دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان
آخرین قیمت سکه و طلا

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : جمعه 23 تیر 1396 ساعت 14:21   |   کد مطلب: 28120
آیین عبادی سیاسی نماز جمعه در شهرستانهای همدان برگزار گردید و ائمه جمعه در خطبه های امروز به ایراد سخنرانی پیرامون مسائل مختلف فرهنگی اقتصادی روز پرداختند.

به گزارش نافع، نماز سیاسی عبادی جمعه این هفته نیز با حضور پرشور و ولایتمدار مردم استان همدان اقامه گردید و ائمه جمعه سراسر این استان به ایراد خطبه ها پرداختند.

 

مشروح خطبه های نماز جمعه در استان همدان

 

همدان

بانک ها در احقاق حقوق مردم ظلم می کنند

 

آیت الله غیاث الدین طه محمدی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان در خطبه های سیاسی عبادی نماز جمعه 23 تیرماه در حسینیه امام خمینی (ره )اظهار داشت : سلامت و بیماری مختص جانداران نیست به عنوان مثال اقتصاد سالم ,اقتصاد بیمار ,اخلاق سالم ,اخلاق کجدار و مریض از شاخه های دیگر بیماری است.

 

وی اظهار داشت: هیچ گونه بیماری جسمی انسان را به جهنم نمی برد اما بیماری های  اخلاقی باعث می شوند هزاران سال انسان در جهنم عذاب بکشد. وی افزود: حضرت امیرالمومنین(ع) می فرماید "دوستان ویژه خداوند در ابتدا عقل را زنده می کنند ".شخصی که عقل درستی ندارد هیچ چیز ندارد. عقل فرمانده افکار است به معنای آنکه هر انچه که در عالم واقعیت رخ داده است توسط فکر صورت گرفته است . یک ساعت فکر کردن به مثابه 70 سال عبادت است .

امام جمعه همدان در خصوص انواع عقل تصریح کرد: عقل بر دو گونه است؛ عقل نظری تشخیص خوب و بد حق و باطل  و عقل عملی دعوت به اجرا است. بعد از تشخیص باید عمل کرد و انجام داد. در برخی افراد عقل نظری حاکم است اما در عقل عملی تنبل هستند و عده ای دیگر در عقل عملی مشارکت می کنند اما در عقل نظری دچار بحران هستند اما در صورتی که عقل نظری و عقل عملی همگام عمل کنند منتج به پیروزی خواهد بود .

خطیب نماز جمعه تصریح کرد :امروزه دنیای علم است اما علم منهای عقل. هر دانشی که بدون عقل باشد باعث ذلت و گمراهی انسان است. امروزه بزرگترین رقم ثروت صرف جنگ و جنگ افزار می شود.

وی خاطر نشان کرد: ناامن ترین کشور دنیا کشور آمریکا است که دولت آن  توان جمع آوری اسلحه از بین مردم را ندارد. چیزی که در زندگی بشر امروز حاکم نیست عقل است.

خطیب جمعه همدان بیان داشت: پیامبران آمده اند که بشر را به تعقل وادارند اما چرا در دنیای امروز عقل در پس پرده فرو رفته است چون عقل را در چنگال نفس اماره گرفته اند. تمام گناهان ناشی از آزادی نفس اماره است .

نماینده ولی فقیه اشاره کرد :اقتصاد سالم بر مبنای این است که نه شما به کسی ظلم کنید نه کسی به شما ظلم کند  اما در جامعه اسلامی بانک ها در احقاق حقوق مردم ظلم می کنند و مردم نیز   در احقاق حقوق بانک ها  ظلم می کنند در دین روایت شده است که اگر یک فرد غذای حرامی استفاده کند تا چهل روز روح او به انواع بیماری گرفتار می شود .

طه محمدی تاکید کرد: اخلاق سالم سبب می شود تمام اعضای خانواده اهل بهشت باشند. اخلاق سالم در جامعه سبب می شود جامعه رستگار و دولت سالم باشد. در آن جامعه  حق افراد مظلوم را از حلقوم قویترین افراد برمی گیرند و به اصول ارزشی جامعه اهمیت داده می شود . اما اگر در جامعه ای اعمال نفوذ شود و حقوق افراد ضعیف در زیر دست و پا پایمال شود آن جامعه بیمار است .

 

نماینده ولی فقیه در استان همدان در خطبه دوم ابراز داشت :خدا را شاکر هستیم که از تاریخ استفاده از  حمل و نقل ریلی امسال شهرستان همدان از نعمت حمل ونقل ریلی بهره مند شد. انشاءالله این راه آهن تا کشور عراق امتداد پیدا کند .

نماینده ولی فقیه اظهار داشت :در سخنرانی پیش از خطبه محمد نباتی سخنگوی هیئت نظارت بر انتخابات به اهمیت شورای نگهبان اشاره کرد که از منویات  امام خمینی (ره)است وباعث سر افرازی انتخابات ایران در جهان است.

محمدی در خصوص پیروزی های موصل  افزود : امریکا و ترکیه و اروپائیان و حکومت های دست نشانده عربی  چه مقدار هزینه کردند تا داعش پیروز شود  اما به حمد الله حق پیروز شد و موصل آزاد شد. غیر از ولایت فقیه چه کسی می توانست در مقابل دشمن نادان داعش ایستادگی کند.

 

رزن

 شورای نگهبان تضعیف شود به سرنوشت مشروطه دچار می شویم

 

حمید حمزه پور  امام جمعه موقت رزن با اشاره به اینکه دنیای غرب با وجود اینکه خدا و دنیا را کنار گذاشته اند همچنان در زندگی مادی و معنوی خود مشکل دارند  اظهار داشت: اگر مشکلی ندارند ما می رویم و تقوا و خدا را کنار میگذاریم اما میبینیم که دنیای غرب پر از آسیب های اجتماعی است به واسطه اینکه از خدا فاصله گرفته و تقوا را کنار گذارده است.

 

وی با اشاره به اینکه برخی از جوانها میخواهند از دریچه سینما با دنیای غرب آشنا شوند؛ افزود: این غلط است باید از طریق متفکران و بزرگان دنیای غرب با آن آشنا شویم و اگر از این دریچه با دنیای غرب آشنا شویم به واقعیت می رسیم وگرنه سینما و هالیود که واقعیت غرب را نشون نمی دهد.

 

مولازاده با بیان اینکه از نظر روانشناسان و متفکران غربی نیز دنیا غرب بیمار است تصریح کرد: غرب دچار بیماری پوچ گرایی،روحی است، زیرا آنها بی تقوایی را ترویج کرده اند.

 

این عالم برجسته افزود: البته بحث ما در مورد فرهنگ غرب است نه صنعت غرب که بر خی جوانهای ما و مسئولین ما عاشق صنعت غرب شده اند که ما بحثی بر سر آن نداریم و باید از پیشرفتهای صنعت غرب باید استفاده کنیم .

 

وی خاطرنشان کرد: شاید برخی بروند بگویند فلانی در خطبه ها گفت در کشور را ببندید اما حرف من این نیست.

 

وی گفت: تا کسی میاید دنیای غرب را نقد کند چند برچسب می زنند اما بحث ما صنعت غرب نیست که باید از آن استفاده کنیم بحث ما فرهنگ غرب است که خودشان میگویند پر از ایراد و مشکل است.

 

امام جمعه رزن تصریح کرد: اگر ما هم به سمت فرهنگ غرب برویم قطعا به آن مشکلات دچار می شویم نتیجه بی خدایی و بی تقوایی در همین دنیا می شود آسیب های اجتماعی .

 

وی تاکید داشت: خداوند تقوا را فقط برای دنیای آخرت نگذاشته است بلکه نتیجه اش در همین دنیا نیز هست.

مولازاده افزود: امروز باید غربی ها بیایند و بگویند ما اشتباه کردیم و خدا را از زندگی مردم حذف کردیم  در حالی که راه برگشت این است و آنها روی آن را ندارند، موقعیت خوبی است که ما از دنیای غرب عبرت بگیریم.

 

وی با اشاره به اظهار داشت: اگر تقوا و حیا و دین مداری از زندگی ما حذف شود مشکلات دنیای غرب به سراغ ما نیزخواهد آمد، همانطور که امروز متاسفانه به سراغ ما آمده است  آمار طلاق را که با 20 سال قبل  در کشورمان مقایسه‌می کنیم می بینیم که امروز بسیار بیشتر شده است.

 

وی افزود: آمار افسردگی نسبت به ۲۰ سال قبل چگونه بالا رفته است؟ خودکشی و اعتیاد بیشتر شده است، چرا ۲۰ سال قبل  در جامعه چیزی به نام پوچی نداشتیم که احساس پوچی ریشه بسیاری از مشکلات مثل  افسردگی است، دنیای غرب در باتلاقی گیر کرده است که راه بر گشت ندارد. آیا ما نمی خواهیم از این اتفاق عبرت بگیریم؟ قبل از دیر شدن باید عبرت بگیریم.

 

مولازاده اظهار داشت: امروز دنیای عرب در باتلاق فرهنگی گیر کرده است که راه برگشت ندارد تقوای الهی فقط به معنی این نیست که فقط برای آخرت باشد بلکه بر ای دنیای ما هم هست. کسی که احساس پوچی کند و معتاد شود دیگر زندگی خوشی نخواهد داشت اعتیاد سنتی کم بود هدیه دنیای غرب به نام مواد صنعتی نیز آمد.

وی افزود: فرهنگ یک کشور به آسانی تغییر نمی کند بیشتر سی سال طول میکشد تا فرهنگ یک کشور تغییر کند.

وی ادامه داد: برخی میگویند آمار طلاق و اعتیاد با جلسه حل کنیم با جلسه حل نمی شود با عمل حل می شود.

 

این خطیب نمازجمعه گفت: وقتی آبی بر روی زمین ریخت دیگر جمع نمی شود فرهنگ یک کشور از اسلامی به غربی تغییر کرد نمی شود دیگر عوضش کرد به این راحتی چقدر برای پسر و دخترانمان برنامه ریزی کردیم که اسیر این دنیای غرب نشوند آمریکا مفصل‌ برای اوقات فراغت جوانان ما برنامه ریزی کرده است.

 

مولازاده تاکید کرد: هر چه به سمت فرهنگ غرب برویم بدتر خواهد شد و این سخن روانشناسان و کاشناسان است امیدواریم برخی از مردم و مسئولین شیفته دنیای غرب نباشند، اسلام ما بسیار بسیار غنی است.

 

وی در بخش دیگری از سخنانش با ابراز تاسف بیان داشت: برخی ها شورای نگهبان را وقتی به نفع آنان رای می دهند تعریف می کنند و هر موقع بر خلاف آنان رای داد تخریب میکنند پس بفرمایید شورای نگهبان برای حزب ما باشد.

وی افزود: شورای نگهبان نباید تضعیف شود بدانیم شورای نگهبان اگر تخریب شود به سرنوشت مشروطه دچار خواهیم شد.

 

وی در پایان تاکید کرد: شورای نگهبان از شش فقیه و شش حقوقدان تشکیل شده است که از مردم عادی است شاید هم در جایی اشتباهی کند البته شورای نگهبان در قانون اساسی بسیار خوب عمل کرده است بالاخره معصوم که نیستند امکان دارد اشتباه کنند اما مهم این است که تضعیف شورای نگهبان تضعیف کشور است و سنگ روی سنگ بند نمی شود.

 

نهاوند

 

مقاومت تنها راه مقابله با تروریسم و استکبار جهانی است 

 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عباسعلی مغیثی در خطبه‌های نماز جمعه نهاوند با تبریک آزادسازی موصل از دست تروریست‌های تکفیری گفت: این پیروزی باعث خوشحالی کشورهای منطقه و محور مقاومت شد و نشان داد که با مقاومت و ایمان می‌توان بر تکفیری‌ها پیروز شد.

 

وی اظهار داشت: جبهه استکبار غربی و منطقه‌ای و در رأس آن‌ها آمریکا گروهک‌های تروریستی و تکفیری را برای مقابله با اسلام ناب محمدی به وجود آوردند و از آن‌ها حمایت و پشتیبانی می‌کنند.

امام‌جمعه نهاوند افزود: هدف نهایی آن‌ها از تجهیز گروهک‌های تکفیری ضربه زدن به انقلاب اسلامی ایران است ولی بافضل خدا و با مجاهدت رزمندگان اسلام و مدافعان حرم در این راه ناکام شدند.

وی بیان داشت: هر جا کشورهای مسلمان در مقابل ظلم و تروریست مقاومت کردند پیروز شدند که نمونه بارز این مقاومت جمهوری اسلامی ایران است که باقدرت در مقابل آمریکا و جبهه کفر و نفاق ایستاده است و امروز در دنیا عزتمند و با اقتدا است.

مغیثی در ادامه با اشاره به هفته عفاف و حجاب گفت: در این هفته برنامه‌هایی در سطح شهرستان اجرا شد و تجمع خوبی هم برگزار شد که این نشان می‌دهد موضوع عفاف و حجاب برای سلامت جامعه بسیار مهم است.
وی ادامه داد: رعایت موضوع عفاف و حجاب از طرف زنان و مردان جامعه باعث ایجاد احساس امنیت اجتماعی و سلامت فردی و اجتماعی جامعه می‌شود که همه باید در این زمینه مسئولیت‌پذیر باشند و احساس وظیفه کنند.

 

اسدآباد

شورای نگهبان استوانه محکم نظام اسلامی است

حجت الاسلام سیدموسی حسینی مجد در خطبه های نماز جمعه این هفته شهر اسدآباد با تاکید بر رعایت تقوای الهی به مسئله بهتان اشاره کرد و گفت: درسی که در قرآن بر آن تاکید شده دوری ورزیدن از گناه بهتان است که برخی برای رسیدن به منصب و مقام گناه می کنند.

 وی به انتخابات امسال اشاره کرد و گفت نمونه از گناه بهتان زدن در انتخابات است.

 

وی با اشاره به سالروز شهادت حضرت امام صادق ع اظهار کرد: ایشان به عنوان امام ششم است که فقه شیعه جعفری، ادبی و دین مبین اسلام را ترویج داد و 4 هزار شالگرد تربیت کردند که همه دستگاهها و مردم باید نسبت به عزاداری این امام همام بپردازیم. 

 

امام جمعه اسدآباد با اشاره به سالروز تاسیس شورای نگهبان و دیدگاه رهبری در زمبنه این نهاد ، تصریح کرد: این نهاد مانع انحراف نظام از خط دین است و گر نمی بود حرکت نظام زیر سوال بود.

وی اسلامیت نظام را از وجود شورای نگهبان خواند و گفت: مردم نباید این نهاد را  در انتخابات ببینند چرا که این نهاد به عنوان استوانه محکم نظام جایگاه رفیعی دارد.

وی با اشاره به هفته بهزیستی از خیرین خواست که نسبت به امور معلولان و جامعه هدف این نهاد کمک کنند.

وی با تبریک مردم عراق در جنگ موصل، گفت: این پیروزی نشانه همبستگی مردم عراق و رشادتها و جانفشانیهای رزمندگان آنان است.

 

بهار

 

حجاب و عفاف اصل مهمی در جامعه است

 

امام جمعه شهر بهار در خطبه نماز جمعه این هفته شهر بهار به بزرگداشت حجاب و عفاف در بهار اشاره کرد و گفت: حجاب و عفاف اصل مهمی در جامعه کنونی است که باید به آن توجه ویژه ای کرد و مسئولین با روش ها و برنامه های مختلف باید در نهادینه کردن حجاب در خانواده ها تلاش کنند و این مهم را جدی بگیرند.

 

حجت الاسلام حاتم نیا در بخش دیگری از سخنانش به شهادت امام جعفر صادق (ع) اشاره کرد و عصر امامت ایشان را یکی از پر تلاطم ترین زمانهای تاریخ اسلام خواند و شهادت این امام همام را تسلیت گفت.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما