دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 27 مهر 1395 ساعت 07:58   |   کد مطلب: 22719
شوراهای شهر نقش بسیار مهمی در حوزه مدیریت شهری دارند و اطلاع مردم از تصمیمات، مصوبات و کیفیت برگزاری جلسات حائز اهمیت و در اختیار گذاشتن این اطلاعات حق مردم شناخته می شود.

پایگاه خبری-تحلیلی نافع با رصد فضای رسانه ای و بنابر رسالت خود سبک جدیدی از گزارش نویسی از جلسات شورای شهر همدان را آغاز کرده است که در نوع خود بی سابقه است.

این گزارشات مبتنی بر ثبت دقیق اتفاقات و مسائل مطرح در شورا می باشد که در خبرگزاری کمتر این مسائل منتشر می شود یا اصلا اطلاع رسانی نمی شود.

آنچه را که در ادامه میخوانید گزارش متفاوت خبرنگار نافع از جلسه علنی شورای شهر همدان در روز دوشنبه 26مهر95 می باشد که در سالن جلسات ساختمان شورای شهر همدان بوده است.  این جلسه از ساعت 16:15 دقیقه با قرائت قرآن و وصیت نامه یکی از شهدا شروع شد و ساعت 18:03 به پایان رسید.

 

دستور کار جلسه شورای شهر

دستور کار جلسه شورا که رضا میرزایی، رئیس شورای شهر آن را در ابتدای جلسه اعلام کرد.

الف) بررسی نامه های رسیده

ب) سخنرانی یکی از علمای حوزه علمیه همدان درباره عدالت اجتماعی با حضور مدیران ارشد شهرداری همدان

ج) بررسی نامه دکتر حاجی بابایی، نماینده همدان در مجلس به استاندار همدان درباره مدیریت شهری

 

ممنوعیت استفاده از موبایل در صحن علنی

قبل از شروع بررسی نامه ها، رئیس شورا به اعضا دستورداد تا موبایل های خود را در داخل فایل های مخصوص قرار دهند تا در طول جلسه مزاحم تصمیم گیری های اعضای نباشد که در طول جلسه واقعا این مسئله از سوی اعضا رعایت شد.

 

حمایت اعضای شورای شهر از شهردار همدان

در ابتدای جلسه رئیس شورای شهر همدان درباره مسئله بازنشستگی شهردار همدان که این روزها در خبرگزاری ها مطرح می شود گفتند که برای نامه استانداری در اوایل مهرماه مبنی بر بازنشستگی شهردار همدان، نامه ای برای سازمان بازنشستگی کشور ارسال شده است و تا این لحظه سازمان بازنشستگی، جوابی مبنی بر بازنشستگی آقای رسولی نفرستاده است و طبق تصمیم اعضای شورای شهر همدان همچنان شهردار به وظیفه خود ادامه خواهد داد و هرآنچه جوابیه سازمان بازشستگی کشوری باشد، شورای شهر آنرا خواهد پذیرفت.

 

حضور و غیاب نمایندگان شورا

غایبین در جلسه: محمد تبریزی - رضا غلامی خجسته

تاخیر کنندگان در شروع جلسه: نرگس نورالله زاده(5دقیقه) - ابراهیم مولوی(5دقیقه) – سید مجید موسوی(17دقیقه)

تعجیل در خروج در پایان جلسه : سید احمد حسنی حلم(8دقیقه)

 

مخالفت با افزایش دو برابری حق الجلسه اساتید مرکز پژهش های شورا

طبق تصمیم اعضا، پیشنهاد مرکز پژوهش های شورای شهر برای افزایش 100درصدی اساتید دانشگاهی این مرکز رای نیاورد. طبق توضیحات ابراهیم مولوی، برای هر ساعت جلسه به اساتید دانشگاه بین 50 هزار تا 90 هزار تومان داده میشود که پیشنهاد جدید این مرکز برای تبدیل شدن حق الجلسات به 100هزار تا 180هزار تومان رای نیاورد.

علی اکبرنظری از مخالفین این پیشنهاد بود که گفت هیچ دلیلی برای پرداخت این همه پول به اساتید دانشگاه وجود ندارد. اگر ما این پیشنهاد را بپذیریم یعنی برای سه ساعت جلسه باید 600هزار تومان به این استاد دانشگاه داده شود.

رحیمی فر نیز در ادامه جلسه گفت: طبق توصیه شفاهی دکتر غلامی، رئیس دانشگاه بوعلی سینا نباید پولی بابت این اساتید دانشگاه پرداخت شود که ابراهیم مولوی در جواب از عدم الزام آور بودن تفاهم نامه سخن گفت.

درنهایت با پیشنهاد رضا میرزایی، شورا با افزایش 30درصدی حق الجلسات اساتید مرکز پژهش های شورا موافقت کرد.  

 

بحث درباره خودروهای پیاده رو بوعلی و تصمیم نهایی شورا

پیشنهاد مرکز پژوهش های شورا درباره خرید خودروهای پیاده رو بوعلی از شرکت دانش بنیان آتی تک رای نیاورد و کامران گردان بر عدم انحصار بودن این مساله بر یک شرکت تاکید کرد و پیشنهاد برگزاری مناقصه عمومی را داد.

محمد رضا الیاسی نیز از پیشنهاد کامران گردان استقبال کرد و تاکید نمود خودروهای داخلی دراولویت باشند. در ادامه صوفی، معاون حمل و نقل شهرداری همدان که در جلسه حضور داشت نیز توضیحاتی درباره این مساله ارائه داد و در نهایت تصمیم بر این شد با اولویت تولید داخلی مناقصه عمومی برای این خودروها برگزار شود.

 

مخالفت میراث فرهنگی با تجهیز پایانه سرگذر به پله برقی

سید مجید موسوی با بیان مشکلات تردد مردم در پایانه اتوبوسرانی شهری سرگذر همدان و شروع فصل سرما بر چاره اندیشی برای حل مشکلات ورودی این پایانه تاکید کرد که در ادامه کامران گردان، رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر از مخالفت میراث فرهنگی همدان برای تجهیز پایانه سرگذر به پله برقی خبر داد.

در ادامه حسین قراباغی در توضیحاتی خطاب به مصطفی رسولی، شهردار همدان با تاکید بر رعایت اولویت بندی ها در بودجه شهرداری گفت بنده خبر دارم که در بعضی از مناطق به این اولویت بندی توجه نمیشود و مبتنی بر سفارشات است که شهردار همدان نیز توضیحاتی در این باره ارائه دادند و منطقه 3 و4 را برای این مسئله بعنوان مصداق توضیح دادند.  

 

مساله مالکین مجتمع تجاری الماس و اختلاف نظر اعضای شورا

نامه شهرداری همدان درباره مسئله مجتمع تجاری الماس و تعیین تکلیف آن قرائت شد و پیشنهادهای اعضا مطرح شد. تبادل نظر و توضیحات اعضا در این مسئله یکی پس از دیگری قرائت شد که در نهایت علی اکبر نظری پیشنهاد داد که این مسئله باتوجه به تبدیل شدن آن به یک مسئله امنیتی به شورای تامین ارجاع داده شود که رحیمی فر با این پیشنهاد مخالفت کرد و گفت که شورای تامین برای یک مسئله 14میلیارد تومانی تصمیم گیری و رای صادر نخواهد کرد که همچنان علی اکبر نظری بر پیشنهاد خود اصرار داشت.

در نهایت رضا میرزایی، رئیس شورا پیشنهاد داد تا جلسه ای مشترک میان نماینده سازمان بازرسی، نماینده استانداری همدان و نماینده شورای شهر همدان با مالکین مجتمع تجاری الماس برگزار شود و برای این موضوع تعیین تکلیف شود.

 

تشکیل کمیته ای در شهرداری همدان برای بررسی پرونده های قدیمی

رضا میرزایی، رئیس شورای همدان از تشکیل کمیته ای ویژه در شهرداری همدان برای بررسی و جمع بندی پرونده هایی که مربوط به 15 و 20 سال اخیر میباشد، خبر داد و خاطرنشان کرد که ظرف یکی دو ماه آینده تمامی این پرونده ها جمع بندی خواهد شد.

 

انتخاب نماینده شورا برای اجلاس شهرداران در ترکیه

رضا میرزایی، رئیس شورای شهر همدان درخواست شهرداری همدان مبنی بر معرفی نماینده برای مجمع عمومی اجلاس شهرداران در ترکیه را قرائت کرد و از اعضای شورای شهر درخواست کرد که برای این موضوع اعلام آمادگی کنند که محمدعلی پرزاد داوطلب این موضوع شد که در نهایت به عنوان نماینده شورا معرفی شد.

 

12 هزار واحد تجاری غیرمجاز در همدان

حسین قراباغی در جلسه شورا با استناد به آمارهای شهرداری همدان، اعلام کرد که 12هزار واحد تجاری غیرمجاز در همدان شناسایی شده است که برخلاف تصورات رایج، تعداد این واحدهای تجاری در مناطق 1و2 با مناطق 3و4 تقریبا برابر است.

 

تخفیف 20درصدی برای عوارض منطقه جعفرطیار

نامه شهرداری همدان مبنی بر درخواست تخفیف 20درصدی تغییر کاربری برای یکی از شهروندان منطقه/خیابان جعفر طیار قرائت شد که علی رضایی تاکید کرد که این اعمال تخفیف موردی است و این کار ممنوع است که رضا میرزایی، رئیس شورا و محمدرضا الیاسی پیشنهاد دادند که برای این منطقه بطور کلی تخفیف 20 درصدی عوارض در نظر گرفته شود.

نرگس نورالله زاده در ادامه اما به این پیشنهاد معترض شد و گفت اگر برای این مناطق تخفیف در نظر گرفته شود، سایر مناطق همجوار نیز چنین درخواستی خواهند داشت. در نهایت پس از بحث و تبادل اعضای شورا تصمیم بر این شد تا این موضوع به شهرداری ارجاع داده شود و منطقه مطرح، مشخص شود.

جلسه علنی شورای شهر ساعت 18:03 دقیقه با توجه به وقت نماز مغرب به اتمام رسید.

 

گزارش از امیرعباس امیدیان

انتهای پیام

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت