دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان
آخرین قیمت سکه و طلا

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 ساعت 16:15   |   کد مطلب: 27099
با فرا رسيدن موسم انتخابات آمد و شد نامزدهاي انتخاباتي به مناطق كمتربرخوردار پررنگ مي‌شود و بازار وعده‌هاي تبليغاتي هم داغ، اما در اين ميان برخي اقشار مانند گوني بر دوشان زباله‌گرد حتي در اين موقعيت هم مورد توجه قرار نمي‌گيرند.

به گزارش نافع،به نقل از  خبرگزاری فارس از همدان، این روزها دیدن مردهایی که گونی‌های بزرگی بر روی دوش دارند و در خیابان‌ها کیلومترها راه می‌روند تا به مقصد برسند، عادی است. مقصد نامشخص است، هر گوشه‌ای از شهر که سطل زباله‌ای و یا اجتماعی از مواد دور ریز مردمان شهر باشد، ایستگاه‌های توقف مردهای گونی به دوش است.

در این میان افرادی نیز هستند که با وانت‌بار یا موتور و یا چرخ دستی نیز در حال جستجو در میان زباله‌ها بوده و  به امید یافتن کارتن و یا پلاستیکی که مشتری در جایی از شهر داشته باشد، زباله‌ها را زیر و رو می‌کنند.

آخر شب هم پس از کیلومتر‌ها پیاده‌روی، مناطق کمتر‌برخوردار شهر، پناهگاهی هست که تا صبح ملجأ مردانی باشد که تنها و یا در کنار خانواده‌ها روزگار خود را سپری می‌کنند.

گونی به دستی را که دنبال می‌کنیم به یکی از مناطق کمتر توسعه یافته شهری می‌رسیم. اینجا، شهرک ولیعصر یا همان دیزجی که به حاشیه بودن معروف است، امروز برای اینکه حاشیه بار معنایی منفی را به ذهن متبادر می‌کند، به آنجا می‌گویند مناطق کمتربرخوردار. چهره ناشناس که وارد منطقه شود، توجه همه جلب خواهد شد، به ویژه آنکه در آستانه انتخابات باشد و آمد و رفت نامزدهای شورای شهر برای جلب رأی مردمان این مناطق از رونق بالایی برخوردار است.

به نگاه‌ها زیاد توجه نمی‌کنم، مرد گونی به دست را دنبال می‌کنم، اما احساس سنگین نگاه‌های اهالی را نیز به طور کامل درک می‌کنم، بالاخره در یکی از توقف‌هایی که مشغول زباله گردی است، سر صحبت را با او باز می‌کنم.

این شهروند در گفت‌و‌گو با فارس با بیان اینکه پیش از این به صورت پیمانکاری با شرکت گاز فعالیت می‌کرده، اظهار کرد: متأسفانه پس از اتمام کار در این حوزه و مشکلات مالی که بروز یافت، همسرم من را ترک کرد و در زندگی با شکست بزرگی مواجه شدم.

مرتضی زارعی با اشاره به اینکه امروز بچه‌‌های خودم در اسدآباد مستقر هستند، افزود:‌ در دیزج مکانی را به عنوان سرپناه در نظر گرفتم و بیشتر هم در این مناطق زباله‌ها را جمع آوری و به پیمانکارانی که در حوزه بازیافت فعال هستند، می‌فروشم.

وی با بیان اینکه پلاستیک، کارتن و لباس جمع‌آوری می‌کنم، تصریح کرد: در روز 30 هزار تومان درآمد داریم.

این شهروند با اشاره به اینکه وقتی تفکیک زباله صورت گیرد، بازیافت و انتقال آن به کارخانه ساده‌تر است، ادامه داد: از اوایل صبح تا سه بامداد مشغول هستم و پیاده راه را طی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه درآمد خود را برای فرزاندانم در اسدآباد ارسال می‌‌کنم، خاطرنشان کرد: در دیزج هم در منزل یکی از آشنایان سکنی گزیدم و اجاره‌ای پرداخت نمی‌کنم.

زارعی با اشاره به اینکه درصدد هستم که یک وسیله برای جابجایی تهیه کنم، گفت: شهرداری برای زباله‌های قابل تفکیک مکانی قرار دهد و خودش به خرید این زباله‌ها اقدام کند.

وی برای خرید یک چرخ یا موتور در حال تلاش است تا شاید بتواند کانون خانواده‌ را بار دیگر کنار هم گرد هم آورد.

از آقا مرتضی که جدا می‌شوم، عده‌ای از اهالی دیزج نزدیک می‌شوند و بدون مقدمه می‌پرسند:‌ برای کدام نامزد شورای شهر تبلیغ می‌کنید؟

توضیح می‌دهم که خبرنگار هستم و برای کار دیگری به این منطقه آمده‌ام. چند جوان با شنیدن این سخن به وجد آمده و اظهار کردند:‌ این روزها غریبه‌های بسیاری وارد دیزج شده و به تبلیغ کاندیداهای خود می‌پردازند.

هادی که متوجه شدم دارای مدرک کارشناسی ارشد عمران است، گفت: انتخابات که می‌شود، همه به یاد مناطق پایین شهر می‌‌افتند و اغلب با وعده‌های کوچک مانند شام و ناهار رأی‌ها را به سمت خود جلب می‌کنند.

رضا نیز که دارای مدرک فوق دیپلم الکترونیک است، ادامه داد: امسال اتفاق جدیدی نیز رخ داده و برخی از نامزدها جوانان را سوار ماشین کرده و به یک سانس استخر می‌برند.

هادی در این زمان اضافه کرد:‌ البته اهالی به دنبال این هستند که به این روند پایان دهند چرا که آگاهی مردم بالا رفته و جوانان تحصیلکرده این مناطق وارد جامعه شدند.

وی تأکید کرد: امیدواری‌ام بالاست و معتقدم در این دوره اتفاقات خوبی خواهد افتاد که نشان دهد روند گذشته تغییر کرده و نامزدهای شورای شهر، ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی تنها با برنامه‌های مدون و دقیق که وضعیت شهر و کشور را ارتقا بخشند، رأی بیاورند.

رضا در ادامه سخنان هادی ادامه می‌دهد: جوانان منطقه تصمیم گرفتند که با حمایت از افراد شایسته، بر دور باطل گذشته پایان دهند چراکه کرامت انسانی ارزش والاتری دارد.

مناطق حاشیه شهر همواره در زمان انتخابات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند و نباید  اجازه داد که از آنان سوء استفاده رخ دهد و حالا جوانان این منطقه این راه را آغاز کردند.

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما