دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
وضعیت آب و هوای همدان
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 23 خرداد 1396 ساعت 08:49   |   کد مطلب: 27601
با توجه به اینکه عادت به مطالعه در بین افراد جامعه یکی از معیارهای توسعه فرهنگی است و یکی از فاکتورهای اثرگذار بر عادت به مطالعه و حوزه فرهنگ کتابخوانی، امکانات و فرصت‌هایی است که در این راستا در یک جامعه ایجاد شده است بر آن شدیم که به بررسی وضعیت این فاکتور فرهنگی در استان همدان بپردازیم.

به گزارش نافع، با توجه به اینکه عادت به مطالعه در بین افراد جامعه یکی از معیارهای توسعه فرهنگی است و یکی از فاکتورهای اثرگذار بر عادت به مطالعه و حوزه فرهنگ کتابخوانی، امکانات و فرصت‌هایی است که در این راستا در یک جامعه ایجاد شده است بر ان شدیم که بررسی وضعیت این فاکتور فرهنگی در استان همدان بپردازیم.

 

 

به کتابخانه شهید مدرس میرویم تا از نزدیک اوضاع مطالعه در این کتابخانه را ببینیم و با افراد حاضر در کتابخانه گفت و گویی داشته باشیم، چرخی در داخل کتابخانه زده و به طور تصادفی به سمت یکی از خانم هایی که در حال مطالعه است میرویم این بانو که در رشته کامپیوتر تحصیل میکند در پاسخ به سوال ما میانگین مطالعه خود را در روز اینگونه بیان میدارد: مطالعه من در روز بین 4 تا 8 ساعت است.

 

 

 

الهام بهرامی فروتن ادامه می دهد: صبح ها از ساعت 9:30 به کتاب خانه می آیم و تا ظهر مطالعه میکنم به خصوص الان که در ایام امتحانات قرار داریم، در ایام غیر از امتحانات نیز مطالعاتم را در منزل انجام میدهم، بیشتر علاقه به خواندن قرآن و همچنین کتاب حافظ دارم.

 

 

گویا صحبت های ما این سکوت کتابخانه را شکسته بود به سمت یکی دیگر از حاضرین در کتابخانه می رویم خانمی که در رشته کتابداری در حال تحصیل است، وی در رابطه با میزان مطالعه خد اظهار میدارد: من الان دلیل اصلی حضورم در کتابخانه امتحانات است اما در کل خیلی مطالعه ندارم هرچند که مطالعه را دوست دارم در ایام غیر امتحانات بیشتر دانشگاهیم و فرصت برای کتابخانه آمدن خیلی نداریم.

 

 

سحر افراسیابی در رابطه با نقش فضای مجازی در افزایش یا کاهش سطح مطالعه میگوید: من خیلی فضای مجازی را دوست ندارم و به نظرم هیچ چیزی نمیتواند جایگزین کتابخوانی شود هرچند فضای مجازی را نیز نمیتوانم بگویم کلا باید رد کرد اما در مطالعه به نظرم فضای مجازی جایگزین خوبی برای کتابخوانی نیست چون متون آن معلوم نیست که منبع آن کجاست.

 

 

تینا قائدی خانمی است که در حال مطالعه برای کنکور است از وی در رابطه با میزان مطالعه اش در روز میپرسیم، این خانم اینگونه اظهار میدارد: در روز ده یا یازده ساعت در روزم را برای مطالعه درسی سپری میکنم، قبل از ایام کنکور مطالعه غیر درسی ام حدود یک یا دوساعت در روز بود گاهی از کتابخانه کتاب های مرتبط با روانشناسی میبردم و در منزل مطالعه میکردم.

 

 

خانم دیگری میانگین مطالعه خود را در روز 8 ساعت عنوان میکند و بیان میکند: مطالعات غیر درسی من در حد مطالعه رمان است ولی الان که پشت کنکور هستم بیشتر مطالعاتم درسی است.

 

 

الناز فروتن ادامه می دهد: قبلا زیاد به کتابخانه نمی آمدم اما در این ایام از فضای اینجا بسیار راضی هستم و بعد از قبولی در دانشگاه قطعا این فضای آرام را برای مطالعاتم ترجیح داده و باز هم به این مکان می آیم.

 

 

 

وی در رابطه با اثر فضای مجازی در مطالعه بیان میدارد: آن چیزی که انسان میتواند با خواندن یک کتاب درک کند در فضای مجازی خیلی امکان پذیر نیست چرا که خواندن یک کتاب در گوشی و یا سیستم سختی ها و عوارضی را به دنبال دارد و هر کسی این کار را انجام نمیدهد.

 

 

فضای مجازی تهدیدی که میتواند فرصت باشد

 

 

به سراغ مسئول این کتابخانه میرویم وی در رابطه با وضعیت مطالعه در این کتابخانه اظهار میدارد: این کتابخانه در منطقه ای از همدان واقع شده است که برخی دانشکده های دانشگاه بوعلی سینا در نزدیکی کتابخانه است وهمچنین ساکنین این منطقه بیشتر قشر تحصیلکرده هستند مراجعین خیلی زیاد نیستند و وضعیت مطالعه با این معیار و در این شرایط نمیتوان گفت خوب یا بد است در یک میزان متوسط است.

 

 

زهرا قراگوزلو ادامه میدهد: در این کتابخانه تعداد اعضا رنجی بالای هزار باید داشته باشد اما متأسفانه کمتر از این مقدار است.

 

 

وی بیشترین مراجعات اعضای کتابخانه را در ایام امتحانات بیان میکند.

 

 

قراگوزلو اذعان میکند: به نظرم در چند سال اخیر که شبکه های مجازی فعالتر شده است مراجعه به کتابخانه کمتر شده است و سطح مطالعه کاغذی نیز کمتر شده است، قبلا در کتابخانه ای بودم که در روزهای پنج شنبه امانت کتاب فوق العاده ای داشت و مردم بسیار استقبال میکردند اما الان میبینیم که به این صورت نیست.

 

 

وی تصریح میکند: از فضای مجازی میتوان به عنوان یک فرصت بهره برد اما این فضا هم تهدید و هم فرصت است، ما کارهایمان را میتوانیم در فضای مجازی گسترده بکنیم به طوری که معرفی کتب مفید باشد.

 

 

**مسئول کتابخانه شهید مدرس: تجهیزات کتابخانه ها در دوسال اخیر خوب نبوده است

 

 

مسئول کتابخانه شهید مدرس در رابطه با تجهیزات و رشد فیزیکی کتابخانه ها بیان میکند: در دو سال اخیر تجهیزات کتابخانه ها خوب نبوده اما قبل از آن خوب بوده است.

 

 

قراگوزلو در حالی که معتقد است ارائه تجهیزات در کتابخانه ها مدتی راکد شده است، ادامه می دهد: ارائه خدماتی از این قبیل انجام میشود اما در فواصل طولانی که جوابگو نیست.

 

 

این کتابدار بیان میکند: اکثر کتابخانه های ما این مشکل را داشتیم که ورود کتاب و به خصوص مجله در کتابخانه ها خیلی کم شده است در حالی که مجله باعث میشود که اعضا پایه ثابت کتابخانه شوند و دکتر برای کتابخانه ها محسوب میشود.

 

 

وی در پایان تصریح میکند: چون ممکن است یک کتاب بیاید 5 سال از آن بگذرد اما در مجله مطالب به روز است و افراد را بیشتر جذب میکند که متاسفانه الان کمتر به کتابخانه ها می آید و داریم محروم میشویم و شاید بتوان گفت محروم شده ایم.

 

 

خیزش موج کتابخوانی در مجموعه های خود جوش فرهنگی همدان

 

 

یکی از مجموعه های فرهنگی که در چند سال اخیر شاهد برنامه های خوب آن در جهت افزایش مطالعه در سطح شهر همدان بودیم مجتمع فرهنگی امام علی (ع) است، در این ایام نیز قطعا برنامه کتابخوانی دیگری در این مجموعه درحال برگزاری است به سراغ مدیر این مجموعه فرهنگی رفته تا از جوانب مختلف کار اطلاع بیشتری پیدا کنیم.

 

 

محمد رضا جباری در رابطه با ضرورت برگزاری مسابقات کتابخوانی درگفت و گو با ما اظهار میدارد: آنچه که ما بعضا از رسانه ها می شنویم میزان مطالعه در مجموعه کشور گفته می شود کم است.

 

 

وی ادامه می دهد: شنیده ایم که برخی می گویند سرانه مطالعه از 24 ساعت سه دقیقه است برخی میگویند سه ثانیه است من نمیدانم کدام است اما وقتی به وضعیت فرهنگی جامعه مینگریم این ضعف در جامعه مشهود است.

 

 

جباری ادامه می دهد: بر مبنای فرمایش پیغمبر  که میفرمایند:  «كلّكم راع و كلّكم مسؤول عن رعيّته» ما هم آنچه  از دستمان برآمده برنامه کتابخوانی گذاشته ایم که سطح مطالعه را در این شهر بالا ببریم.

 

 

وی با اشاره به هیأت امنای این مجموعه فرهنگی عنوان میکند: در اینجا هیأت امنا نیز باسواد بوده و متوجه ضرورت کتابخوانی هستند ما در سطح شهر همدان مسجد و حسینیه و کانون های فرهنگی زیاد داریم منتها شاید کارهای بزرگ انجام نمیشود.

 

 

مدیر این مجموعه فرهنگی اظهار میدارد: استقبال از مسابقات زیاد است که با توجه به جواب های آنها به سوالات هر کس در مسابقه جایزه ای دریافت میکند.

 

 

وی اضافه میکند: در 13 رجب سه نوبت مسابقه نهج البلاغه گذاشتیم که 1500خانواده درمرحله اول آن شرکت کردند و در مراحل بعدی آن نیز هر کدام 600 و 700 نفر شرکت کردند .

 

 

جباری ادامه میدهد: مسابقات حماسه حسینی در ایام محرم ، مسابقاتی برای ولادت حضرت زهرا(س)،  آسیب های ماهواره و مسابقات دیگر نیز برگزار شده است.

 

 

وی با بیان اینکه مسابقات کتابخوانی  را از سال 91 شروع کرده اند تصریح میکند:  با شروع مسابقات ما با استقبال خیلی خوب مردم مواجه شدیم،ما به اندازه بضاعت مالی خود این کار را انجام میدهیم، مسئولین مرتبط کمک مالی نمیکنند و  بحث مالی ما از طریق مردم و خیرین است.

 

**مدیر مجتمع امام علی(ع): مساجد را در گسترش فرهنگ کتابخوانی پشتیبانی مالی میکنیم

 

وی بیان میکند: اخیرا به نتیجه ای رسیدیم که این مسابقه کتابخوانی را سیار کنیم، به این شکل که جاهای دیگر هم این کار را بکنند  هیأت انصارالقیامت را آوردیم با مدیریت آقای شهیدی که آنها نیز دو سال است که مسابقه کتابخوانی می گذارند.

 

 

وی ادامه می دهد: همین اواخر سال 95 و اوایل 96 به مناسبت  میلاد حضرت زهرا (س)  در 17 مدرسه با همکاری  اتحادیه انجمن های اسلامی مسابقه برگزار گردید.

 

 

جباری تصریح میکند: یعنی ما پای اتحادیه و این هیأت انصارالقیامت که شاید حدود 2 سه هزار مخاطب دارد را پای کار کشیده ایم و همچنین موسسان بانوان خیر و پیش تاز را نیز فعال کردیم که هرساله در ماه مبارک رمضان مسابقه میگذارند که امسال نیز در حال اجرا است.
 

 

وی ادامه می دهد: دنبال این هستیم که اگر مساجد و حسینیه ها نیز همت کنند بحث کتابخوانی را پیش بگیرند و فعال شوند هم به لحاظ مالی و هم کاری کمکشان میکنیم.

 

 

وی با اشاره به مسابقه ای که برای ماه رمضان درنظر گرفته شده است بیان داشت:  یک جزوه و دو کتاب برای این مسابقه به عنوان منبع مشخص شده است که به مردم عزیز داده شده مطالعه میکنند و پاسخ سوالات طراحی شده را در پاسخ نامه هایی که همراه کتابها تحویل گرفته اند به صورت تشریحی مینویسند و به ما تحویل میدهند.

 

 

 

لازم به ذکر است که بگوییم مسئولین در اختتامیه این مسابقات شرکت میکنند و هنگامی که کیفیت کار را میبینند متحیر میشوند اما متأسفانه همچنان پس از تقدیر و تشکر کمی در روند مسیر حرکت خود تغییر حاصل نمیکنند.

 

 

در ادامه به گفت و گو با کارشناس فرهنگی کتابخانه ها در اداره کل کتابخانه های عمومی استان همدان نشسته ایم تا از وضعیت مطالعه این استان بیشتر مطلع شده و ضرورت افزایش مطالعه را جویا شویم.

 

 

** کارشناس فرهنگی کتابخانه ها: سایه فضای مجازی بر مطالعه کتابخوانی مشهود است

 

 

محسنی نجفی خواه مطالعه را به دلایل مختلفی که وجود دارد تحت الشعاع یکسری از مسائل میداند و اذعان میکند: میزان مطالعه در ایران نسبت به کشورهای جهان اول پایین است، الان مطالعات غیر درسی در بچه هایی که مستعد مطالعه هستند به خاطر مطالعات درسی و فوق برنامه همچون کلاسهای زبان انگلیسی کاهش یافته است.

 

 

وی ادامه می دهد: وقت و اوقات فراغت آنها به شدت کم شده است و رشد فضای مجازی مثل شبکه های اجتماعی نیز نوع مطالعه را از حالت کتاب paper به سمت فضای مجازی برده است.

 

 

نجفی خواه تأکید میکند: فضای مجازی حتی روزنامه ها و مجلات ما را نیز تحت الشعاع قرار داده است .

 

 

وی ضمن اینکه معتقد است که نمیشود گفت که مطالعه کم شده است و فقط نوع مطالعه تغییر کرده است، تصریح میکند: مطالعه کاغذی به سمت مطالعه درسی و یا مجازی حرکت کرده است و اینها باعث شده در حقیقت بر مطالعه کتابخوانی ما سایه ای انداخته شده و آن را کاهش دهد .

 

 

این کارشناس با اشاره به این که رشد عناوین مختلف را نیز نسبت به گذشته داشته ایم ، توضیح داد: در گذشته به طور مثال شاید شما با هزار عنوان کتاب مواجه بودید ولی امروز شاید بالای هزاران عنوان در سال ما خروجی داریم اگر قبلا یک کتاب دینی معراج سعادت وجود داشته امروزه هزاران عنوان کتاب دینی بیرون میاد قبلا هزاران نفر یک کتاب را میخواندند الان هزاران نفر هرکدام یک عنوان کتاب را میخوانند.

 

 

وی افزود: رشد عناوین و کم شدن حجم کتابها تاثیر گذار بوده است در کنارش گاهگاهی کپی پیست به وجود آمدن کتابها و کاهش محتوای آنها نیز در کاهش آمار کتابخوانی تاثیر داشته است.

 

 

نجفی خواه با اشاره به محاسن و معایب فضای مجازی بر مطالعه افراد اظهار داشت: محاسنش این است که دسترسی آسان به اطلاعات را بالا برده است اما سندیت را زیر سوال برده است که این از معایب آن است.

 

 

وی تصریح کرد: الان فضای مجازی خیلی آن سند را ندارد ولی کتاب اینطور نیست سندیت آن بالاتر است و کتاب قابل استناد است.

 

 

کارشناس فرهنگی اداره کل کتابخانه های عمومی ادامه می دهد: فضای مجازی از باب سهولت و گسترده بودن اطلاعات و دسترسی سریع به اطلاعات حسن دارد .

 

 

وی تأکید میکند: اگر ما بتوانیم این را فیلتر کرده و آنهایی را که صحیح هستند در فضای مجازی جهت سنجی بکنیم  این خوب است اما این تمیز کردن و ممیزی یک مقدار مشکل است، نیازمند یک فرآیند و مدیریت است شاید لازم باشد در ساختار  وزارت خانه هم چنین چیزی بوجود بیاید که این را بتواند شفاف سازی بکند.

 

 

نجفی خواه تصریح می کند: هر چه روزآمدی کتابخانه ها بیشتر باشد اشتیاق مخاطب بیشتر می شود الان کتابخانه های همدان  کم کم به سمت شبکه وای فای می رود و دو سه سالی هست که شبکه ای به وجود آمده است که ما میتوانیم کتاب را در کل ایران  جست و جو کنیم و ببینیم در کجا است قبلا این خیلی سخت بود و کتابخانه به کتابخانه صورت میگرفت سیستم جستجو خیلی پیشرفت کرده گسترش و تنوع کتاب ها بیشتر شده است.

 

 

وی اضافه میکند: ساختار کتابخانه ها از آن حالت چوبی و قدیمی در حال تغییر است آموزشی که برای کتابدارها میگذارند در حال رشد است، ولی تنها کتابخانه ها هم نمی توانند میزان کتاب خوانی را افزایش بدهند اما به سهم خودشان در حال تلاش و حرکت هستند.

 

 

این کارشناس افزایش کتابخوانی را وابسته به عوامل دیگری نیز بیان میدارد و اذغان میکند: این موضوع نیاز دارد که فاکتورهای دیگر کنارش به وجود بیاید دستگاه های مختلف حالا  آموزش و پرورش، ارشاد  و یا کانون های پرورشی است، البته حتما آنها نیز کار خود را دارند انجام می دهند.

 

 

اثرگذاری تبلیغات مناسب بر افزایش فرهنگ مطالعه

 

 

وی در رابطه با تأثیر تبلیغات بر افزایش کتابخوانی اظهار میکند: تبلیغات در بحث کتابخوانی بسیار اثرگذار است و این تبلیغات باید روزآمد باشد که ما در برنامه های جنبی و فرهنگی که در سازمان کتابخانه ها داریم آن موج آفرینی برای افزایش مطالعه را سعی کردیم که داشته باشیم.

 

 

نجفی خواه عنوان میکند: سال گذشته در جشنواره رضوی بیش از 5 هزار نفر در این جشنواره شرکت کردند و ما در این برنامه ها تبلیغات بسیار خوبی داریم و سعی بر این بود که بسیار خوب عمل بکنیم.

 

 

وی ادامه میدهد: سازمان در معرفی کتابخانه ها به نسبت بد نبوده است ولی با آن سرعتی که اطلاعات جلو میرود ما نمیتوانیم با آن سرعت برویم و الان عقبیم ولی حرکت رو به جلو وجود داشته است. تبلیغات بهتر شده و با گسترش شبکه های اجتماعی در این حوزه برای تبلیغات ورود پیدا کرده ایم.

 

وی در پایان با ابراز امیدواری میگوید: من احساس میکنم امید به مطالعه بالا است و در آینده ما رشد کتابخوانی را  داشته باشیم خصوصا کتابهای چاپی را من این امید را دارم.

 

 

**ربانی مهر: فضای مجازی جایگزین مناسبی برای کتاب نیست

 

در حالی که این کارشناس فرهنگی از تغییر نوع مطالعه سخن به میان آورد و به تأثیرات فضای مجازی بر کتابخوانی اشاره داشت معاون فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان همدان نیز معتقد است که با آمدن فضای مجازی تأثیر منفی روی کتابخوانی گذاشته شد.

 

اسداله ربانی مهر نیز در رابطه با تأثیر فضای مجای بر مطالعه جوانان در استان همدان بیان می کند: واقعیت امر این است که تحت هیچ شرایطی فضای مجازی نمیتواند جای مطالعه را بگیرد چون تأثیرات منفی خاص خود را دارد در کنار مزایایی که دارد بعضی وقتها با عدم استفاده صحیح هم باعث می شود مشکلات و دردسرهایی برای جوانان هم داشته باشد.

 

وی ادامه داد: الان در حال حاضر 45 درصد افراد به صورت مستقیم و غیر مستقیم با فضای مجازی در ارتباط هستند و ده ها شبکه نرم افزار در این زمینه درست شده است به همین خاطر متأسفانه تأثیر منفی روی کتابخوانی گذاشته است

 

.

ربانی مهر در پایان تأکید میکند: توصیه ما و همه کارشناسان و دلسوزان فرهنگی کشور این است که باید در جهت بالا بردن آمار مطالعه در کشور تلاش کنیم و علی رغم این که نمیشود جلوی فضای مجازی را گرفت و فضای مجازی هم یک نیاز است.

 

همانطور که شاهد هستیم در حال حاضر مهمترین نکته در بحث کتابخوانی فرهنگ سازی آن در استان همدان می باشد که نیاز اساسی به پررنگتر کردن تبلیغات در این زمینه باید قابل توجه مسئولین قرار بگیرد که یکی از ملزومات این پر رنگ سازی افزایش تجهیزات، کتاب ها و مجلات در کتابخانه ها و همچنین برگزاری مسابقات تبلیغاتی از طریق رسانه های است و امیدواریم با توجه به این که مسئولین و کارشناسان نکاتی را در رابطه با تأثیر فضای مجازی در بحث مطالعه و کتابخوانی عنوان کردند حداقل بتوانیم از بُعد فرصت این فضا در تبلیغ هرچه بیشتر فرهنگ مطالعه آن هم از نوع کاغذی و توسعه این فرهنگ بهره ببریم.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما