بیان اینکه اکثریت خبرنگاران شریف هستند، گفت: ما مخلص همه ی خبرنگاران هستیم من مطمئنم هیچ خبرنگاری با توجه به عشقی که به کارش دارد شرف حرفه ای خود  را نادیده نمیگیرد، قطعا این جامعه خبرنگار را دوست دارد و اکثرا خبرنگاران انسانهای شریف ‌وارسته ای هستند و قلمشان شریف است.

 

استاندار همدان تاکید کرد: وقتی خبرها و رسانه خبری آلوده شود جامعه آلوده شود.

وی اذعان داشت: مدیری که در استان است واقعا از رسانه حساب می برد اما از قلم درست آن حساب می برد.

نیکبخت با اشاره به اینکه اگرقلم و رسانه  نباشد جامعه به انحراف خواهد رفت، بیان داشت: من قدردان جامعه خبر و رسانه هستم .

وی با بیان اینکه شما خبرنگاران باید از پیشکسوتان خود‌ تقدیر کنید، افزود: من از همه ی خبرنگاران حمایت میکنیم اگر‌مدیری  همکاریش خوب نبود به بنده اطلاع بدید .

نیکبخت در بخشی دیگر از سخنان خویش همچون روال گذشته  به تعریف و تمجید از دولت تدبیر و امید پرداخت و اضافه کرد: دولت دوازدهم به برکت حماسه ای که رهبری ایجاد کردند، انتخاب شد.

*خبرنگاران اشتباهاتشان را بپذیرند

وی با بیان اینکه خبرنگار باید نیکو ببیند و نیکو بشنود گفت: خبرنگاران هر جا اشتباه کردند باید اشتباهشان را بپذیرند و ما هم باید آمادگی نقد را داشته باشیم.

 

وی با اشاره به اینکه اگر شما خبرنگاران نباشید روزنامه ای وجود ندارد، عنوان کرد: من پشتیبان شما خبرنگاران هستم بیش از اینکه پشتیبان مدیران شما باشم.

 

 

در پایان مراسم به خبرنگاران برتر در حوزه ورزشی، زبانهای خارجه و حافظ کل قرآن و... جوایزی اهداشد.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت