دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 20 تیر 1396 ساعت 23:50   |   کد مطلب: 28083
کارشناس ارشد آلودگی محیط زیست منشأ هجوم ریزگردها را به آسمان ایران اینگونه بیان میدارد: این معضل دو منشأ دارد یکی منشأ خارجی مثل بیابانهای کشورهای عراق وعربستان و دیگری منشأ استانی است که میتوان به ضعف های اداره محیط زیست اشاره داشت.

به گزارش نافع، این اولین باری نیست که چشم مردم همدان به جمال گرد و غبار در آسمان روشن شده است هنوز چند روزی از پاک شدن موج گرد و غبار در آسمان همدان نگذشته بود که باز هم با ورود توده جدید  همدان میزبان این مهمانان ناخوانده شد.

 

 

 

به گفته نادر پیرتاج مسئول مرکز پیش‌بینی هوای استان همدان این توده گرد و غبار از روز یکشنبه به تدریج وارد استان شده است و تا روز چهارشنبه ادامه دارد که در بعضی ساعات پدیده گرد و غبار غالبا به صورت رقیق، سبب کاهش دید و کاهش کیفیت هوا خواهد شد.

 

 

 

یکی از شهروندان همدانی در گفت و گو با خبرنگار ما در رابطه با گرد و غباری که آسمان آبی این استان را تیره کرده است اظهار داشت: گویا قرار نیست مسئولین فکری به حال این وضعیت بکنند وضعیت این استان نیز کم کم نگران کننده شده چند وقت یک بار ما شاهدیم که گردو غبار هوای شهر ما را آلوده می کند.

 

 

یکی دیگر از شهروندان همدانی در رابطه  با منشا ریزگردهایی که گاها به سراغ ما می آیند اظهار میدارد: وقتی جلوی رودخانه ها سد میزنند آب به دشت ها نمیرسد و مسلما دشت ها خشک میشوند.

 

 

وی ادامه می دهد: این ریزگردها با آلودگی که به همراه خود می آورد انسانها و گیاهان و حیوانات را بیمار میکند.

 

 

پیرمردی که در کنار این شهروند نشسته است در ادامه سخنان دوستش میگوید ما چند رودخانه عظیم داریم که در طی سال هرز میرود و آبها صحیح استفاده نمی شود.

 

خانواده ای که برای تفریح به فضای سبز آمده اند از آلودگی و غبار هوا گلایه داشته و میگویند: فرزند من آلرژی دارد و وقتی به بیرون آمدیم از آمدنمان پشیمان شدیم، این آلودگی ممکن است باعث بیمار شدن فرزندانم شود.

 

 

وی ادامه میدهد: گردو غبار بیماری ها را با خود منتقل میکند ما از مسئولین میخواهیم توجه بیشتری به این موضع داشته باشند.

 

 

یکی دیگر از شهروندان همدانی اینگونه بیان میدارد: فرزندانم دوست دارند کمی آنها را به گردش بیاروم اما این روزها از ترس آلودگی هوا کمتر جرأت میکنم .

 

 

وی میگوید: ما از مسئولین میخواهیم که فکر جدی در رابطه با این مشکل که واقعا درحال تبدیل شدن به بحران است بکنند.

 

 

در ادامه با یکی از کارشناسان رشته محیط زیست به گفت و گو نشسته ایم تا پیرامون مشکل ورود ریزگردها و علل تشدید این پدیده در سطح استان بپردازیم.

 

مینو جعفری کارشناس ارشد آلودگی محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار ما منشا هجوم ریزگردها را به آسمان ایران اینگونه بیان میدارد: این معضل دو منشأ دارد یکی منشأ خارجی مثل بیابانهای کشورهای عراق وعربستان و دیگری منشا استانی است که میتوان به ضعف های اداره محیط زیست اشاره داشت.

 

 

وی در خصوص منابع ریزگردها در داخل کشور می افزاید: عواملی همچون فرسایش خاک، قطع درختان، برداشت بی رویه از آب های زیر زمینی و مدیریت غیر صحیح که سبب خشک شدن برخی از تالاب ها شده است از عوامل اصلی داخلی این ریزگردها می باشد.

 

وی اظهار میدارد: در خصوص منابع خارجی ریزگردها هم مسئولان باید حداکثر تعامل را با کشورهای همسایه جهت کاهش آلودگی ها داشته باشند و بهانه های واهی برای رفع این آلودگی ها نیاورند.

 

 

وی با بیان اینکه مسئولان استانی باید نسبت به شناسایی منابع ریزگردها داخل استان اقدام کنند، اضافه می کند: در استان همدان هم شاهد افزایش منابع آلودگی هستیم که هر چه زودتر باید شناسایی شوند.

 

 

وی ادامه می دهد: کارخانه های سنگ کوبی که در استان همدان وجود دارد در افزایش این ریزگردها بسیار موثر هستند.

 

 

وی در ادامه با اشاره به وجود بیابان هایی در استان همدان می گوید: در چند سال پیش در داخل استان بیابانی وجود نداشت اما هم اکنون در اثر مدیریت غیر صحیح شاهد افزایش بیایان ها هستیم و بیابان های اطراف شهرستان فامنین و دشت قهاوند بی تاثیر در افزایش ریزگردها نیستند که اقدامی موثر جهت بیابان زدایی باید صورت گیرد.

 

 

جعفری با اشاره به اثرات ریزگردها در گسترش آلودگی اظهار میکند: زمانی که هوا آلوده است ذرات معلق باقی آلودگی های معلق در هوا را راحت جذب میکنند و به نوعی آلودگی را تشدید میکنند و راحت جذب ریه میشود.

 

وی با اشاره به اثرات آلودگی های در گردش توسط ریزگردها بیان میدارد: اثراتی که دارد برسلامت چشم، اعصاب و روان است و خصوصا برای بیماران قلبی خیلی تهدید کننده است و اعلام نشدن به هنگام آن موجب خطر برای این بیماران است.

 

 

کارشناس ارشد محیط زیست اضافه میکند: مرکز مدیریت فوریت های پزشکی در این مواقع باید در حالت آماده باش باشند.

 

وی در پایان تاکید میدارد: مساله ریزگردها که چندسالی است مهمان مردم ایران شده است با مدیریت صحیح  و  روش هایی همچون تهیه نقشه پهنه بندی مناطق بحرانی و شناسایی کانون ریزگردها قابل  کنترل است.

 

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت