دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 27 فروردين 1396 ساعت 13:17   |   کد مطلب: 26654
گزارشی از وضعیت بیکاری در استان همدان
بیکاری همچنان یقه همدان را گرفته است
به دنبال انتشار نتایج طرح آمارگیری نیروی کار سال 95 در سایت مرکز آمار، میبینیم که خیل عظیمی از جوانان به جرگه بیکاران پیوستند و مردم استان همدان نیز از این قائله مستثنی نیستند از همین رو بر آن شدیم تا طی گزارشی به این معضل فراگیر در سطح استان همدان بپردازیم.

به گزارش نافع، بر اساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ بیکاری استان همدان از 8.5 درصد در سال 94 به 9.5 درصد در سال 95 افزایش یافته است؛ در حالی که استاندار همدان در آبان ماه سال گذشته مدعی بود که در این استان ماهانه بین 800 تا یک هزار شغل جدید ایجاد میشود.

 

بررسی گزارش مرکز آمار ایران نشان می دهد؛ نرخ مشارکت اقتصادی و نرخ بیکاری در فصل بهار 95 به ترتیب38.9 درصد و 8.8 درصد بوده سپس این ارقام در تابستان 95 به 40.6 درصد و 8.0 درصد رسیده است.

 

همچنین نرخ مشارکت اقتصادی و نرخ بیکاری پاییز 95 در استان همدان برابر 37.5 درصد و 10.7 درصد بوده که این رقم نیز در زمستان به 37.3 درصد و10.7 درصد رسیده است.

 

پرواضح است که به طور میانگین در مقایسه با سال گذشته شاهد کاهش نرخ آمار بیکاری نبوده ایم. چرا که تعداد شغل های ایجاد شده به میزانی نبوده است که برای کاهش نرخ بیکاری کافی باشد.

 

مطابق با گزارش مرکز آمار ایران نرخ مشارکت اقتصادی نیز در استان همدان از 36.8 درصد به 38.6 درصد افزایش یافته است، این شاخص نیز نقش کلیدی در عرضه نیروی کار و تعیین نرخ بیکاری دارد.

 

 

یک کارشناس اقتصادی در رابطه با شاخص نرخ مشارکت اقتصادی نیز عنوان میدارد: اکثر جوانان در کارهای خدماتی مشغول به انجام کار هستند که نرخ رشد اقتصادی را افزایش می دهد.

 

 

وی ادامه می دهد: مشارکت تولیدی ما فوق العاده پایین است و امیدواریم امسال که سال تولید است این دو برعکس شود یعنی کارهای خدماتی جای خود را به کارهای تولیدی بدهد و نرخ رشد اقتصادی از لحاظ تولیدی و نه از لحاظ خدمات بالا برود.

 

 

به عقیده کارشناسان افزایش نرخ مشارکت  را در بلند مدت میتوان فرصتی برای تقویت توسعه اقتصادی کشور برشمرد؛ اما متأسفانه دراستان همدان نیز تدبیری جامع برای استفاده از این فرصت اندیشیده نشده است.

 طبق آمار سهم اشتغال در بخش صنعت در استان همدان 31.4 بوده است که این مقدار به 28.1 کاهش یافته است که تعطیلی یکی پس از دیگری کارخانجات و واحدهای تولیدی محصولات لبنی در استان همدان در سالهای اخیر یک از مصداق هایی است که به خوبی نشان گر این معضل می باشد همچنین رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان شهریور ماه سال 95 در مصاحبه مطبوعاتی با خبرنگاران از تعطیلی ۱۷۴ واحد تولیدی صنعتی در استان همدان خبر داد.

 

 

 

بیکاری مهمترین عامل مهاجرت در شهرستان بهار

 

با مقایسه نرخ رشد جمعیت و درصد بیکاری در استان به راحتی می توان دریافت که میزان بالای مهاجرت در استان، یکی از عوامل مهم در کاهش نرخ رشد جمعیت است و قاعدتا افرادی اقدام به مهاجرت در استان می کنند که زمینه مناسب برای ایجاد شغل در محل زندگی خود را نیافته اند و لذا جوانان تحصیلکرده بیکار استان بیشترین افرادی هستند که برای یافتن شغل مناسب اقدام به مهاجرت از استان کرده و لذا وقتی این افراد از استان خارج می شوند از آمار استان نیز خارج شده و لذا در آمار بیکاران استان نیز محاسبه نمی شود و همین باعث می شود که تعداد بیکاران استان کمتر از مقدار واقعی محاسبه شود.

 

 

در نتیجه با یک تحلیل کوتاه بین دو جدول ارائه شده (نرخ بیکاری و درصد رشد متوسط سالانه جمعیت) می توان به این نتیجه رسید که استان همدان وضعیت خوبی از نظر تعداد بیکاران ندارد و همین امر موجب مهاجرت جوانان از استان شده است و با روند پیش رو شاهد خارج شدن تحصیلکردگان و جوانان از شهر و استان خود خواهیم بود.

 

برای دریافت نرخ بیکاری شهرستان با مسئولین مربوطه گفتگویی داشتیم اما مسئولین اعلام کردند که فعلا آماری از نرخ بیکاری شهرستان اعلام نشده است. طبق آمار اعلام شده، جمعیت شهرستان بهار در سال 90 حدود 123 هزار نفر بوده که در سرشماری  سال 95 این عدد به 119 هزار و 82 نفر کاهش پیدا کرده است و با یک حساب سرانگشتی می توان دریافت که میزان کاهش نرخ رشد جمعیت در شهرستان بهار نزدیک به منفی چهار درصد است که این عدد از متوسط استان نیز کمتر است و نشان از تعداد بالای مهاجرت در شهرستان دارد که وضعیت نامطلوب کشاورزی نیز می تواند یکی از دلایل آن باشد.

 

امیدواریم که این وضعیت در سالهای آینده به گونه ای دیگر رقم بخورد و شرایط برای اشتغال و بازگشت مهاجران به شهر و استان مهیا شود.

 

نرخ بیکاری در تویسرکان بالاست

 

نرخ بیکاری در تویسرکان نیز بالاست موضوعی که از سوی محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم بارها بر آن تأکید شده است، وی میزان افزایش بیکاری در بین تحصیل کرده ها را بیشتر از دیگر اقشار جامعه می داند.

 

مراجعات مکرر مردم به نمایندگان برای کاریابی، معضل بیکاری را نشان می دهد.

 

مفتح و دیگر نمایندگان استان بر این موضوع اذعان دارند که عمده مراجعات مردمی به آن ها برای پیدا کردن شغل و رهایی از بیکاری بوده است، معضل و واقعیت تلخی که این روزها بیشتر شده است.

 

اما در شرایطی که فرصت های شغلی مناسب در سطح شهرستان از جمله کمبود کارخانه و یا روند رو به تعطیل شدن و یا نیمه تعطیل شدن کارخانه ها وجود دارد، به گفته همین شهروندان بعید است که نماینده آنان هم بتواند برایشان کاری از پیش ببرد.

 

در حقیقت باید گفت، مفتح معتقد است: احیاء واحدهای تولیدی تعطیل شده و همراهی بانک ها برای در اختیار قرار دادن سرمایه در گردش به سرمایه گذاران شاید بتواند این معضل را تا حدودی حل کند.

 

ارائه آمارهای ایجاد اشتغال با واقعیت های زندگی مردم یکی نیست

 

به هر عنوان مفتح و تعدادی دیگر از نمایندگان استان با توجه به این مراجعات مکرر مردم برای کاریابی اذعان دارند که نرخ بیکاری چیزی بیشتر در استان همدان چیزی بیشتر از آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران است.

 

 

این مطلب را می توان در مصاحبه سال گذشته پایگاه خبری رودآور با مفتح مشاهده کرد که گفت: در جلسات متعدد زمانی که آمارهای اشتغال ایجاد شده در سطح تویسرکان ارائه می شود، به نظر من با واقعیت یکسان نیست، چرا که مراجعات مکرر بیکاران این شهرستان به ویژه جوانان جویای کار نشان از واقعیت تلخ درصد بالای نرخ بیکاری در تویسرکان دارد.

 

متولیان امر در شهرستان تویسرکان حتی حاضر به ارائه تعداد بیکاران این شهرستان برای شفاف سازی نشدند به طوری که یک منبع آگاه در تویسرکان در گفت و گو با خبرنگار رودآور، گفت: آمار بیکاری را ما نداریم چرا که آن ها خودشان سرشماری کرده اند و استان دارد، آمار محرمانه است نمی دهند من در جریان هستم.

 

بیکاری در قشر ورزشکار استان همدان

 

به دنبال پاره شدن ریسمان بیکاری در اکثر استان‌های کشور و افزوده شدن خیل عظیمی از جوانان به جرگه بیکاران در تمام قشرها بر آن شدیم تا گزارشی در خصوص ورزشکاران استان همدان و این قشر جوان که همگی در آستانه ازدواج و یا سن ازدواج آنان گذشته است به گفتگو بپردازیم.

 

حالا که بیکاری بزرگ‌ترین معضل کشور و علت عقب گرفتن جوانان از ازدواج و تشکیل خانواده شده است و می‌توان بیکاری را زیربنای تمام مشکلات اجتماعی و فرهنگی جامعه دانست باید به‌طور زیر بنایی و کارشناسی به آن پرداخت.

 

استان همدان که در رشته‌های ورزشی مختلف تقریباً 46 هیات فعال دارد و قهرمانان زیادی را به رویدادهای بزرگی دنیا معرفی کرده است، در اشتغال این قهرمانان و ورزشکاران دچار مشکل است.

 

به دنبال بررسی معضل بیکاری با مسئولین و تعدادی از حیات های ورزشی به گفتگو پرداختیم

 

علی ثقفی رئیس حیات دوچرخه‌سواری همدان که به‌عنوان یکی از چهره‌های فعال فرهنگی و ورزشی برای ورزشکاران شناخته‌شده است به خبرنگار ما گفت: بحث ورزشکاران و این قشر فعال باید بیشتر از کانال سیستم ورزش و اداره کل ورزش و جوانان انجام شود، همان‌طور که همه می‌دانیم در همدان چه مقام آوران و قهرمانانی داریم که می‌توانند به‌عنوان مربی در دانشگاه‌ها و دیگر ادارات مشغول به کار شوند اما متأسفانه در اکثر ادارات دولتی کسانی تکیه‌بر کرسی زده‌اند که آشنایی زیادی با ورزش و ورزشکار ندارند و کارنامه ورزشی درخشانی برای آنان نیست.

 

دستگاه ورزش باید سمبل باشد

 

وی ادامه داد: در استان همدان تابه‌حال شاهد به‌کارگیری ورزشکار و قهرمانی از سوی اداره کل ورزش نبوده‌ایم و یا اگر بوده به حدی کم بوده است که در ذهن‌ها باقی نمانده است و در حال حاضر ما وقتی وارد سیستم ورزش می‌شویم می‌بینیم که در پرداخت حقوق کارمندان قراردادی خود با مشکل مواجه است ونمی تواند هزینه ها را پرداخت کند.

 

ثقفی با اشاره به اینکه دستگاه ورزش باید استخدام ورزشکاران را در اولویت قرار دهد افزود: دستگاه و مجری ورزش در هر استانی باید سمبل ورزش و ورزشکار باشد و حداقل انتظاری که از این مجموعه‌داریم حضور افرادی است که فضای ورزشی و حداقل خصوصیات یک ورزشکار را داشته باشند و من نوعی وقتی وارد این مجموعه می‌شوم حداقل با یک فرد سیگاری مواجه نباشم اما متأسفانه شاهد حضور کسانی هستیم که از سلامت جسمی برخوردار نیستند.

 

 

رئیس حیات دوچرخه‌سواری همدان افزود: در این حیات خوشبختانه ما توانستیم یک نیروی جوان را با بیمه مشغول به کارکنیم و یکی از دوچرخه‌سواران فعال نیز در دانشگاه مشغول به کار شدند که جای خوشحالی دارد.

 

 

افراد غیر ورزشکار فضا را برای جامعه ورزش تنگ کرده است

 

وی با اشاره به اینکه اکثر مسئولیت‌های ورزشی در نگاهی گذار مشخص می‌کند که چه تعداد افراد غیرورزشی بر کرسی‌های ورزشی تکیه زده‌اند بیان داشت: تمام دستگاه‌های اجرایی اعم از دانشگاه‌ها وادارات و مراکز فرهنگی و ......و تمام کسانی به‌نوعی متولی امر ورزش در استان هستند باید کارنامه ورزشی آن‌ها موردبررسی قرار گیرد تا مشخص شود چه تعداد افراد غیر ورزشی  فضای جامعه ورزش را تنگ کرده‌اند.

 

در ادامه با کریم بختیاری رئیس هیات رزم آوران به گفتگو پرداختیم.

 

وی در خصوص اشتغال جوانان به خبرنگار ما گفت: اکثر ورزشکاران در رشته‌های رزمی دانشجو هستند و بعد از اتمام تحصیلات با مشکل اشتغال مواجه می‌شوند و وقتی‌که از سربازی برمی‌گردند این مشکل به اوج خود می‌رسد، در کل می‌توان گفت 20 درصد شغل آزاد دارند و ده درصد مشغول به کار هستند و نیمی از آنان نیز بیکار هستند.

 

مسعود بنوان دبیر هیات دو و میدانی استان همدان به خبرنگار ما گفت: در رشته ورزشی دوومیدانی اکثر ورزشکاران در رده‌های سنی پایین قرار دارند و در رده بزرگ‌سالان وقتی‌که از خدمت برمی‌گردند به مشکل اشتغال برمی‌خورند و به همین دلیل از ورزش خارج می‌شوند و در کل می‌توان گفت معضل بیکاری گریبان گیر کل کشور است و ورزش هم از این معضل جدا نیست و ما فقط در ورزش حرفه‌ای و رشته‌هایی مثل فوتبال و والیبال به لحاظ ریال شاهد رشد هستیم و ورزشکاران حرفه‌ای این رشته‌ها مشکل ندارند.

در پایان

با همه این تفاسیر باز هم به این نتیجه خواهیم رسید که برخلاف اظهارات جناب استاندار مبنی بر ایجاد 800 تا یک‌هزار شغل به‌ صورت ماهانه در همدان، مردم در حالی وارد سال جدید شدند که درجه تب بیکاری در این استان بالاتر رفته بود و امیدواریم که مسئولین استانی در سال 96 که به سال اقتصاد مقاومتی؛تولید_اشتغال نام گذاری شده است تدابیری مناسب در جهت افزایش تولید و اشتغالزایی بهتر به جای ارائه آماری ضد و نقیض با واقعیت داشته باشند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت