دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 16 خرداد 1396 ساعت 10:00   |   کد مطلب: 27507
شورای فرهنگ عمومی در سطح استانها را باید قرارگاه های مرکزی فرهنگ انقلاب اسلامی در آن استان بشمار آورد و در حالی که این شورا بایستی مرکز برنامه های عملیاتی و اجرایی برای ایجاد سبک زندگی اسلامی در جامعه باشد متأسفانه بیشتر مصوبات آن حالت تشریفاتی به خود گرفته است.

به گزارش نافع، شاید این متن را شنیده باشید که اگر روزگاری پیش در عصر کشاورزی، منبع قدرت و حرکت، زور بدنی و نیروی بازو بود و اگر در دوران اولیه صنعتی و مدرن، عامل تعیین‌کننده سرنوشت بشر، پول، ثروت، قدرت اقتصادی و قدرت نظامی بود، در جهان کنونی دیگر نه از زور برای نقش‌آفرینی بنیادی کاری ساخته است و نه از زر. بلکه آنچه می‌تواند منشأ و پایه تمام تحولات بشری واقع شود، فرهنگ است.

شورای فرهنگ عمومی در سطح استانها را باید قرارگاه های مرکزی فرهنگ انقلاب اسلامی در آن استان بشمار آورد.

امری که متاسفانه به هیچ وجه در سالیان گذشته در سطح استان همدان رنگی از واقعیت و عملیاتی شدن به خود نگرفته است.

 

 

در همین رابطه ابتدا به سراغ تنی چند از مردم این استان رفته و نظر آنها را در رابطه با عملکرد شورای فرهنگ عمومی در استان همدان جویا شده و در ادامه نیز به گفت و گو با دو تن از نیروهای مهم فرهنگی در استان می نشینیم و به کارکرد شورای فرهنگ عمومی در استان همدان میپردازیم.

لازم به ذکر است که از اعضای شورای فرهنگ عمومی استان امام‌جمعه مركز استان به‌عنوان رئیس شورا، استاندار به‌عنوان نایب‌رئیس شورا و مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مسئولیت دبیری شورا را عهده‌دار است.

 

***شورای فرهنگ عمومی در رسیدن به جایگاه واقعی خود موفق نبوده است

 

رضا ترکمان در گفت و گویی با خبرنگار ما با اشاره معضلات گسترده در استان همدان این شورا را عامل اصلی اصلاح وضعیت موجود می داند و‌ ادامه می دهد: اگر این شورا به جایگاه واقعی خود برمی گشت و می توانست نقش تعیین کننده خود را ایفا کند در یک مسیر بسیار مناسب به لحاظ اجتماعی در خصوص رفع بسیاری از معضلات فرهنگی قرار می گرفتیم.

 

 

سعید سهرابی دانشجوی کارشناسی ارشد در استان همدان نیز با بیان اینکه نقش و جایگاه شورای فرهنگ عمومی چندان برای مردم ملموس و روشن نیست بیان میدارد: این شورا در حالی که باید قرارگاه مرکزی فرهنگ و مسائل اجتماعی باشد نتواسنته است در جایگاه واقعی خود قرار گیرد.

 

 

حبیب رضایی دانش آموخته اقتصاد با تأکید بر اینکه حوزه فعالیت اقتصاد در فرهنگ عمومی جامعه بسیار اثر گذار خواهد بود به شرط اینکه رفتارهای صحیح توسط فعالین اقتصادی شکل گرفته باشد اظهار می کند: این رفتارها تابعی از جو اجتماعی است زیرا نمی توان در یک اجتماع بدون اصلاح مناسبت مالی به یک زندگی درست و آرمانی رسید.

 

 

***بقایی: شورای فرهنگ عمومی باید راهبردهای توسعه فرهنگی را نهادینه سازی کند

 

عضو شورای فرهنگ عمومی در استان همدان با اشاره به جایگاه ویژه و بالادستی شورای فرهنگ عمومی، در استان می گوید: شورا در موضوع  فرهنگ عمومی باید تعیین‌کننده کلیه خط و مشی‌ها برای دستگاه‌های مرتبط باشد.

 

 

معاون فرهنگی سپاه انصارالحسین(ع) همدان نیز با تأکید بر نقش قرارگاهی شورای فرهنگ عمومی بیان میدارد: استان همدان ظرفیت‌های فرهنگی و فرصت‌های فرهنگی متعدد دارد، درعین‌حال با آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی هم مواجه است، ما توقعمان از شورای فرهنگ عمومی این است که بتواند راهبردهای توسعه فرهنگی، اجتماعی، بصیرتی و مذهبی شهرها را نهادینه‌سازی کرده، برای همه دستگاه‌ها و بخش‌ها وظیفه و مسئولیت ایجاد بکند و برابر قانون همه باید به شورا پاسخگو باشند.

 

 

علی بقایی ادامه می دهد: وقتی‌که این شورا کارکرد اصلی خودش را از دست بدهد و راهبرد و روش آن فقط برگزاری منظم یا نامنظم جلسات، صورت‌جلسات و مصوبات شود و حالت شکلی بگیرد، طبیعتاً در پیشرفت مطالباتی که وجود دارد، نمی‌تواند نقشی ایفا بکند.

 

 

عدم موفقیت شورا در حوزه مسائل فرهنگی- اجتماعی

 

 

بقایی با اشاره به عدم موفقیت شورا در حوزه مسائل اجتماعی و فرهنگی استان ابراز میدارد: آن چیزی که ما به‌عنوان یک شهروند و نه به‌عنوان یک مسئول متوجه می‌شویم این است که شورای فرهنگ عمومی نتوانسته نقش کافی و لازم را در حوزه مسائل اجتماعی و فرهنگی استان ایفا بکند که بخش عمده این تحرک را هم باید دبیر و دبیرخانه ایجاد  کرده و پویاتر عمل بکنند.

 

 

بقایی می گوید: طرح و پروژه شورای فرهنگ عمومی باید از قبل مشخص‌شده، در اختیار اعضا قرار  بگیرد و اعضا نیز موضوع آن را موردبحث و بررسی قرار بدهند، داده‌ها و عملکردشان را آماده کرده  و ارائه دهند. بعدازآن دبیر و دبیرخانه به سراغ راستی آزمایی بروند، نظارت بر چگونگی اجرا داشته باشند و ببینند آیا آن چیزی که گفته‌شده، اجراشده است یا نه؟!

 

 

وی تأکید می کند: مدیرکل ارشاد در استان و مدیر ارشاد در شهرستان‌ها که دبیران این کار هستند باید تحرک ایجاد بکنند، دستور کار ایجاد کرده و ابلاغ داشته باشند، و به‌صورت مستمر پیگیری مصوبات و نظارت بر اجرا را داشته باشند که من فکر می‌کنم این محقق نشده است.

 

بقایی برخی اقدامات سپاه به‌عنوان یکی از اعضای حقوقی شورای فرهنگ عمومی را این‌گونه عنوان میکند: سپاه در حوزه امربه‌معروف، فضاسازی فرهنگی، کاهش آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه مواد مخدر، ایمن‌سازی محیط‌های گردشگری و تفریحی، توسعه فرهنگ ایرانی – اسلامی، گرامیداشت مناسبت‌ها، برپایی پایگاه‌های فرهنگی و برگزاری نمازهای جماعت در بوستان‌ها و مکان‌های گردشگری استان و همچنین در حوزه مباحث تربیتی نظیر حلقه‌های صالحین ایفای نقش کرده و می‌کند و عملکرد آن محسوس، مشخص و قابل‌ارائه است؛ چیزی نیست که فقط روی کاغذ باشد، قابل رصد است.

 

 

وی با تأکید بر نقش سپاه در کاهش آسیب‌های اجتماعی ادامه ادامه میدهد: سپاه قرارگاهی به نام امام رضا علیه‌السلام دارد که در موضوع مبارزه با مواد مخدر، مستمر در حوزه پیشگیری، درمان و حفظ این افراد بعد از ترک فرهنگ‌سازی انجام می‌دهد.

 

 

بقایی اضافه می کند: در ستاد امربه‌معروف استان نیز سپاه به‌عنوان دبیر ایفای نقش داشته که عملکرد آن مشخص است.

 

***عضو شورای فرهنگ عمومی همدان: کارهای صورت نگرفته در شورا زیاد است

 

عضو شورای فرهنگ عمومی استان همدان و سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس نیز جایگاه شورای فرهنگ عمومی را بسیار وسیع دانسته و ابراز میدارد: شورای فرهنگ عمومی خیلی بهتر می‌توانست کارهایش را انجام بدهد.

 

 

احد آزادی خواه در رابطه با رویکرد شورا در کاهش ناهنجاری‌ها و با اشاره به تأکید ریاست شورا بر کاربردی بودن عملکرد آن میگوید: اساس کار و فلسفه وجودی شورا برای کار کاربردی است، لذا سیاست‌گذاری‌های شورا باید در دستگاه‌های اجرایی خودش را نشان دهد.

 

 

وی با بیان این‌که کارهای صورت نگرفته در شورا زیاد است، ادامه می دهد: برای رسیدن به حد ایده آل توسط شورا خیلی جاداریم اگر یک‌زمانی توسط  برنامه‌ریزی شورا آمار سرقت و طلاق در استان پایین آمد، توجه مردم به لقمه حلال در کسب‌وکار، حجاب و عفاف، دوری از اعتیاد و همچنین توجه به ارکان خانواده بیشتر شد در این صورت ما می‌توانیم بگوییم کاربردی کارکرده‌ایم.

 

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه می کند: تا زمانی که این شاخص‌ها در حوزه مسائل فرهنگی استان ارتقا پیدا نکند کاربردی بودن شورای فرهنگی فقط  در حد شعار است.

 

آزادی‌خواه بیان نیز بیان میدارد: شورا می‌تواند برای مهندسی فرهنگی، سروسامان دادن به هزینه‌های فرهنگی، لینک کردن و ارتباط  بین دستگاهی نقش اثرگذاری داشته باشد و بهتر از این عمل بکند به شکلی که بودجه‌های فرهنگی ما حیف‌ومیل نشده یا بی‌اثر هزینه نشود و به نیازهای فرهنگی مردم توجه شود.

 

 

 

 وی اضافه می کند: من اعتقادم بر این است که شورا بایستی با برنامه، خیلی جدی و درواقع محوری‌تر از این وارد عمل شود.

 

 

آزادی‌خواه با تأکید بر لزوم داشتن ضمانت اجرایی مصوبات می گوید: عالی‌ترین شخصیت‌های استان در این شورا عضو هستند و ما باید برای ارائه گزارش و پیگیری مصوبات برنامه‌ریزی کنیم.

 

 

عضو شورای فرهنگ عمومی تأکید میکند: شورای عمومی اگر صرف ارائه مصوبه باشد، کار سختی نیست درواقع بعدازآنکه مصوبه‌ای به تصویب می‌رسد، پیگیری و نظارت بر حسن اجرای آن مهم است.

 

 

آزادی‌خواه اظهار میدارد: دبیرخانه شورا باید کمیته‌ها یا کارگروه‌های نظارت و پیگیری را ترتیب دهد که تمام مصوبات را پیگیری کرده، نمره دهی و معدل گذاری بکند.

 

 

وی با اشاره به ارتقای شاخص‌های حوزه فرهنگ در صورت ایجاد کمیته‌های نظارت و پیگیری در شورا، ضمن تشکر از تلاش و پیگیری‌های مدیرکل ارشاد استان همدان تصریح می کند: کارگروه‌هایی برای کاربردی شدن تشکیل‌شده است ولی متأسفانه ما هنوز خیلی جایگاه این کارگروه‌ها را ندیده‌ایم.

 

 

اهمیت اولویت‌های مردم در برنامه‌ریزی‌های فرهنگی

 

 

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس میگوید: ما هنوز اولویت اولمان را به مسائل فرهنگی نداده‌ایم علی‌رغم این‌که رهبر معظم انقلاب فرمودند فرهنگ در درازمدت از همه موضوعات مهم‌تر است و تا فرهنگ جامعه ارتقا پیدا نکند ما گرفتاری‌ها راداریم.

 

 

احد آزادی‌خواه ادامه می دهد: بسیاری از ناهنجاری‌ها و بزه‌های اجتماعی متأثر از سوء فرهنگ و تعالی فرهنگ جامعه است، حتی به‌هم‌ریختگی اقتصادی ما متأثر از فرهنگ غلط است؛ به‌طور مثال ما اگر فرهنگ مصرف را در کشور نهادینه بکنیم طبیعتاً در حوزه اقتصاد نیز می‌توانیم خیلی بهتر از این زندگی بکنیم.

 

 

وی با انتقاد از عدم توجه جدی مسئولین در کل کشور و همچنین استان به مقوله فرهنگ می گوید: این‌که میزان درصد اعتباراتی که در اختیار نهادهای فرهنگی است چند درصد بودجه عمومی استان است، مسئله ایست که همواره سؤال بوده و باید اصلاح گردد.

 

 

آزادی خواه اولویت‌های مردم را در برنامه‌ریزی‌های فرهنگی مهم برشمرده و بیان میدارد: ما باید برای برنامه‌ریزی‌های فرهنگی اولویت‌های مردم را شناسایی کرده و ببینیم مطالبه فرهنگی مردم کدام‌یک از اولویت‌ها است.

 

 

این عضو شورای فرهنگ عمومی ابراز داشت: در حال حاضر بحث طلاق یکی از معضلات جدی جامعه است که تأثیر فرهنگی آن در خانواده‌ها غیرقابل‌انکار است، ما باید فرهنگ زندگی جمعی را تقویت کنیم و گرفتار زندگی‌های با عمر کوتاه نباشیم، موضوع مبارزه جدی با اعتیاد که بسیار مهم است نیاز به یک فرهنگ‌سازی دارد. این‌ها مطالبه اصلی مردم است. فرهنگ کار، تلاش، معاونت، رانندگی این‌ها نیاز به هدایت و تقویت دارد که ما باید انجام دهیم.

 

در پایان میتوان گفت در حالی که شورای فرهنگ عمومی بایستی مرکزبرنامه های عملیاتی و اجرایی برای ایجاد سبک زندگی اسلامی در جامعه باشد متأسفانه بیشتر مصوبات آن حالت تشریفاتی به خود گرفته است.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما