آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 26 تير 1396 ساعت 13:28   |   کد مطلب: 28162
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اسدآباد نهادی فرهنگی برای گذراندن اوقات فراغت افراد 6 الی 16 سال است.

به گزارش نافع به نقل از خبرنگار آوای سیدجمال؛ تابستان فصل دوم سال است و گرم؛ اما گرمی و داغی آن با تعطیلی مدارس برای قشری کودک و نوجوانان خوشایند است؛ البته اگر امکاناتی برای آنان فراهم باشد تا گرمابخش تفریحات سالم شود.

تابستان برای هر کس تعبیر خاص خود را دارد؛ فصل هندوانه خنک و میوه‌های نوبرانه و از همه مهم‌تر تعطیلی مدرسه.

۹ ماه تلاش و کوشش دانش آموزان در طول سال می‌گذرد و سه ماه فرصت دارند که به تفریح ، گشت و گذار و به عبارتی همان گذراندن اوقات فراغت بپردازند؛ گویی این فصل بیشتر مختص کودکان و نوجوانان است.

از کوچه‌های پایین شهر که می گذری فوتبال بچه ها تماشا دارد، انسان دلش می‌خواهد تخمه بدست بنشیند و آنها را نظاره کند.

بازار داغ کلاس‌های تابستانه، بازی‌های ورزشی، بچه کنکوری‌ها و استرس آزمون؛ هر کس به نوبه خود تابستان خود را سپری می کند.

عده ای اوقات فراغت را با دید و بازدیدهای تابستانه همراه با چاشنی هندوانه و عصرانه های خوشمزه می گذرانند.

این فصل که از راه می‌رسد درودیوار شهر پر می‌شود از پوسترهای تبلیغاتی؛ پسرکی تمام زور خود را جمع می کند و دسته‌های گاری را در دستان کوچکش جا می‌کند و با تمام قدرت هل می دهد؛ گاری پر از سبزی را به میدان شهر می برد و داد می‌زند؛ سبزی تازه دارم.

او را نگاه می کنم و فکر می‌کنم چرا مثل خیلی‌ها تفریحی و سرگرمی را انتخاب نمی‌کند خیلی زود به جوابی می‌رسم که بی‌شک همه به یک حالت زندگی نمی کنند. دم عصر که به خانه برمی گردد لبخند بر لب پول های خود را مرتب می کند.

تأسیس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اسدآباد در سال 79

درست است برای او این کار هم اوقات فراغت است آری  به تصویر کشیدن جَنَمَش فراغت وصف ناپذیری بود.

کوچه ی بالاتر دخترها گچ بدست زمین را نقاشی می‌کردند و بازی لی لی را دنبال می کردند؛ مرتب در حین بازی به یکدیگر درس‌های زندگی می‌دادند که هر کس نوبت خودش تقلب نداریم و...

روی پله‌های کوچه دو پسر دست‌های خود را زیر چانه‌ی خود گذاشته بودند و شطرنج بازی می‌کردند و از قانون قشنگ و البته سخت این بازی می گفتند.

حال در این شهر که هر کسی به نوعی اوقات فراغتش را در تابستان می‌گذراند، کانونی وجود دارد که متولی برنامه های خاص برای کودکان و نوجوانان است؛

نهاد فرهنگی که هم محل کتابخوانی است، هم بازی و تفریح سالم قشر کودک و نوجوان؛ با مسئول این کانون پرورشی فکری به گفت‌وگو نشستیم تا از فعالیت‌های این کانون در راستای اوقات فراغت جویا شویم.

مژگان هادی با گزارشی از فعالیت‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این شهرستان در راستای طرح اوقات فراغت، می‌گوید: این کانون یکی از نهادهای فعالی است که در سال 79 به منظور فعالیت در امور فرهنگی و هنری و کتابخوانی تأسیس شد.

وجود 13 هزار کتاب برای نوجوانان و کودکان در این کانون

وی تصریح کرد: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خدمات مناسبی را به رده سنی 6 الی 16 سال ارائه می‌دهد.

مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اسدآباد گفت: در این مرکز 13 هزار جلد کتاب شامل کتاب‌های داستان، علمی، هنری، دینی، و ادبیات جود دارد که در قفسه های مجزا در جهت استفاده اعضای کودک و نوجوان چیدمان شده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون این کانون دارای 1800 نفر عضو دختر و پسر در گروه‌های سنی مختلف است، گفت: برنامه‌های متنوع فرهنگی، هنری، دینی ، علمی و ادبی از جمله برنامه‌هایی است که در قالب قصه گویی، شعرخوانی، نشریه سازی، سفالگری، نقاشی، شعر و داستان نویسی، کاردستی، شعر و موسیقی اجر می‌شود.

هادی با بیان اینکه در اجرای طرح اوقات فراغت کانون یکی از مراکزی است که هم به صورت مستقل هم با همکاری ادارات دیگر اقدام به برنامه‌های متنوعی در این راستای می‌کند، افزود: تابستان امسال در کانون برنامه‌های شامل جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان ، اجرای مسابقات کتابخوانی، برنامه برگی از شاهنامه، برنامه فرهنگی، ادبی و نشریه گلدان، آموزش مهارت قصه گویی را انجام می‌شود.

1800 نفر عضو دختر و پسر در کانون

وی به اجرای برنامه برگی از شاهنامه اشاره کرد و گفت: این برنامه شامل روخوانی اشعار شاهنامه، قصه گویی از قصه‌های شاهنامه، تحلیل مباحث موجود در شاهنامه است که بیش از 30 نفر از اعضا علاقه‌مند در این طرح شرکت کردند.

مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اسدآباد با اشاره به برگزاری جشنواره بین المللی قصه گویی در دی ماه هر سال، گفت: به منظور حضور اعضای کانون در این جشنواره اموزش مهارت قصه گویی ویژه اعضای نوجوان و مادران برگزار میشود.

وی گفت: انتظار می‌رود که با همکاری نهادهای فرهنگی دیگر در شهرستان بتوانیم برنامه های خوب، مفرح، شاد و خلاقانه ای را برای کودکان ونوجوانان اجرا کنیم.

انتهای پیام/ن

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت